Od czego zależy sprawność odzysku ciepła z powietrza wywiewanego?
Ozzone
Na dwóch stanowiskach badawczych przeprowadzono pomiary porównawcze i indywidualne urządzeń służących do odzysku ciepła, by móc ocenić skuteczność ich działania w różnych warunkach rzeczywistego klimatu zewnętrznego.
Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe....
Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe. Dlatego kwestia odpowiedniego chłodzenia jest w sklepach kluczowa, ponieważ niektóre produkty tracą przydatność do spożycia, jeśli nie są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Do jej zapewnienia przeznaczone są między innymi agregaty wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.
Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa...
Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa pracowników i gości restauracji. Zastosowane rozwiązania wentylacyjne i grzewczo-klimatyzacyjne muszą być energooszczędne, ponieważ gastronomia potrzebuje dużych ilości energii przygotowania posiłków i wentylacji.
Sklejka to materiał drewnopochodny, którego arkusze powstają poprzez sklejenie kilku cienkich warstw drewna nazywanych fornirami. Arkusz najczęściej składa się z 3 lub więcej warstw forniru. Warstwy są...
Sklejka to materiał drewnopochodny, którego arkusze powstają poprzez sklejenie kilku cienkich warstw drewna nazywanych fornirami. Arkusz najczęściej składa się z 3 lub więcej warstw forniru. Warstwy są klejone między sobą żywicami syntetycznymi. Włókna sąsiednich warstw są ułożone prostopadle do siebie.
Przez wymienniki do odzysku ciepła rozumie się „urządzenia lub zespoły urządzeń, które przenoszą ciepło, a w szczególnych przypadkach wilgoć pomiędzy strumieniami powietrza tłoczonego i zasysanego, w zależności od różnicy poziomów temperatury i wilgotności” [1]. Do realizacji tych procesów wykorzystywane są urządzenia rekuperacyjne oraz regeneracyjne.
Zasada działania regeneratorów opiera się na okresowym naprzemiennym omywaniu przez strumienie powietrza o wysokiej i niskiej temperaturze powierzchni z materiału stałego w okresach tworzących tzw. cykl pracy regeneratora. Urządzenia te są przełączane okresowo, zatem procesy wymiany ciepła są nieustalone – temperatura strumienia powietrza w danym przekroju jest zmienna w czasie.
W urządzeniach działających na zasadzie rekuperacji wymiana ciepła następuje za pomocą ścianki/przepony szczelnie rozdzielającej oba strumienie powietrza lub przy wykorzystaniu czynnika pośredniego stanowiącego medium transportujące ciepło. Normalna praca tych urządzeń, oprócz okresu rozruchu, może się odbywać w ustalonym lub nieustalonym polu temperatur. Na rys. 1 przedstawiono ideowy schemat działania wymiennika do odzysku ciepła według ASHRAE.
Rys. 1. Schemat przepływu powietrza w wymienniku ciepła [2]
Skuteczność pracy wymienników do odzysku ciepła określa się najczęściej na podstawie dwóch wielkości: efektywności oraz sprawności wymiennika. Sprawność wymiennika można określić, porównując temperatury (lub entalpie) poszczególnych strumieni powietrza dopływających do wymiennika i odpływających z niego. Wielkość ta jest powszechnie stosowana przy opisie oraz projektowaniu większości typów wymienników ciepła w szerokim zakresie parametrów ich pracy.
Z kolei efektywność wymiany ciepła uwzględnia uzyskiwane zmiany parametrów czynnika w odniesieniu do ponoszonych kosztów ich uzyskania. Powszechnie przyjmuje się, że współczynnik efektywności skutecznie opisuje uzyskiwane wydajności cieplne urządzeń dla celów projektowych i umożliwia wybór najlepszego rozwiązania [3]. Dobrą efektywność można uzyskać tylko przy możliwie wysokiej sprawności i minimalnych ponoszonych w tym celu kosztach.
