RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków

Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków

Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków

Klimatyzacja pomieszczeń wymaga dużych nakładów energii. Poszukuje się zatem wciąż nowych, mniej energochłonnych rozwiązań, które z powodzeniem konkurować mogą z popularnymi klimatyzatorami typu split.

Chłodzenie wyparne jest interesującą alternatywą dla dominujących na rynku sprężarkowych urządzeń chłodniczych. Dziesięciokrotnie wyższa efektywność energetyczna oraz brak negatywnego oddziaływania na środowisko to podstawowe atuty tego systemu.

Decydując się na zastosowanie chłodzenia wyparnego, należy jednak wziąć pod uwagę, że w przypadku okresowej wysokiej wilgotności powietrza zewnętrznego odczuwalna moc chłodnicza zastosowanego urządzenia będzie znacznie mniejsza. Ponadto można się spodziewać trochę zwiększonej wilgotności względnej powietrza w chłodzonych pomieszczeniach. Przy prawidłowej eksploatacji urządzenia zagrożenie rozwojem bakterii Legionella pneumophila jest znikome lub w ogóle nie występuje.

 

Streszczenie

W artykule opisano wyniki dwumiesięcznych pomiarów parametrów pracy urządzenia do bezpośredniego chłodzenia wyparnego (adiabatycznego, ewaporacyjnego) budynku. Na podstawie tych wyników wykonano obliczenia dla typowych letnich parametrów klimatycznych w czterech miastach Polski.

Direct evaporative cooling of buildings

This paper contains results of two-months measurements of operational parameters of direct evaporative cooling unit. Based on the results of the measurements, calculations of seasonal average operational parameters for typical summer climate parameters for four Polish cities were performed. Evaporative cooling is an interesting alternative to refrigeration-based cooling systems. Ten times higher energy efficiency, and no negative impact on the environment are key advantages of this system.

Zasada działania chłodzenia wyparnego

Z racji panującego w Polsce klimatu w przeciętnym budynku zużycie energii na ogrzewanie jest zwykle zdecydowanie większe niż na chłodzenie. Jednak w nowych budynkach o wysokiej izolacyjności cieplnej sytuacja może być w niektórych przypadkach odwrotna.

Rosnące wymagania dotyczące efektywności energetycznej budynków oraz wysokie koszty energii skłaniają do poszukiwania nowych rozwiązań technicznych, które zapewnią akceptowalny poziom komfortu w budynkach latem przy ograniczonym nakładzie inwestycyjnym i umiarkowanych kosztach eksploatacji systemu.

Obok najbardziej rozpowszechnionego chłodzenia sprężarkowego na rynku pojawiają się coraz częściej urządzenia do bezpośredniego i pośredniego chłodzenia wyparnego (adiabatycznego, ewaporacyjnego, ang. evaporative cooling). Chłodzenie wyparne ma długą historię, już w starożytności stosowano nawilżane tkaniny do obniżania temperatury w pomieszczeniach.Za rozwiązaniem tym przemawiają aspekty ekologiczne – czynnikiem chłodzącym jest w tym wypadku woda (R-718).

W polskiej literaturze można znaleźć stwierdzenia, że ten sposób ochładzania powietrza jest odpowiedni dla klimatu suchego i gorącego [1].

W artykule przeanalizowano skuteczność i opłacalność zastosowania bezpośredniego chłodzenia wyparnego w warunkach polskich. Zasadę działania i budowę urządzenia do bezpośredniego chłodzenia wyparnego ilustruje rys. 1.

Z punktu widzenia termodynamiki chłodzenie wyparne to wymiana ciepła i masy pomiędzy wodą i przepływającym powietrzem, podczas której następuje odparowanie wody.

Ciepło potrzebne do odparowania wody odbierane jest od przepływającego powietrza, dzięki czemu obniża się jego temperatura i wzrasta zawartość wilgoci. Ciepło jawne pochodzące z powietrza przechodzi w ciepło utajone odparowanej wody.

Cały proces odparowania zachodzi praktycznie bez wymiany ciepła z otoczeniem, a więc całkowita wydajność chłodnicza takiego urządzenia wynosi 0,0 kW. Jednak powietrze opuszczające urządzenie ma temperaturę niższą od powietrza zasysanego nawet o kilkanaście stopni Celsjusza.

Do opisu efektu działania bezpośredniego chłodzenia wyparnego stosowane bywa pojęcie odczuwalnej mocy chłodniczej:

 

(1)

gdzie:Q – odczuwalna moc chłodnicza, W; – strumień objętości powietrza, m3/s;ρ – gęstość powietrza, kg/m3;c – właściwa pojemność cieplna powietrza, J/(kg K);tin – temperatura powietrza na wlocie do urządzenia, °C;tout – temperatura powietrza na wylocie z urządzenia, °C.

Ponieważ obniżanie temperatury powietrza podczas chłodzenia wyparnego wiąże się ze wzrostem jego wilgotności względnej, wydajność tego typu urządzeń wyraźnie spada przy wysokiej wilgotności względnej powietrza zewnętrznego – latem może się to zdarzyć np. przed burzą.

