RynekInstalacyjny.pl

Indukcyjne panele klimatyzacyjne

Schemat indukcyjnego panelu klimatyzacyjnego z wentylatorem (wersja sufitowa)
Fot. Redakcja RI

Schemat indukcyjnego panelu klimatyzacyjnego z wentylatorem (wersja sufitowa)


Fot. Redakcja RI

Technologia przygotowania powietrza w rozwiązaniach odbiorników ciepła i chłodu wymaga dostosowania do zmieniających się warunków w budynkach, coraz lepiej izolowanych, o małym zapotrzebowaniu na ciepło i chłód. W wielu obiektach stosuje się dwa odbiorniki – w postaci typowego grzejnika konwekcyjnego oraz klimatyzatora typu split, a w celu doprowadzenia powietrza wentylacyjnego dodatkowo elementy nawiewne i wywiewne. Czy można zastosować jeden niewielki odbiornik ciepła i chłodu umożliwiający jednocześnie wentylację pomieszczeń? I czy może być on tańszy od rozwiązań obecnie dostępnych?

Zobacz także

LG ELECTRONICS POLSKA SP. Z O.O Nowoczesne klimatyzatory pokojowe w ofercie LG Electronics na rok 2022

Nowoczesne klimatyzatory pokojowe w ofercie LG Electronics na rok 2022 Nowoczesne klimatyzatory pokojowe w ofercie LG Electronics na rok 2022

W roku 2022 firma LG Electronics przygotowała dla swoich Klientów wiele nowości w segmencie klimatyzatorów pokojowych typu RAC. Niemal wszystkie ich modele zostały odświeżone o dodatkowe funkcjonalności....

W roku 2022 firma LG Electronics przygotowała dla swoich Klientów wiele nowości w segmencie klimatyzatorów pokojowych typu RAC. Niemal wszystkie ich modele zostały odświeżone o dodatkowe funkcjonalności. Pojawiły się także nowe urządzenia, takie jak jednostka Artcool Beige – w stylowym, beżowym kolorze.

Orole.pl Osuszanie powietrza w domu, czyli jak radzić sobie z wilgocią na oknach i pleśnią

Osuszanie powietrza w domu, czyli jak radzić sobie z wilgocią na oknach i pleśnią Osuszanie powietrza w domu, czyli jak radzić sobie z wilgocią na oknach i pleśnią

Gdy na zewnątrz występują niskie temperatury, w budynkach mogą pojawić się problemy z poziomem wilgotności.Woda zbiera się na oknach, pranie nie wysycha po rozwieszeniu, pojawiają się pierwsze oznaki pleśni...

Gdy na zewnątrz występują niskie temperatury, w budynkach mogą pojawić się problemy z poziomem wilgotności.Woda zbiera się na oknach, pranie nie wysycha po rozwieszeniu, pojawiają się pierwsze oznaki pleśni w postaci zapachu i czarnych kropek w rogach pomieszczeń.

DAIKIN Klimatyzacja Daikin – popularne serie i modele klimatyzatorów

Klimatyzacja Daikin – popularne serie i modele klimatyzatorów Klimatyzacja Daikin – popularne serie i modele klimatyzatorów

Daikin słynie z urządzeń doskonałej jakości. Klimatyzatory tej marki nie zawiodą nawet najbardziej wymagających klientów. Zachwycają świetną wydajnością, trwałością i niebanalnym wyglądem. Daikin wprowadził...

Daikin słynie z urządzeń doskonałej jakości. Klimatyzatory tej marki nie zawiodą nawet najbardziej wymagających klientów. Zachwycają świetną wydajnością, trwałością i niebanalnym wyglądem. Daikin wprowadził klimatyzatory na światowy rynek już ponad 90 lat temu, dlatego przemawia za nim ogromne doświadczenie i know-how. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze serie i modele, a także dlaczego warto sięgnąć po urządzenia tej marki.

Kształt wymienników ciepła w klimakonwektorach wentylatorowych nie jest obecnie dopasowany do kształtu strumienia powietrza, wymienniki nie są omywane przez powietrze na całej powierzchni, a wentylatory zużywają znaczną ilość energii. Stosowane konstrukcje urządzeń nie pozwalają na uzyskanie bardziej kompaktowych wymiarów. Z kolei niska wydajność aparatów indukcyjnych nie wpływa na propagowanie tego typu rozwiązań we współczesnych systemach klimatyzacyjnych. Niska indukcja powietrza wtórnego skutkuje ogólnie niską sprawnością wymiany ciepła.

Czy można zaproponować rozwiązanie, które będzie odpowiadało aktualnym trendom i charakterystyce cieplno-wilgotnościowej nowoczesnych obiektów, a jednocześnie cechowało się niskim zużyciem energii i wysoką sprawnością energetyczną? Czy można małym, kompaktowym urządzeniem o wysokości paru centymetrów zastąpić jednocześnie grzejnik konwekcyjny, jednostkę wewnętrzną klimatyzatora oraz zawory nawiewne/nawiewniki i wywiewne/wywiewniki? Czy wszystkie te kosztowne elementy wraz z armaturą muszą zabierać tyle cennego miejsca?