Skuteczna praca wymienników do odzysku ciepła zależy od wielu czynników. Są to: odpowiednie warunki przepływu strumieni powietrza przez wymiennik, zastosowane materiały i rozwiązania konstrukcyjne, ale również odpowiednia różnica temperatur na wlotach do wymiennika.
Stanowiska badawcze
W związku z bardzo ogólnymi i niejednolitymi informacjami w literaturze branżowej oraz ograniczonymi danymi w przypadku wielu wymienników w Instytucie Klimatyzacji i Ogrzewnictwa Politechniki Wrocławskiej i w laboratorium jednej z krajowych firm z branży wentylacyjnej zbudowano stanowiska badawcze, na których można przeprowadzić pomiary porównawcze i indywidualne urządzeń do odzysku ciepła, by na ich podstawie móc ocenić skuteczność działania tych urządzeń w różnych warunkach.
Schemat stanowiska powstałego w budynku C-6 Politechniki Wrocławskiej przedstawiono na rys. 2, a na rys. 3 pokazano stanowisko badawcze zbudowane w laboratorium firmy współpracującej z Instytutem.
Rys. 2. Schemat ogólny stanowiska badawczego w Instytucie Klimatyzacji i Ogrzewnictwa Politechniki Wrocławskiej
Źródło: Autorzy
Rys. 3. Schemat ogólny stanowiska badawczego w laboratorium badawczym firmy współpracującej z IKO PWr
Źródło: Autorzy
W Instytucie Klimatyzacji i Ogrzewnictwa PWr badano trzy wymienniki do odzysku ciepła:
wymiennik krzyżowo-płytowy typu PWT 10/800/450-9,0,
grawitacyjną rurkę ciepła (termosyfon dwufazowy) typu TCCAF-640-T7-6-F25-E7,
regeneracyjny obrotowy wymiennik ciepła typu RRU-PT-D19-800/900-715.
W ramach badań dodatkowo na drugim stanowisku mierzono parametry pracy regeneracyjnego nieobrotowego wymiennika ciepła typu BA-19-500-0600x1300-V-G1. Wymiennik ten wykonany jest z dwóch złóż regeneracyjnych pracujących równolegle, przez które cyklicznie przepływa powietrze ciepłe (faza ładowania) oraz chłodne (faza rozładowania). Zmiana kierunku przepływu strumieni powietrza wymuszana jest przepustnicami. Budowa stanowiska i idea jego działania są analogiczne do tego znajdującego się w IKO PWr, jednakże badanie ograniczono jedynie do jednego wymiennika ciepła.
Na obydwu stanowiskach wymienniki podlegały badaniom w cyklach 24-godzinnych. Wydajność wentylatora na stanowisku w IKO PWr regulowana była płynnie co 100 m3/h (w laboratorium firmy współpracującej z IKO ustalono stałą wydajność wentylatora wynoszącą 1200 m3/h), następnie realizowano pomiar parametrów powietrza: tZ, fZ, tN, fN, tW, fW, tU i fU.
Rys. 4. Trójwymiarowa prezentacja stanowiska badawczego w IKO PWr
Podczas opracowywania koncepcji stanowisk badawczych oraz metodyki przeprowadzania pomiarów wydajności opierano się na wytycznych zawartych w normie [1]. Pomiary strumienia powietrza nawiewanego oraz wywiewanego przeprowadzano w oparciu o normę [4].
Analiza pracy badanych wymienników
Na rys. 5–12 przedstawiono przykładowe wykresy obrazujące zmienność temperatur powietrza przy przepływie przez wymienniki oraz sprawności w zależności od temperatury powietrza zewnętrznego.