Pomiary

Żeby ocenić przydatność chłodzenia wyparnego w polskim klimacie, przeprowadzono dwumiesięczne pomiary parametrów pracy urządzenia typu Breeze 900, pracującego przy ok. 75% nominalnego przepływu powietrza. Urządzenie służyło do obniżania temperatury powietrza w hali magazynowej o powierzchni ok. 400 m2, zlokalizowanej na przedmieściach Poznania (fot. 1).

Urządzenie pracujące z wydajnością ok. 10 000 m3/h było monitorowane przez dwa miesiące. Uzyskane wyniki pomiarów posłużyły do obliczeń energetycznych bazujących na godzinowych danych meteorologicznych opublikowanych przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju [3]. Pomiary trwały od 1 lipca do 30 sierpnia 2013 r.

Monitoring obejmował:

    • temperaturę i wilgotność powietrza zewnętrznego,
    • temperaturę i wilgotność powietrza nawiewanego,
    • temperaturę i wilgotność powietrza w pomieszczeniu.

Powyższe parametry mierzone były w sposób ciągły z wysoką dokładnością, uśredniane i rejestrowane co 2 minuty. Monitorowano także czas włączenia urządzenia. Pracowało ono od poniedziałku do piątku, od ok. 8:30 do ok. 16:30 i tylko w wypadku, gdy jego praca była niezbędna z uwagi na temperaturę powietrza w obsługiwanym magazynie.

Rys. 2 zawiera dane z całego okresu pomiarów i ilustruje zależność temperatury powietrza nawiewanego od temperatury i wilgotności względnej powietrza zewnętrznego.

W tego typu urządzeniach temperatura powietrza nawiewanego jest tym niższa, im mniejsza jest wilgotność względna powietrza zewnętrznego.

Fakt ten potwierdzają przeprowadzone pomiary: np. przy temperaturze powietrza zewnętrznego równej 32°C temperatura nawiewu wynosiła ok. 23,5°C przy wilgotności względnej powietrza zewnętrznego równej 50%, a obniżała się do 21°C przy wilgotności względnej powietrza zewnętrznego równej 40%.

Z wykresu na rys. 2 wynika, że przy wilgotności względnej powietrza zewnętrznego poniżej 30% możliwe jest schłodzenie powietrza z 32° do mniej niż 20°C.

Rys. 3 ilustruje przebieg mierzonych parametrów w ciągu dwóch kolejnych gorących i słonecznych dni (21 i 22 lipca), przy czym w pierwszym dniu (niedziela) urządzenie było wyłączone, a w następnym pracowało. Dzięki zestawieniu dwóch podobnych dni wykres umożliwia ocenę efektów pracy urządzenia.

Z punktu widzenia użytkownika najbardziej interesująca jest temperatura powietrza w pomieszczeniu.

W niedzielę, przy wyłączonym urządzeniu, przekraczała ona 33°C, natomiast w analogicznych warunkach w poniedziałek, gdy urządzenie działało, temperatura powietrza w pomieszczeniu ograniczona została do ok. 27°C (obniżenie o ok. 6°C).

Zastosowano urządzenie o wydajności o blisko połowę mniejszej, niż wynika z wytycznych producenta dla budynku tej wielkości – przy zastosowaniu poprawnie dobranego urządzenia należy się spodziewać znacznie większego obniżenia temperatury w pomieszczeniu.

Wpływ urządzenia na temperaturę powietrza w pomieszczeniu jest wyraźnie widoczny także w poniedziałek ok. godz. 16:00, kiedy zostaje ono wyłączone. W krótkim czasie temperatura w pomieszczeniu wzrasta o 4°C pomimo słabnącego promieniowania słonecznego i powoli obniżającej się temperatury powietrza zewnętrznego.

W najgorętszej porze dnia, od godz. 13:00 do 16:00, gdy temperatura powietrza na zewnątrz wynosi ok. 32°C, temperatura powietrza nawiewanego podczas pracy urządzenia wynosiła 19–20,7°C, co oznacza ochłodzenie go o ponad 12°C. Z wykresu na rys. 2 otrzymuje się analogiczne wartości tych parametrów.

Tak duże obniżenie temperatury nawiewu wynikało przede wszystkim ze stosunkowo niskiej wilgotności względnej powietrza zewnętrznego w tych godzinach, nieprzekraczającej 35%.

Przy wysokich temperaturach powietrza jego wilgotność względna utrzymuje się zwykle na niskim poziomie, co pozwala osiągnąć dużą wydajność w najgorętszych okresach roku (por. rys. 4).

Podczas pracy urządzenia wilgotność względna powietrza w pomieszczeniu wahała się w granicach 52–57%. Jest to ten sam poziom wilgotności względnej powietrza, który obserwowano w pomieszczeniu bez pracy urządzenia w godzinach nocnych. Moc elektryczna pobierana przez urządzenie wynosiła 680 W.

Analiza sezonowa

Dane pomiarowe zebrane w jednym miejscu i czasie pozwalają określić charakterystyki eksploatacyjne zastosowanego urządzenia dla zastanych warunków zewnętrznych. Żeby jednak ocenić przewidywaną średnią skuteczność oraz sezonowe koszty pracy urządzenia, należy przeliczyć parametry jego pracy uzyskane podczas pomiarów na warunki standardowe.