Poniżej zaprezentowano nowe rozwiązania, na które autor dokonał zgłoszeń patentowych. Są to indukcyjne panele klimatyzacyjne przeznaczone do klimatyzacji pomieszczeń, których zadaniem jest integracja funkcji grzania, chłodzenia oraz wentylacji (nawiew i wywiew powietrza higienicznego) w jednym urządzeniu końcowym przy zachowaniu jego minimalnych wymiarów. Indukcyjne panele klimatyzacyjne umożliwiają pracę z wykorzystaniem zjawiska indukcji zarówno w przypadku systemu klimatyzacyjnego z dopływem powietrza świeżego, jak i bez doprowadzenia powietrza higienicznego.

Czytaj też: Gdzie i jak montować klimatyzatory? >>

Obecnie zgłoszenia patentowe autora obejmują trzy różniące się między sobą warianty paneli indukcyjnych oraz jedną wersję wentylatorowego panelu klimatyzacyjnego, pozwalające na zmniejszenie wysokości popularnych klimatyzatorów/klimakonwektorów kasetonowych ze standardowych 20–25 cm do nawet 2,5 cm.

W przeciwieństwie do wentylatorowych paneli indukcyjnych, wersje indukcyjnych paneli klimatyzacyjnych wykorzystują zjawisko indukcji powietrza, umożliwiające uzyskanie większych wydajności powietrza przepływającego przez wymiennik oraz mocy chłodniczych i cieplnych wymiennika. Jeżeli przez wymiennik przepływa tylko powietrze świeże/higieniczne, jego wydajność jest na tyle mała, że nie pozwala na uzyskanie satysfakcjonujących osiągów wymiennika oraz pokrycie strat cieplnych i asymilację zysków ciepła klimatyzowanego pomieszczenia. Wersje indukcyjne umożliwiają zwiększenie wydajności urządzenia przy zachowaniu takiej samej ilości powietrza jak w przypadku wentylatorowych paneli klimatyzacyjnych.

Wszystkie panele klimatyzacyjne (indukcyjne i wentylatorowe) będące przedmiotami oddzielnych zgłoszeń patentowych stanowić mogą elementy końcowe zintegrowanego systemu wentylacyjno-ogrzewczo-chłodzącego.

Poniżej zaprezentowany został pierwszy wariant jednego ze zgłoszeń patentowych indukcyjnych paneli klimatyzacyjnych, w którym kanał powietrzny jest usytuowany w jednej płaszczyźnie i naprzemiennie z wymiennikiem ciepła. Należy jednak podkreślić, że rozwiązanie indukcyjnych panel klimatyzacyjnych nie będzie się ograniczać jedynie do jednostek/odbiorników końcowych systemu klimatyzacyjnego. Autor przewiduje ich wszechstronniejsze zastosowanie.

Belki i klimakonwektory

W technice klimatyzacji znane są indukcyjne, aktywne belki chłodnicze oraz indukcyjne klimakonwektory. Zasada ich działania polega na wykorzystaniu powietrza świeżego, które w odpowiedniej ilości, np. według kryterium minimum higienicznego, nawiewane jest do urządzenia indukcyjnego poprzez dyszę lub szczelinę. Duża prędkość wypływu powietrza oraz kształt dyszy lub szczeliny powodują, że w urządzeniu wytwarza się podciśnienie i na zasadzie indukcji zasysane jest powietrze z pomieszczenia. Powietrze recyrkulowane z pomieszczenia przepływa przez zintegrowany w urządzeniu indukcyjnym wymiennik lub wymienniki ciepła, gdzie zostaje schłodzone lub ogrzane, po czym mieszane jest z powietrzem świeżym i nawiewane do pomieszczenia. Indukcja powietrza z pomieszczenia odbywa się tylko poprzez dopływ świeżego powietrza. W razie braku tego dopływu indukcja nie występuje i mamy wtedy do czynienia z urządzeniem pracującym pasywnie, tzn. wymieniającym ciepło z powietrzem w pomieszczeniu na zasadzie konwekcji. Wydajność wymiennika pracującego w ten sposób jest znacznie zmniejszona. 

Znane są we współczesnej technice klimatyzacji rozwiązania również w postaci klimakonwektorów wentylatorowych. Urządzenia te wykorzystują wentylator, który w całości przetłacza strumień powietrza recyrkulacyjnego z pomieszczenia przez zintegrowany wymiennik lub wymienniki ciepła. Powietrze świeże może być doprowadzone niezależnie do pomieszczenia klimatyzowanego lub na stronę ssawną bądź tłoczną klimakonwektora wentylatorowego. Obydwa przytoczone rozwiązania ze względu na swoje konstrukcje cechują się zwiększonymi wymiarami, a w przypadku klimakonwektora wentylatorowego dodatkowo zwiększonym hałasem z uwagi na pracę wentylatora tłoczącego w pełni powietrze z pomieszczenia przez wymiennik.

Indukcyjne panele klimatyzacyjne

Innowacyjne indukcyjne panele klimatyzacyjne pozwalają na połączenie istoty pracy klimakonwektora wentylatorowego oraz indukcyjnego urządzenia klimatyzacyjnego. Ich zadaniem jest pełna integracja systemu chłodzenia, grzania oraz wentylacji w jednym niewielkim urządzeniu, przeznaczonym do klimatyzacji budynków mieszkalnych lub użyteczności publicznej. Przy pracy bez dopływu powietrza świeżego urządzenie pozwoli na wykorzystanie atutów indukcji, takich jak zmniejszony wydatek wentylatora i pobór mocy elektrycznej. Przy pracy z dopływem powietrza korzyścią są zmniejszone wymiary wymagane dla jednostki klimatyzacyjnej. Z kolei przy braku pracy wentylatora recyrkulacyjnego lub dopływu powietrza świeżego możliwa jest praca w trybie typowym dla ogrzewania konwekcyjnego. Kompaktowe wymiary wpłyną na zasadność stosowania tych urządzeń w budynkach mieszkalnych z uwagi na coraz mniejsze straty i zyski ciepła. Dla przykładu: w odniesieniu do typowych konstrukcji jednostek typu klimatyzatory lub klimakonwektory kasetonowe innowacyjny panel indukcyjny będzie miał wymiary zbliżone tylko do ich jednego wspólnego elementu, jakim jest panel maskujący.

