RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wentylacja komór bezpiecznej pracy (cz. 1)

Safe operation chamber ventilation (Part I)

Laminarna komora bezpiecznej pracy
Fot. deville.com.pl

Laminarna komora bezpiecznej pracy


Fot. deville.com.pl

Komory bezpiecznej pracy znajdują zastosowanie przede wszystkim w laboratoriach. Wykorzystywane są również w pracach wymagających zachowania wysokiego stopnia czystości powietrza w obszarze roboczym, zarówno czystości pyłowej, jak i mikrobiologicznej.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe....

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe. Dlatego kwestia odpowiedniego chłodzenia jest w sklepach kluczowa, ponieważ niektóre produkty tracą przydatność do spożycia, jeśli nie są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Do jej zapewnienia przeznaczone są między innymi agregaty wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa...

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa pracowników i gości restauracji. Zastosowane rozwiązania wentylacyjne i grzewczo-klimatyzacyjne muszą być energooszczędne, ponieważ gastronomia potrzebuje dużych ilości energii przygotowania posiłków i wentylacji.

ARTEKON Sklejka 18 mm

Sklejka 18 mm Sklejka 18 mm

Sklejka to materiał drewnopochodny, którego arkusze powstają poprzez sklejenie kilku cienkich warstw drewna nazywanych fornirami. Arkusz najczęściej składa się z 3 lub więcej warstw forniru. Warstwy są...

Sklejka to materiał drewnopochodny, którego arkusze powstają poprzez sklejenie kilku cienkich warstw drewna nazywanych fornirami. Arkusz najczęściej składa się z 3 lub więcej warstw forniru. Warstwy są klejone między sobą żywicami syntetycznymi. Włókna sąsiednich warstw są ułożone prostopadle do siebie.

Z uwagi na stopień złożoności układu wentylacyjnego w komorach i sposobu obróbki powietrza najprostszą konstrukcją charakteryzują się dygestoria, powszechnie wykorzystywane do prac w laboratoriach chemicznych.

Wynalezienie filtrów wysokoskutecznych przyczyniło się do rozwoju komór umożliwiających ochronę produktu i personelu. Pierwsze rozwiązania komór z filtrami wysokoskutecznymi HEPA miały na celu ochronę wyłącznie materiału (produktu).

Komory laminarne czyste znalazły i nadal znajdują zastosowanie w procesach produkcyjnych wymagających wysokiego stopnia czystości powietrza, np. wymaganego podczas produkcji leków i szczepionek. Ich zastosowanie umożliwia spełnienie m.in. wymagań GMP (Good Manufacturing Practice).

Z komór bezpiecznej pracy korzystają również laboratoria mikrobiologiczne. Dzięki temu rozwiązaniu zmniejsza się ryzyko tworzenia i rozprzestrzeniania bioaerozoli w pomieszczeniu i powstawania zanieczyszczeń krzyżowych – komory umożliwiają izolację stanowiska pracy od otoczenia.

Do rozwoju komór bezpiecznej pracy przyczynił się także wzrost zagrożeń epidemiologicznych, spowodowany m.in. przez bioterroryzm oraz zwiększenie odporności drobnoustrojów na antybiotyki, wzrost liczby mutacji wirusów, a także wymagań dotyczących utrzymania sterylności podczas prac badawczych, analitycznych lub produkcyjnych, np. w farmacji i biotechnologii (hodowle komórkowe, produkcja szczepionek i antybiotyków).

Ogólnie rzecz biorąc, komory bezpiecznej pracy ze względu na przeznaczenie dzieli się na:

  • komory I klasy czystości mikrobiologicznej – chroniące materiał znajdujący się w czystej strefie komory,
  • komory II klasy czystości mikrobiologicznej (tzw. biohazard) – chroniące przestrzeń laboratorium z użytkownikami. Odpowiednia konstrukcja komory umożliwia również ochronę materiału w niej zgromadzonego.

Dygestoria

Dygestoria, czyli inaczej szafy wyciągowe (rys. 1), stanowią podstawową ochronę personelu – najczęściej laboratoryjnego – przed oddziaływaniem szkodliwych, toksycznych, trujących, żrących i odorowych substancji (pyły tworzące aerozole, gazy, pary) wydzielanych podczas pracy.

Dzięki zastosowaniu dygestorium możliwe jest również zmniejszenie ryzyka wystąpienia pożaru lub eksplozji spowodowanego zapłonem substancji emitowanych w jego przestrzeni roboczej. Z tego względu dygestoria znajdują zastosowanie głównie w laboratoriach chemicznych i analitycznych, ale wykorzystywane są również w niektórych procesach przemysłowych.

Dygestoria to przeszklone komory w kształcie dużej szafy. Z ich wnętrza zużyte powietrze usuwane jest na zewnątrz pomieszczenia za pośrednictwem wentylacji mechanicznej wyciągowej. Prawidłowo zaprojektowana instalacja wyciągowa jest w tym wypadku zagadnieniem kluczowym wpływającym na bezpieczeństwo pracy personelu. Wentylatory wyciągowe umieszcza się na ogół na dachu budynku. Komór tych nie wyposaża się w elementy wentylacji mechanicznej nawiewnej, dlatego dygestoria nazywane są niekiedy wyciągami laboratoryjnymi.

Dygestoria powinny usuwać taką ilość powietrza, która pozwoli zminimalizować zagrożenia, jakie stwarzają wydzielane substancje. Strumień natężenia przepływu powietrza wywiewanego z oferowanych na rynku komór zależy od wielkości komory i jej przeznaczenia. Na 1 m długości dygestorium przypada zazwyczaj 400–600 m3/h powietrza usuwanego.

dygestorium

Rys. 1. Dygestorium (zintegrowane)

Należy pamiętać, że zbyt mały przepływ powietrza przez komorę powoduje wzrost stężenia zanieczyszczeń, a tym samym zmniejsza się skuteczność ich odprowadzania. W przypadku dygestoriów, w których wnętrzu podgrzewa się substancje, a więc wydziela się w nich więcej oparów, ilość powietrza usuwanego z przestrzeni roboczej powinna być zwiększona.