Rys. 5. Wykres dobowego przebiegu temperatur dla badanego wymiennika krzyżowo-płytowego przy strumieniu powietrza 500 m3/h
Źródło: Autorzy
Rys. 6. Wykres dobowego przebiegu temperatur dla badanego wymiennika obrotowego przy strumieniu powietrza 700 m3/h i 10 obr/min
Źródło: Autorzy
Rys. 7. Wykres dobowego przebiegu temperatur dla badanego termosyfonu przy strumieniu powietrza 600 m3/h
Źródło: Autorzy
Rys. 8. Wykres sprawności badanego wymiennika krzyżowego w funkcji temperatury powietrza zewnętrznego przy strumieniu powietrza 500 m3/h
Źródło: Autorzy
Rys. 9. Wykres sprawności badanego wymiennika obrotowego w funkcji temperatury powietrza zewnętrznego przy strumieniu powietrza 700 m3/h i 10 obr/min
Źródło: Autorzy
Rys. 10. Wykres sprawności badanego termosyfonu w funkcji temperatury powietrza zewnętrznego przy strumieniu powietrza 600 m3/h
Źródło: Autorzy
Rys. 11. Rozkład temperatur powietrza w fazie ładowania oraz rozładowania wypełnienia badanego wymiennika nieobrotowego przy 30-sekundowym czasie przepływu powietrza przez kasety wymiennika dla przykładowej serii pomiarowej
Źródło: Autorzy
Rys. 12. Wykres sprawności badanego wymiennika nieobrotowego w funkcji temperatury powietrza zewnętrznego przy 30-sekundowym czasie przepływu powietrza przez wymiennik
Źródło: Autorzy
Podsumowanie
Przeprowadzone pomiary pozwalają stwierdzić, że rekuperatory ze względu na specyfikę ich budowy powinny być stosowane w miejscach, gdzie istnieje zapotrzebowanie na „szczelny” układ (z wykluczeniem przenoszenia zanieczyszczeń pomiędzy strumieniami powietrza).
Urządzenia te osiągają wprawdzie sprawności jedynie w granicach h » 50–60%, ale niskie koszty inwestycyjne i eksploatacyjne, a także brak elementów ruchomych i dodatkowego zapotrzebowania na energię elektryczną sprawiają, że wymienniki rekuperacyjne są dziś najczęściej stosowanymi urządzeniami odzyskującymi ciepło w systemach wentylacji i klimatyzacji.
Należy tu rozgraniczyć rekuperatory płytowe oraz rurki ciepła. Urządzenia obydwu grup osiągają zbliżone sprawności, jednak koszty inwestycyjne i eksploatacyjne w przypadku rurek ciepła są od kilku do kilkunastu procent wyższe.
Regeneratory obrotowe mają sprawności znacznie większe, bo nawet h » 70–80%. Wymienniki regeneracyjne nieobrotowe osiągają sprawności nawet rzędu h » 90%. Regeneratory charakteryzują się jednak dużą możliwością przenoszenia zanieczyszczeń. Koszt inwestycyjny, serwisu oraz eksploatacji regeneratorów jest wyższy niż rekuperatorów. Wpływa na to głównie większa liczba elementów ruchomych oraz większe opory przepływu powietrza, a więc także znacznie wyższe zapotrzebowanie na energię elektryczną.
Dla badanego wymiennika krzyżowo-płytowego średnia sprawność w całym okresie pomiarowym wynosiła 50–60%. Sprawność regeneracyjnego wymiennika obrotowego w okresie pomiarowym kształtowała się średnio na poziomie 70–75%. Natomiast sprawność badanego termosyfonu dwufazowego (grawitacyjnej rurki ciepła) w okresie pomiarowym wynosiła średnio 55–60%. Z kolei sprawność wymiennika nieobrotowego w okresie pomiarowym wynosiła średnio 92%.
Należy zatem mieć dodatkowo na uwadze, że wyznaczenie kosztów eksploatacyjnych związanych z wydatkami energetycznymi dla układów wyposażonych w urządzenia do odzysku ciepła nie powinno być zwieńczeniem żadnej rzeczowej i rzetelnej analizy ekonomicznej. Należy rozpatrzyć także wszelkie dodatkowe czynniki, które w podsumowaniu rachunku ciągnionego mogą nieco zmienić wyniki przeprowadzonych kalkulacji i wpłynąć na ostateczną decyzję o wyborze najwłaściwszego rozwiązania.