Zebrane w tym celu dane, zilustrowane częściowo na rys. 2, zostały przybliżone za pomocą funkcji tn = ƒ(te, Φe) oraz Φn = ƒ(te, Φe), gdzie te oznacza temperaturę powietrza zewnętrznego, Φe – wilgotność względną powietrza zewnętrznego, tn – temperaturę.

Korzystając z tak opracowanych zależności oraz danych opublikowanych na stronach Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju [3], obliczono rozkłady temperatury i wilgotności względnych powietrza nawiewanego dla czterech przykładowych miast: Szczecin, Poznań, Warszawa i Katowice.

W każdym wypadku założono, że urządzenie będzie pracowało od 1 czerwca do 31 sierpnia siedem dni w tygodniu, w godzinach, w których temperatura powietrza zewnętrznego przekracza 22°C.

Do obliczenia kosztów eksploatacji przyjęto cenę 1 kWh energii elektrycznej równą 0,60 zł, a 1 m3 wody – 11 zł. Założono strumień objętości powietrza niższy od nominalnego, odpowiadający wartości zastosowanej podczas badań urządzenia. Wyniki obliczeń zebrano w tabeli 1.

Analiza wyników obliczeń pozwala sformułować następujące wnioski:

    • Zróżnicowanie czasu pracy urządzenia wynika z odmiennych warunków pogodowych w rozpatrywanych miejscowościach. Najwyższą wartość uzyskuje się w centralnej Polsce (Warszawa, Poznań), a wyraźnie niższą przy wybrzeżu Bałtyku (Szczecin).
    • Praca przy małej mocy i niewielkim schłodzeniu powietrza (mniejszym od 4°C) występuje przez 2–10% czasu. Dotyczy to godzin o wysokiej wilgotności powietrza zewnętrznego, ale najczęściej niezbyt wysokiej jego temperaturze (do 25°C) – por. rys. 4, gdy intensywne chłodzenie najczęściej nie jest oczekiwane.
    • Średnie schłodzenie powietrza wynosi ok. 7°C, a maksymalne w Poznaniu przekracza 13°C. Przy wysokich temperaturach zewnętrznych urządzenie umożliwia duże schłodzenie powietrza – np. dla Poznania przy temperaturach zewnętrznych przekraczających 30°C powietrze w urządzeniu jest schładzane średnio o ponad 11°C.
    • Średnia temperatura powietrza nawiewanego wynosi ok. 18°C, a jego wilgotność względna ok. 90%. Po zaabsorbowaniu zysków ciepła jawnego w pomieszczeniu temperatura powietrza zwykle wzrasta do ok. 25°C, a wilgotność względna spada do ok. 50–60%.
    • Średnia odczuwalna moc chłodnicza urządzenia – wyliczona z równania (1) – jest różna dla poszczególnych lokalizacji ze względu na specyficzne warunki pogodowe. Jest ona ok. 35 razy większa od pobieranej mocy elektrycznej. Efektywność energetyczna chłodzenia w badanym urządzeniu jest więc ok. dziesięciokrotnie wyższa niż w powszechnie stosowanych sprężarkowych urządzeniach chłodniczych.
    • Średnie zużycie wody przez urządzenie dochodzi do 40 dm3/h, a zużycie w ciągu całego lata wynosi kilkanaście m3. Jeżeli zaprogramowano dodatkowe spusty wody z urządzenia podczas eksploatacji, zużycie wody może wzrosnąć o kilka m3 na sezon.
    • Koszty energii elektrycznej i wody są w przybliżeniu równe – każdy z nich odpowiada za ok. 50% łącznego kosztu eksploatacji urządzenia. W przypadku eksploatacji większej liczby urządzeń często opłacalne jest zamontowanie osobnego wodomierza, nieobciążonego opłatą za odprowadzenie ścieków, co istotnie zmniejsza koszty dostawy wody. Jeżeli woda dostarczana jest z własnego źródła, jej koszty są zwykle znikome.
    • Łączny koszt eksploatacji urządzenia jest stosunkowo niewielki – nie przekracza 1 zł/h.
    • Jednostkowy koszt uzyskania odczuwalnej energii chłodniczej to ok. 3,5 gr/1 kWh – co jest wielkością nieosiągalną dla sprężarkowych urządzeń chłodniczych, których koszty eksploatacji są kilkakrotnie większe – koszt ten jest najczęściej wyższy ok. pięciokrotnie.

 

Kontrowersje

Znakomita efektywność energetyczna oraz całkowicie ekologiczna praca to niewątpliwe zalety urządzeń do bezpośredniego chłodzenia wyparnego. Charakteryzują się one jednak pewnymi cechami, które budzą czasem wątpliwości projektantów i potencjalnych użytkowników:

    • nieosiąganie pełnej wydajności przy dużej wilgotności powietrza zewnętrznego,
    • zwiększanie wilgotności względnej powietrza w obsługiwanym pomieszczeniu,
    • niebezpieczeństwo rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych.

