RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Regulacja elementów odzysku ciepła w wentylacji

Ogrzewanie nocne poprzez recyrkulację, rys. Andrzej Romanowski

Ogrzewanie nocne poprzez recyrkulację, rys. Andrzej Romanowski

W celu zminimalizowania zapotrzebowania na energię w procesie obróbki powietrza w centralach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych stosuje się, zależnie od wymagań dotyczących jakości powietrza, odzysk ciepła poprzez: recyrkulację, wymiennik krzyżowy, wymiennik obrotowy, wymiennik glikolowy lub rurki cieplne. Pomimo kosztów montażu wyposażenia regulacyjnego, każdy układ odzysku ciepła powinien mieć możliwość regulacji, ponieważ w praktyce do 30–40% czasu pracy centrali wentylacyjnych może zachodzić w warunkach, w których odzyskiwana ilość ciepła przekracza zapotrzebowanie. Brak regulacji umożliwiającej zredukowanie stopnia odzysku ciepła oznaczałby konieczność dodatkowego schładzania powietrza, co zwiększałoby koszty eksploatacyjne.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Energooszczędny i inteligentny system klimatyzacji w ratuszu Warszawa-Ursynów

Energooszczędny i inteligentny system klimatyzacji w ratuszu Warszawa-Ursynów Energooszczędny i inteligentny system klimatyzacji w ratuszu Warszawa-Ursynów

Efektem rozbudowy i modernizacji ursynowskiego ratusza jest montaż nowoczesnego i efektywnego energetycznie systemu klimatyzacji, który zapewnia komfortową i cichą pracę. Zastosowany system VRF firmy Panasonic...

Efektem rozbudowy i modernizacji ursynowskiego ratusza jest montaż nowoczesnego i efektywnego energetycznie systemu klimatyzacji, który zapewnia komfortową i cichą pracę. Zastosowany system VRF firmy Panasonic spełnił wszystkie wymagania inwestora dotyczące energooszczędności, wysokiej wydajności, elastyczności działania i efektywności. Składająca się z 250 pomieszczeń siedziba Urzędu Dzielnicy Warszawa-Ursynów to obecnie największy budynek w Polsce, w którym zainstalowano nowoczesny system VRF.

FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami...

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami – musisz o nie zadbać, aby podczas składowania nie straciły swoich właściwości.

LG ELECTRONICS POLSKA SP. Z O.O Nowoczesne klimatyzatory pokojowe w ofercie LG Electronics na rok 2022

Nowoczesne klimatyzatory pokojowe w ofercie LG Electronics na rok 2022 Nowoczesne klimatyzatory pokojowe w ofercie LG Electronics na rok 2022

W roku 2022 firma LG Electronics przygotowała dla swoich Klientów wiele nowości w segmencie klimatyzatorów pokojowych typu RAC. Niemal wszystkie ich modele zostały odświeżone o dodatkowe funkcjonalności....

W roku 2022 firma LG Electronics przygotowała dla swoich Klientów wiele nowości w segmencie klimatyzatorów pokojowych typu RAC. Niemal wszystkie ich modele zostały odświeżone o dodatkowe funkcjonalności. Pojawiły się także nowe urządzenia, takie jak jednostka Artcool Beige – w stylowym, beżowym kolorze.

W artykule:

• Regulacja recyrkulacji
• Ochrona przeciwzamrożeniowa a sterowanie recyrkulacją
• Regulacja wymiennika krzyżowego

W centralach z odzyskiem ciepła i funkcją chłodzenia można, w przypadku odpowiednich parametrów różnicy temperatury lub entalpii powietrza zewnętrznego i tego w pomieszczeniu, odzyskiwać chłód. Może się to przyczynić do bardzo dużych oszczędności zarówno w kosztach inwestycyjnych, gdyż potrzebna jest wówczas mniejsza moc chłodnicza lub cieplna, co oznacza mniejsze urządzenia oraz średnice rurociągów, jak i w kosztach eksploatacyjnych ze względu na mniejsze zapotrzebowanie na energię dla chłodzenia oraz ogrzewania. W tabeli 1 pokazano najczęściej stosowane kryteria zmiany kierunku odzysku ciepło/chłód w zależności od typu odzysku ciepła i nawilżacza.

W większości central wentylacyjnych i klimatyzacyjnych sekwencje sterujące elementami odzysku ciepła nie funkcjonują samodzielnie, lecz są częścią składową układu regulacji sekwencyjnej temperatury nawiewu, pomieszczenia albo wilgotności pomieszczenia. Wówczas sprzężeniem zwrotnym zamykającym obwód regulacji jest temperatura nawiewu lub pomieszczenia, względnie wilgotność pomieszczenia. Na przedstawionych poniżej schematach dla uproszczenia jako wielkość regulowana przedstawiana jest temperatura powietrza za elementem odzysku ciepła.

Regulacja recyrkulacji

Najprostszą formą sterowania recyrkulacją jest stałe ustawienie przepustnic – ręcznie lub poprzez sygnał do siłowników. W efekcie przepływ powietrza recyrkulowanego jest stały (przy założeniu, że wentylator pracuje z tą samą wydajnością).