Literatura
PN-EN 308:2001 Wymienniki ciepła. Procedury badawcze wyznaczania wydajności urządzeń do odzyskiwania ciepła w układzie powietrze-powietrze i powietrze-gazy spalinowe.
ANSI/ASHRAE 84-2008 Method of testing air-to-air heat/energy exchangers, American Society of Heating, Refrigerating and Air-Conditioning Engineers Inc., ASHRAE Inc., 2008.
VDI 2071:1997-12 Wärmerückgewinnung in Raumlufttechnischen Anlagen.
PN-ISO 5221:1994 Rozprowadzanie i rozdział powietrza. Metody pomiaru przepływu strumienia powietrza w przewodzie.
Artykuł powstał na podstawie referatu przedstawionego podczas IV Międzynarodowej Konferencji Naukowo -Technicznej „Ogrzewanie i wentylacja w przemyśle i rolnictwie”, Tleń, 24–26 września 2012 r.
Rys. 1. Schemat przepływu powietrza w wymienniku ciepła [2]
Rys. 2. Schemat ogólny stanowiska badawczego w Instytucie Klimatyzacji i Ogrzewnictwa Politechniki Wrocławskiej
Rys. 3. Schemat ogólny stanowiska badawczego w laboratorium badawczym firmy współpracującej z IKO PWr
Rys. 4. Trójwymiarowa prezentacja stanowiska badawczego w IKO PWr
Rys. 5. Wykres dobowego przebiegu temperatur dla badanego wymiennika krzyżowo-płytowego przy strumieniu powietrza 500 m3/h
Rys. 6. Wykres dobowego przebiegu temperatur dla badanego wymiennika obrotowego przy strumieniu powietrza 700 m3/h i 10 obr/min
Rys. 7. Wykres dobowego przebiegu temperatur dla badanego termosyfonu przy strumieniu powietrza 600 m3/h
Rys. 8. Wykres sprawności badanego wymiennika krzyżowego w funkcji temperatury powietrza zewnętrznego przy strumieniu powietrza 500 m3/h
Rys. 9. Wykres sprawności badanego wymiennika obrotowego w funkcji temperatury powietrza zewnętrznego przy strumieniu powietrza 700 m3/h i 10 obr/min
Rys. 10. Wykres sprawności badanego termosyfonu w funkcji temperatury powietrza zewnętrznego przy strumieniu powietrza 600 m3/h
Rys. 11. Rozkład temperatur powietrza w fazie ładowania oraz rozładowania wypełnienia badanego wymiennika nieobrotowego przy 30-sekundowym czasie przepływu powietrza przez kasety wymiennika dla przykładowej serii pomiarowej
Rys. 12. Wykres sprawności badanego wymiennika nieobrotowego w funkcji temperatury powietrza zewnętrznego przy 30-sekundowym czasie przepływu powietrza przez wymiennik
Adam
Adam, 06.07.2014r., 11:02:21
Żeby tego typu instalacje miały sens konieczna jest bardzo dobra szczelność konstrukcji dlatego też warto jest zastanowić się nad izolacją poliuretanową PUR czy do ocieplenia ścian czy też dachu
Na świecie, także w Polsce coraz więcej budynków, szczególnie tych o charakterze biurowym, jest obecnie prawie w całości przeszklonych.
Głównym powodem tego rosnącego trendu jest duża estetyka takiego...
Na świecie, także w Polsce coraz więcej budynków, szczególnie tych o charakterze biurowym, jest obecnie prawie w całości przeszklonych.