Jak wspomniano na wstępie, efektywność opisywanych urządzeń do chłodzenia wyparnego spada przy wysokiej wilgotności względnej powietrza zewnętrznego. Tę ostatnią obserwuje się jednak najczęściej przy temperaturach powietrza zewnętrznego poniżej 25°C.

Podane w tabeli 1 liczby godzin o schłodzeniu mniejszym niż 4°C dotyczą takich właśnie umiarkowanych temperatur. Wśród wszystkich analizowanych danych meteorologicznych tylko przez 1 h, w Warszawie, występuje schłodzenie mniejsze od 4°C przy temperaturze powietrza zewnętrznego powyżej 25°C. Należy jednak zaznaczyć, że do powyższych obliczeń wykorzystano dane o średnich godzinowych parametrach powietrza zewnętrznego; w rzeczywistych warunkach eksploatacyjnych incydentalnie może się zdarzyć krótki okres wysokiej temperatury i wilgotności względnej powietrza zewnętrznego – np. przed burzą – w którym urządzenie nie do końca spełni oczekiwania użytkowników.

Dodawanie do powietrza nawiewanego wody w ilości 30–40 dm3/h budzi czasem obawy o niekontrolowany wzrost wilgotności w pomieszczeniu. Byłyby one całkowicie uzasadnione, gdyby urządzenie pracowało na powietrzu obiegowym – podobnie jak w wypadku chłodzenia urządzeniami sprężarkowymi typu split.

Jednak dodanie 35 dm3/h wody do strumienia powietrza świeżego o wielkości 10 tys. m3/h powoduje zwiększenie zawartości wilgoci w powietrzu o niecałe 3 g/kg, co odpowiada zwiększeniu wilgotności względnej o ok. 15% przy temperaturze 25°C, zazwyczaj panującej w chłodzonych pomieszczeniach w letnie dni.

Wyniki pomiarów wykazują, że wilgotność względna powietrza w obsługiwanym pomieszczeniu podczas pracy urządzenia w upalny dzień nie przekraczała 60% (por. rys. 3), co jest zbieżne z wynikami obliczeń: powietrze nawiewane o parametrach tn = 18°C i Φn = 90%, po zaabsorbowaniu jawnych zysków ciepła w pomieszczeniu, w temperaturze ti = 25°C uzyskuje wilgotność względną Φi = ok. 60%.

Może się jednak zdarzyć, że wilgotność względna powietrza zewnętrznego w godzinach południowych przekracza 70% – w takim wypadku jej wartość w chłodzonym pomieszczeniu najprawdopodobniej również przekroczy 70%, ponieważ urządzenia do chłodzenia wyparnego nie mają możliwości osuszania powietrza (w odróżnieniu od sprężarkowych urządzeń chłodzących).

Zakres komfortu w aspekcie wilgotności względnej powietrza dla strefy przebywania ludzi obejmuje przedział od ok. 30 do ok. 70% – przy stosowaniu urządzeń do chłodzenia wyparnego w halach produkcyjnych, magazynach itp. należy sprawdzić dopuszczalny zakres wilgotności względnej powietrza w danym przypadku.

Spośród drobnoustrojów chorobotwórczych związanych z urządzeniami do chłodzenia i klimatyzacji pomieszczeń najpoważniejsze zagrożenie stanowi szczep bakterii Legionella pneumophila. Bakterie te są w niewielkich ilościach spotykane w środowisku naturalnym (np. rzeki, jeziora), rozmnażają się w wodzie o temperaturze od 20 do 45°C z różną intensywnością – najszybciej w 37°C.

Zjadliwość Legionella pneumophila również zależy od temperatury – bakterie te są bardziej agresywne przy ok. 37°C niż w temperaturze poniżej 25°C [4]. Możliwość zakażenia występuje w przypadku wdychania kropelek rozpylonej wody zawierającej bakterie. Woda w postaci cieczy kontaktuje się z nawiewanym powietrzem w większości najpopularniejszych systemów, które służą do chłodzenia, nawilżania lub osuszania powietrza, i w pewnym zakresie wszystkie te systemy należy zabezpieczać przed możliwością rozmnażania się Legionelli – szczegółowe wymagania w tym zakresie można znaleźć m.in. w raporcie Instytutu Techniki Budowlanej [5].

W zakresie klimatyzacji/chłodzenia powietrza największe niebezpieczeństwo wystąpienia bakterii Legionella pneumophila występuje w przypadku zastosowania zraszanych chłodni wieżowych oraz skraplaczy wyparnych z powodu występujących tam wyższych temperatur sprzyjających szybkiemu rozwojowi bakterii.

W przypadku chłodzenia wyparnego (adiabatycznego) jako elementu obróbki powietrza nawiewanego ryzyko namnażania bakterii występuje, gdy w zbiorniku stoi woda podczas pracy przerywanej [4]. Żeby temu zapobiec, należy podczas przerw w pracy urządzenia całkowicie opróżniać jego zbiornik wody. Nowoczesne urządzenia do chłodzenia adiabatycznego wyposażone są w zawory elektromagnetyczne do automatycznego spustu wody.

