RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Analiza danych pomiarowych oraz prognozy produkcji energii cieplnej przez kolektory słoneczne – Część 2

arch. redakcji
 

arch. redakcji


 

W artykule zawarto dalszą część analizy statystycznej danych z monitoringu systemu kolektorów słonecznych (cz. 1 w RI 6/2015) oraz wyniki krótkoterminowych prognoz produkcji energii cieplnej.

Zobacz także

ESBE Kolektory i zawór temperaturowy w jednej instalacji?

Kolektory i zawór temperaturowy w jednej instalacji? Kolektory i zawór temperaturowy w jednej instalacji?

W instalacjach z kolektorami słonecznymi wykorzystywane są zwykle zawory do ogrzewania słonecznego. Jeżeli jest to jednak system grzewczy z kotłem na paliwo stałe i kolektorami słonecznymi, po stronie...

W instalacjach z kolektorami słonecznymi wykorzystywane są zwykle zawory do ogrzewania słonecznego. Jeżeli jest to jednak system grzewczy z kotłem na paliwo stałe i kolektorami słonecznymi, po stronie kotła montuje się zawór temperaturowy.

Rafał Kowalski Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych

Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych

Warunki eksploatacyjne i zależności hydrauliczne w termicznych instalacjach kolektorów słonecznych wymagają zastosowania elementów regulacyjnych i bezpieczeństwa, żeby z jednej strony efektywnie wykorzystać...

Warunki eksploatacyjne i zależności hydrauliczne w termicznych instalacjach kolektorów słonecznych wymagają zastosowania elementów regulacyjnych i bezpieczeństwa, żeby z jednej strony efektywnie wykorzystać energię solarną, a z drugiej zagwarantować bezpieczeństwo użytkowania.

dr inż. Paweł Kowalski Kolektory słoneczne - dofinansowania

Kolektory słoneczne - dofinansowania Kolektory słoneczne - dofinansowania

Od kilku tygodni inwestorzy mają szanse skorzystać z 45% dofinansowania do kupna i montażu instalacji solarnej. Dofinansowania udziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW)...

Od kilku tygodni inwestorzy mają szanse skorzystać z 45% dofinansowania do kupna i montażu instalacji solarnej. Dofinansowania udziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poprzez sieć banków z którymi podpisał umowy (Bank Ochrony Środowiska S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze, Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze, Krakowski Bank Spółdzielczy, Warszawski Bank Spółdzielczy, Mazowiecki Bank Regionalny...

Związek wielkości godzinowej produkcji ciepła z innymi danymi pomiarowymi

Analiza statystyczna związku wielkości godzinowej produkcji ciepła z innymi danymi pomiarowymi pochodzącymi z monitoringu systemu kolektorów słonecznych obejmowała okres od 31.08.2006 do 2.06.2010 r. (dla tego okresu dysponowano pełnymi danymi dla każdego z szeregów czasowych, nieliczne brakujące informacje zostały zastąpione wartościami średnimi obliczonymi na podstawie najbliższych znanych danych sąsiednich). Wszystkie dane meteorologiczne były wynikiem odczytów pomiarowych (prognozy nie były znane) [2].

Tabela 1 przedstawia macierz korelacji pomiędzy danymi dla godziny zero (godzina produkcji ciepła). Wszystkie korelacje były statystycznie istotne z p < 0,05 (5-proc. poziom istotności). Najważniejszym czynnikiem meteorologicznym jest natężenie promieniowania słonecznego (współczynnik korelacji 0,715), znacznie mniejsze znaczenie ma temperatura zewnętrzna (współczynnik korelacji 0,433).

Tabela korelacji

Tabela 1. Macierz korelacji wzajemnych pomiędzy danymi dla godziny zero (godzina produkcji ciepła). Pogrubiono współczynniki korelacji liniowej większe od 0,4 [2]


 

Spośród danych pomiarowych z kolektora słonecznego najwyższy współczynnik korelacji ma wielkość przepływu (0,915), dużo mniejsze wartości współczynnika korelacji uzyskała temperatura czynnika dostarczanego z kolektora (0,656) oraz temperatura czynnika wracającego do kolektora (0,664).

Różnica temperatury, czyli schłodzenie czynnika grzewczego na wymienniku ciepła (deltat), miała współczynnik korelacji bliski zeru (0,003).

Na rys. 1 przedstawiono korelację godzinowej produkcji ciepła z natężeniem promieniowania słonecznego, a na rys. 2 z temperaturą zewnętrzną – dane zostały znormalizowane do zakresu <0; 1> oraz uporządkowane rosnąco wg czynnika wpływającego na produkcję energii cieplnej.

Wykres korelacji

Rys. 1. Korelacja pomiędzy godzinową produkcją ciepła oraz natężeniem promieniowania Rys. P. Piotrowski


 

Wskaźnik korelacji

Rys. 2. Korelacja pomiędzy godzinową produkcją ciepła oraz temperaturą zewnętrzną [2]


 

Na uwagę zasługuję fakt, że produkcja energii cieplnej dla danego natężenia promieniowania słonecznego oraz temperatury zewnętrznej wahała się w praktyce w dość dużym zakresie zmienności. Być może wpłynęła na to prędkość wiatru lub/i opady deszczu albo śniegu (dane te niestety nie były znane). Przy czym im wyższa była temperatura zewnętrzna, tym większa częstotliwość produkcji.