Powszechne wykorzystanie pomp ciepła do produkcji chłodu i ciepła wymagać będzie specjalistycznych elementów końcowych umożliwiających ich wszechstronne zastosowanie. Rozwiązanie w postaci innowacyjnych indukcyjnych paneli klimatyzacyjnych eliminować będzie zatem konieczność stosowania innych, dodatkowych systemów (grzania, chłodzenia, wentylacji). Rozwiązanie może być również wykorzystane w obiektach komercyjnych wymagających urządzeń o kompaktowych wymiarach.

Zasada działania indukcyjnego panelu klimatyzacyjnego

Urządzenie wyposażone jest w wentylator recyrkulacyjny dla wersji bez dopływu powietrza świeżego oraz obudowę o specjalnej konstrukcji, w której umieszczony jest wymiennik ciepła w formie wężownicy o kształcie spirali z ożebrowaniem lub bez. Pomiędzy specjalnie ukształtowanymi spiralami wężownicy wymiennika znajduje się kanał powietrzny w formie zamkniętego profilu, do którego doprowadzane jest powietrze z pomieszczenia, tłoczone przez wentylator. W zamkniętym profilu znajdują się szczeliny powietrzne lub dysze w postaci perforowanych otworów, biegnące na całej długości profilu – z jednej lub z obu stron. Powietrze wypływa ze szczeliny lub dysz z dużą prędkością, powodując indukcję powietrza z pomieszczenia, i płynie przez spirale wymiennika. Wentylator ma znacznie mniejszą wydajność niż w tradycyjnych klimakonwektorach wentylatorowych, gdyż przepływ powierza przez wymiennik jest zwielokrotniony dzięki wykorzystaniu zjawiska indukcji.

Jeśli w urządzeniu nie występuje wentylator i do jednostki ma dopływać świeże powietrze zewnętrzne, powoduje ono ruch strumienia w pracującym urządzeniu. Powietrze świeże dzięki różnicy ciśnień dociera do obudowy, podobnie jak w rozwiązaniu z wentylatorem recyrkulacyjnym. Różnica ciśnień tłoczy powietrze świeże do przestrzeni zamkniętego profilu, gdzie wypływa ono ze szczelin powietrznych lub perforowanych otworów w kształcie dysz. W tym przypadku także zachodzi zjawisko indukcji, tak jak w rozwiązaniu z wentylatorem, z tą różnicą, że powoduje je napływ powietrza świeżego, a nie recyrkulowanego z pomieszczenia. Wężownica wymiennika ciepła w formie spirali z naniesionym na niej ożebrowaniem lub bez ożebrowania może być zasilana wodą ziębniczą, grzewczą, ale również czynnikiem chłodniczym.

Budowa indukcyjnych paneli klimatyzacyjnych

Urządzenie dostępne będzie w wersjach: sufitowej, podłogowej oraz ściennej. Na rys. 1a, 1b i 1c przedstawiono wersję sufitową w trzech opcjach konfiguracyjnych. Rys. 1a ujmuje przedmiot zgłoszenia patentowego dla wersji z wentylatorem recyrkulacyjnym. Rys. 1b to wersja panelu indukcyjnego z dopływem powietrza świeżego. Z kolei rys. 1c przedstawia przedmiot zgłoszenia umożliwiający dopływ powietrza świeżego oraz wywiew powietrza usuwanego.

 

 

Schemat indukcyjnego panelu

Rys. 1a. Schemat indukcyjnego panelu klimatyzacyjnego z wentylatorem (wersja sufitowa); 1 - wentylator lub wlot powietrza świeżego, 2 - wymiennik ciepła z wężownicą ożebrowaną w kształcie spiralnym, 3 - zamknięty profil obudowy, 4 - panel maskujący z otworami, 5 - szczelina powietrza, 6 - perforowane otwory w kształcie dysz, R - powietrze recyrkulacyjne z pomieszczenia, I - powietrze indukowane z pomieszczenia, N - powietrze nawiewne, U - powietrze usuwane

Dla wersji sufitowej z wentylatorem recyrkulacyjnym (rys. 1a) powietrze z pomieszczenia zasysane jest przez wentylator w dolnej, środkowej części obudowy i tłoczone do zamkniętej przestrzeni wewnątrz obudowy. Szczelinami skierowanymi w stronę sufitu wypływa z dużą prędkością, zasysając przy tym powietrze wtórne z pomieszczenia w dolnej części obudowy.

Natomiast przy tej samej sufitowej wersji z dopływem świeżego powietrza (rys. 1b) powietrze świeże doprowadzane jest do górnej części urządzenia i stamtąd trafia do zamkniętej przestrzeni profilu obudowy, gdzie wyprofilowanymi szczelinami wypływa w kierunku sufitu ze zwiększoną prędkością. Powietrze recyrkulacyjne jest zasysane w dolnej części panelu obudowy na zasadzie indukcji, po czym przepływa przez spirale wężownicy wymiennika ciepła.