Oczywiście nie zapewnia to optymalnego wykorzystania energii dostępnej z odzysku w każdych warunkach, gdyż nie ma zamknięcia pętli regulacyjnej poprzez pomiar wartości temperatury powietrza po zmieszaniu lub temperatury nawiewu bądź pomieszczenia, gdy recyrkulacja jest jedną z sekwencji w regulacji centrali wentylacyjnej. Najczęściej elementem wykonawczym regulacji recyrkulacji są jedna, dwie, trzy lub cztery przepustnice recyrkulacyjne wyposażone zwykle w siłowniki sterowane sygnałem ciągłym 0–10 V. W przypadku układu trzech siłowników (na przepustnicy recyrkulacyjnej, przepustnicy czerpni, przepustnicy wyrzutni) jeden sygnał elektryczny 0–10 V steruje położeniem wszystkich siłowników. Oznacza to, że np. w przypadku temperatury nawiewu zbyt niskiej w stosunku do wielkości zadanej generowany przez regulator jeden sygnał 0–10 V powoduje otwieranie przepustnicy recyrkulacyjnej z jednoczesnym zamykaniem przepustnic czerpni i wyrzutni powietrza. Kiedy sygnał wyjściowy do recyrkulacji wynosi np. 6 V, to przepustnica recyrkulacyjna otwiera się o kąt 54° (6 V odpowiada 60%, a 60% z 90° to 54°) od pełnego zamknięcia. Jednocześnie ten sam sygnał, ze względu na przeciwbieżność kierunku działania siłowników przepustnic na czerpni i wyrzutni, zmienia położenie ich otwarcia o 36° (90° − 54° = 36°). Oznacza to, że zamkniętej przepustnicy recyrkulacyjnej towarzyszą w 100% otwarte przepustnice czerpni i wyrzutni. W przypadku funkcji chłodzenia przepustnice czerpni i wyrzutni pozostają w pełni otwarte, a przepustnica recyrkulacyjna w pełni zamknięta do momentu, gdy temperatura zewnętrzna przewyższy temperaturę powietrza wywiewanego z pomieszczenia. Sterowanie recyrkulacją musi jednocześnie zapewnić, wynikający z ewentualnych zysków wilgoci i zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniu, minimalny przepływ powietrza świeżego nawiewanego do pomieszczenia. Minimalny przepływ powietrza świeżego, który najczęściej zadaje się jako ograniczenie procentowe sygnału wyjściowego do siłowników (czyni się to podczas parametryzacji regulatora), powinien być ustawiany w oparciu o charakterystykę przepływową przepustnicy lub pomiary obiektowe rzeczywistych przepływów powietrza.

Ochrona przeciwzamrożeniowa a sterowanie recyrkulacją

Niezależnie od poziomu minimalnego otwarcia przepustnicy powietrza zewnętrznego wynikającego z wymagań co do odpowiedniego strumienia powietrza świeżego, siłowniki zamontowane na przepustnicy czerpni, i w niektórych przypadkach również wyrzutni, muszą mieć możliwość pełnego zamknięcia w przypadku zadziałania funkcji sprężyny powrotnej dla ochrony przeciwzamrożeniowej nagrzewnicy. Brak takiej funkcji grozi zamarznięciem nagrzewnicy.

Regulacja w oparciu o temperaturę powietrza po zmieszaniu

Jest to regulacja w zamkniętej pętli ze sprzężeniem zwrotnym w postaci pomiaru temperatury powietrza po zmieszaniu. Regulator R porównuje wartość temperatury otrzymaną po zmieszaniu powietrza zewnętrznego i powietrza wywiewanego z wartością zadaną (rys. 1). W przypadku gdy temperatura T1 powietrza zmieszanego stanie się zbyt niska, generowany jest sygnał do otwierania siłownika na przepustnicy recyrkulacyjnej oraz jednoczesnego zamykania siłowników przepustnic czerpni i wyrzutni. Minimalny stopień otwarcia przepustnicy powietrza zewnętrznego i wywiewanego wynika z przyjętego minimum higienicznego dla powietrza zewnętrznego (minimalny udział procentowy powietrza zewnętrznego). Powoduje to zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło. Gdy recyrkulacja jest jednym z elementów centrali wentylacyjnej i nie jest osiągana wymagana temperatura nawiewu przy maksymalnym dozwolonym udziale recyrkulacji (wynika on z minimalnego procentowego udziału powietrza zewnętrznego, np. gdy ten udział wynosi 20%, to maksymalny udział recyrkulacji wynosi 80% = 100% – 20%), to regulator powoduje uruchomienie kolejnych sekwencji grzewczych, np. otwieranie zaworu na nagrzewnicy w celu uzyskania wymaganej temperatury nawiewu.

Regulacja recyrkulacji

Rys. 1. Regulacja recyrkulacji w oparciu o temperaturę powietrza po zmieszaniu oraz wykres sygnału wyjściowego do siłowników. Oznaczenia: R – regulator, T1 – czujnik temperatury powietrza po zmieszaniu, S – siłowniki przepustnic, Tn – wartość zadana temperatury po zmieszaniu, Y – sygnał wyjściowy do siłowników przepustnic (siłowniki pracują przeciwbieżnie, tzn. że np. sygnał o wysterowaniu udziału recyrkulacji 80% powoduje, iż siłowniki na czerpni i wyrzutni ustawiają się w położeniu 20%, a gdy udział recyrkulacji wynosi 70%, to na czerpni i wyrzutni wysterowanie osiąga 30%)

Regulacja w oparciu o różnicę temperatury zewnętrznej i temperatury powietrza wywiewanego lub pomieszczenia

Uzupełnienie schematu z rys. 1 o czujnik temperatury zewnętrznej i czujnik temperatury powietrza wywiewanego/pomieszczenia (rys. 2) umożliwia optymalizację pracy systemu chłodzenia oraz zmniejszenie jego zapotrzebowania na energię.

W trybie chłodzenia, jeżeli temperatura powietrza zewnętrznego jest wyższa niż temperatura powietrza wywiewanego/pomieszczenia, to dla utrzymania odpowiednio niskiej temperatury nawiewu regulator generuje sygnał do otwierania siłownika na przepustnicy recyrkulacyjnej oraz jednoczesnego zamykania siłowników przepustnic czerpni i wyrzutni. Minimalny stopień otwarcia przepustnicy powietrza zewnętrznego i wywiewanego wynika z przyjętego minimum higienicznego dla powietrza zewnętrznego (minimalny udział procentowy powietrza zewnętrznego). Z kolei gdy temperatura zewnętrzna jest niższa niż temperatura powietrza wywiewanego/pomieszczenia, zamykana jest przepustnica recyrkulacyjna i zwiększa się przepływ powietrza zewnętrznego, co w obydwu przypadkach powoduje zmniejszenie zużycia energii na chłodzenie. Gdy recyrkulacja jest jednym z elementów centrali wentylacyjnej i nie jest osiągana wymagana temperatura nawiewu przy maksymalnym dozwolonym udziale recyrkulacji (wynika on z minimalnego procentowego udziału powietrza zewnętrznego, np. gdy udział ten wynosi 20%, to maksymalny udział recyrkulacji wynosi 80% = 100% – 20%), to regulator powoduje uruchomienie kolejnych sekwencji chłodniczych, np. otwieranie zaworu na chłodnicy w celu uzyskania wymaganej temperatury nawiewu.