Z uwagi na duże zużycie powietrza przez uruchomione dygestorium należy zadbać o doprowadzanie do pomieszczenia powietrza świeżego. Jeżeli dygestoria używane są przez krótkie okresy, a emitowane gazy i pary nie występują w stężeniach powodujących poważne zagrożenia, można zrezygnować z instalacji wentylacyjnej nawiewnej.

Decyzja o rezygnacji powinna być jednak poprzedzona dokładną i wnikliwą analizą. Z uwagi na możliwość wychładzania się w okresie zimowym pomieszczenia wyposażonego w dygestorium konieczne może się okazać podgrzewanie powietrza nawiewanego do pomieszczenia.

W zależności od sposobu przewietrzania komory roboczej dygestoria dzieli się na:

  • szyberkowe, w których wentylacja odbywa się za pomocą dwóch chemoodpornych szybrów (przepustnic). Umieszczane są one w tylnej ścianie dygestorium. Jeden instaluje się w górnej części komory, a drugi w jej dolnej części, dzięki czemu możliwe jest odprowadzanie niebezpiecznych gazów i par, odpowiednio lżejszych i cięższych od powietrza,
  • szczelinowe, w których wentylacja odbywa się poprzez szczeliny umieszczone w podwójnej ścianie w górnej i dolnej części komory.

Dygestoria mogą być montowane na płycie roboczej stołu laboratoryjnego i przymocowane do ścian pomieszczenia lub wykonane jako tzw. zintegrowane, charakteryzujące się niezależną konstrukcją stalową wyposażoną w płytę roboczą wykonaną np. z elementów ceramicznych, stali nierdzewnej, tworzywa sztucznego.

W większości spotykanych konstrukcji możliwa jest regulacja wysokości przedniej szyby, dzięki czemu w czasie pracy chroniona jest twarz użytkownika, podczas gdy jego ręce znajdują się w komorze. Zgodnie z normami dygestoria powinny być wyposażone m.in. w czujnik kontroli przepływu powietrza oraz blokadę podnoszenia szyby na wysokość 0,5 m z możliwością jej kontrolowanego zwolnienia.

Dygestoria wyposaża się ponadto w oświetlenie, instalację wodną, gazową i kanalizacyjną. Mogą być również dodatkowo wyposażone w czujniki wykrywania gazów toksycznych i czujniki pożarowe.

W przypadku dygestoriów, w których istnieje potencjalne zagrożenie eksplozją podczas prac, należy zastosować takie techniczne środki zaradcze, które umożliwią odprowadzanie ładunków elektrostatycznych, np. z wentylatorów z tworzyw sztucznych. Dodatkowe informacje o wyciągach laboratoryjnych znaleźć można w normach [3–7].

Komory I klasy czystości mikrobiologicznej

Komory czystości mikrobiologicznej I klasy służą wyłącznie do ochrony produktu (materiału) poddawanego obróbce w ich wnętrzu. Z uwagi na brak ochrony użytkownika nie mogą być one wykorzystywane do prac z substancjami niebezpiecznymi, zarówno pod względem chemicznym, mikrobiologicznym, jak i promieniotwórczym.

Stąd też nie znajdują zastosowania jako komory przygotowania leków cytostatycznych oraz komory do pracy z materiałami biologicznie aktywnymi. Natomiast sprawdzają się w produkcji wymagającej wysokiego stopnia czystości powietrza, np. leków, żywności, podzespołów elektronicznych itp.

Zgodnie z rozporządzeniem [1] przy wytwarzaniu sterylnych produktów leczniczych wyróżnia się cztery klasy czystości powietrza:

  • klasa A – obowiązuje w wydzielonej strefie, w której wykonywane są czynności największego ryzyka. Systemy laminarnego przepływu powietrza powinny zapewnić jednorodną szybkość przepływu w miejscu pracy nad otwartym produktem w zakresie od 0,36 do 0,54 m/s. W zamkniętych izolatorach i skrzynkach z rękawicami prędkość przepływu powietrza może być mniejsza. Dla cząstek o wymiarach (większym lub równym) 0,5 mm maksymalna dopuszczalna liczba w metrze sześciennym, zarówno w stanie spoczynku, jak i w stanie działania strefy, wynosi 3520, a dla wymiaru 5 mm – 20. Zalecany limit zanieczyszczeń mikrobiologicznych powietrza dla tej klasy wynosi poniżej 1 cfu/m3;
  • klasa B – strefa otoczenia dla klasy A;
  • klasa C i D – pomieszczenia czyste, w których przeprowadza się mniej krytyczne etapy wytwarzania produktów sterylnych.

Pomieszczenia czyste i urządzenia z obszarem czystym powinny być klasyfikowane zgodnie z wymaganiami normy PN-EN ISO 14644-1.

Zasada działania komór polega na zasysaniu powietrza, najczęściej bezpośrednio z pomieszczenia, a następnie jego oczyszczeniu z zanieczyszczeń i wtłoczeniu do części roboczej komory w kierunku produktu (materiału). Kierunek przepływu powietrza jest zatem odwrotny niż w dygestoriach.

Oczyszczanie powietrza odbywa się na filtrze HEPA lub ULPA. Po przepłynięciu przez powierzchnię roboczą powietrze uchodzi na zewnątrz w kierunku obsługującego komorę pracownika. Ze względu na kierunek przepływu powietrza przez część roboczą komory I klasy czystości mikrobiologicznej powietrza dzieli się na:

  • komory z poziomym (horizontal) przepływem laminarnym (rys. 2b i e),
  • komory z pionowym (vertical) przepływem laminarnym (rys. 2a, c i d).

Komory z pionowym przepływem laminarnym są dość często wykorzystywane w aptekach szpitalnych, w których przygotowuje się leki, np. roztwory do wlewów dożylnych.