W badanym urządzeniu temperatura średnia powietrza nawiewanego wynosiła 20,2°C, natomiast w typowych warunkach pogodowych należy się spodziewać średnich temperatur nawiewu na poziomie ok. 18°C (tabela 1). Chwilowe temperatury powietrza opuszczającego urządzenie mogą natomiast sięgać ok. 25°C. Ponieważ do urządzenia w sposób ciągły dostarczana jest zimna woda wodociągowa, średnia temperatura wody jest niższa od temperatury nawiewu.

Ponadto zbiornik wody jest w tym wypadku stosunkowo niewielki – mniejszy, niż wynosi średnie godzinowe zapotrzebowanie na wodę, i dlatego czas przebywania wody w urządzeniu zwykle nie przekracza godziny, zatem ryzyko namnażania się bakterii Legionella jest znikome. Inaczej byłoby, gdyby woda w zbiorniku urządzenia pozostawiana była przy przerwie w pracy, gdyż jej temperatura mogłaby wzrosnąć do temperatury powietrza zewnętrznego (lub powyżej), np. do ponad 30°C. Żeby tego uniknąć, kończąc pracę, należy zadbać o spust wody ze zbiornika urządzenia.

W celu sprawdzenia występowania bakterii w urządzeniu po ponad trzech miesiącach jego eksploatacji pobraną próbkę wody poddano badaniu wg PN-EN ISO 11731-2:2008 na obecność bakterii Legionella pneumophila i nie stwierdzono ich obecności [6].

Podsumowanie

Chłodzenie wyparne (adiabatyczne, ewaporacyjne) jest interesującą alternatywą dla dominujących na rynku sprężarkowych urządzeń chłodniczych.

Dziesięciokrotnie wyższa efektywność energetyczna oraz brak negatywnego oddziaływania na środowisko (czynnikiem chłodzącym jest woda wodociągowa) to podstawowe atuty tego systemu. Decydując się na zastosowanie chłodzenia wyparnego, należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że w przypadku okresowo wysokiej wilgotności powietrza zewnętrznego – co zdarza się np. przed burzą – odczuwalna moc chłodnicza zastosowanego urządzenia będzie mniejsza.

Można się ponadto spodziewać nieco podwyższonej wilgotności względnej powietrza w chłodzonych pomieszczeniach. Wartość ta zależy od wielu czynników i najczęściej nie przekracza 55–65%, co jest poziomem akceptowalnym z punktu widzenia komfortu cieplnego człowieka. Przy prawidłowej eksploatacji urządzenia zagrożenie rozwojem bakterii Legionella pneumophila jest znikome lub nie występuje w ogóle, podobnie jak w innych urządzeniach klimatyzacyjnych.

Zastosowanie urządzeń do chłodzenia wyparnego o rozpatrywanej konstrukcji ma jeszcze jedną ważną zaletę, niewymienioną wcześniej: w odróżnieniu od układów chłodzących typu split dostarcza do budynku ogromne ilości świeżego, przefiltrowanego powietrza – analizowane urządzenie nawiewa do budynku 10 000 m3/h schłodzonego powietrza zewnętrznego, co pokrywa zapotrzebowanie na powietrze świeże dla ponad 300 osób, przy całkowitym koszcie eksploatacji nieprzekraczającym 1 zł/h.

W porównaniu do budynków chłodzonych przez urządzenia sprężarkowe odnotować można jeszcze jedną różnicę: na budynku wyposażonym w system chłodzenia wyparnego należy umieścić napisy: „Prosimy nie zamykać okien”.

Literatura

  1. Wesołowski A., Przyszłość czynników chłodniczych cz. 1, „Chłodnictwo i Klimatyzacja” nr 8/2010.
  2. www.ekonair.pl.
  3. Typowe lata meteorologiczne i statystyczne dane klimatyczne dla obszaru Polski do obliczeń energetycznych budynków, www.mir.gov.pl/budownictwo/rynek_budowlany_i_technika/efektywnosc_energetyczna_budynkow/typowe_lata_meteorologiczne/strony/start.aspx.
  4. The control of legionella bacteria in water systems. Approved Code of Practice and guidance, U.K. Health and Safety Executive, 2009.
  5. Kozłowski B., Toczyłowska B., Pykacz S., Wytyczne projektowania, wykonywania i użytkowania instalacji wodociągowych i klimatyzacyjnych w celu ograniczenia zagrożenia bakteriami Legionella, Instytut Techniki Budowlanej, Warszawa 2011.
  6. Sprawozdanie z badań laboratoryjnych nr D/769/1994/2013, oprac. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu, 26.09.2013.
  7. Sikończyk I., Chłodzenie adiabatyczne w układach klimatyzacji komfortu, „Rynek Instalacyjny” nr 3/2013.
  8. Krajnik-Żuk E., Chłodzenie adiabatyczne w zakładach przemysłowych, „Rynek Instalacyjny” nr 9/2011.
  9. Anisimov S., Pandelidis D., Kierunki rozwoju wyparnego chłodzenia powietrza, „Rynek Instalacyjny” nr 10/2012.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

arch. Krzysztof Cebrat Wskaźnik energii wbudowanej w pieniądz – drugie spojrzenie na koszty budowy

Wskaźnik energii wbudowanej w pieniądz – drugie spojrzenie na koszty budowy Wskaźnik energii wbudowanej w pieniądz – drugie spojrzenie na koszty budowy

Z punktu widzenia dobrostanu środowiska architektura powinna być tania. Żeby poprawa jakości środowiska była zauważalna, musi bowiem nastąpić ograniczenie wpływu nań działalności człowieka na dużą skalę,...