Schemat indukcyjnego panelu

Rys. 1b. Schemat indukcyjnego panelu klimatyzacyjnego bez wentylatora z dopływem powietrza świeżego (wersja sufitowa)

Wersja sufitowa z jednoczesnym doprowadzeniem powietrza świeżego oraz usuwaniem powietrza zużytego (rys. 1c) jest w zasadzie identyczna jak wersja z dopływem samego powietrza świeżego, przy czym od dołu urządzenia pośrodku króćca przyłączeniowego powietrza świeżego znajduje się otwór, przez który odprowadzane jest zużyte powietrze z pomieszczenia. Powietrze usuwane jest okrągłym kanałem powietrza usuwanego znajdującym się wewnątrz kanału doprowadzającego powietrze świeże.

Schemat indukcyjnego panelu

Rys. 1c. Schemat indukcyjnego panelu klimatyzacyjnego bez wentylatora z jednoczesnym dopływem powietrza świeżego oraz odprowadzeniem powietrza zużytego (wersja sufitowa)

Rysunków dla wersji ściennej i podłogowej autor nie zamieszcza, można jednak nadmienić, że wersję ścienną tego urządzenia w stosunku do sufitowej wyróżnia jedynie miejsce montażu – ściana pomieszczenia, a nie sufit. W tej wersji wentylator recyrkulacyjny zasysa powietrze z pomieszczenia w przedniej części panelu zamontowanego na ścianie pomieszczenia, po czym tłoczy je w przestrzeń zamkniętego profilu obudowy. Szczelinami umieszczonymi w profilu powietrze jest wydmuchiwane z dużą prędkością w stronę ściany. Powietrze z pomieszczenia na skutek wytworzonego podciśnienia zasysane jest w przedniej części profilu, po czym otworami umieszczonymi w obudowie przepływa przez wymiennik, schładzając się lub ogrzewając.

Czytaj też: Systemy sorpcyjne z wykorzystaniem bezpośredniego i pośredniego chłodzenia wyparnego jako źródło energii chłodniczej w klimatyzacji >>

W wersji podłogowej zamontowany w urządzeniu wentylator zasysa powietrze z pomieszczenia w górnej części obudowy, po czym tłoczy je w przestrzeń obudowy. Szczelinami wyprofilowanymi do góry powietrze wypływa z dużą prędkością, zasysając powietrze z pomieszczenia. Powietrze wtórne zasysane jest przez specjalny otwór znajdujący się na całej długości obwodu urządzenia, pozwalający na swobodny jego dopływ do wentylatora. Widoczne na rysunkach strzałki pokazują kierunki przepływu powietrza recyrkulacyjnego R, opcjonalnego świeżego (pierwotnego PP) dla wersji z dopływem powietrza świeżego, indukowanego z pomieszczenia I, nawiewanego N oraz usuwanego U dla wersji pełniącej funkcję nawiewno-wywiewną.

Podsumowanie

Przedstawione w artykule rozwiązanie indukcyjnego panelu klimatyzacyjnego jest pierwszym wariantem z kilku możliwych rozwiązań będących przedmiotem innych zgłoszeń patentowych autora. Wszystkie rozwiązania zgłoszone dotychczas i w przyszłości będą ze sobą ściśle powiązane, stanowiąc pierwszy na świecie zintegrowany i efektywny system wentylacyjno-ogrzewczo-chłodzący. Rozwiązania te mają szansę otworzyć nowy rozdział w zakresie końcowych odbiorników chłodu i ciepła. Ich atutami są kompaktowe wymiary oraz możliwość wentylacji pomieszczenia (nawiew powietrza świeżego i wyciąg powietrza zużytego). Tak jak przeminęła era kineskopowych telewizorów na rzecz płaskich paneli typu LCD, LED i OLED, tak samo będą zachodzić zmiany w zakresie rozwiązań dla klimatyzacji. W opinii autora dowodzą tego niniejsze i najbliższe prezentacje jego zgłoszeń patentowych.

Literatura: 

  1. Adamski B., Nowoczesne urządzenia i systemy klimatyzacyjne. Cz. 1. Agregaty wody ziębniczej jako źródło chłodu dla systemu klimatyzacyjnego, Wyd. Grupa Medium, Warszawa 2014.
  2. Adamski B., Nowoczesne urządzenia i systemy klimatyzacyjne. Cz. 2. Centrale klimatyzacyjne jako źródło świeżego powietrza dla systemu klimatyzacyjnego, Wyd. Grupa Medium, Warszawa 2018.
  3. Zgłoszenia patentowe o numerach: P. 425244, P. 425647, P. 426603.

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Krzysztof Kaiser Tlenek i dwutlenek węgla w pomieszczeniach

Tlenek i dwutlenek węgla w pomieszczeniach Tlenek i dwutlenek węgla w pomieszczeniach

Podczas pogoni za obniżaniem energochłonności budynków, mającym wpłynąć na zmniejszenie emisji do atmosfery dwutlenku węgla, niestety często zapomina się o konieczności zachowania właściwej jakości powietrza...