Głównym powodem tego rosnącego trendu jest duża estetyka takiego rozwiązania. Jednak we wstępnych rozważaniach inwestycyjnych nie bierze się pod uwagę zagadnień efektywności energetycznej przeszklonego budynku oraz konieczności zapewnienia w nim odpowiednich warunków mikroklimatu, a szczególnie komfortu cieplnego.
Tworzenie projektów typowych, powtarzalnych jednorodzinnych domów niskoenergetycznych wymaga określenia lokalizacji tych budynków w celu przeprowadzenia analiz energetycznych. Każda zmiana lokalizacji...
Tworzenie projektów typowych, powtarzalnych jednorodzinnych domów niskoenergetycznych wymaga określenia lokalizacji tych budynków w celu przeprowadzenia analiz energetycznych. Każda zmiana lokalizacji wiąże się z koniecznością wykonania nowej analizy i obliczeń.
W osiągnięciu celu – energooszczędności – niezbędny jest zintegrowany proces projektowy, który wymaga stałego kontaktu projektantów architektury, konstrukcji i instalacji sanitarnych oraz osób odpowiedzialnych za optymalizację energetyczną.
Liczba...
W poprzednim artykule (RI 11/2013) przedstawiono samą koncepcję wentylowanej fasady podwójnej. Opierając się na literaturze branżowej, stwierdzono, że zastosowanie podwójnej fasady w systemie wentylacji...
W poprzednim artykule (RI 11/2013) przedstawiono samą koncepcję wentylowanej fasady podwójnej. Opierając się na literaturze branżowej, stwierdzono, że zastosowanie podwójnej fasady w systemie wentylacji może zwiększyć efektywność energetyczną budynku i poprawić panujący w nim mikroklimat. Wymieniono również szereg zalet zastosowania podwójnej fasady w budynkach o dużym przeszkleniu, co może zdecydować o wyborze tego rozwiązania.
Poniżej omówiono praktyczne zastosowanie podwójnej fasady w systemie...
Doświadczenie z praktycznych realizacji solarnych układów absorpcyjnych w klimatyzacji wskazuje na występowanie wielu problemów, które utrudniają projektowanie takich instalacji.
Nie ma jednoznacznej...
Doświadczenie z praktycznych realizacji solarnych układów absorpcyjnych w klimatyzacji wskazuje na występowanie wielu problemów, które utrudniają projektowanie takich instalacji.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy jest to zawsze opłacalna inwestycja w porównaniu z tradycyjnymi układami chłodniczymi. Wiele zależy bowiem od lokalnych warunków i praktycznie w każdym przypadku konieczna jest ekonomiczna analiza projektu.
Z kolei pomiary przeprowadzone dla sprężarkowego urządzenia chłodniczego...
W celu analizy systemów klimatyzacyjnych SDEC pod kątem możliwości zmniejszenia zapotrzebowania na energię do regeneracji przedstawiono wpływ parametrów powietrza procesowego (zewnętrznego) i regeneracyjnego,...
W celu analizy systemów klimatyzacyjnych SDEC pod kątem możliwości zmniejszenia zapotrzebowania na energię do regeneracji przedstawiono wpływ parametrów powietrza procesowego (zewnętrznego) i regeneracyjnego, a także prędkości obrotowej rotora na efektywność pracy obrotowego osuszacza powietrza.
Uzyskane wyniki pozwolą sprawdzić możliwość pracy urządzenia w warunkach niskotemperaturowych. Jest to intrygujące zagadnienie, które podejmowano w licznych pracach (m.in. [6−8]), nie tylko w odniesieniu...
Kwestia zmniejszenia zapotrzebowania budynków na ciepło oraz zwiększenia wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych jest coraz częściej dostrzegana podczas procesu projektowego.
M.in. w związku z wymaganiami...
Kwestia zmniejszenia zapotrzebowania budynków na ciepło oraz zwiększenia wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych jest coraz częściej dostrzegana podczas procesu projektowego.