Tabela 2 przedstawia wartości współczynnika korelacji godzinowej produkcji ciepła z wybranymi danymi dla różnych opóźnień szeregów czasowych. Na uwagę zasługuje wysoka, z powolnym trendem malejącym, korelacja pomiędzy godzinową produkcją ciepła a natężeniem promieniowania słonecznego. Znacznie dynamiczniej maleje korelacja godzinowej produkcji ciepła z wielkością przepływu. Współczynnik korelacji godzinowej produkcji ciepła z temperaturą zewnętrzną ma znaczące wartości dla opóźnienia wynoszącego 0 oraz 1 godzinę wstecz, następnie dla 24 godzin wstecz występuje lekki wzrost, co jest zrozumiałe, ponieważ wartość temperatury zewnętrznej jest zależna od godziny doby.

Wartości współczynnika korelacji

Tabela 2. Wartości współczynnika korelacji godzinowej produkcji ciepła z wybranymi danymi dla różnych opóźnień szeregów czasowych. Pogrubiono współczynniki korelacji większe niż 0,4 [2]


 

Na rys. 3, rys. 4, rys. 5 i rys. 6 przedstawiono wartości współczynnika korelacji liniowej Pearsona z innymi danymi pomiarowymi dla różnych opóźnień czasowych.

Współczynnik korelacji godzinowej produkcji ciepła

Rys. 3. Współczynnik korelacji godzinowej produkcji ciepła z przepływem dla różnych opóźnień czasowych przepływu [2]


 

Współczynnik korelacji

Rys. 4. Współczynnik korelacji godzinowej produkcji ciepła z temperaturą zewnętrzną dla różnych opóźnień czasowych temperatury zewnętrznej [2]


 

Współczynnik korelacji godzinowej produkcji ciepła

Rys. 5. Współczynnik korelacji godzinowej produkcji ciepła z natężeniem promieniowania słonecznego dla różnych opóźnień czasowych natężenia promieniowania słonecznego [2]


 

Współczynnik korelacji

Rys. 6. Współczynnik korelacji godzinowej produkcji ciepła z temperaturą (t1) czynnika dostarczanego z kolektora dla różnych opóźnień czasowych tej temperatury [2]


 

Dane potencjalnie przydatne w prognozowaniu krótkoterminowym godzinowej produkcji ciepła

W tab. 3 zgromadzono zestaw danych potencjalnie przydatnych w procesie prognozowania krótkoterminowego z wyprzedzeniem 1 godziny [2], a w tab. 4 z wyprzedzeniem dokładnie 24 godzin.

Zestaw danych

Tabela 3. Zestaw danych potencjalnie przydatnych w procesie prognozowania krótkoterminowego godzinowej produkcji ciepła z wyprzedzeniem dokładnie 1 godziny [2]


 

Dane w tablei

Tabela 4. Zestaw danych potencjalnie przydatnych w procesie prognozowania krótkoterminowego godzinowej produkcji ciepła z wyprzedzeniem dokładnie 24 godzin [2]


 

Ogólną zasadą jest próba eliminacji tych danych, które mają wysoką korelację z godzinową produkcją ciepła, ale równocześnie wysoką korelację między sobą (zostawia się wtedy z pary danych tę, która ma wyższy współczynnik korelacji ze zmienną objaśnianą – godzinowa produkcja ciepła).

W odniesieniu do danych „data i czas” należy zwrócić uwagę, że para danych „godzina wschodu i zachodu słońca” może być wykorzystana, żeby model prognostyczny automatycznie podawał wartość produkcji ciepła w danej godzinie równą zero, w przypadku gdy godzina ta jest poza okresem pomiędzy wschodem a zachodem słońca.

Alternatywnie informację tę można zakodować, podając średnią wartość produkcji ciepła w godzinie prognozy np. dla danego miesiąca.

Dane „miesiąc prognozy” lub „średnia wartość produkcji ciepła w miesiącu” powinny być istotne z uwagi na bardzo silną zmienność wielkości i częstotliwości produkcji w zależności od miesiąca (pory roku).

Z kolei dane „godzina prognozy” lub „średnia wartość produkcji ciepła w godzinie prognozy” powinny być istotne z uwagi na bardzo silną zmienność godzinowej produkcji ciepła w zależności od pory dnia.

W odniesieniu do „danych meteorologicznych” wydaje się, że istotne może być uwzględnienie prędkości wiatru (kierunek i wartość) – z uwagi na fakt, że wielkość godzinowej produkcji ciepła przy danej temperaturze i wielkości natężenia promieniowania słonecznego nie jest taka sama.