Podczas pogoni za obniżaniem energochłonności budynków, mającym wpłynąć na zmniejszenie emisji do atmosfery dwutlenku węgla, niestety często zapomina się o konieczności zachowania właściwej jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń. Nierozważne hermetyzowanie budynków, szczególnie starych, o wentylacji niedostosowanej do wprowadzanych zmian termomodernizacyjnych, jest przyczyną pogarszania się stanu higienicznego powietrza wewnętrznego.

Jerzy Kosieradzki Odzysk ciepła − możliwości i zasady

Odzysk ciepła − możliwości i zasady Odzysk ciepła − możliwości i zasady

Wzrost wymagań dotyczących jakości powietrza w zakładach przemysłowych jest przyczyną zwiększenia ilości energii koniecznej do przygotowania powietrza wentylacyjnego. W większości procesów technologicznych...

Wzrost wymagań dotyczących jakości powietrza w zakładach przemysłowych jest przyczyną zwiększenia ilości energii koniecznej do przygotowania powietrza wentylacyjnego. W większości procesów technologicznych stosowanie recyrkulacji jest niemożliwe ze względu na występujące zanieczyszczenia powietrza i całe powietrze nawiewane pobierane jest z zewnątrz. Problem oszczędności energii cieplnej zużywanej przez urządzenia centralnego ogrzewania został częściowo rozwiązany poprzez zwiększenie izolacyjności...

dr inż. Anna Charkowska Metody czyszczenia instalacji klimatyzacyjnych (cz. 1)

Metody czyszczenia instalacji klimatyzacyjnych (cz. 1) Metody czyszczenia instalacji klimatyzacyjnych (cz. 1)

Po przeprowadzeniu kontroli stanu higienicznego instalacji wentylacyjnej lub klimatyzacyjnej i stwierdzeniu konieczności czyszczenia instalacji, całej lub jej fragmentów (odpowiednie procedury zostały...

Po przeprowadzeniu kontroli stanu higienicznego instalacji wentylacyjnej lub klimatyzacyjnej i stwierdzeniu konieczności czyszczenia instalacji, całej lub jej fragmentów (odpowiednie procedury zostały omówione w artykułach zamieszczonych w „Rynku Instalacyjnym” nr 7–8 i 9/2009), wybrać należy odpowiedni sposób usunięcia zanieczyszczeń z wewnętrznych powierzchni przewodów wentylacyjnych i z powierzchni urządzeń przygotowujących oraz transportujących powietrze wentylacyjne. W artykule przedstawiono...

Bartłomiej Adamski Systemy free coolingu pośredniego. Analiza i symulacja oszczędności pod kątem nakładów eksploatacyjnych (cz. 1)

Systemy free coolingu pośredniego. Analiza i symulacja oszczędności pod kątem nakładów eksploatacyjnych (cz. 1) Systemy free coolingu pośredniego. Analiza i symulacja oszczędności pod kątem nakładów eksploatacyjnych (cz. 1)

W „Rynku Instalacyjnym” nr 7/8 z 2007 r. [1] autor szczegółowo przedstawił zasadę działania jednej z metod wykorzystania funkcji pośredniego free-coolingu w sprężarkowych agregatach chłodniczych. Z uwagi,...

W „Rynku Instalacyjnym” nr 7/8 z 2007 r. [1] autor szczegółowo przedstawił zasadę działania jednej z metod wykorzystania funkcji pośredniego free-coolingu w sprężarkowych agregatach chłodniczych. Z uwagi, że metod pozwalających na wykorzystanie darmowych nakładów chłodu jest na rynku dużo, w niniejszym artykule dokonano prezentacji najczęściej wykorzystywanych metod i przedstawiono krótko ich wady i zalety. W drugiej części artykułu, w oparciu o najczęściej wykorzystywaną metodę free coolingu pośredniego...

Jerzy Kosieradzki Instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna Biblioteki Publicznej w Warszawie

Instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna Biblioteki Publicznej w Warszawie Instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna Biblioteki Publicznej w Warszawie

Odpowiednia wentylacja czy klimatyzacja pomieszczeń użytkowych nie tylko gwarantuje komfort przebywania w tych pomieszczeniach, ale wpływa również na właściwą pracę znajdujących się w nich urządzeń (np....

Odpowiednia wentylacja czy klimatyzacja pomieszczeń użytkowych nie tylko gwarantuje komfort przebywania w tych pomieszczeniach, ale wpływa również na właściwą pracę znajdujących się w nich urządzeń (np. w serwerowniach) lub zapewnia wymagane parametry powietrza, np. do przechowywania dzieł sztuki czy księgozbiorów. W artykule przedstawiono projekt instalacji wentylacyjnej i klimatyzacyjnej wykonany dla budynku Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy przez firmę PROBAD-BIS, w którym dodatkowo uwzględniono...

dr inż. Anna Charkowska Kontrola poprzedzająca czyszczenie instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Stan prawny

Kontrola poprzedzająca czyszczenie instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Stan prawny Kontrola poprzedzająca czyszczenie instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Stan prawny

Projektant instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych powinien tak zaprojektować instalację, aby poza zapewnieniem właściwych warunków cieplno- -wilgotnościowych dla przebywających w klimatyzowanych...