Z punktu widzenia dobrostanu środowiska architektura powinna być tania. Żeby poprawa jakości środowiska była zauważalna, musi bowiem nastąpić ograniczenie wpływu nań działalności człowieka na dużą skalę, a to oznacza, że rozwiązania technologiczne, które temu służą, muszą być powszechnie dostępne i stosowane – co będzie niemożliwe, jeżeli znajdą się poza ekonomicznym zasięgiem zbyt wielu osób

mgr inż. Demis Pandelidis Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia

Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia

W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności systemów HVAC. Jednymi z najmniej korzystnych ekonomicznie urządzeń są konwencjonalne układy...

W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności systemów HVAC. Jednymi z najmniej korzystnych ekonomicznie urządzeń są konwencjonalne układy chłodnicze w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, dlatego coraz częściej stosuje się rozwiązania wykorzystujące energię odnawialną. Pozwala to zredukować koszty eksploatacyjne tego typu systemów. Jedną z możliwości, atrakcyjną zarówno inwestycyjnie, jak i eksploatacyjnie, jest wykorzystanie...

dr inż. Mariusz Adamski, mgr inż. Justyna Siergiejuk Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej

Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej

Dwutlenek węgla uważany jest za gaz nietoksyczny. Jednak zbyt duże jego stężenie w pomieszczeniach może powodować dyskomfort i złe samopoczucie ich użytkowników. Ponieważ znaczną część swojego życia spędzamy...

Dwutlenek węgla uważany jest za gaz nietoksyczny. Jednak zbyt duże jego stężenie w pomieszczeniach może powodować dyskomfort i złe samopoczucie ich użytkowników. Ponieważ znaczną część swojego życia spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych (ok. 80–90% czasu [1]), tak ważne jest, by zapewnić w nich odpowiednią jakość powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego stężenia CO2.

dr inż. Michał Piasecki Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków

Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków

Sektor budownictwa ma jeden z największych udziałów w emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Opracowane zostały zatem wymagania, które dotyczą procesu projektowania obiektu, uwzględniając przy tym cały cykl...

Sektor budownictwa ma jeden z największych udziałów w emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Opracowane zostały zatem wymagania, które dotyczą procesu projektowania obiektu, uwzględniając przy tym cały cykl jego funkcjonowania.

mgr inż. Katarzyna Knap-Miśniakiewicz Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania

Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania

Coraz szersze możliwości wykorzystania technologii 3D w projektowaniu instalacji sanitarnych pozwalają porównać programy dostępne obecnie na polskim i zagranicznych rynkach.

Coraz szersze możliwości wykorzystania technologii 3D w projektowaniu instalacji sanitarnych pozwalają porównać programy dostępne obecnie na polskim i zagranicznych rynkach.

mgr inż. Zuzanna Babicz, mgr inż. Ewa Żołnierska, dr inż. Jerzy Sowa Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy...

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy zaprojektować system wentylacji i klimatyzacji, który podoła dużej dynamice zmian środowiska wewnętrznego i uwzględni zyski ciepła i wilgoci oraz emisję biozanieczyszczeń generowanych przez użytkowników.

mgr inż. Nikola Szeszycka, dr inż. Maria Kostka Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca?

Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca? Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca?

Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi...

Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi nie jest wynajmowana, umożliwi on redukcję kosztów eksploatacji i krótki okres zwrotu dodatkowych wydatków inwestycyjnych w porównaniu do instalacji ze stałym strumieniem powietrza.

mgr inż. Piotr Miecznikowski Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM

Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM

Jak przekonać inwestora i wykonawcę, że warto stosować technologię BIM?Realizacja większości inwestycji budowlanych przekracza planowany budżet lub harmonogram, a często obydwa te plany. Spory trafiają...

Jak przekonać inwestora i wykonawcę, że warto stosować technologię BIM?Realizacja większości inwestycji budowlanych przekracza planowany budżet lub harmonogram, a często obydwa te plany. Spory trafiają przed sądy, a informacje o wysokich roszczeniach stron codziennie zapełniają nagłówki prasowe. Głównym źródłem tych problemów jest oddzielanie etapu projektowania od etapu realizacji inwestycji oraz sztywny podział ról, którego wynikiem jest brak rzeczywistej współpracy.

mgr inż. Nikola Szeszycka, dr inż. Maria Kostka Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych

Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego układu ze zmiennym strumieniem powietrza oraz z gruntowym wymiennikiem ciepła można znacząco zredukować koszty pracy instalacji klimatyzacji w obiektach hotelowych o wysokich...

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego układu ze zmiennym strumieniem powietrza oraz z gruntowym wymiennikiem ciepła można znacząco zredukować koszty pracy instalacji klimatyzacji w obiektach hotelowych o wysokich wymaganiach dotyczących parametrów powietrza wewnętrznego. Przed wyborem rozwiązania warto przeanalizować różne warianty instalacji i ich wpływ na koszty eksploatacyjne.

dr inż. Michał Piasecki Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego

Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego

Projektowanie zintegrowane to metoda, która zakłada, że ​​projekt budynku jako całość wymaga zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron – członków zespołu projektowego i przyszłych użytkowników. Założenia...