M.in. w związku z wymaganiami dyrektywy europejskiej 2010/31/EU dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków architekci coraz częściej proponują zastosowanie technologii aktywnych redukujących zapotrzebowanie budynku na energię do ogrzewania i chłodzenia.
Niestety wciąż mało popularne jest zagadnienie strategii pasywnych,...
Obowiązujące od początku br. zmiany wprowadzone do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych (WT) mają na celu poprawę charakterystyki energetycznej budynków.
W części dotyczącej wentylacji i klimatyzacji...
Obowiązujące od początku br. zmiany wprowadzone do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych (WT) mają na celu poprawę charakterystyki energetycznej budynków.
W części dotyczącej wentylacji i klimatyzacji jako wyposażenia technicznego budynków zmieniono tylko trzy paragrafy i załącznik, jednak waga tych zmian jest duża.
Nowe przepisy m.in. dopuszczają nowe rozwiązania, zwiększają też wymagania w zakresie regulacji wydajności wentylatorów i stosowania odzysku ciepła oraz zapobiegania kondensacji...
Z punktu widzenia dobrostanu środowiska architektura powinna być tania. Żeby poprawa jakości środowiska była zauważalna, musi bowiem nastąpić ograniczenie wpływu nań działalności człowieka na dużą skalę,...
Z punktu widzenia dobrostanu środowiska architektura powinna być tania. Żeby poprawa jakości środowiska była zauważalna, musi bowiem nastąpić ograniczenie wpływu nań działalności człowieka na dużą skalę, a to oznacza, że rozwiązania technologiczne, które temu służą, muszą być powszechnie dostępne i stosowane – co będzie niemożliwe, jeżeli znajdą się poza ekonomicznym zasięgiem zbyt wielu osób
W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności systemów HVAC. Jednymi z najmniej korzystnych ekonomicznie urządzeń są konwencjonalne układy...
W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności systemów HVAC. Jednymi z najmniej korzystnych ekonomicznie urządzeń są konwencjonalne układy chłodnicze w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, dlatego coraz częściej stosuje się rozwiązania wykorzystujące energię odnawialną. Pozwala to zredukować koszty eksploatacyjne tego typu systemów. Jedną z możliwości, atrakcyjną zarówno inwestycyjnie, jak i eksploatacyjnie, jest wykorzystanie...
Dwutlenek węgla uważany jest za gaz nietoksyczny. Jednak zbyt duże jego stężenie w pomieszczeniach może powodować dyskomfort i złe samopoczucie ich użytkowników. Ponieważ znaczną część swojego życia spędzamy...
Dwutlenek węgla uważany jest za gaz nietoksyczny. Jednak zbyt duże jego stężenie w pomieszczeniach może powodować dyskomfort i złe samopoczucie ich użytkowników. Ponieważ znaczną część swojego życia spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych (ok. 80–90% czasu [1]), tak ważne jest, by zapewnić w nich odpowiednią jakość powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego stężenia CO2.
Sektor budownictwa ma jeden z największych udziałów w emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Opracowane zostały zatem wymagania, które dotyczą procesu projektowania obiektu, uwzględniając przy tym cały cykl...
Sektor budownictwa ma jeden z największych udziałów w emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Opracowane zostały zatem wymagania, które dotyczą procesu projektowania obiektu, uwzględniając przy tym cały cykl jego funkcjonowania.
Coraz szersze możliwości wykorzystania technologii 3D w projektowaniu instalacji sanitarnych pozwalają porównać programy dostępne obecnie na polskim i zagranicznych rynkach.
Coraz szersze możliwości wykorzystania technologii 3D w projektowaniu instalacji sanitarnych pozwalają porównać programy dostępne obecnie na polskim i zagranicznych rynkach.
Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy...
Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy zaprojektować system wentylacji i klimatyzacji, który podoła dużej dynamice zmian środowiska wewnętrznego i uwzględni zyski ciepła i wilgoci oraz emisję biozanieczyszczeń generowanych przez użytkowników.