Projektant instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych powinien tak zaprojektować instalację, aby poza zapewnieniem właściwych warunków cieplno- -wilgotnościowych dla przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach ludzi dostarczała ona powietrze o oczekiwanej czystości pyłowej, gazowej oraz mikrobiologicznej. Kontynuacją działań projektanta powinna być regularna kontrola w trakcie eksploatacji instalacji, zarówno ze względu na jej prawidłowy stan techniczny, jak i higieniczny, a także ze względu...

Jarema Chmielarski Optymalizacja izolacji rur instalacji klimatyzacyjnych z wodą lodową

Optymalizacja izolacji rur instalacji klimatyzacyjnych z wodą lodową Optymalizacja izolacji rur instalacji klimatyzacyjnych z wodą lodową

Artykuł ma za zadanie udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy można uzyskać oszczędność energii poprzez zastosowanie optymalnej izolacji rur w chłodnictwie i klimatyzacji, a jeśli tak, to jaką ilość energii...

Artykuł ma za zadanie udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy można uzyskać oszczędność energii poprzez zastosowanie optymalnej izolacji rur w chłodnictwie i klimatyzacji, a jeśli tak, to jaką ilość energii można zaoszczędzić i do jakiego stopnia takie inwestycje są opłacalne. Kwestia ta jest dzisiaj bardzo aktualna, ponieważ zgodnie z dyrektywą w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, energia faktycznie zużyta przez instalacje chłodnicze i klimatyzacyjne jest włączona w ogólny bilans energetyczny...

Dariusz Ryżkowski Czynniki chłodnicze w klimatyzacji i chłodnictwie – wycofanie HCFC

Czynniki chłodnicze w klimatyzacji i chłodnictwie – wycofanie HCFC Czynniki chłodnicze w klimatyzacji i chłodnictwie – wycofanie HCFC

Cztery lata temu, kiedy zaczęła obowiązywać ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową [1], oparta zresztą na unijnym rozporządzeniu (WE) nr 2037/2000 [2], w większości omówień i wystąpień prawie...

Cztery lata temu, kiedy zaczęła obowiązywać ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową [1], oparta zresztą na unijnym rozporządzeniu (WE) nr 2037/2000 [2], w większości omówień i wystąpień prawie w ogóle nie zwracano uwagi na punkty mówiące o szczególnych, przyszłościowych zakazach zawartych w tych regulacjach i skupiano się na rozwiązywaniu bieżących problemów związanych z funkcjonowaniem branży chłodnictwa i klimatyzacji w zmienionej rzeczywistości. Czas jest jednak nieubłagany i wspomniane...

Materiały PR Systemy dystrybucji powietrza

Systemy dystrybucji powietrza Systemy dystrybucji powietrza

System dystrybucji powietrza to element całościowego systemu komfortowej wentylacji, montowanego zgodnie z wymaganiami klienta. System wentylacji obejmuje centralną jednostkę wentylacyjną, innowacyjny...

System dystrybucji powietrza to element całościowego systemu komfortowej wentylacji, montowanego zgodnie z wymaganiami klienta. System wentylacji obejmuje centralną jednostkę wentylacyjną, innowacyjny system dystrybucji powietrza oraz wymiennik gruntowy.

Mariusz Jędrzejewski, Sebastian Brzoza Regulacja i równoważenie w instalacjach grzewczych i chłodniczych (cz. 2). Systemy HVAC – aplikacje rekomendowane i niezalecane

Regulacja i równoważenie w instalacjach grzewczych i chłodniczych (cz. 2). Systemy HVAC – aplikacje rekomendowane i niezalecane Regulacja i równoważenie w instalacjach grzewczych i chłodniczych (cz. 2). Systemy HVAC – aplikacje rekomendowane i niezalecane

Dobór właściwego rozwiązania ma podstawowe znaczenie dla poprawności działania instalacji, co przekłada się bezpośrednio na zadowolenie inwestora lub użytkownika. Ma także ogromny wpływ na ilość czasu...

Dobór właściwego rozwiązania ma podstawowe znaczenie dla poprawności działania instalacji, co przekłada się bezpośrednio na zadowolenie inwestora lub użytkownika. Ma także ogromny wpływ na ilość czasu poświęcanego na proces projektowania, uruchamiania i oddawania instalacji do użytku. W tej części artykułu (cz. 1 – „RI” nr 6/2009) przedstawiono zalecane i niezalecane rozwiązania projektowe mające zastosowanie w systemach HVAC.

dr inż. Kazimierz Wojtas Zastosowanie chłodzenia naturalnego w systemach klimatyzacji budynków

Zastosowanie chłodzenia naturalnego w systemach klimatyzacji budynków Zastosowanie chłodzenia naturalnego w systemach klimatyzacji budynków

Wdrażanie europejskiej dyrektywy EPBD to tylko jeden z elementów strategii mającej wywrzeć odpowiedni nacisk na projektantów i inwestorów, by stosowali energooszczędne rozwiązania w technice instalacyjnej...

Wdrażanie europejskiej dyrektywy EPBD to tylko jeden z elementów strategii mającej wywrzeć odpowiedni nacisk na projektantów i inwestorów, by stosowali energooszczędne rozwiązania w technice instalacyjnej i budowlanej. Gdzie szukać oszczędności energii? Zdaniem autora głównie w dobrej, obiektywnej edukacji inżynierów – późniejszych projektantów – przez ośrodki akademickie o profilu politechnicznym oraz w aktywnej działalności szkoleniowej prowadzonej przez niezależne ośrodki i stowarzyszenia, połączonej...