Czynnikiem, który wpływa na zmienność wielkości produkcji, wydaje się być prędkość wiatru (niestety hipoteza ta nie została zweryfikowana z uwagi na brak danych). Wiadomo natomiast, że dodatkowe osłonięcie kolektora słonecznego przed ochładzającym działaniem wiatru wpływa na jego sprawność (rośnie produkcja ciepła).

Współczynnik korelacji pomiędzy temperaturą zewnętrzną i natężeniem promieniowania słonecznego wyniósł 0,533. Wydaje się, że wartość ta nie jest na tyle wysoka, żeby eliminować temperaturę zewnętrzną ze zbioru potencjalnych danych wejściowych modelu prognostycznego.

Obie dane meteorologiczne są zalecane do wykorzystania. Natomiast w odniesieniu do „danych pomiarowych z kolektora słonecznego” – współczynnik korelacji pomiędzy wielkością przepływu a natężeniem promieniowania słonecznego jest stosunkowo wysoki (0,715), co sprawia, że warto rozważyć eliminację z potencjalnych danych wejściowych modelu prognostycznego wartości godzinowej przepływu (natężenie promieniowania słonecznego ma wyższy współczynnik korelacji z godzinową produkcją ciepła).

Współczynnik korelacji pomiędzy godzinową produkcją ciepła a temperaturą czynnika dostarczanego z kolektora wynosi 0,656, co jest wartością stosunkowo wysoką, ale wysoki jest również współczynnik korelacji pomiędzy temperaturą czynnika dostarczanego z kolektora a natężeniem promieniowania słonecznego – 0,673. Należy więc rozważyć ewentualne wyeliminowanie danych „temperatura czynnika dostarczanego z kolektora”. Opóźnienie „godzinowej produkcji ciepła” to wartości będące wielokrotnością liczby 24.

Dobór liczby tych danych należy przeprowadzić eksperymentalnie (w tym analizę autokorelacji cząstkowych). Należy zwrócić uwagę, że im więcej danych opóźnionych będących wielokrotnością liczby 24 zostanie uwzględnionych w modelu prognostycznym, tym mniejsze znaczenie może mieć „średnia wartość produkcji ciepła w godzinie prognozy” (ewentualne pominięcie tych danych).

Przykładowe prognozy produkcji ciepła z wyprzedzeniem 1 godziny

Liczba metod i modeli prognostycznych stosowanych w prognozach krótkoterminowych w energetyce jest bardzo duża. Obszerny przegląd takich metod zawiera publikacja [3], a informacje o zastosowaniach metod sztucznej inteligencji w energetyce publikacja [4]. (rys. 7)

 Przykładowe prognozy

Rys. 7. Przykładowe prognozy (zakres weryfikacji) produkcji energii cieplnej z horyzontem 1 godziny przy użyciu kilku wariantów i modeli sztucznych sieci neuronowych [8]


 

W odniesieniu do prognoz produkcji ciepła w kolektorze słonecznym liczba takich badań jest stosunkowo niewielka (przykładem może być opracowanie [5]). Znacznie częściej prognozowana jest wielkość produkcji energii elektrycznej w systemach fotowoltaicznych. Tego typu badania prognostyczne oraz dobór zmiennych do modeli prognostycznych opisano np. w [6, 7].

Do prognoz produkcji ciepła z wyprzedzeniem 1 godziny wykorzystano w badaniach kilka metod – od najprostszej metody naiwnej do zaawansowanej metody wykorzystującej sztuczną inteligencję. Poniżej opisano pokrótce poszczególne metody oraz modele.

1. Metoda naiwna – wartość zmiennej prognozowanej uzyskuje się na zasadzie przypisania wartości zmiennej z okresu poprzedzającego prognozę (t–1) jako wartości prognozowanej. Metodę tę stosuje się, kiedy nie występują wahania przypadkowe. Metoda naiwna charakteryzuje się prostotą oraz łatwością zastosowania ze względu na zależność prognozy od zmiennej poprzedzającej prognozę [8].

2. Model średniej ruchomej prostej i ważonej – wykorzystywany jest jako narzędzie do wygładzania szeregu czasowego oraz do prognozowania. Wyznaczanie kolejnych wartości zmiennej prognozowanej odbywa się na podstawie obliczenia średniej arytmetycznej dla określonej liczby elementów (model średniej ruchomej prostej) lub przez przypisanie wag do kolejnych wartości (model średniej ruchomej ważonej).

3. Model autoregresji – wartość zmiennej prognozowanej obliczana jest na podstawie wartości poprzedzających zmiennej prognozowanej oraz składnika losowego.

4. Model regresji wielorakiej – do oszacowania wartości zmiennej prognozowanej wykorzystuje się zarówno zmienne objaśniające endogeniczne (szereg czasowy prognozowany), jak i egzogeniczne (dane meteorologiczne i inne dodatkowe dane pomiarowe).