W artykule opisano wyniki dwumiesięcznych pomiarów parametrów pracy urządzenia do bezpośredniego chłodzenia wyparnego (adiabatycznego, ewaporacyjnego) budynku. Na podstawie tych wyników wykonano obliczenia...
W artykule opisano wyniki dwumiesięcznych pomiarów parametrów pracy urządzenia do bezpośredniego chłodzenia wyparnego (adiabatycznego, ewaporacyjnego) budynku. Na podstawie tych wyników wykonano obliczenia dla typowych letnich parametrów klimatycznych w kilku miastach Polski.
Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi...
Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi nie jest wynajmowana, umożliwi on redukcję kosztów eksploatacji i krótki okres zwrotu dodatkowych wydatków inwestycyjnych w porównaniu do instalacji ze stałym strumieniem powietrza.
Jak przekonać inwestora i wykonawcę, że warto stosować technologię BIM?Realizacja większości inwestycji budowlanych przekracza planowany budżet lub harmonogram, a często obydwa te plany. Spory trafiają...
Jak przekonać inwestora i wykonawcę, że warto stosować technologię BIM?Realizacja większości inwestycji budowlanych przekracza planowany budżet lub harmonogram, a często obydwa te plany. Spory trafiają przed sądy, a informacje o wysokich roszczeniach stron codziennie zapełniają nagłówki prasowe.
Głównym źródłem tych problemów jest oddzielanie etapu projektowania od etapu realizacji inwestycji oraz sztywny podział ról, którego wynikiem jest brak rzeczywistej współpracy.
Dzięki zastosowaniu odpowiedniego układu ze zmiennym strumieniem powietrza oraz z gruntowym wymiennikiem ciepła można znacząco zredukować koszty pracy instalacji klimatyzacji w obiektach hotelowych o wysokich...
Dzięki zastosowaniu odpowiedniego układu ze zmiennym strumieniem powietrza oraz z gruntowym wymiennikiem ciepła można znacząco zredukować koszty pracy instalacji klimatyzacji w obiektach hotelowych o wysokich wymaganiach dotyczących parametrów powietrza wewnętrznego. Przed wyborem rozwiązania warto przeanalizować różne warianty instalacji i ich wpływ na koszty eksploatacyjne.
Projektowanie zintegrowane to metoda, która zakłada, że projekt budynku jako całość wymaga zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron – członków zespołu projektowego i przyszłych użytkowników.
Założenia...
Projektowanie zintegrowane to metoda, która zakłada, że projekt budynku jako całość wymaga zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron – członków zespołu projektowego i przyszłych użytkowników.
Założenia dotyczące właściwości technicznych i środowiskowych budynku uwzględniane są już w pierwszych etapach procesu projektowania, dzięki czemu łatwiej i efektywniej mogą zostać wprowadzone do dokumentacji.
Ocena energetyczna budynku jest obecnie jednym z głównych narzędzi służących do zwiększania świadomości energetycznej społeczeństwa oraz wywierania nacisku zarówno na inwestorów, jak i użytkowników budynków,...
Ocena energetyczna budynku jest obecnie jednym z głównych narzędzi służących do zwiększania świadomości energetycznej społeczeństwa oraz wywierania nacisku zarówno na inwestorów, jak i użytkowników budynków, tak aby w przyszłości powszechnie powstawały budynki energooszczędne i okołozeroenergetyczne.
W przypadku obiektów klimatyzowanych jednym z ważnych elementów oceny energetycznej jest wyliczenie rocznego (sezonowego) zapotrzebowania na energię do chłodzenia.
Z racji rosnącego zainteresowania techniką pośredniego chłodzenia wyparnego niezbędna stała się analiza poszczególnych elementów konstrukcji wyparnych wymienników ciepła w celu osiągnięcia maksymalnej...