Jerzy Kosieradzki Klimatyzatory

Klimatyzatory Klimatyzatory

Nawet parę upalnych dni sprawia, że rośnie zainteresowanie urządzeniami, które są w stanie trochę nas ochłodzić. Należą do nich klimatyzatory.

Nawet parę upalnych dni sprawia, że rośnie zainteresowanie urządzeniami, które są w stanie trochę nas ochłodzić. Należą do nich klimatyzatory.

praca zbiorowa Projekt wentylacji mechanicznej i klimatyzacji budynku Poczty w Warszawie

Projekt wentylacji mechanicznej i klimatyzacji budynku Poczty w Warszawie Projekt wentylacji mechanicznej i klimatyzacji budynku Poczty w Warszawie

Projekt klimatyzacji i wentylacji budynku biurowo-usługowego siedziby Dyrekcji Generalnej Poczty Polskiej zlokalizowanego przy ul. Chmielnej róg Żelaznej w Warszawie Projekt, który postanowiliśmy przedstawić...

Projekt klimatyzacji i wentylacji budynku biurowo-usługowego siedziby Dyrekcji Generalnej Poczty Polskiej zlokalizowanego przy ul. Chmielnej róg Żelaznej w Warszawie Projekt, który postanowiliśmy przedstawić naszym Czytelnikom, jest ciekawym rozwiązaniem architektonicznym, ale także bardzo interesującym ujęciem roli klimatyzacji w budynkach biurowo-usługowych. Klimatyzowane atrium, z którego można pobrać świeże powietrze poprzez otwarcie okna w pokoju, to rozwiązanie warte poznania. Mimo że realizacja...

dr inż. Anna Charkowska Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Artykuł, będący pierwszą z cyklu publikacji o problemach związanych ze stanem higienicznym instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jest powrotem do prezentowanych wcześniej przez autorkę na łamach...

Artykuł, będący pierwszą z cyklu publikacji o problemach związanych ze stanem higienicznym instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jest powrotem do prezentowanych wcześniej przez autorkę na łamach „Rynku Instalacyjnego” zagadnień związanych z czystością i czyszczeniem instalacji. Przedstawione zostaną najnowsze informacje na ten temat, wynikające m.in. z pojawienia się w lipcu 2008 r. wersji roboczej normy europejskiej dotyczącej czystości instalacji.

Bartłomiej Adamski Wymiarowanie instalacji o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza (cz. 1)

Wymiarowanie instalacji o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza (cz. 1) Wymiarowanie instalacji o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza (cz. 1)

Klimakonwektory wentylatorowe jako indywidualne urządzenia klimatyzacyjne (cz. 1) W poprzednim artykule („RI” nr 12/2008 i 1–2/2009) przedstawiono metodę wymiarowania instalacji o stałym wydatku powietrza...

Klimakonwektory wentylatorowe jako indywidualne urządzenia klimatyzacyjne (cz. 1) W poprzednim artykule („RI” nr 12/2008 i 1–2/2009) przedstawiono metodę wymiarowania instalacji o stałym wydatku powietrza nawiewanego. Systemy te powinny być wykorzystywane w obiektach, w których występują pojedyncze pomieszczenia o dużej kubaturze lub strefy o zbliżonych zyskach ciepła i wilgoci.

Jarema Chmielarski Izolacje instalacji wody lodowej

Izolacje instalacji wody lodowej Izolacje instalacji wody lodowej

W artykule przedstawiono zasady doboru izolacji do instalacji wody lodowej ze szczególnym uwzględnieniem współczynnika przejmowania ciepła na powierzchni zewnętrznej izolacji h [W/m2K] i konieczności należytego...

W artykule przedstawiono zasady doboru izolacji do instalacji wody lodowej ze szczególnym uwzględnieniem współczynnika przejmowania ciepła na powierzchni zewnętrznej izolacji h [W/m2K] i konieczności należytego zwiększenia grubości izolacji w razie braku swobodnej cyrkulacji powietrza. Dobór minimalnej grubości izolacji ze względu na zapobieganie kondensacji pary wodnej uzupełniony jest informacją nt. optymalnej grubości izolacji z punktu widzenia oszczędności energii. W dalszej części omówione zostały...

Jerzy Kosieradzki Jak projektować klimatyzację? Uwagi praktyczne

Jak projektować klimatyzację? Uwagi praktyczne Jak projektować klimatyzację? Uwagi praktyczne

W jednym z artykułów poświęconych klimatyzacji zapytałem projektantów tych instalacji, dlaczego przy obecnym poziomie wiedzy i szerokim wyborze bardzo dobrych urządzeń w wielu dużych centrach handlowych...

W jednym z artykułów poświęconych klimatyzacji zapytałem projektantów tych instalacji, dlaczego przy obecnym poziomie wiedzy i szerokim wyborze bardzo dobrych urządzeń w wielu dużych centrach handlowych mamy uczucie dyskomfortu, gdyż temperatura jest wysoka przy nadmiernej wilgotności. Zawinił zły projekt, wykonanie czy eksploatacja?

Bartłomiej Adamski Wymiarowanie instalacji wody ziębniczej (cz. 2.)

Wymiarowanie instalacji wody ziębniczej (cz. 2.) Wymiarowanie instalacji wody ziębniczej (cz. 2.)

W pierwszej części artykułu (RI 6/08, s. 92.) zaprezentowano wytyczne dotyczące prawidłowego wymiarowania elementów istotnych w odniesieniu do bezpieczeństwa funkcjonowania systemów wody ziębniczej. Omówiono...