5. Sztuczna sieć neuronowa typu perceptron wielowarstwowy – to uniwersalne narzędzie należące do metod sztucznej inteligencji (nieliniowy estymator), doskonałe do prognoz krótkoterminowych, wykorzystujące zarówno zmienne endogeniczne, jak i egzogeniczne. Sieć neuronowa uczy się poprzez sekwencyjne podawanie jej kolejnych zestawów informacji w postaci danych wejściowych (zmienne objaśniające) oraz wyjściowych (prognoza – zmienna objaśniana). Poprawnie nauczona sieć neuronowa ma zdolność do uogólniania – potrafi generować prognozę na podstawie nowych danych wejściowych, wcześniej nie­pre­zentowanych sieci.

Dane wykorzystane do prognozowania podzielono na te z zakresu estymacji parametrów modelu oraz z zakresu weryfikacji jakości prognoz. Do weryfikacji wykorzystano 10% danych. Do oceny jakości testowanych modeli zastosowano znormalizowany pierwiastek błędu średniokwadratowego nRMSE (normalized root mean squared error) opisany wzorem (1). Klasyczna miara błędu prognoz – błąd MAPE % – nie mógł być wykorzystany z uwagi na występujące wartości zerowe godzinowej produkcji energii cieplnej.

Wyznaczona wartość błędu prognozy pozwala na określenie dysproporcji pomiędzy prognozowaną wartością godzinowej produkcji energii cieplnej a rzeczywistą wartością produkcji energii cieplnej.

Wzór

gdzie:

y*t – prognoza produkcji energii cieplnej,

yt – wartość rzeczywista produkcji energii cieplnej,

En – godzinowa produkcja energii cieplnej przy pracy systemu kolektorów z mocą nominalną.

Wnioski końcowe z prognoz

Prognozowanie produkcji energii cieplnej przez system kolektorów słonecznych jest procesem złożonym [8]. Główny wpływ na wielkość wyprodukowanej energii cieplnej mają warunki atmosferyczne, pora dnia oraz pora roku.

Analiza szeregu czasowego wykazała silną sezonowość produkcji energii cieplnej. Zdolności produkcyjne ulegają zmianom w zależności od pory roku. Cykl dobowy produkcji jest najdłuższy w okresie letnim, zależy od stopnia natężenia promieniowania słonecznego.

Okres zimowy charakteryzuje się dużym stopniem losowości natężenia promieniowania słonecznego oraz znacznie mniejszymi jego wartościami w stosunku do miesięcy letnich. W okresie wiosny i jesieni produkcja energii cieplnej również jest dość silnie zmienna.

Z przeprowadzonych badań, których celem było krótkoterminowe prognozowanie godzinowych wartości produkcji energii cieplnej przez system kolektorów słonecznych wynika, że najlepszym narzędziem prognostycznym z przeanalizowanych metod wydaje się sztuczna sieć neuronowa typu perceptron wielowarstwowy.

W przypadku konieczności wykonania prognozy krótkoterminowej z wykorzystaniem tylko danych endogenicznych (szereg czasowy produkcji energii cieplnej) najkorzystniejszy wydaje się model autoregresji, do którego należy jednak metodą prób dobrać właściwy rząd opóźnienia.

Literatura

  1.  Piotrowski P., Analiza statystyczna danych pomiarowych oraz prognozy produkcji energii cieplnej przez system kolektorów słonecznych – cz. 1, „Rynek Instalacyjny” nr 6/2015.
  2. Baczyński D., Helt P., Kapler P., Piotrowski P., Wasilewski J., Opracowanie metod prognozowania krótkoterminowego i ultrakrótkoterminowego produkcji energii elektrycznej, ciepła i chłodu, praca badawcza na zlecenie Globema Sp. z o.o., Warszawa 2013.
  3. Piotrowski P., Prognozowanie w elektroenergetyce w różnych horyzontach czasowych, Prace Naukowe Politechniki Warszawskiej „Elektryka” z. 144, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2013.
  4. Helt P., Parol M., Piotrowski P., Metody sztucznej inteligencji. Przykłady zastosowań w elektroenergetyce, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2012.
  5. Bacher P., Madsen H., Perers B., Short-Term Solar Collector Power Forecasting, Proceedings of ISES Solar World Conference 2011.
  6. Piotrowski P., Analiza statystyczna danych do prognozowania ultrakrótkoterminowego produkcji energii elektrycznej w systemach fotowoltaicznych, „Przegląd Elektrotechniczny” (Electrical Review) nr 4/2014.
  7. Piotrowski P., Analiza doboru zmiennych w zadaniu prognozowania ultrakrótkoterminowego produkcji energii elektrycznej w systemach fotowoltaicznych, „Przegląd Elektrotechniczny” (Electrical Review) nr 4/2014.
  8. Suchecki P., Krótkoterminowe prognozy godzinowych wartości produkcji energii cieplnej dla systemu kolektora słonecznego z wykorzystaniem sztucznych sieci neuronowych typu MLP oraz metod statystycznych, praca dyplomowa magisterska, Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2014.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr hab. inż. Paweł Michnikowski Ocena sposobu rozliczania kosztów ogrzewania lokalu w budynku wielorodzinnym na podstawie indywidualnego rachunku

Ocena sposobu rozliczania kosztów ogrzewania lokalu w budynku wielorodzinnym na podstawie indywidualnego rachunku Ocena sposobu rozliczania kosztów ogrzewania lokalu w budynku wielorodzinnym na podstawie indywidualnego rachunku

Na podstawie indywidualnego rachunku za dostarczoną energię cieplną można dokonać oceny poprawności obliczenia zużycia ciepła w lokalu mieszkalnym i tym samym weryfikacji naliczonych opłat.