Projektowanie zintegrowane to metoda, która zakłada, że ​​projekt budynku jako całość wymaga zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron – członków zespołu projektowego i przyszłych użytkowników. Założenia dotyczące właściwości technicznych i środowiskowych budynku uwzględniane są już w pierwszych etapach procesu projektowania, dzięki czemu łatwiej i efektywniej mogą zostać wprowadzone do dokumentacji.

dr inż. Kazimierz Wojtas Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów

Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów

Ocena energetyczna budynku jest obecnie jednym z głównych narzędzi służących do zwiększania świadomości energetycznej społeczeństwa oraz wywierania nacisku zarówno na inwestorów, jak i użytkowników budynków,...

Ocena energetyczna budynku jest obecnie jednym z głównych narzędzi służących do zwiększania świadomości energetycznej społeczeństwa oraz wywierania nacisku zarówno na inwestorów, jak i użytkowników budynków, tak aby w przyszłości powszechnie powstawały budynki energooszczędne i okołozeroenergetyczne. W przypadku obiektów klimatyzowanych jednym z ważnych elementów oceny energetycznej jest wyliczenie rocznego (sezonowego) zapotrzebowania na energię do chłodzenia.

mgr inż. Demis Pandelidis, prof. dr hab. inż. Sergey Anisimov Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej

Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej

Z racji rosnącego zainteresowania techniką pośredniego chłodzenia wyparnego niezbędna stała się analiza poszczególnych elementów konstrukcji wyparnych wymienników ciepła w celu osiągnięcia maksymalnej...

Z racji rosnącego zainteresowania techniką pośredniego chłodzenia wyparnego niezbędna stała się analiza poszczególnych elementów konstrukcji wyparnych wymienników ciepła w celu osiągnięcia maksymalnej efektywności chłodniczej.

Piotr Tarnawski Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura

Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura

W artykule przedstawiono wyniki analizy CFD (Computational Fluid Dynamics) jakości i sprawności wymiany powietrza dla pomieszczenia biurowego użytkowanego przez 12 osób. Analizowano system wyporowy, mieszający...

W artykule przedstawiono wyniki analizy CFD (Computational Fluid Dynamics) jakości i sprawności wymiany powietrza dla pomieszczenia biurowego użytkowanego przez 12 osób. Analizowano system wyporowy, mieszający i strefowy (strumieniowy).

Jerzy Kosieradzki Klimatyzacja nowoczesnych szpitali

Klimatyzacja nowoczesnych szpitali Klimatyzacja nowoczesnych szpitali

Wraz ze zmianami w służbie zdrowia rośnie zainteresowanie budową nowoczesnych szpitali. Oferują one nie tylko nowoczesny sprzęt i urządzenia medyczne, ale także bezpieczeństwo i komfort pracownikom oraz...

Wraz ze zmianami w służbie zdrowia rośnie zainteresowanie budową nowoczesnych szpitali. Oferują one nie tylko nowoczesny sprzęt i urządzenia medyczne, ale także bezpieczeństwo i komfort pracownikom oraz pacjentom – na salach operacyjnych i w każdym innym pomieszczeniu.

dr inż. Szymon Firląg, mgr inż. Artur Miszczuk Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje

Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje

Osiągnięcie standardu budynku energooszczędnego jest często niemożliwe z uwagi na małą szczelność powietrzną obudowy obiektu. Zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła...

Osiągnięcie standardu budynku energooszczędnego jest często niemożliwe z uwagi na małą szczelność powietrzną obudowy obiektu. Zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła w znacznym stopniu ogranicza straty ciepła na podgrzanie powietrza wentylacyjnego. Dużo większego znaczenia nabierają wtedy straty ciepła spowodowane przez infiltrację.

dr inż. Dorota Brzezińska LPG w garażach podziemnych

LPG w garażach podziemnych LPG w garażach podziemnych

W Polsce blisko 10% samochodów napędzanych jest gazem LPG, czyli około 2 mln pojazdów. Obowiązujące przepisy [1] wymagają, by garaże podziemne, do których dopuszcza się wjazd samochodów z LPG, wyposażone...

W Polsce blisko 10% samochodów napędzanych jest gazem LPG, czyli około 2 mln pojazdów. Obowiązujące przepisy [1] wymagają, by garaże podziemne, do których dopuszcza się wjazd samochodów z LPG, wyposażone były w system detekcji tego gazu i samoczynnie uruchamianą wentylację.

dr inż. Michał Szymański, dr inż. Radosław Górzeński, dr inż. Kamil Szkarłat Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie

Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie

Głównym celem stosowania wentylacji w pomieszczeniach laboratoriów chemicznych jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza. W pierwszej kolejności należy...