Niektóre konstrukcje komór umożliwiają pracę z częściową recyrkulacją powietrza (rys. 2).

Komory II klasy czystości mikrobiologicznej

Ze względu na bardzo małe rozmiary cząstek zawieszonych w powietrzu człowiek nie jest w stanie ich zauważyć bez skorzystania z odpowiednich narzędzi. Wśród tych cząstek znajdują się mikroorganizmy środowiskowe, nierzadko również chorobotwórcze. Miejscami szczególnymi, w których odnaleźć można na ogół najbardziej niebezpieczne formy życia, są laboratoria.

Z tego względu stosuje się w nich różnorodne środki zapobiegawcze, mające na celu obniżenie ryzyka rozprzestrzeniania się mikroorganizmów. Poza uświadamianiem personelowi zagrożeń powstających podczas manipulacji materiałami biologicznymi stosuje się również osobiste środki ochronne oraz rozwiązania techniczne, do których zalicza się m.in. komory bezpiecznej pracy.

Komory bezpiecznej pracy mikrobiologicznej to jeden z podstawowych elementów wyposażenia laboratoriów. W zależności od przeznaczenia i wymagań mogą one pracować jako urządzenia wolnostojące (autonomiczne) lub zintegrowane z systemem wentylacji laboratorium. Wybór odpowiedniej komory zależy od rodzaju i zjadliwości występujących w laboratorium mikroorganizmów, co przekłada się na tzw. poziom bezpieczeństwa laboratorium.

komory laminarne

Rys. 2. Komory laminarne: a), c), d) z pionowym przepływem laminarnym, b), e) z poziomym przepływem laminarnym

Wyróżnia się cztery poziomy bezpieczeństwa: BSL 1, BSL 2, BSL 3 i BSL 4, z których ten ostatni jest najwyższy i dotyczy pracy z mikroorganizmami o największym stopniu zagrożenia (tab. 1).

Większość laboratoriów mikrobiologicznych klasyfikowana jest do 2. poziomu bezpieczeństwa. Prowadzone są w nich prace z czynnikami wywołującymi choroby u ludzi, niebezpiecznymi dla pracowników, jednak rozprzestrzenianie się zagrożenia jest mało prawdopodobne i zazwyczaj istnieją skuteczne metody profilaktyki i leczenia. Oczywiście im wyższy poziom bezpieczeństwa BSL, tym większe wymagania dotyczą wykonania i działania komór.

Zastosowanie w laboratoriach komór bezpiecznej pracy mikrobiologicznej ma na celu:

  • ochronę zdrowia personelu,
  • ochronę środowiska przed przedostawaniem się do otoczenia niepożądanych, niebezpiecznych mikroorganizmów,
  • ochronę produktu, np. podczas badania próbek lub procesu ich obróbki.

Według norm europejskich komory bezpiecznej pracy mikrobiologicznej oznaczane są w skrócie jako MSC (Microbiology Safety Cabinet), natomiast wg Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jako BSC (Biological Safety Cabinet).

Komory MSC

MSC definiowana jest jako wentylowane obudowane miejsce mające na celu ochronę użytkownika i otoczenia przed niebezpiecznymi lub potencjalnie niebezpiecznymi bioaerozolami, z którego powietrze przed odprowadzeniem do atmosfery zostaje przefiltrowane. Podobnie jak w wentylacji mechanicznej pomieszczeń czystych zastosowanie znajdują tutaj filtry HEPA i ULPA.

W komorach, w których powstają nieprzyjemne zapachy lub pojawiają się zanieczyszczenia gazowe, stosuje się również dodatkowy stopień filtracji w oparciu o filtry węglowe, umieszczane za filtrem wysokoskutecznym. W zależności od obecnego w filtrowanym powietrzu zanieczyszczenia gazowego stosuje się następujące typy filtrów węglowych: A, BE, F, K, G, M, ABEK i w wykonaniu specjalnym.

Komory MSC wg [2] ze względu na osiągany stopień bezpieczeństwa dzieli się na trzy typy, mianowicie:

  • MSC typ I – to komory z otworem w ścianie czołowej służące jedynie do ochrony użytkownika. Charakteryzują się jednokierunkowym przepływem powietrza: jest ono zasysane z pomieszczenia, kierowane do wnętrza komory, a następnie po przepłynięciu przez filtr zostaje usunięte na zewnątrz komory. Pracownik wykonuje czynności na powierzchni stołu roboczego, wykorzystując otwór wlotowy.
  • MSC typ II – to komory z otworem w ścianie czołowej służące do ochrony użytkownika, których konstrukcja ogranicza powstawanie zanieczyszczeń krzyżowych próbek. Jednak z uwagi na otwartą konstrukcję komory możliwe jest częściowe uwalnianie do atmosfery wytworzonych podczas pracy bioaerozoli. Przepływ powietrza w komorze jest ukierunkowany, a filtracji podlega zarówno powietrze wprowadzane, jak i usuwane z komory.


Pracownik wykonuje czynności we wnętrzu komory na powierzchni stołu roboczego. Istotne z uwagi na bezpieczeństwo użytkownika i produktu jest zachowanie w tych komorach przepływu laminarnego oraz napływu powietrza do komory przez szczelinę z kierunku obsługi.

zastosowanie bsc

Tabela 1. Zastosowanie BSC w zależności od poziomu ryzyka biologicznego wg [9]

Zastosowanie we wnętrzu komory dodatkowej aparatury, a także dodatkowych źródeł ciepła staje się niejednokrotnie przyczyną zakłócenia przepływu laminarnego, np. obecność płomienia (stosowanie palników) w komorze powoduje turbulencje powietrza. Zakłócenia przepływu mogą być również spowodowane gwałtownymi zmianami ciśnienia w pomieszczeniu, np. występowaniem przeciągów, gwałtownymi ruchami personelu, działaniem wentylacji mechanicznej pomieszczenia.