Na podstawie indywidualnego rachunku za dostarczoną energię cieplną można dokonać oceny poprawności obliczenia zużycia ciepła w lokalu mieszkalnym i tym samym weryfikacji naliczonych opłat.

dr inż. Tomasz Cholewa, dr hab. inż. Alicja Siuta-Olcha, prof. PL, mgr inż. Rafał Anasiewicz Sprawność i koszty eksploatacyjne wybranych systemów c.o. i c.w.u. w budynkach wielorodzinnych

Sprawność i koszty eksploatacyjne wybranych systemów c.o. i c.w.u. w budynkach wielorodzinnych Sprawność i koszty eksploatacyjne wybranych systemów c.o. i c.w.u. w budynkach wielorodzinnych

Wśród badanych budynków wielorodzinnych najniższe koszty ciepła niezbędnego do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej generują obiekty wyposażone w wymiennikownię i dodatkowo w węzły mieszkaniowe....

Wśród badanych budynków wielorodzinnych najniższe koszty ciepła niezbędnego do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej generują obiekty wyposażone w wymiennikownię i dodatkowo w węzły mieszkaniowe. Dzięki zastosowaniu mieszkaniowych węzłów cieplnych można znacznie ograniczyć straty ciepła na przesyle czynnika od źródła ciepła do mieszkań.

mgr inż. Katarzyna Rybka Inteligentny budynek – znaczenie instalacji HVAC i OZE

Inteligentny budynek – znaczenie instalacji HVAC i OZE Inteligentny budynek – znaczenie instalacji HVAC i OZE

Energooszczędny i nowoczesny budynek to nie tylko wysoka sprawność urządzeń albo dobra izolacja. Nawet najlepszy kocioł czy centrala wentylacyjna nie zapewnią użytkownikom komfortowej i oszczędnej eksploatacji.

Energooszczędny i nowoczesny budynek to nie tylko wysoka sprawność urządzeń albo dobra izolacja. Nawet najlepszy kocioł czy centrala wentylacyjna nie zapewnią użytkownikom komfortowej i oszczędnej eksploatacji.

Redakcja RI Wytyczne projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła – woda w instalacjach i korozja

Wytyczne projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła – woda w instalacjach i korozja Wytyczne projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła – woda w instalacjach i korozja

Nowoczesne instalacje to miks wielu materiałów podlegających różnym zjawiskom, w tym korozji elektrochemicznej i biologicznej. Efektywna praca i trwałość takich instalacji zależą od zastosowanych rozwiązań...

Nowoczesne instalacje to miks wielu materiałów podlegających różnym zjawiskom, w tym korozji elektrochemicznej i biologicznej. Efektywna praca i trwałość takich instalacji zależą od zastosowanych rozwiązań technicznych i środków ochrony antykorozyjnej. Kluczowym czynnikiem dla instalacji grzewczych są parametry wody. Nie może ona zawierać związków wywołujących proces odkładania się osadów wapniowych i przyspieszających korozję przewodów, armatury i wymienników, nie powinno w niej być rozpuszczonego...

mgr inż. Katarzyna Rybka, Waldemar Joniec Pompy ciepła – przykłady pozyskiwania ciepła odpadowego

Pompy ciepła – przykłady pozyskiwania ciepła odpadowego Pompy ciepła – przykłady pozyskiwania ciepła odpadowego

Według ekspertów w połowie tego stulecia głównym nośnikiem energii dla ogrzewania budynków i napędu samochodów osobowych będzie energia elektryczna uzyskiwana w znacznej mierze ze źródeł odnawialnych....

Według ekspertów w połowie tego stulecia głównym nośnikiem energii dla ogrzewania budynków i napędu samochodów osobowych będzie energia elektryczna uzyskiwana w znacznej mierze ze źródeł odnawialnych. Wraz z rozwojem tego kierunku wzrastać będzie też zainteresowanie pozyskiwaniem ciepła odpadowego w różnych procesach. Spory potencjał w tej dziedzinie mają pompy ciepła. W artykule zaprezentowano przykłady niestandardowych instalacji z pompami ciepła w górnictwie i rolnictwie oraz gospodarce komunalnej.

dr inż. Jacek Biskupski Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze...