Z racji rosnącego zainteresowania techniką pośredniego chłodzenia wyparnego niezbędna stała się analiza poszczególnych elementów konstrukcji wyparnych wymienników ciepła w celu osiągnięcia maksymalnej efektywności chłodniczej.
W artykule przedstawiono wyniki analizy CFD (Computational Fluid Dynamics) jakości i sprawności wymiany powietrza dla pomieszczenia biurowego użytkowanego przez 12 osób. Analizowano system wyporowy, mieszający...
W artykule przedstawiono wyniki analizy CFD (Computational Fluid Dynamics) jakości i sprawności wymiany powietrza dla pomieszczenia biurowego użytkowanego przez 12 osób. Analizowano system wyporowy, mieszający i strefowy (strumieniowy).
Wraz ze zmianami w służbie zdrowia rośnie zainteresowanie budową nowoczesnych szpitali. Oferują one nie tylko nowoczesny sprzęt i urządzenia medyczne, ale także bezpieczeństwo i komfort pracownikom oraz...
Wraz ze zmianami w służbie zdrowia rośnie zainteresowanie budową nowoczesnych szpitali. Oferują one nie tylko nowoczesny sprzęt i urządzenia medyczne, ale także bezpieczeństwo i komfort pracownikom oraz pacjentom – na salach operacyjnych i w każdym innym pomieszczeniu.
Osiągnięcie standardu budynku energooszczędnego jest często niemożliwe z uwagi na małą szczelność powietrzną obudowy obiektu. Zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła...
Osiągnięcie standardu budynku energooszczędnego jest często niemożliwe z uwagi na małą szczelność powietrzną obudowy obiektu. Zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła w znacznym stopniu ogranicza straty ciepła na podgrzanie powietrza wentylacyjnego. Dużo większego znaczenia nabierają wtedy straty ciepła spowodowane przez infiltrację.
Inteligentna stacja ładowania firmy Fronius daje wiele nowych możliwości. Nowy Fronius Wattpilot oferuje zarządzanie obciążeniem, większą elastyczność, wyższy stopień ochrony IP i maksymalną trwałość.
Inteligentna stacja ładowania firmy Fronius daje wiele nowych możliwości. Nowy Fronius Wattpilot oferuje zarządzanie obciążeniem, większą elastyczność, wyższy stopień ochrony IP i maksymalną trwałość.
Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe....
Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe. Dlatego kwestia odpowiedniego chłodzenia jest w sklepach kluczowa, ponieważ niektóre produkty tracą przydatność do spożycia, jeśli nie są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Do jej zapewnienia przeznaczone są między innymi agregaty wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.
Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa...
Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa pracowników i gości restauracji. Zastosowane rozwiązania wentylacyjne i grzewczo-klimatyzacyjne muszą być energooszczędne, ponieważ gastronomia potrzebuje dużych ilości energii przygotowania posiłków i wentylacji.
Wraz ze wzrastającą popularnością pomp ciepła, w tym pomp ciepła typu monoblok, dużym zainteresowaniem cieszy się również zawór antyzamarzaniowy Caleffi z serii 108. Jego zadaniem jest ochrona pompy ciepła...
Wraz ze wzrastającą popularnością pomp ciepła, w tym pomp ciepła typu monoblok, dużym zainteresowaniem cieszy się również zawór antyzamarzaniowy Caleffi z serii 108. Jego zadaniem jest ochrona pompy ciepła typu monoblok przed zamarznięciem w sytuacji wystąpienia awarii zasilania elektrycznego.
Odpowiednio dobrane i poprawnie działające zawory przełączające mają wpływ na wydajną pracę systemu grzewczego. Jeżeli zajdzie konieczność wymiany takiego zaworu, warto zwrócić uwagę na 5 podstawowych...
Odpowiednio dobrane i poprawnie działające zawory przełączające mają wpływ na wydajną pracę systemu grzewczego. Jeżeli zajdzie konieczność wymiany takiego zaworu, warto zwrócić uwagę na 5 podstawowych kwestii.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.