Z tego względu bardzo istotne jest właściwe usytuowanie komory względem przepływających przez pomieszczenie strumieni powietrza. Strumień powietrza wentylacyjnego nie powinien być skierowany bezpośrednio na komorę, ale również na jej boczne ściany.

  • MSC typ III – to komory z całkowicie zamkniętą przestrzenią roboczą. Użytkownik jest oddzielony od badanego materiału barierą fizyczną, którą są najczęściej rękawice. Przefiltrowane powietrze dostarczane jest do komory w sposób ciągły, a powietrze wylotowe przed uwolnieniem do atmosfery zostaje oczyszczone przez filtry wysokoskuteczne. Komory te przeznaczone są dla laboratoriów pracujących z drobnoustrojami patogennymi 4. grupy ryzyka mikrobiologicznego. Wewnątrz komory powinno panować ciśnienie niższe od ciśnienia w otaczającym środowisku.

Komory BSC

Komory BSC według WHO dzielą się na trzy klasy, w których wyróżnia się ponadto różne typy.

Klasa I

Zadaniem tych komór (rys. 3) jest zapewnienie ochrony personelu oraz środowiska (tab. 2). Znajdują one zastosowanie dla czynników biologicznych z grup 1., 2., 3. ryzyka mikrobiologicznego. Z uwagi na prostą konstrukcję ten typ BSC jest jeszcze dość często spotykany w laboratoriach, a także w hodowlach zwierząt laboratoryjnych. Komory, w których powietrze zużyte jest bezpośrednio wyprowadzane na zewnątrz, znajdują zastosowanie również w laboratoriach do pracy z radionuklidami i lotnymi szkodliwymi substancjami chemicznymi.

Niestety, z uwagi na brak oczyszczania powietrza nawiewanego do komory istnieje ryzyko skażenia materiału (produktu) zanieczyszczeniami z otoczenia zewnętrznego, zatem ten typ komór nie nadaje się do pracy wymagającej jego ochrony. W przestrzeni roboczej ruch powietrza nie jest laminarny.

Zasadniczo komora klasy I swoim działaniem przypomina dygestorium, jednak w odróżnieniu od niego wyposażona jest w części wyciągowej w filtr HEPA lub ULPA. Według zaleceń CDC (Centers for Disease Control and Prevention) filtr powinien podlegać corocznej kontroli, tj. ocenie stanu zabrudzenia: badaniu spadku ciśnienia na filtrze i pod kątem utrzymywania wymaganego natężenia przepływu.

W komorach tego typu powietrze przepływa nad płytą roboczą, a następnie uchodzi przez kanał wyrzutowy (rys. 4). Zalecana minimalna prędkość powietrza wpływającego do komory wynosi 0,36 m/s [8]. Wykorzystywane jest w nich wyłącznie powietrze zewnętrzne – nie stosuje się recyrkulacji. Powietrze usuwane z przestrzeni roboczej komory przepływa przez filtr, a następnie wypływa do otoczenia, czyli:

  • do laboratorium, a następnie na zewnątrz budynku wraz z powietrzem wentylacyjnym,
  • bezpośrednio na zewnątrz budynku,
  • do wyciągowego przewodu wentylacyjnego.

W przypadku rozwiązania, w którym powietrze opuszczające komorę zostaje wprowadzone do powietrza wewnętrznego pomieszczenia, z uwagi na emitowane przez zwierzęta nieprzyjemne zapachy konieczna może okazać się częstsza wymiana filtrów.

bsc klasy I

Rys. 3. BSC klasy I


Źródło: KK

bsc klasy II

Rys. 4. BSCs klasy II typ A1


Źródło: KK

Usuwanie powietrza z komory poza pomieszczenie, w którym stoi urządzenie, ma na celu zapobieganie:

  • emisji szkodliwych, toksycznych oparów lub wilgoci do pomieszczenia,
  • wzrostowi temperatury w pomieszczeniu,
  • emisji organizmów mikrobiologicznych z komory w przypadku nieprawidłowego działania układu filtracji.

Jednocześnie należy pamiętać, że:

  • odprowadzanie powietrza z komory na zewnątrz pomieszczenia może powodować powstanie podciśnienia w pomieszczeniu,
  • w przypadku wyprowadzania powietrza na zewnątrz pomieszczenia konieczne jest dostarczanie do niego świeżego powietrza,
  • usuwanie powietrza na zewnątrz pomieszczenia zwiększa straty energetyczne, gdyż wprowadzane do pomieszczenia powietrze (w miejsce usuwanego) w celu zapewnienia komfortu cieplnego obsłudze w okresie zimowym wymaga ogrzania, a latem schłodzenia.

 

 

Klasa II

Komory te zostały zaprojektowane w celu ochrony nie tylko personelu i otoczenia, ale również materiału (produktu) przed skażeniem.

Znajdują zastosowanie w:

  • pracy z czynnikami z grup 1., 2., 3. ryzyka mikrobiologicznego,
  • pracy z czynnikami 4. grupy ryzyka mikrobiologicznego, pod warunkiem że do pracy z czynnikami zakaźnymi personel stosuje kombinezony nadciśnieniowe [8],
  • przygotowywania leków cytostatycznych.

W katalogach producentów komór klasy II zaleca się dość często, aby powietrze z przestrzeni roboczej komory było usuwane poza pomieszczenie, w którym się ona znajduje. Zabrania się również stosowania tych komór w pracach z substancjami łatwopalnymi i wybuchowymi.

Komory te dzielą się na następujące typy:

  • typ A1 – (rys. 4) to komory, których zadaniem jest zapewnienie ochrony personelu, produktu i środowiska (tab. 2). Są one stosowane dla czynników biologicznych z grup 1., 2., 3. ryzyka mikrobiologicznego. W komorach tych znajduje zastosowanie recyrkulacja powietrza: 70% strumienia dostarczanego do komory stanowi powietrze obiegowe, natomiast 30% to powietrze pobierane z pomieszczenia.