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze działania. Mogą czekać na lepsze warunki odsprzedaży energii lub skorzystać z oferowanego dofinansowania instalacji mikrokogeneracyjnych i budować niezależność energetyczną.

dr inż. Grzegorz Krzyżaniak, prof. dr hab. Halina Koczyk Zapotrzebowanie na moc cieplną i energię użytkową do podgrzania ciepłej wody użytkowej – metody obliczeń

Zapotrzebowanie na moc cieplną i energię użytkową do podgrzania ciepłej wody użytkowej – metody obliczeń Zapotrzebowanie na moc cieplną i energię użytkową do podgrzania ciepłej wody użytkowej – metody obliczeń

Celem artykułu jest omówienie i porównanie najczęściej stosowanych metod obliczeń zapotrzebowania na moc cieplną i energię użytkową do podgrzania ciepłej wody wymagających różnych danych wyjściowych, takich...

Celem artykułu jest omówienie i porównanie najczęściej stosowanych metod obliczeń zapotrzebowania na moc cieplną i energię użytkową do podgrzania ciepłej wody wymagających różnych danych wyjściowych, takich jak: ilość i rodzaj armatury w punktach poboru, liczba mieszkańców czy normatywne ilości wody dla różnych punktów poboru.

dr inż. Anna Życzyńska, mgr inż. Grzegorz Dyś Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju...

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju budynku przepisy wymagają uwzględnienia tylko potrzeb na cele ogrzewania i przygotowania ciepłej wody (budynki mieszkalne bez chłodzenia) albo dodatkowo energii na potrzeby oświetlenia wbudowanego (budynki inne niż mieszkalne) oraz energii na chłodzenie, jeżeli takie zapotrzebowanie występuje.

Waldemar Joniec Narzędzia energooszczędnej eksploatacji systemów ciepłowniczych i instalacji c.o.

Narzędzia energooszczędnej eksploatacji systemów ciepłowniczych i instalacji c.o. Narzędzia energooszczędnej eksploatacji systemów ciepłowniczych i instalacji c.o.

Wytwarzanie ciepła i jego dystrybucja są drogie, towarzyszy im zatem stale poszukiwanie możliwych oszczędności. W wielu wypadkach potencjał oszczędności jest wciąż spory, wymaga to jednak dokładnego opomiarowania...

Wytwarzanie ciepła i jego dystrybucja są drogie, towarzyszy im zatem stale poszukiwanie możliwych oszczędności. W wielu wypadkach potencjał oszczędności jest wciąż spory, wymaga to jednak dokładnego opomiarowania i rozpoznania funkcjonowania sieci i instalacji oraz ich stałego monitorowania. Systemy zdalnego odczytu i sterowanie pracą sieci wprowadzane jest w wielu miastach. Końcowy efekt ma być wynikiem synergii najnowszych osiągnięć technologii, automatyki, informatyki i telekomunikacji do sterowania...

mgr inż. Katarzyna Rybka Obszary zastosowania płytowych wymienników ciepła

Obszary zastosowania płytowych wymienników ciepła Obszary zastosowania płytowych wymienników ciepła

Płytowe wymienniki ciepła są powszechnie stosowane w systemach ogrzewania, chłodzenia oraz wentylacji. Obecnie wszystko, co budujemy, musi być możliwie energooszczędne, zatem rola odzysku ciepła w instalacjach...

Płytowe wymienniki ciepła są powszechnie stosowane w systemach ogrzewania, chłodzenia oraz wentylacji. Obecnie wszystko, co budujemy, musi być możliwie energooszczędne, zatem rola odzysku ciepła w instalacjach stale wzrasta.

mgr inż. Joanna Jaskulska, mgr inż. Bartosz Radomski, dr inż. Ilona Rzeźnik, mgr inż. Agnieszka Figielek Analiza parametrów budynku dostosowanego do standardu pasywnego według kryteriów Passive House Institute

Analiza parametrów budynku dostosowanego do standardu pasywnego według kryteriów Passive House Institute Analiza parametrów budynku dostosowanego do standardu pasywnego według kryteriów Passive House Institute

Zaprezentowane wyniki analiz dla budynku jednorodzinnego projektowanego w standardzie pasywnym wskazują, w jakim stopniu możliwe jest zrekompensowanie gorszych parametrów jednego z elementów struktury...

Zaprezentowane wyniki analiz dla budynku jednorodzinnego projektowanego w standardzie pasywnym wskazują, w jakim stopniu możliwe jest zrekompensowanie gorszych parametrów jednego z elementów struktury budynku innym, o lepszych właściwościach. Pokazują one istotne znaczenie jednoczesności spełnienia takich kryteriów, jak orientacja budynku względem stron świata, właściwy dobór materiałów, komponentów i zastosowanych technologii oraz dokładność przy projektowaniu.

mgr inż. Katarzyna Rybka Nowe możliwości sterowania komfortem

Nowe możliwości sterowania komfortem Nowe możliwości sterowania komfortem

Publikacja przedstawia niektóre nowoczesne sposoby dotyczące sterowania instalacjami HVAC i utrzymania komfortu cieplnego w pomieszczeniach.