Regulacja recyrkulacji

Rys. 2. Regulacja recyrkulacji w oparciu o różnicę temperatury zewnętrznej i temperatury powietrza wywiewanego/pomieszczenia. Oznaczenia: R – regulator, T1 – czujnik temperatury powietrza po zmieszaniu, T2 – czujnik temperatury zewnętrznej, T3 – czujnik temperatury powietrza wywiewanego/pomieszczenia, S – siłowniki przepustnic

Regulacja w oparciu o różnicę entalpii powietrza zewnętrznego i wywiewanego lub pomieszczenia

Gdy centrala ma za zadanie osuszanie powietrza, to zastąpienie czujników temperatury T1, T2, T3 przetwornikami entalpii powietrza umożliwia optymalizację i zmniejszenie zużycia energii przez chłodnicę na potrzeby osuszania poprzez sterowanie przepustnicami recyrkulacyjnymi w zależności od różnicy pomiędzy entalpią powietrza zewnętrznego a entalpią powietrza wywiewanego/pomieszczenia.

Regulacja w oparciu o stężenie CO2 lub lotnych związków organicznych

W instalacjach dostarczających powietrze do pomieszczeń, w których znajdują się źródła zanieczyszczeń, regulacja centrali wentylacyjnej lub klimatyzacyjnej musi uwzględnić, oprócz temperatury oraz ewentualnie wilgotności, również jakość powietrza określaną na podstawie sygnałów z czujników CO2 i lotnych związków organicznych (LZO lub ang. VOC). W centrali wentylacyjnej z recyrkulacją (rys. 3) w przypadku wystąpienia przekroczenia nastawionego poziomu zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniu regulator będzie generować sygnał do zmniejszenia stopnia recyrkulacji.

Regulacja recyrkulacji

Rys. 3. Regulacja recyrkulacji z uwzględnieniem jakości powietrza. Oznaczenia: R – regulator, T1 – czujnik temperatury w pomieszczeniu, T2 – czujnik temperatury nawiewu, T3 – czujnik temperatury powietrza zewnętrznego, CO2 – czujnik jakości powietrza w pomieszczeniu, Y1 – sygnał wyjściowy do siłowników przepustnicy, SS – siłownik przepustnicy zewnętrznej ze sprężyną powrotną

Sterowanie recyrkulacją z funkcją rozruchu po okresie wyłączenia

W regulatorach serii RMU [2] w przypadku pomieszczeń okresowo nieużytkowanych, np. obiektów użyteczności publicznej, w celu szybszego osiągnięcia wymaganej temperatury nawiewu lub pomieszczenia po okresie nieużywania, stosować można tzw. funkcję rozruchu, powodującą czasowe zamknięcie przepustnic czerpni i wyrzutni, czyli 100% recyrkulacji, a także późniejsze stopniowe zwiększanie strumienia powietrza zewnętrznego do poziomu wynikającego z minimum higienicznego (rys. 4). Kryterium zadziałania tej funkcji jest wartość temperatury zewnętrznej.

Funkcja rozruchu przepustnic recyrkulacyjnych

Rys. 4. Funkcja rozruchu dla przepustnic recyrkulacyjnych [2]. Oznaczenia: Y – sygnał wyjściowy do przepustnicy recyrkulacyjnej, Ymin – sygnał wyjściowy odpowiadający minimalnemu strumieniowi powietrza zewnętrznego, t – czas

Ze względu na fakt jednoczesnego wyposażenia siłownika przepustnicy czerpni w sprężynę powrotną (gdy w centrali jest nagrzewnica wodna) kierunek narastania sygnału wyjściowego do siłowników recyrkulacyjnych jest odwrotny niż dla typowych sekwencji grzewczych. Oznacza to, że im niższa temperatura, tym mniejszy, a nie większy, jest sygnał ciągły 0–10 V. Wymaga to odwrotnego podłączenia mechanicznego siłowników przepustnic, tak aby spadek napięcia sterującego powodował wzrost otwarcia siłownika na przepustnicy recyrkulacyjnej oraz jednoczesne zmniejszenie otwarcia siłowników na przepustnicach czerpni i wyrzutni. Wygodne do montażu w takim przypadku są siłowniki typoszeregu G [2], które mają symetryczną obudowę, co umożliwia ich montaż przednią bądź tylną powierzchnią, dzięki czemu można dopasować kierunek obrotu wskutek narastania sygnału 0–10 V do kierunku zamykania/otwierania przepustnicy.

Wykorzystanie recyrkulacji do nocnego ogrzewania

W przykładowych centralach Gold [3] ogrzewanie budynku w okresie nocnym lub przy braku użytkowania możliwe jest poprzez wysterowanie na 100% recyrkulacji z jednoczesną pracą nagrzewnicy powietrza i włączonym jedynie wentylatorem nawiewnym (wentylator wywiewny pozostaje wówczas wyłączony; rys. 5). Do zamknięcia pętli regulacyjnej konieczny jest czujnik temperatury pomieszczenia/wywiewu, który umożliwia regulację temperatury w pomieszczeniu lub wywiewu [3].

Ogrzewanie nocne poprzez recyrkulację

Rys. 5. Ogrzewanie nocne poprzez recyrkulację [3]

Regulacja wymiennika krzyżowego

Wydajność odzysku ciepła na wymienniku krzyżowym reguluje się poprzez sterowanie siłownikiem przepustnicy na przewodzie obejściowym oraz przepustnicy na przepływie przez wymiennik (rys. 6).