    Prędkość napływu powietrza z otoczenia przez otwór do komory powinna wynosić co najmniej 0,38 m/s [8]. W zależności od przyjętego rozwiązania powietrze z komór klasy II typu A1 może być usuwane do pomieszczenia lub na zewnątrz obiektu poprzez przewód dedykowany, lub przewód istniejącej wentylacji wyciągowej z pomieszczenia.

    Wybór rozwiązania wywiewu zużytego powietrza z przestrzeni roboczej komory powinien uwzględniać przeznaczenie komory i stosowane w jej wnętrzu ilości i rodzaje substancji podczas pracy.
wymagania klasy BSC

Tabela 2. Wymagania dla poszczególnych klas BSC i ich charakterystyka na podstawie [8, 9]

BSC II A1 z recyrkulacją nie należy stosować w pracach z udziałem lotnych niebezpiecznych związków chemicznych, gdyż nagromadzone opary mogą stwarzać zagrożenie pożarowe, wybuchowe albo wzrost ich stężenia w pomieszczeniu powodować będzie zagrożenie utraty zdrowia lub życia osób w nim przebywających. Komory mogą być stosowane w pracach z nielotnymi niebezpiecznymi substancjami, pod warunkiem że występują one w niewielkich ilościach;

  • typ A2 – (rys. 5) to również komory, których zadaniem jest zapewnienie ochrony personelu, produktu i środowiska (tab. 2). Są one stosowane dla czynników biologicznych z grup 1., 2., 3. ryzyka mikrobiologicznego. W komorach tych, tak jak dla typu A1, zastosowanie znajduje recyrkulacja powietrza: 70% strumienia dostarczanego do komory stanowi powietrze obiegowe, natomiast 30% to powietrze pobierane z pomieszczenia.

Zużyte powietrze może być również w tym przypadku usuwane do pomieszczenia lub na zewnątrz. W komorze wyróżnia się dwie strefy: pod- i nadciśnieniową. Strefa podciśnieniowa otacza przestrzeń nadciśnieniową, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed potencjalnym przenikaniem zanieczyszczeń z komory do otoczenia w przypadku uszkodzenia obudowy lub utraty szczelności połączeń.

Ten rodzaj zabezpieczenia nie występuje w komorach typu A1rys. 6. Komory te mogą być stosowane np. do pracy z radionuklidami, nielotnymi niebezpiecznymi substancjami. Zastosowanie typu A2 do pracy z lotnymi niebezpiecznymi substancjami jest możliwe pod warunkiem, że występowanie tych substancji w komorze jest chwilowe i spełnione są dodatkowe warunki wymienione w tab. 2;

bsc klasy II typ a2

Rys. 5. BSCs klasy II typ A2


Źródło: KK

przepływ powietrza i strefy ciśnienia

Rys. 6. Przepływ powietrza i strefy ciśnienia w konstrukcjach BSCs klasy II: a) typ A1, b) typ A2


Źródło: KK

  • typ B1 (rys. 7) to komory, których zadaniem jest zapewnienie ochrony personelu, produktu i środowiska (tab. 2). Są one stosowane dla czynników biologicznych z grup 1., 2., 3. ryzyka mikrobiologicznego. W komorach tych znajduje zastosowanie recyrkulacja powietrza: 30% strumienia dostarczanego do komory stanowi powietrze obiegowe, a 70% to powietrze pobierane z pomieszczenia. Usuwanie powietrza na zewnątrz pomieszczenia odbywa się poprzez specjalny przewód z wbudowanym filtrem HEPA.

Przewód wyciągowy wykonany jest z materiału kwasoodpornego. Komory te mogą być stosowane do pracy z nielotnymi niebezpiecznymi substancjami. Zastosowanie BSC II B1 do pracy z lotnymi niebezpiecznymi substancjami jest możliwe pod warunkiem, że występują one w niewielkich ilościach i spełnione zostaną dodatkowe warunki wymienione w tab. 2;

  • typ B2 (rys. 8) – to komory, których zadaniem jest zapewnienie ochrony personelu, produktu i środowiska (tab. 2). Są one stosowane dla czynników biologicznych z grup 1., 2., 3. ryzyka mikrobiologicznego. Wykorzystywane jest wyłącznie powietrze pobierane z pomieszczenia, które po przejściu przez przestrzeń roboczą w całości usuwane jest na zewnątrz pomieszczenia.

W przewodzie wyciągowym wykonanym z materiału kwasoodpornego umieszczony jest dodatkowy filtr HEPA. Komory te mogą być stosowane do pracy z nielotnymi niebezpiecznymi substancjami. Mogą być również zastosowane do pracy z lotnymi niebezpiecznymi substancjami, pod warunkiem że występują one chwilowo i spełnione są dodatkowe warunki wymienione w tab. 2.

Klasa III

Zadaniem tych komór (rys. 9) jest zapewnienie ochrony personelu, produktu i środowiska (tab. 2). Nadają się do pracy w laboratoriach o poziomie 3. i 4. bezpieczeństwa biologicznego. Stosowane są najczęściej w pracach z czynnikami biologicznymi z 4. grupy ryzyka mikrobiologicznego, gdyż typ ten zapewnia najwyższy poziom ochrony.

Ze względu na możliwość stworzenia w nich warunków niezbędnych do wytwarzania produktów farmaceutycznych w warunkach sterylnych i bezpiecznych komory te mogą być również używane jako izolatory do pracy z lekami. Wyróżnić można w tym wypadku dwa rodzaje izolatorów: podciśnieniowe i nadciśnieniowe.

bsc klasa 2 typ b1

Rys. 7. BSCs klasy II typ B1


Źródło: KK

bsc klasy 2 typ b2

Rys. 8. BSC klasy II typ B2


Źródło: KK

bsc klasy III

Rys. 9. BSC klasy III


Źródło: KK

Wnętrze komory wykonane jest ze stali nierdzewnej, a w jej przestrzeni wewnętrznej panuje podciśnienie, co zmniejsza ryzyko wycieku materiałów niebezpiecznych poza komorę. Wewnątrz panuje podciśnienie ok. 124,5 Pa [8].