Publikacja przedstawia niektóre nowoczesne sposoby dotyczące sterowania instalacjami HVAC i utrzymania komfortu cieplnego w pomieszczeniach.

mgr inż. Mateusz Szubel Wspomaganie projektowania instalacji grzewczych z akumulacyjnymi wymiennikami ciepła

Wspomaganie projektowania instalacji grzewczych z akumulacyjnymi wymiennikami ciepła Wspomaganie projektowania instalacji grzewczych z akumulacyjnymi wymiennikami ciepła

Akumulacyjne wymienniki ciepła umożliwiają znaczną redukcję strat ciepła w paleniskach kominkowych, szczególnie związanych z wysoką temperaturą spalin. Na podstawie analiz eksperymentalnych i obliczeń...

Akumulacyjne wymienniki ciepła umożliwiają znaczną redukcję strat ciepła w paleniskach kominkowych, szczególnie związanych z wysoką temperaturą spalin. Na podstawie analiz eksperymentalnych i obliczeń numerycznych określono podstawowe cechy wymiennika akumulacyjnego decydujące o efektywności odbioru ciepła ze spalin.

dr inż. Michał Szymański, mgr inż. Aleksandra Nyka, dr inż. Kamil Szkarłat Instalacja fotowoltaiczna dla Hali Sportowej Politechniki Poznańskiej

Instalacja fotowoltaiczna dla Hali Sportowej Politechniki Poznańskiej Instalacja fotowoltaiczna dla Hali Sportowej Politechniki Poznańskiej

Sektor energii słonecznej to obecnie jedna z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi energetyki. Komisja Europejska uznała energię słoneczną za strategiczne źródło zaopatrzenia UE w energię w przyszłości.

Sektor energii słonecznej to obecnie jedna z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi energetyki. Komisja Europejska uznała energię słoneczną za strategiczne źródło zaopatrzenia UE w energię w przyszłości.

dr inż. Piotr Jadwiszczak, dr inż. Wojciech Cepiński Nowoczesne systemy instalacyjne w przyłączach gazowych

Nowoczesne systemy instalacyjne w przyłączach gazowych Nowoczesne systemy instalacyjne w przyłączach gazowych

Autor artykułu przedstawił przegląd nowoczesnych rozwiązań technologicznych związanych z problematyką przyłączy gazowych. Poznajemy w nim kilka ważnych elementów składowych oraz techniki wykonawcze, które...

Autor artykułu przedstawił przegląd nowoczesnych rozwiązań technologicznych związanych z problematyką przyłączy gazowych. Poznajemy w nim kilka ważnych elementów składowych oraz techniki wykonawcze, które skracają czas wykonywania przyłączy oraz zwiększają bezpieczeństwo dostaw gazu.

dr inż. Szymon Firląg, dr inż. Arkadiusz Węglarz, inż. Andrej Goleniewski Wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną a optymalizacja kosztów

Wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną a optymalizacja kosztów Wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną a optymalizacja kosztów

Głównym celem artykułu było określenie wartości wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EPCO+W dla optymalnego kosztowo standardu energetycznego jednorodzinnego budynku mieszkalnego....

Głównym celem artykułu było określenie wartości wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EPCO+W dla optymalnego kosztowo standardu energetycznego jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Autorzy zaprezentowali metodykę obliczania kosztów skumulowanych uwzględnianych w projekcie budynku, analizowane warianty wraz z analizą ich kosztów, nadto przedstawili wyniki obliczeń i wnioski.

mgr inż. Jakub Jurasz, dr hab. inż. Jerzy Mikulik Stabilność produkcji energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej – wpływ dystrybucji przestrzennej

Stabilność produkcji energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej – wpływ dystrybucji przestrzennej Stabilność produkcji energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej – wpływ dystrybucji przestrzennej

W nachodzących latach dojdzie do znacznego wzrostu udziału energetyki słonecznej w polskim systemie elektroenergetycznym. Przy budowie energetyki solarnej i smart grids należy dążyć do takiego rozmieszczenia...

W nachodzących latach dojdzie do znacznego wzrostu udziału energetyki słonecznej w polskim systemie elektroenergetycznym. Przy budowie energetyki solarnej i smart grids należy dążyć do takiego rozmieszczenia źródeł energii, które zmniejszy podatność odbiorcy na wpływ lokalnych warunków atmosferycznych.

dr inż. Piotr Jadwiszczak, dr inż. Wojciech Cepiński Nowoczesne systemy instalacyjne w instalacjach gazowych

Nowoczesne systemy instalacyjne w instalacjach gazowych Nowoczesne systemy instalacyjne w instalacjach gazowych

W artykule można znaleźć odpowiedzi na kwestie czym jest instalacja gazowa i jak ją należałoby projektować, a także informacje o zmianach w instalacjach gazowych jakie dokonały się na przestrzeni ostatnich...