Regulacja wydajności odzysku ciepła

Rys. 6. Regulacja wydajności odzysku ciepła na wymienniku krzyżowym. Oznaczenia: R – regulator, Z – powietrze zewnętrzne, W – powietrze wywiewane, Y – sygnał wyjściowy do siłownika przepustnic

Wzrost sygnału Y do zwiększenia stopnia odzysku powoduje otwieranie przepustnicy na przepływie przez wymiennik z jednoczesnym zamykaniem przepustnicy na obejściu wymiennika krzyżowego. Gdy jest taka możliwość, jeden siłownik obsługuje obydwie przepustnice jednocześnie, wykorzystując ich przeciwbieżność kierunków zamykania/otwierania. W instalacjach o bardzo zubożonych funkcjach regulacyjnych spotyka się sterowanie wymiennikiem krzyżowym dwustanowo, poprzez sygnał z np. termostatu temperatury zewnętrznej skutkujący dwoma stanami pracy wymiennika – otwartym lub zamkniętym. Podobnie jak w przypadku regulacji recyrkulacji, regulacja wymiennika krzyżowego jest jednym z elementów regulacji sekwencyjnej, gdzie sprzężeniem zwrotnym zamykającym obwód regulacji jest temperatura nawiewu lub pomieszczenia.

Zabezpieczenie przeciwoblodzeniowe wymiennika krzyżowego

W celu zapobieżenia zamarzaniu wilgoci pojawiającej się na wymienniku przy niskich temperaturach zewnętrznych można zastosować dodatkowy czujnik temperatury powietrza na wywiewie, powodujący zmniejszenie sygnału do odzysku ciepła przy zbyt niskiej temperaturze powietrza za wymiennikiem (rys. 7) lub przetwornik różnicy ciśnień powietrza na wymienniku krzyżowym. W przypadku oblodzenia wymiennika krzyżowego następuje wzrost oporów przepływu, sygnalizowany poprzez wzrost różnicy ciśnień na przetworniku, co skutkuje również zmniejszeniem sygnału do odzysku ciepła.

Połączenie regulacji wydajności

Rys. 7. Połączenie regulacji wydajności z zabezpieczeniem przeciwoblodzeniowym wymiennika krzyżowego. Oznaczenia: R – regulator, T – czujnik temperatury za wymiennikiem krzyżowym, Z – powietrze zewnętrzne, W – powietrze wywiewane, Y – sygnał wyjściowy do siłownika przepustnic

Innym rozwiązaniem jest umieszczenie przed wymiennikiem krzyżowym dodatkowej nagrzewnicy elektrycznej podgrzewającej wstępnie powietrze zewnętrzne. Jego wadą jest zwiększenie kosztów – zarówno inwestycyjnych, jak i eksploatacyjnych.

Regulacja wymiennika glikolowego

Wydajność odzysku ciepła na wymienniku glikolowym reguluje się za pomocą sterowania poprzez sekwencję wyjściową (na ogół sygnałem 0–10 V) stopniem otwarcia zaworu trójdrogowego rozdzielającego, współpracującego z pompą. W zależności od stopnia otwarcia tego zaworu następuje zmieszanie czynnika glikolowego, powracającego bezpośrednio z wymiennika na przewodzie wywiewnym, z czynnikiem powracającym z wymiennika na przewodzie nawiewnym. Podobnie jak w przypadku regulacji recyrkulacji i wymiennika krzyżowego, wymiennik glikolowy jest jednym z elementów regulacji sekwencyjnej, gdzie sprzężeniem zwrotnym zamykającym obwód regulacji jest temperatura nawiewu lub pomieszczenia. Jeżeli temperatura nawiewu/pomieszczenia w centrali wentylacyjnej jest zbyt niska, regulator poprzez siłownik otwiera zawór trójdrogowy, zwiększając przepływ pomiędzy wymiennikiem na powietrzu wywiewanym a wymiennikiem na powietrzu nawiewanym, co powoduje wzrost odzysku ciepła oraz podwyższenie temperatury nawiewu/pomieszczenia.

Jeżeli ilość ciepła odzyskana na wymienniku glikolowym jest niewystarczająca, tzn. temperatura nawiewu/pomieszczenia jest za niska, następuje uruchomienie kolejnej sekwencji grzewczej, np. nagrzewnicy wodnej. W celu zabezpieczenia przeciwoblodzeniowego na glikolowym rurociągu zasilającym wymiennik po stronie powietrza wywiewanego zamontowany jest czujnik temperatury (rys. 8). Gdy temperatura na tym czujniku jest zbyt niska, siłownik zaworu trójdrogowego kieruje większy strumień glikolu o wyższej temperaturze bezpośrednio z wymiennika na przewodzie wywiewnym, a ogranicza dopływ strumienia glikolu o niższej temperaturze, schłodzonego w wymienniku po stronie powietrza nawiewanego.

Wymiennik glikolowy

Rys. 8. Połączenie regulacji wydajności z zabezpieczeniem przeciwoblodzeniowym wymiennika glikolowego. Oznaczenia: R – regulator, Z – powietrze zewnętrzne, W – powietrze wywiewane, T – czujnik temperatury glikolu, Y – sygnał wyjściowy do siłownika zaworu trójdrogowego, Q – sygnał załączający pompę w obwodzie glikolowym

Regulacja wymiennika obrotowego

Regulacja wydajności odzysku ciepła na wymienniku obrotowym następuje poprzez zmianę szybkości obrotów wymiennika, najczęściej osiąganą dzięki wysterowaniu sygnałem 0–10 V z regulatora. Podobnie jak w przypadku regulacji recyrkulacji i wymiennika krzyżowego oraz wymiennika glikolowego, wymiennik obrotowy jest jednym z elementów regulacji sekwencyjnej, gdzie sprzężeniem zwrotnym zamykającym obwód regulacji jest temperatura nawiewu lub pomieszczenia. Jeżeli temperatura nawiewu/pomieszczenia w centrali wentylacyjnej jest zbyt niska, regulator zwiększa sygnał, powodując zwiększenie szybkości obrotowej wymiennika, co powoduje wzrost odzysku ciepła i podwyższenie temperatury nawiewu/pomieszczenia. Jeżeli ilość ciepła odzyskana na wymienniku obrotowym jest niewystarczająca, tzn. temperatura nawiewu/pomieszczenia jest za niska, to następuje uruchamianie kolejnej sekwencji grzewczej, np. nagrzewnicy wodnej.