Głównym celem stosowania wentylacji w pomieszczeniach laboratoriów chemicznych jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza. W pierwszej kolejności należy się skupić na przeznaczeniu i sposobie użytkowania laboratorium oraz możliwościach hermetyzacji procesów.

mgr inż. Jacek Janota-Bzowski Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych

Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych

Coraz częściej w publikacjach pojawia się zagadnienie zintegrowanego projektowania budynków. W większości z nich sygnalizowane są niewątpliwe korzyści ze stosowania tej metody. Na pierwszym miejscu wymieniana...

Coraz częściej w publikacjach pojawia się zagadnienie zintegrowanego projektowania budynków. W większości z nich sygnalizowane są niewątpliwe korzyści ze stosowania tej metody. Na pierwszym miejscu wymieniana jest, wynikająca ze specyfiki projektowania w formie przestrzennej (3D), eliminacja kolizji. Inne zalety to poprawa organizacji, skrócenie czasu realizacji i wynikające z tego obniżenie kosztów inwestycji oraz istotne dla użytkownika udogodnienia.

dr inż. Andrzej Górka, dr inż. Filip Pawlak Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza

Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza

Kiedy konieczne jest określenie rozkładu prędkości lub zasięgu strumienia powietrza nawiewanego w eksploatowanych układach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, najprostsze jest zastosowanie metod pomiarowych....

Kiedy konieczne jest określenie rozkładu prędkości lub zasięgu strumienia powietrza nawiewanego w eksploatowanych układach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, najprostsze jest zastosowanie metod pomiarowych. W praktyce inżynierskiej stosuje się najczęściej pomiary prędkości przepływu powietrza za pomocą anemometrów, skuteczna jest też termograficzna metoda pomiaru zasięgu strumienia powietrza.

Marcin Gasiński Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W)

Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W) Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W)

Zmiany do rozporządzenia o warunkach technicznych, które weszły w życia 1 stycznia 2014 r., umożliwiły częściowe wdrożenie wymagań dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Zmiany do rozporządzenia o warunkach technicznych, które weszły w życia 1 stycznia 2014 r., umożliwiły częściowe wdrożenie wymagań dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Redakcja RI Klimatyzacja - informacje dla projektanta

Klimatyzacja - informacje dla projektanta Klimatyzacja - informacje dla projektanta

Projektowanie instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku tak aby zapewnić zarówno komfort i przy okazji aby zgadzało się to z wizją finansową inwestora jest bardzo trudne. Dodatkowo należy spełnić...

Projektowanie instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku tak aby zapewnić zarówno komfort i przy okazji aby zgadzało się to z wizją finansową inwestora jest bardzo trudne. Dodatkowo należy spełnić wymagania zapotrzebowania na energię, zatem system musi być energooszczędny. Klika zebranych aspektów związanych z projektowaniem instalacji wentylacji i klimatyzacji zamieszczono poniżej.

mgr inż. Katarzyna Rybka Sposoby obniżania zysków ciepła

Sposoby obniżania zysków ciepła Sposoby obniżania zysków ciepła

Projektowanie wentylacji i klimatyzacji w budynkach jest na ogół jednym z najtrudniejszych zadań w pracy projektanta. Kiedy już wszystkie zyski ciepła zostaną policzone i dobrane elementy nawiewne wraz...

Projektowanie wentylacji i klimatyzacji w budynkach jest na ogół jednym z najtrudniejszych zadań w pracy projektanta. Kiedy już wszystkie zyski ciepła zostaną policzone i dobrane elementy nawiewne wraz z kanałami i oporami przepływu, okazuje się, że dla zapewnienia komfortu użytkownikom pomieszczeń trzeba poszukać innowacyjnych rozwiązań.

Jerzy Kosieradzki Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce

Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce

Gdy projektant klimatyzacji staje przed zadaniem wykonania projektu instalacji klimatyzacyjnej w modernizowanym budynku, wie, że powinien jak najszybciej skontaktować się z architektem i użytkownikiem...

Gdy projektant klimatyzacji staje przed zadaniem wykonania projektu instalacji klimatyzacyjnej w modernizowanym budynku, wie, że powinien jak najszybciej skontaktować się z architektem i użytkownikiem obiektu. Im szybciej to zrobi, tym mniej kłopotów będzie miał później, a że problemy będą, to pewne – taka już specyfika modernizacji budynków. Wyobrażenia architekta są nierzadko rozbieżne z możliwościami realizacyjnymi i nie zawsze możliwy jest kompromis.

Kazimierz Zakrzewski Rury z miedzi i stopów miedzi stosowane w chłodnictwie

Rury z miedzi i stopów miedzi stosowane w chłodnictwie Rury z miedzi i stopów miedzi stosowane w chłodnictwie

Miedź to naturalny materiał o doskonałych własnościach fizycznych. Miedź jest trwała, niezawodna, odporna na wysokie i niskie temperatury oraz korozję. Jest w 100% antydyfuzyjna dla gazów. Dzięki temu...

Miedź to naturalny materiał o doskonałych własnościach fizycznych. Miedź jest trwała, niezawodna, odporna na wysokie i niskie temperatury oraz korozję. Jest w 100% antydyfuzyjna dla gazów. Dzięki temu instalacje z miedzi i jej stopów są szeroko stosowane w klimatyzacji i chłodnictwie.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.