W pierwszej części artykułu (RI 6/08, s. 92.) zaprezentowano wytyczne dotyczące prawidłowego wymiarowania elementów istotnych w odniesieniu do bezpieczeństwa funkcjonowania systemów wody ziębniczej. Omówiono zagadnienia związane z doborem wzbiorczych naczyń przeponowych i zbiorników buforowych oraz celowości ich zastosowania w systemie z pośrednim odparowaniem czynnika chłodniczego. W drugiej i ostatniej części artykułu zostaną przedstawione aspekty związane z doborem zaworów bezpieczeństwa, filtrów...

dr inż. Anna Charkowska Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1)

Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1) Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1)

W pierwszej części artykułu podano najważniejsze definicje oraz normy dotyczące filtracji powietrza, zamieszczono także aktualną klasyfikację filtrów powietrza. W kolejnych częściach cyklu zostaną zawarte...

W pierwszej części artykułu podano najważniejsze definicje oraz normy dotyczące filtracji powietrza, zamieszczono także aktualną klasyfikację filtrów powietrza. W kolejnych częściach cyklu zostaną zawarte informacje o materiałach stosowanych obecnie do wykonania filtrów powietrza, a także o budowie filtrów powietrza oraz podstawowe wymagania dotyczące odbioru instalacji zawierających filtry powietrza.

dr inż. Anna Charkowska Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 2.)

Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 2.) Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 2.)

W poprzednim numerze Rynku Instalacyjnego (3/08, s. 51.) opublikowano pierwszą część artykułu, w której zawarto zagadnienia prawne, a także kwestie dotyczące zanieczyszczeń oraz kontroli czystości instalacji...

W poprzednim numerze Rynku Instalacyjnego (3/08, s. 51.) opublikowano pierwszą część artykułu, w której zawarto zagadnienia prawne, a także kwestie dotyczące zanieczyszczeń oraz kontroli czystości instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. W drugiej i ostatniej części opisano metody czyszczenia oraz rozwiązania dotyczące eksploatacji i konserwacji tych systemów. W artykule zachowano ciągłość numeracji rysunków oraz tabel.

dr inż. Anna Charkowska Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.)

Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.) Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.)

Zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego poprzez instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne przenikają do wnętrza budynków. Wiele z nich zatrzymywanych jest przez filtry powietrza, a pozostałe osiadają...

Zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego poprzez instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne przenikają do wnętrza budynków. Wiele z nich zatrzymywanych jest przez filtry powietrza, a pozostałe osiadają we wnętrzu instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych lub są przenoszone do pomieszczeń. Osiadłe w instalacjach zanieczyszczenia stałe, namnażające się drobnoustroje świadczą o stanie higienicznym instalacji, który wpływa na czystość oraz jakość powietrza nawiewanego do wentylowanych lub klimatyzowanych...

dr inż. Bogdan Nowak Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251

Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251 Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251

Na wniosek Komitetu Technicznego nr 279 Polskiego Komitetu Normalizacji w sierpniu 2007 r. normie europejskiej EN 15251:2007 [1] został nadany status Polskiej Normy. Omawia ona własności środowiska wewnętrznego,...

Na wniosek Komitetu Technicznego nr 279 Polskiego Komitetu Normalizacji w sierpniu 2007 r. normie europejskiej EN 15251:2007 [1] został nadany status Polskiej Normy. Omawia ona własności środowiska wewnętrznego, które uwzględniane są przy projektowaniu instalacji oraz podczas oceny efektywności energetycznej budynków wynikającej z dyrektywy EPBD (energy performance of buildings directive) [2].

Bartłomiej Adamski Wymiarowanie instalacji freonowych (cz. 2.)

Wymiarowanie instalacji freonowych (cz. 2.) Wymiarowanie instalacji freonowych (cz. 2.)

W niniejszym artykule przedstawione są dodatkowe informacje na temat projektowania rurociągów instalacji chłodniczych. Po obliczeniu średnic rurociągów instalacji chłodniczej i ustaleniu ich odpowiednich...

W niniejszym artykule przedstawione są dodatkowe informacje na temat projektowania rurociągów instalacji chłodniczych. Po obliczeniu średnic rurociągów instalacji chłodniczej i ustaleniu ich odpowiednich długości oraz po narysowaniu podstawowego schematu ich przebiegu należy przemyśleć szczegóły rozwiązania instalacji. Dodatkowe informacje zamieszczone poniżej przydadzą się podczas tej fazy projektowania...

Waldemar Joniec Klimatyzatory – etykiety i przeglądy

Klimatyzatory – etykiety i przeglądy Klimatyzatory – etykiety i przeglądy

Energii elektrycznej zaczyna brakować latem, nie zimą. W dużych miastach podczas upałów sieć energetyczna jest niestabilna. Wpływ na to mają m.in. właśnie klimatyzatory. Ich sprzedaż wzrasta z roku na...

Energii elektrycznej zaczyna brakować latem, nie zimą. W dużych miastach podczas upałów sieć energetyczna jest niestabilna. Wpływ na to mają m.in. właśnie klimatyzatory. Ich sprzedaż wzrasta z roku na rok. Na rynku konkuruje kilka wiodących marek, a czołowi producenci wprowadzają do oferty coraz nowocześniejsze rozwiązania.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.