Podobnie jak dla wymiennika krzyżowego, w przypadku wystąpienia zbyt niskiej wartości na wywiewie, grożącej oblodzeniem, regulator, przyjmując priorytet wartości mniejszej, powoduje zmianę sygnału do wysterowania wydajności odzysku ciepła, skutkującą zmniejszeniem odzysku ciepła i powodującą wzrost temperatury za wymiennikiem (rys. 9).

Regulacja wydajności wymiennika obrotowego

Rys. 9. Regulacja wydajności z zabezpieczeniem przeciwoblodzeniowym wymiennika obrotowego. Oznaczenia: R – regulator, Z – powietrze zewnętrzne, W – powietrze wywiewane, T – czujnik temperatury powietrza za wymiennikiem, Y – sygnał wyjściowy do regulacji obrotów wymiennika

Zmiana odzysku ciepła na odzysk chłodu

Dla przedstawionych układów odzysku ciepła można wprowadzić funkcję regulacyjną, która spowoduje, że podobnie jak to pokazano dla recyrkulacji w oparciu o różnicę temperatury zewnętrznej i powietrza wywiewanego lub do pomieszczenia (w zależności od ustawionego kryterium), przy zapotrzebowaniu na chłód, gdy temperatura powietrza zewnętrznego będzie wyższa od temperatury powietrza wywiewanego, następuje odwrócenie kierunku działania sygnału wyjściowego do wysterowania wydajności urządzenia odzysku ciepła. Wskutek tego zasysane cieplejsze powietrze zewnętrzne może się ochłodzić, oddając ciepło powietrzu wywiewanemu, dzięki czemu zmniejszone zostanie zapotrzebowanie na moc chłodniczą.

Gdy temperatura pomieszczenia będzie wyższa od zadanej, powodować to będzie zwiększenie, a nie spadek sygnału do urządzenia odzysku ciepła (recyrkulacja, wymiennik krzyżowy, glikolowy lub obrotowy).

Jako kryterium zmiany kierunku odzysku ciepła stosować można przekroczenie nastawionej wartości temperatury zewnętrznej (rys. 10). Gdy temperatura zewnętrzna jest niższa niż nastawiona wartość, następuje odzysk ciepła, gdy jest wyższa – odzysk chłodu. Drugi rodzaj warunku zmiany kierunku odzysku ciepła to osiągnięcie zadanej wartości przez różnicę temperatury powietrza zewnętrznego i pomieszczenia (lub powietrza wywiewanego) (rys. 11). Gdy podczas zapotrzebowania na ciepło temperatura zewnętrzna jest niższa niż temperatura w pomieszczeniu, następuje odzysk ciepła. Kiedy podczas zapotrzebowania na chłód temperatura zewnętrzna jest wyższa od temperatury pomieszczenia, następuje odzysk chłodu.

W przypadku systemów z wymianą masy (wymienniki obrotowe higroskopijne) i regulacją wilgotności w pomieszczeniu kryterium odwrócenia kierunku działania odzysku może być oparte na porównaniu wartości entalpii powietrza wywiewanego oraz powietrza zewnętrznego.

Zmiana kierunku odzysku ciepła

Rys. 10. Zmiana kierunku odzysku ciepła po osiągnięciu zadanej wartości przez temperaturę powietrza zewnętrznego. Oznaczenia: R – regulator, T – czujnik temperatury powietrza zewnętrznego, Y – sygnał wyjściowy do regulacji ­odzysku

rys 11 zmiana kierunku odzysku ciepla

Rys. 11. Zmiana kierunku odzysku ciepła po osiągnięciu zadanej wartości przez różnicę temperatury powietrza zewnętrznego i pomieszczenia. Oznaczenia: R – regulator, T1 – czujnik temperatury pomieszczenia, T2 – czujnik temperatury nawiewu, T3 – czujnik temperatury powietrza zewnętrznego, Y – sygnał wyjściowy do regulacji odzysku

Więcej o automatyce w wentylacji w książce:„Systemy regulacji automatycznej w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych”, dostępnej m.in. naksiegarniatechniczna.com.pl

Literatura

  1. Romanowski Andrzej, Systemy regulacji automatycznej w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, Grupa MEDIUM, Warszawa 2019.
  2. Siemens, materiały informacyjno-techniczne firmy.
  3. Swegon, materiały informacyjno-techniczne firmy.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Krzysztof Drab Systemy kontrolowanej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych

Systemy kontrolowanej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych Systemy kontrolowanej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych

Do utrzymania zdrowego klimatu w pomieszczeniach konieczna jest kontrolowana wentylacja mechaniczna. Osiągnięta poprzez izolację cieplną budynku oszczędność energii prowadzi dzięki kontrolowanej wymianie...

Do utrzymania zdrowego klimatu w pomieszczeniach konieczna jest kontrolowana wentylacja mechaniczna. Osiągnięta poprzez izolację cieplną budynku oszczędność energii prowadzi dzięki kontrolowanej wymianie powietrza z odzyskiem ciepła do dalszej poprawy bilansu energetycznego.

EBM-PAPST Polska Sp. z o.o., Jacek Skotak Wentylatory typu „Plug Fans”

Wentylatory typu „Plug Fans” Wentylatory typu „Plug Fans”

Nowe wentylatory typu „Plug Fans” firmy ebm-papst zostały specjalnie zaprojektowane tak, by spełnić wymagania nowoczesnych central wentylacyjnych, ale mogą być także używane tam, gdzie wymagane są: wysoka...

Nowe wentylatory typu „Plug Fans” firmy ebm-papst zostały specjalnie zaprojektowane tak, by spełnić wymagania nowoczesnych central wentylacyjnych, ale mogą być także używane tam, gdzie wymagane są: wysoka sprawność, wydajność, możliwość sprostania dużym oporom przepływu, kompaktowa konstrukcja i płynna regulacja prędkości.

praca zbiorowa Projekt wentylacji mechanicznej i klimatyzacji budynku Poczty w Warszawie

Projekt wentylacji mechanicznej i klimatyzacji budynku Poczty w Warszawie Projekt wentylacji mechanicznej i klimatyzacji budynku Poczty w Warszawie

Projekt klimatyzacji i wentylacji budynku biurowo-usługowego siedziby Dyrekcji Generalnej Poczty Polskiej zlokalizowanego przy ul. Chmielnej róg Żelaznej w Warszawie Projekt, który postanowiliśmy przedstawić...