W artykule można znaleźć odpowiedzi na kwestie czym jest instalacja gazowa i jak ją należałoby projektować, a także informacje o zmianach w instalacjach gazowych jakie dokonały się na przestrzeni ostatnich 50. lat. A ponadto autorzy piszą o nowoczesnych przewodach instalacji gazowych, technologiach połączeń, zabezpieczeniach przepływu gazu, bezpiecznikach termicznych i urządzeniach sygnalizacyjno-odcinających, gniazdach gazowych oraz monozłączach gazomierzy.

dr Artur Miros Grubości termoizolacji w instalacjach technicznych i przemysłowych

Grubości termoizolacji w instalacjach technicznych i przemysłowych Grubości termoizolacji w instalacjach technicznych i przemysłowych

Autor wskazuje różnice w wymaganiach prawnych dotyczących doboru minimalnej grubości izolacji cieplnej dla instalacji technicznych i przemysłowych i przedstawia własne propozycję ujednolicenia niespójności,...

Autor wskazuje różnice w wymaganiach prawnych dotyczących doboru minimalnej grubości izolacji cieplnej dla instalacji technicznych i przemysłowych i przedstawia własne propozycję ujednolicenia niespójności, a bazując na wymaganiach w odniesieniu do grubości izolacji z przepisów prawnych poddał sprawdzeniu spełnienie wymagań bezpieczeństwa dotyczącego temperatury na powierzchni instalacji rurowej w oparciu o metodę według normy PN-B-20105:2014-09 pozwalającej na obliczanie grubości izolacji termicznej.

mgr inż. Katarzyna Knap-Miśniakiewicz Projekt budynku w standardzie NF40 z wykorzystaniem IFC jako formatu wymiany danych - studium przypadku

Projekt budynku w standardzie NF40 z wykorzystaniem IFC jako formatu wymiany danych - studium przypadku Projekt budynku w standardzie NF40 z wykorzystaniem IFC jako formatu wymiany danych - studium przypadku

Krajowy program dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zakłada poprawę efektywności wykorzystania energii w nowobudowanych...

Krajowy program dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zakłada poprawę efektywności wykorzystania energii w nowobudowanych budynkach mieszkalnych.

mgr inż. Katarzyna Rybka Wymienniki ciepła

Wymienniki ciepła Wymienniki ciepła

Wysoka efektywność działania systemu grzewczego lub chłodniczego to cel, do którego każdy projektant czy instalator powinien dążyć. Wymiennik ciepła jest urządzeniem, bez którego znaczna większość instalacji...

Wysoka efektywność działania systemu grzewczego lub chłodniczego to cel, do którego każdy projektant czy instalator powinien dążyć. Wymiennik ciepła jest urządzeniem, bez którego znaczna większość instalacji różnego rodzaju, w tym wodnych, nie miałaby prawa działać. Mimo że są to dość proste w obsłudze urządzenia, nawet pozornie nieistotne szczegóły i niedociągnięcia wpływają na spadek ich efektywności.

dr inż. Adrian Trząski Wymagania dla budynków po 2020 roku a rozwiązania konwencjonalne i OZE – cz. 2

Wymagania dla budynków po 2020 roku a rozwiązania konwencjonalne i OZE – cz. 2 Wymagania dla budynków po 2020 roku a rozwiązania konwencjonalne i OZE – cz. 2

Spełnienie wymagań WT 2021 bez wykorzystania odnawialnych źródeł energii może się okazać niemożliwe. W budynku, w którym zapotrzebowanie na energię do przygotowania c.w.u. stanowi 60% bilansu energetycznego,...

Spełnienie wymagań WT 2021 bez wykorzystania odnawialnych źródeł energii może się okazać niemożliwe. W budynku, w którym zapotrzebowanie na energię do przygotowania c.w.u. stanowi 60% bilansu energetycznego, konieczne staje się poszukiwanie rozwiązań w źródle ciepła. Jak pokazują analizy, odnawialne źródła energii mogą być bardziej opłacalne zarówno inwestycyjnie, jak i na etapie eksploatacji niż źródła konwencjonalne.

Waldemar Joniec Instalacje z pompami ciepła – przykłady

Instalacje z pompami ciepła – przykłady Instalacje z pompami ciepła – przykłady

Pompy ciepła w małych układach są coraz powszechniej stosowane w polskim budownictwie mieszkaniowym, zwłaszcza jednorodzinnym. Technologia ta ma także duży potencjał w instalacjach obiektów publicznych,...

Pompy ciepła w małych układach są coraz powszechniej stosowane w polskim budownictwie mieszkaniowym, zwłaszcza jednorodzinnym. Technologia ta ma także duży potencjał w instalacjach obiektów publicznych, handlowych, a nawet przemysłowych. Poniżej zaprezentowano wybrane przykłady zastosowań pomp ciepła w instalacjach średnich i dużych.

dr Artur Miros Preizolowane rury giętkie – badania własności

Preizolowane rury giętkie – badania własności Preizolowane rury giętkie – badania własności

Autor omawia zmiany procedur badawczych określania przewodności cieplnej rur preizolowanych oraz nowe wytyczne kontroli ich jakości i wprowadzania na rynek.

Autor omawia zmiany procedur badawczych określania przewodności cieplnej rur preizolowanych oraz nowe wytyczne kontroli ich jakości i wprowadzania na rynek.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.