Podczas pracy komory pobierane jest wyłącznie powietrze z pomieszczenia. W przestrzeni roboczej zapewniony jest laminarny przepływ powietrza. Powietrze oczyszczane jest przez filtry HEPA lub ULPA zarówno po stronie nawiewnej, jak i wywiewnej. Według CDC powietrze usuwane z komory przed odprowadzeniem na zewnątrz powinno przepływać przez dwa filtry HEPA lub filtr HEPA i sterylizator powietrza.

Manipulowanie sprzętem i materiałami w komorze odbywa się za pomocą zainstalowanych rękawów roboczych uniemożliwiających bezpośredni kontakt ze skórą. Komora w celu dezynfekcji może być dodatkowo podłączona do autoklawu.

Większość komór bezpiecznej pracy mikrobiologicznej skonstruowana jest w taki sposób, że powietrze wypływające przez laminator do przestrzeni roboczej komory przepływa z góry na dół. Istnieją jednak rozwiązania, w których powietrze przez przestrzeń roboczą komory przepływa z dołu do góry. Są to jednak rozwiązania sporadycznie spotykane, stosowane z uwagi na występowanie turbulencji powietrza w przestrzeni roboczej komory podczas pracy.

Cz. 2 w RI 11/2012

Literatura

  1. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 1 października 2008 r. w sprawie wymagań Dobrej Praktyki Wytwarzania (DzU nr 184/2008, ze zm.).
  2.  PN-EN 12469:2002 Biotechnologia. Kryteria działania komór bezpiecznej pracy mikrobiologicznej.
  3. PN-EN 14175-1:2006 Wyciągi laboratoryjne. Cz. 1. Słownictwo.
  4. PN-EN 14175-2:2006 Wyciągi laboratoryjne. Cz. 2. Wymagania bezpieczeństwa i sprawności działania.
  5. PN-EN 14175-3:2006 Wyciągi laboratoryjne. Cz. 3. Metody badania typu.
  6. PN-EN 14175-4:2006 Wyciągi laboratoryjne. Cz. 4. Metody badań na stanowisku pracy.
  7. PN-EN 14175-6:2007 Wyciągi laboratoryjne. Cz. 6. Wyciągi laboratoryjne o zmiennej objętości powietrza.
  8. Laboratory biosafety manual, WHO, Geneva 2003.
  9. Biosafety in Microbiological and Biomedical Laboratories, 5th Edition, U.S. Department of Health and Human Services, Public Health Service Centers for Disease Control and Prevention, National Institutes of Health, HHS Publication No. (CDC) 21-1112, revised December 2009.

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Demis Pandelidis Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia

Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia

W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności systemów HVAC. Jednymi z najmniej korzystnych ekonomicznie urządzeń są konwencjonalne układy...

W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności systemów HVAC. Jednymi z najmniej korzystnych ekonomicznie urządzeń są konwencjonalne układy chłodnicze w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, dlatego coraz częściej stosuje się rozwiązania wykorzystujące energię odnawialną. Pozwala to zredukować koszty eksploatacyjne tego typu systemów. Jedną z możliwości, atrakcyjną zarówno inwestycyjnie, jak i eksploatacyjnie, jest wykorzystanie...

dr inż. Mariusz Adamski, mgr inż. Justyna Siergiejuk Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej

Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej

Dwutlenek węgla uważany jest za gaz nietoksyczny. Jednak zbyt duże jego stężenie w pomieszczeniach może powodować dyskomfort i złe samopoczucie ich użytkowników. Ponieważ znaczną część swojego życia spędzamy...

Dwutlenek węgla uważany jest za gaz nietoksyczny. Jednak zbyt duże jego stężenie w pomieszczeniach może powodować dyskomfort i złe samopoczucie ich użytkowników. Ponieważ znaczną część swojego życia spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych (ok. 80–90% czasu [1]), tak ważne jest, by zapewnić w nich odpowiednią jakość powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego stężenia CO2.

dr inż. Michał Piasecki Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków

Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków

Sektor budownictwa ma jeden z największych udziałów w emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Opracowane zostały zatem wymagania, które dotyczą procesu projektowania obiektu, uwzględniając przy tym cały cykl...

Sektor budownictwa ma jeden z największych udziałów w emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Opracowane zostały zatem wymagania, które dotyczą procesu projektowania obiektu, uwzględniając przy tym cały cykl jego funkcjonowania.

mgr inż. Katarzyna Knap-Miśniakiewicz Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania

Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania

Coraz szersze możliwości wykorzystania technologii 3D w projektowaniu instalacji sanitarnych pozwalają porównać programy dostępne obecnie na polskim i zagranicznych rynkach.

Coraz szersze możliwości wykorzystania technologii 3D w projektowaniu instalacji sanitarnych pozwalają porównać programy dostępne obecnie na polskim i zagranicznych rynkach.

mgr inż. Zuzanna Babicz, mgr inż. Ewa Żołnierska, dr inż. Jerzy Sowa Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy...

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy zaprojektować system wentylacji i klimatyzacji, który podoła dużej dynamice zmian środowiska wewnętrznego i uwzględni zyski ciepła i wilgoci oraz emisję biozanieczyszczeń generowanych przez użytkowników.

dr inż. Andrzej Górka, dr inż. Radosław Górzeński Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków

Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków

W artykule opisano wyniki dwumiesięcznych pomiarów parametrów pracy urządzenia do bezpośredniego chłodzenia wyparnego (adiabatycznego, ewaporacyjnego) budynku. Na podstawie tych wyników wykonano obliczenia...

W artykule opisano wyniki dwumiesięcznych pomiarów parametrów pracy urządzenia do bezpośredniego chłodzenia wyparnego (adiabatycznego, ewaporacyjnego) budynku. Na podstawie tych wyników wykonano obliczenia dla typowych letnich parametrów klimatycznych w kilku miastach Polski.

mgr inż. Nikola Szeszycka, dr inż. Maria Kostka Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca?

Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca? Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca?

Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi...

Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi nie jest wynajmowana, umożliwi on redukcję kosztów eksploatacji i krótki okres zwrotu dodatkowych wydatków inwestycyjnych w porównaniu do instalacji ze stałym strumieniem powietrza.

mgr inż. Piotr Miecznikowski Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM

Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM

Jak przekonać inwestora i wykonawcę, że warto stosować technologię BIM?Realizacja większości inwestycji budowlanych przekracza planowany budżet lub harmonogram, a często obydwa te plany. Spory trafiają...

Jak przekonać inwestora i wykonawcę, że warto stosować technologię BIM?Realizacja większości inwestycji budowlanych przekracza planowany budżet lub harmonogram, a często obydwa te plany. Spory trafiają przed sądy, a informacje o wysokich roszczeniach stron codziennie zapełniają nagłówki prasowe. Głównym źródłem tych problemów jest oddzielanie etapu projektowania od etapu realizacji inwestycji oraz sztywny podział ról, którego wynikiem jest brak rzeczywistej współpracy.

mgr inż. Nikola Szeszycka, dr inż. Maria Kostka Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych

Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego układu ze zmiennym strumieniem powietrza oraz z gruntowym wymiennikiem ciepła można znacząco zredukować koszty pracy instalacji klimatyzacji w obiektach hotelowych o wysokich...

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego układu ze zmiennym strumieniem powietrza oraz z gruntowym wymiennikiem ciepła można znacząco zredukować koszty pracy instalacji klimatyzacji w obiektach hotelowych o wysokich wymaganiach dotyczących parametrów powietrza wewnętrznego. Przed wyborem rozwiązania warto przeanalizować różne warianty instalacji i ich wpływ na koszty eksploatacyjne.

dr inż. Michał Piasecki Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego

Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego

Projektowanie zintegrowane to metoda, która zakłada, że ​​projekt budynku jako całość wymaga zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron – członków zespołu projektowego i przyszłych użytkowników. Założenia...

Projektowanie zintegrowane to metoda, która zakłada, że ​​projekt budynku jako całość wymaga zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron – członków zespołu projektowego i przyszłych użytkowników. Założenia dotyczące właściwości technicznych i środowiskowych budynku uwzględniane są już w pierwszych etapach procesu projektowania, dzięki czemu łatwiej i efektywniej mogą zostać wprowadzone do dokumentacji.

dr inż. Kazimierz Wojtas Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów

Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów

Ocena energetyczna budynku jest obecnie jednym z głównych narzędzi służących do zwiększania świadomości energetycznej społeczeństwa oraz wywierania nacisku zarówno na inwestorów, jak i użytkowników budynków,...

Ocena energetyczna budynku jest obecnie jednym z głównych narzędzi służących do zwiększania świadomości energetycznej społeczeństwa oraz wywierania nacisku zarówno na inwestorów, jak i użytkowników budynków, tak aby w przyszłości powszechnie powstawały budynki energooszczędne i okołozeroenergetyczne. W przypadku obiektów klimatyzowanych jednym z ważnych elementów oceny energetycznej jest wyliczenie rocznego (sezonowego) zapotrzebowania na energię do chłodzenia.

mgr inż. Demis Pandelidis, prof. dr hab. inż. Sergey Anisimov Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej

Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej

Z racji rosnącego zainteresowania techniką pośredniego chłodzenia wyparnego niezbędna stała się analiza poszczególnych elementów konstrukcji wyparnych wymienników ciepła w celu osiągnięcia maksymalnej...

Z racji rosnącego zainteresowania techniką pośredniego chłodzenia wyparnego niezbędna stała się analiza poszczególnych elementów konstrukcji wyparnych wymienników ciepła w celu osiągnięcia maksymalnej efektywności chłodniczej.

Piotr Tarnawski Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura

Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura

W artykule przedstawiono wyniki analizy CFD (Computational Fluid Dynamics) jakości i sprawności wymiany powietrza dla pomieszczenia biurowego użytkowanego przez 12 osób. Analizowano system wyporowy, mieszający...

W artykule przedstawiono wyniki analizy CFD (Computational Fluid Dynamics) jakości i sprawności wymiany powietrza dla pomieszczenia biurowego użytkowanego przez 12 osób. Analizowano system wyporowy, mieszający i strefowy (strumieniowy).

Jerzy Kosieradzki Klimatyzacja nowoczesnych szpitali

Klimatyzacja nowoczesnych szpitali Klimatyzacja nowoczesnych szpitali

Wraz ze zmianami w służbie zdrowia rośnie zainteresowanie budową nowoczesnych szpitali. Oferują one nie tylko nowoczesny sprzęt i urządzenia medyczne, ale także bezpieczeństwo i komfort pracownikom oraz...

Wraz ze zmianami w służbie zdrowia rośnie zainteresowanie budową nowoczesnych szpitali. Oferują one nie tylko nowoczesny sprzęt i urządzenia medyczne, ale także bezpieczeństwo i komfort pracownikom oraz pacjentom – na salach operacyjnych i w każdym innym pomieszczeniu.

dr inż. Szymon Firląg, mgr inż. Artur Miszczuk Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje

Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje

Osiągnięcie standardu budynku energooszczędnego jest często niemożliwe z uwagi na małą szczelność powietrzną obudowy obiektu. Zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła...

Osiągnięcie standardu budynku energooszczędnego jest często niemożliwe z uwagi na małą szczelność powietrzną obudowy obiektu. Zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła w znacznym stopniu ogranicza straty ciepła na podgrzanie powietrza wentylacyjnego. Dużo większego znaczenia nabierają wtedy straty ciepła spowodowane przez infiltrację.

dr inż. Dorota Brzezińska LPG w garażach podziemnych

LPG w garażach podziemnych LPG w garażach podziemnych

W Polsce blisko 10% samochodów napędzanych jest gazem LPG, czyli około 2 mln pojazdów. Obowiązujące przepisy [1] wymagają, by garaże podziemne, do których dopuszcza się wjazd samochodów z LPG, wyposażone...