Projekt klimatyzacji i wentylacji budynku biurowo-usługowego siedziby Dyrekcji Generalnej Poczty Polskiej zlokalizowanego przy ul. Chmielnej róg Żelaznej w Warszawie Projekt, który postanowiliśmy przedstawić naszym Czytelnikom, jest ciekawym rozwiązaniem architektonicznym, ale także bardzo interesującym ujęciem roli klimatyzacji w budynkach biurowo-usługowych. Klimatyzowane atrium, z którego można pobrać świeże powietrze poprzez otwarcie okna w pokoju, to rozwiązanie warte poznania. Mimo że realizacja...

dr inż. Anna Charkowska Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Artykuł, będący pierwszą z cyklu publikacji o problemach związanych ze stanem higienicznym instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jest powrotem do prezentowanych wcześniej przez autorkę na łamach...

Artykuł, będący pierwszą z cyklu publikacji o problemach związanych ze stanem higienicznym instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jest powrotem do prezentowanych wcześniej przez autorkę na łamach „Rynku Instalacyjnego” zagadnień związanych z czystością i czyszczeniem instalacji. Przedstawione zostaną najnowsze informacje na ten temat, wynikające m.in. z pojawienia się w lipcu 2008 r. wersji roboczej normy europejskiej dotyczącej czystości instalacji.

Agnieszka Zając Organizacja wymiany powietrza

Organizacja wymiany powietrza Organizacja wymiany powietrza

W artykule przeanalizowano systemy organizacji przepływu powietrza w pomieszczeniach bogato wyposażonych w sprzęt komputerowy, w tym m.in. w szkołach, bankach i urzędach. Zwrócono uwagę na zalety i wady...

W artykule przeanalizowano systemy organizacji przepływu powietrza w pomieszczeniach bogato wyposażonych w sprzęt komputerowy, w tym m.in. w szkołach, bankach i urzędach. Zwrócono uwagę na zalety i wady stosowania wymiany powietrza typu dół – góra (system wyporowy) oraz góra – góra i góra – dół (system mieszający). Zaprezentowano także prototypowy nawiewnik sufitowy przeznaczony dla organizacji wymiany powietrza typu góra – góra.

mgr inż. Kamil Więcek Wentylacja hal basenowych. Obliczenia wg znowelizowanych wytycznych VDI 2089

Wentylacja hal basenowych. Obliczenia wg znowelizowanych wytycznych VDI 2089 Wentylacja hal basenowych. Obliczenia wg znowelizowanych wytycznych VDI 2089

W artykule zawarto wybrane fragmenty znowelizowanych wytycznych VDI 2089, szczególnie istotnych przy obliczeniach wentylacji w halach basenowych.

W artykule zawarto wybrane fragmenty znowelizowanych wytycznych VDI 2089, szczególnie istotnych przy obliczeniach wentylacji w halach basenowych.

dr inż. Anna Charkowska Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1)

Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1) Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1)

W pierwszej części artykułu podano najważniejsze definicje oraz normy dotyczące filtracji powietrza, zamieszczono także aktualną klasyfikację filtrów powietrza. W kolejnych częściach cyklu zostaną zawarte...

W pierwszej części artykułu podano najważniejsze definicje oraz normy dotyczące filtracji powietrza, zamieszczono także aktualną klasyfikację filtrów powietrza. W kolejnych częściach cyklu zostaną zawarte informacje o materiałach stosowanych obecnie do wykonania filtrów powietrza, a także o budowie filtrów powietrza oraz podstawowe wymagania dotyczące odbioru instalacji zawierających filtry powietrza.

dr inż. Bogdan Nowak Wentylacja w budynkach niemieszkalnych wg PN-EN 15251

Wentylacja w budynkach niemieszkalnych wg PN-EN 15251 Wentylacja w budynkach niemieszkalnych wg PN-EN 15251

W poprzednim numerze Rynku Instalacyjnego (3/08, s. 32.) w artykule pt. "Warunki środowiska wewnętrznego..." opisano ogólne wymagania zawarte w normie PN-EN 15251, w tym m.in. zasady obliczeń strumienia...

W poprzednim numerze Rynku Instalacyjnego (3/08, s. 32.) w artykule pt. "Warunki środowiska wewnętrznego..." opisano ogólne wymagania zawarte w normie PN-EN 15251, w tym m.in. zasady obliczeń strumienia powietrza wentylacyjnego w budynkach mieszkalnych wynikające z warunków higienicznych. Obecnie szerzej omówione zostaną wymagania opisane w tej normie dotyczące budynków niemieszkalnych.

dr inż. Anna Charkowska Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 2.)

Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 2.) Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 2.)

W poprzednim numerze Rynku Instalacyjnego (3/08, s. 51.) opublikowano pierwszą część artykułu, w której zawarto zagadnienia prawne, a także kwestie dotyczące zanieczyszczeń oraz kontroli czystości instalacji...

W poprzednim numerze Rynku Instalacyjnego (3/08, s. 51.) opublikowano pierwszą część artykułu, w której zawarto zagadnienia prawne, a także kwestie dotyczące zanieczyszczeń oraz kontroli czystości instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. W drugiej i ostatniej części opisano metody czyszczenia oraz rozwiązania dotyczące eksploatacji i konserwacji tych systemów. W artykule zachowano ciągłość numeracji rysunków oraz tabel.

dr inż. Anna Charkowska Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.)

Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.) Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.)

Zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego poprzez instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne przenikają do wnętrza budynków. Wiele z nich zatrzymywanych jest przez filtry powietrza, a pozostałe osiadają...

Zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego poprzez instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne przenikają do wnętrza budynków. Wiele z nich zatrzymywanych jest przez filtry powietrza, a pozostałe osiadają we wnętrzu instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych lub są przenoszone do pomieszczeń. Osiadłe w instalacjach zanieczyszczenia stałe, namnażające się drobnoustroje świadczą o stanie higienicznym instalacji, który wpływa na czystość oraz jakość powietrza nawiewanego do wentylowanych lub klimatyzowanych...

dr inż. Bogdan Nowak Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251

Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251 Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251

Na wniosek Komitetu Technicznego nr 279 Polskiego Komitetu Normalizacji w sierpniu 2007 r. normie europejskiej EN 15251:2007 [1] został nadany status Polskiej Normy. Omawia ona własności środowiska wewnętrznego,...

Na wniosek Komitetu Technicznego nr 279 Polskiego Komitetu Normalizacji w sierpniu 2007 r. normie europejskiej EN 15251:2007 [1] został nadany status Polskiej Normy. Omawia ona własności środowiska wewnętrznego, które uwzględniane są przy projektowaniu instalacji oraz podczas oceny efektywności energetycznej budynków wynikającej z dyrektywy EPBD (energy performance of buildings directive) [2].

Dariusz Ryżkowski Czynniki chłodnicze w klimatyzacji i chłodnictwie – wycofanie HCFC

Czynniki chłodnicze w klimatyzacji i chłodnictwie – wycofanie HCFC Czynniki chłodnicze w klimatyzacji i chłodnictwie – wycofanie HCFC

Cztery lata temu, kiedy zaczęła obowiązywać ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową [1], oparta zresztą na unijnym rozporządzeniu (WE) nr 2037/2000 [2], w większości omówień i wystąpień prawie...

Cztery lata temu, kiedy zaczęła obowiązywać ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową [1], oparta zresztą na unijnym rozporządzeniu (WE) nr 2037/2000 [2], w większości omówień i wystąpień prawie w ogóle nie zwracano uwagi na punkty mówiące o szczególnych, przyszłościowych zakazach zawartych w tych regulacjach i skupiano się na rozwiązywaniu bieżących problemów związanych z funkcjonowaniem branży chłodnictwa i klimatyzacji w zmienionej rzeczywistości. Czas jest jednak nieubłagany i wspomniane...

Waldemar Joniec Klimatyzatory – etykiety i przeglądy

Klimatyzatory – etykiety i przeglądy Klimatyzatory – etykiety i przeglądy

Energii elektrycznej zaczyna brakować latem, nie zimą. W dużych miastach podczas upałów sieć energetyczna jest niestabilna. Wpływ na to mają m.in. właśnie klimatyzatory. Ich sprzedaż wzrasta z roku na...

Energii elektrycznej zaczyna brakować latem, nie zimą. W dużych miastach podczas upałów sieć energetyczna jest niestabilna. Wpływ na to mają m.in. właśnie klimatyzatory. Ich sprzedaż wzrasta z roku na rok. Na rynku konkuruje kilka wiodących marek, a czołowi producenci wprowadzają do oferty coraz nowocześniejsze rozwiązania.

Jerzy Kosieradzki Klimatyzatory

Klimatyzatory Klimatyzatory

Nawet parę upalnych dni sprawia, że rośnie zainteresowanie urządzeniami, które są w stanie trochę nas ochłodzić. Należą do nich klimatyzatory.

Nawet parę upalnych dni sprawia, że rośnie zainteresowanie urządzeniami, które są w stanie trochę nas ochłodzić. Należą do nich klimatyzatory.

Redakcja RI Zasady doboru klimatyzatorów

Zasady doboru klimatyzatorów Zasady doboru klimatyzatorów

Przed wyborem klimatyzatora należy przede wszystkim jak najdokładniej ustalić wielkość zapotrzebowania pomieszczenia lub obiektu na moc chłodniczą, a także oczekiwania użytkowników. Zdarza się, że instalatorzy...

Przed wyborem klimatyzatora należy przede wszystkim jak najdokładniej ustalić wielkość zapotrzebowania pomieszczenia lub obiektu na moc chłodniczą, a także oczekiwania użytkowników. Zdarza się, że instalatorzy montują urządzenia bez obliczania zapotrzebowania na moc, opierając się na analogiach lub niepewnych szacunkach.

Waldemar Joniec Nowe etykiety dla klimatyzatorów

Nowe etykiety dla klimatyzatorów Nowe etykiety dla klimatyzatorów

Współczesne klimatyzatory osiągają wysoką efektywność energetyczną, która znacznie przekracza poziomy ustanowione kilka lat temu dyrektywą 2002/31/WE. Konieczne stało się więc wprowadzenie nowych systemów...

Współczesne klimatyzatory osiągają wysoką efektywność energetyczną, która znacznie przekracza poziomy ustanowione kilka lat temu dyrektywą 2002/31/WE. Konieczne stało się więc wprowadzenie nowych systemów ich etykietowania.

dr inż. Jarosław Müller, prof. PK, mgr inż. Krzysztof Pszczoła Klimatyzacja pomieszczeń biurowych z wentylacją indywidualną (PV)

Klimatyzacja pomieszczeń biurowych z wentylacją indywidualną (PV) Klimatyzacja pomieszczeń biurowych z wentylacją indywidualną (PV)

Systemy klimatyzacyjne generują znaczące koszty eksploatacyjne budynków biurowych. Wciąż prowadzone są prace nad redukcją tych kosztów bez zmniejszania komfortu w pomieszczeniach. Jednym z rozwiązań może...

Systemy klimatyzacyjne generują znaczące koszty eksploatacyjne budynków biurowych. Wciąż prowadzone są prace nad redukcją tych kosztów bez zmniejszania komfortu w pomieszczeniach. Jednym z rozwiązań może być wentylacja indywidualna, pozwalająca utrzymywać komfort tylko w bezpośredniej bliskości użytkownika.

Redakcja RI Etykiety dla klimatyzatorów

Etykiety dla klimatyzatorów Etykiety dla klimatyzatorów

Współczesne klimatyzatory osiągają tak wysoką efektywność, że konieczna była zmiana ich klasyfikacji energetycznej. Nowe systemy etykietowania obowiązują od stycznia 2013 r. Zmiany te nie tylko dają precyzyjniejszą...

Współczesne klimatyzatory osiągają tak wysoką efektywność, że konieczna była zmiana ich klasyfikacji energetycznej. Nowe systemy etykietowania obowiązują od stycznia 2013 r. Zmiany te nie tylko dają precyzyjniejszą wiedzę o urządzeniach, mają też przynieść oszczędności energii elektrycznej rzędu 11 TWh rocznie do 2020 r.

Waldemar Joniec Zasady doboru klimatyzatorów, trendy i nowoczesne rozwiązania

Zasady doboru klimatyzatorów, trendy i nowoczesne rozwiązania Zasady doboru klimatyzatorów, trendy i nowoczesne rozwiązania

Od klimatyzatorów oczekuje się obecnie chłodzenia i osuszania powietrza latem, a w okresach przejściowych dogrzewania. Klimatyzator powinien też oczyszczać powietrze. Warto zatem wybierać spośród najlepszych...

Od klimatyzatorów oczekuje się obecnie chłodzenia i osuszania powietrza latem, a w okresach przejściowych dogrzewania. Klimatyzator powinien też oczyszczać powietrze. Warto zatem wybierać spośród najlepszych rozwiązań, gwarantujących energooszczędną eksploatację oraz najwyższy komfort temperatury i wilgotności.

dr inż. Kazimierz Wojtas Systemy chłodzenia z cieczą pośredniczącą w energooszczędnych budynkach użyteczności publicznej

Systemy chłodzenia z cieczą pośredniczącą w energooszczędnych budynkach użyteczności publicznej Systemy chłodzenia z cieczą pośredniczącą w energooszczędnych budynkach użyteczności publicznej

Przy projektowaniu systemów chłodzenia budynków należy uwzględnić nie tylko koszty inwestycyjne, ale również eksploatacyjne, a także efektywność pracy urządzeń wchodzących w skład systemu. Systemy chłodzenia...

Przy projektowaniu systemów chłodzenia budynków należy uwzględnić nie tylko koszty inwestycyjne, ale również eksploatacyjne, a także efektywność pracy urządzeń wchodzących w skład systemu. Systemy chłodzenia z cieczą pośredniczącą, zwane potocznie systemami „wody lodowej”, mogą pozostać nadal efektywną alternatywą w stosunku do systemów ze zmiennym przepływem czynnika ziębniczego („multisplit”) pod warunkiem zachowania podstawowych zasad na etapach projektowania, realizacji i eksploatacji systemu.

dr inż. Piotr Jadwiszczak Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki. Możliwość spełnienia wymagań EP

Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki. Możliwość spełnienia wymagań EP Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki. Możliwość spełnienia wymagań EP

Nowelizacja warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], zmienia wymagania odnośnie do energooszczędności budynków. Zaplanowano stopniowe zaostrzanie wymagań dotyczących...

Nowelizacja warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], zmienia wymagania odnośnie do energooszczędności budynków. Zaplanowano stopniowe zaostrzanie wymagań dotyczących izolacyjności cieplnej przegród budowlanych i zapotrzebowania na nieodnawialną energią pierwotną (w 2014, 2017 i 2012 r.) [2] oraz energooszczędności wentylacji i klimatyzacji [3].

Michał Dobrzyński Czynniki chłodnicze – legislacja dziś i jutro

Czynniki chłodnicze – legislacja dziś i jutro Czynniki chłodnicze – legislacja dziś i jutro

Minęło już 10 lat od uchwalenia ustawy określającej zasady stosowania freonów CFC i HCFC w Polsce [1]. Niebawem minie 8 lat od opublikowania unijnego rozporządzenia nr 842/2006 o F-gazach regulującego...

Minęło już 10 lat od uchwalenia ustawy określającej zasady stosowania freonów CFC i HCFC w Polsce [1]. Niebawem minie 8 lat od opublikowania unijnego rozporządzenia nr 842/2006 o F-gazach regulującego wykorzystanie czynników z grupy HFC [2] oraz 5 lat od wydania „nowego” unijnego rozporządzenia nr 1005/2009 w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową [3]. Za kilka miesięcy – z nowym rokiem – zakończy się kariera R22 w Europie.

dr inż. Kazimierz Wojtas Średniosezonowy wskaźnik efektywności agregatu ziębniczego w kontekście zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków

Średniosezonowy wskaźnik efektywności agregatu ziębniczego w kontekście zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków Średniosezonowy wskaźnik efektywności agregatu ziębniczego w kontekście zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków

W artykule podano sposób wyznaczania wartości sezonowego wskaźnika efektywności energetycznej źródła zimna, jakim jest agregat ziębniczy napędzany energią elektryczną (SEER, ESEER itp.), w kontekście wykorzystania...

W artykule podano sposób wyznaczania wartości sezonowego wskaźnika efektywności energetycznej źródła zimna, jakim jest agregat ziębniczy napędzany energią elektryczną (SEER, ESEER itp.), w kontekście wykorzystania go do obliczeń zapotrzebowania na energię niezbędną do chłodzenia budynków. Niniejsze opracowanie należy traktować komplementarnie z artykułem komentującym procedurę obliczeniową zawartą w nowej wersji rozporządzenia w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku,...

Redakcja RI Klimatyzatory - rynek i perspektywy

Klimatyzatory - rynek i perspektywy Klimatyzatory - rynek i perspektywy

Ostatnie lata przyniosły spore zmiany na polskim rynku klimatyzacji. Są na nim obecne główne marki światowe oraz wiele mniejszych firm. Do niedawna w Polsce pomieszczenia chłodzone były w biurowcach, ale...

Ostatnie lata przyniosły spore zmiany na polskim rynku klimatyzacji. Są na nim obecne główne marki światowe oraz wiele mniejszych firm. Do niedawna w Polsce pomieszczenia chłodzone były w biurowcach, ale wraz ze wzrostem poziomu życia rosną też nasze oczekiwania wobec komfortu w innych budynkach. Rynek klimatyzacji i wentylacji napędzały inwestycje w galerie i mniejsze obiekty handlowe oraz biurowe.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.