W Polsce blisko 10% samochodów napędzanych jest gazem LPG, czyli około 2 mln pojazdów. Obowiązujące przepisy [1] wymagają, by garaże podziemne, do których dopuszcza się wjazd samochodów z LPG, wyposażone były w system detekcji tego gazu i samoczynnie uruchamianą wentylację.

dr inż. Michał Szymański, dr inż. Radosław Górzeński, dr inż. Kamil Szkarłat Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie

Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie

Głównym celem stosowania wentylacji w pomieszczeniach laboratoriów chemicznych jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza. W pierwszej kolejności należy...

Głównym celem stosowania wentylacji w pomieszczeniach laboratoriów chemicznych jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza. W pierwszej kolejności należy się skupić na przeznaczeniu i sposobie użytkowania laboratorium oraz możliwościach hermetyzacji procesów.

mgr inż. Jacek Janota-Bzowski Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych

Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych

Coraz częściej w publikacjach pojawia się zagadnienie zintegrowanego projektowania budynków. W większości z nich sygnalizowane są niewątpliwe korzyści ze stosowania tej metody. Na pierwszym miejscu wymieniana...

Coraz częściej w publikacjach pojawia się zagadnienie zintegrowanego projektowania budynków. W większości z nich sygnalizowane są niewątpliwe korzyści ze stosowania tej metody. Na pierwszym miejscu wymieniana jest, wynikająca ze specyfiki projektowania w formie przestrzennej (3D), eliminacja kolizji. Inne zalety to poprawa organizacji, skrócenie czasu realizacji i wynikające z tego obniżenie kosztów inwestycji oraz istotne dla użytkownika udogodnienia.

dr inż. Andrzej Górka, dr inż. Filip Pawlak Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza

Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza

Kiedy konieczne jest określenie rozkładu prędkości lub zasięgu strumienia powietrza nawiewanego w eksploatowanych układach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, najprostsze jest zastosowanie metod pomiarowych....

Kiedy konieczne jest określenie rozkładu prędkości lub zasięgu strumienia powietrza nawiewanego w eksploatowanych układach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, najprostsze jest zastosowanie metod pomiarowych. W praktyce inżynierskiej stosuje się najczęściej pomiary prędkości przepływu powietrza za pomocą anemometrów, skuteczna jest też termograficzna metoda pomiaru zasięgu strumienia powietrza.

Marcin Gasiński Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W)

Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W) Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W)

Zmiany do rozporządzenia o warunkach technicznych, które weszły w życia 1 stycznia 2014 r., umożliwiły częściowe wdrożenie wymagań dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Zmiany do rozporządzenia o warunkach technicznych, które weszły w życia 1 stycznia 2014 r., umożliwiły częściowe wdrożenie wymagań dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Redakcja RI Klimatyzacja - informacje dla projektanta

Klimatyzacja - informacje dla projektanta Klimatyzacja - informacje dla projektanta

Projektowanie instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku tak aby zapewnić zarówno komfort i przy okazji aby zgadzało się to z wizją finansową inwestora jest bardzo trudne. Dodatkowo należy spełnić...

Projektowanie instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku tak aby zapewnić zarówno komfort i przy okazji aby zgadzało się to z wizją finansową inwestora jest bardzo trudne. Dodatkowo należy spełnić wymagania zapotrzebowania na energię, zatem system musi być energooszczędny. Klika zebranych aspektów związanych z projektowaniem instalacji wentylacji i klimatyzacji zamieszczono poniżej.

mgr inż. Katarzyna Rybka Sposoby obniżania zysków ciepła

Sposoby obniżania zysków ciepła Sposoby obniżania zysków ciepła

Projektowanie wentylacji i klimatyzacji w budynkach jest na ogół jednym z najtrudniejszych zadań w pracy projektanta. Kiedy już wszystkie zyski ciepła zostaną policzone i dobrane elementy nawiewne wraz...

Projektowanie wentylacji i klimatyzacji w budynkach jest na ogół jednym z najtrudniejszych zadań w pracy projektanta. Kiedy już wszystkie zyski ciepła zostaną policzone i dobrane elementy nawiewne wraz z kanałami i oporami przepływu, okazuje się, że dla zapewnienia komfortu użytkownikom pomieszczeń trzeba poszukać innowacyjnych rozwiązań.

Jerzy Kosieradzki Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce

Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce

Gdy projektant klimatyzacji staje przed zadaniem wykonania projektu instalacji klimatyzacyjnej w modernizowanym budynku, wie, że powinien jak najszybciej skontaktować się z architektem i użytkownikiem...

Gdy projektant klimatyzacji staje przed zadaniem wykonania projektu instalacji klimatyzacyjnej w modernizowanym budynku, wie, że powinien jak najszybciej skontaktować się z architektem i użytkownikiem obiektu. Im szybciej to zrobi, tym mniej kłopotów będzie miał później, a że problemy będą, to pewne – taka już specyfika modernizacji budynków. Wyobrażenia architekta są nierzadko rozbieżne z możliwościami realizacyjnymi i nie zawsze możliwy jest kompromis.

Kazimierz Zakrzewski Rury z miedzi i stopów miedzi stosowane w chłodnictwie

Rury z miedzi i stopów miedzi stosowane w chłodnictwie Rury z miedzi i stopów miedzi stosowane w chłodnictwie

Miedź to naturalny materiał o doskonałych własnościach fizycznych. Miedź jest trwała, niezawodna, odporna na wysokie i niskie temperatury oraz korozję. Jest w 100% antydyfuzyjna dla gazów. Dzięki temu...

Miedź to naturalny materiał o doskonałych własnościach fizycznych. Miedź jest trwała, niezawodna, odporna na wysokie i niskie temperatury oraz korozję. Jest w 100% antydyfuzyjna dla gazów. Dzięki temu instalacje z miedzi i jej stopów są szeroko stosowane w klimatyzacji i chłodnictwie.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.