RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Ujęcia wód podziemnych dla wodociągów grupowych i indywidualnych gospodarstw domowych

Water intakes of underground water for group or household water supply

Fot. everystockphoto.com

Fot. everystockphoto.com

Celem artykułu jest przybliżenie budowy, zasad działania, projektowania i eksploatacji studni wierconej i kopanej, które można zastosować do ujmowania wody na potrzeby wodociągów grupowych lub indywidualnych gospodarstw domowych. Studnie wiercone i kopane do ujmowania wody na potrzeby wodociągów grupowych lub indywidualnych gospodarstw domowych różnią się zasadami projektowania i budowy oraz eksploatacji.

Zobacz także

Grupa Aliaxis Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem

Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem

Building Information Modelling (BIM) powoli staje się codziennością w biurach projektowych i na placach budowy. Inwestorzy, projektanci i generalni wykonawcy dostrzegli potencjał cyfryzacji, coraz chętniej...

Building Information Modelling (BIM) powoli staje się codziennością w biurach projektowych i na placach budowy. Inwestorzy, projektanci i generalni wykonawcy dostrzegli potencjał cyfryzacji, coraz chętniej wdrażając nowe technologie i procesy. Producenci materiałów i produktów budowlanych również starają się iść z duchem czasu. Niestety zbyt często „gotowość na BIM” jest upraszczana i sprowadzana do posiadania biblioteki obiektów BIM (np. rodzin Revit). Co gorsza, jakość plików i danych do pobrania...

EcoComfort Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany?

Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany? Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany?

Koszty budowy domu każdego roku analizuje kilkadziesiąt tysięcy prywatnych inwestorów, którzy rozpoczynają walkę o własne cztery ściany. Jeszcze większa liczba ludzi sprawdza koszty budowy domu, bo marzy...

Koszty budowy domu każdego roku analizuje kilkadziesiąt tysięcy prywatnych inwestorów, którzy rozpoczynają walkę o własne cztery ściany. Jeszcze większa liczba ludzi sprawdza koszty budowy domu, bo marzy o własnym kącie. Budowa domu jest dla większości inwestorów największym wydatkiem w życiu, bo to tam właściciel planuje spędzić swoją przyszłość. Nie da się ukryć, że do budowy domu trzeba się dobrze przygotować. Wbrew pozorom inwestycja nie zaczyna się wraz z wyborem działki czy projektu – rozpocząć...

dr inż. Edmund Nowakowski Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej....

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej. Wobec konieczności znalezienia innej metody obliczeniowej w artykule omówiono sposoby obliczeń wykorzystywane dotychczas w Polsce.

Do zaopatrywania jednostek osadniczych w wodę wykorzystywane są ujęcia wód powierzchniowych, podziemnych i źródlanych. Duże miasta najczęściej zaopatrywane są z ujęć wód powierzchniowych, a małe miasta i wsie – z ujęć wód podziemnych.

Wody podziemne można podzielić na wody zaskórne, gruntowe, wgłębne (międzywarstwowe) i głębinowe [5]. Do celów wodociągowych nie nadają się wody zaskórne ze względu na ich małe zasoby i złą jakość oraz wody głębinowe, których zasoby są nieodnawialne i wysoko zmineralizowane.

Woda gruntowa i wgłębna z ujęć podziemnych jest najczęściej dobrze zabezpieczona przed nagłym zanieczyszczeniem wywołanym czynnikami zewnętrznymi w porównaniu z wodą z ujęć powierzchniowych.

Skład chemiczny wody gruntowej i wgłębnej zależy od rodzaju skał i warstw wodonośnych, przez które przepływa. Najczęściej w wodach tych przekroczone są dopuszczalne wartości stężenia żelaza i manganu.

Interesują Cię wymagania jakości powietrza na 2021? Pobierz bezpłatny e- book »

Pod względem bakteriologicznym wody gruntowe i wgłębne również są bezpieczne, w przeciwieństwie do wód powierzchniowych [8]. W związku z tym technologia uzdatniania wody gruntowej i wgłębnej jest prostsza i nakłady finansowe na budowę urządzeń i eksploatację mniejsze w porównaniu do wód powierzchniowych [4].

Woda gruntowa ma swobodne zwierciadło, a wgłębna może występować ze zwierciadłem swobodnym lub napiętym. Do ujmowania wody gruntowej stosuje się studnie kopane, abisyńskie lub wiercone, natomiast do ujmowania wody wgłębnej – tylko studnie wiercone.

Celem artykułu jest przybliżenie budowy, zasad działania, projektowania i eksploatacji studni wierconej i kopanej, które można zastosować do ujmowania wody na potrzeby wodociągów grupowych lub indywidualnych gospodarstw domowych.

Budowa i ogólne zalecenia do projektowania studni wierconej

Studnie wiercone mogą być stosowane do ujmowania wody z dowolnej głębokości (praktycznie – do 300 m), ale nie zawsze w dużej ilości. Przeważnie stosuje się je do ujmowania wody dla grupowych wodociągów wiejskich. W codziennej eksploatacji nie są uciążliwe, rzadko występują w nich awarie i z reguły są dobrze zabezpieczone przed zanieczyszczeniami zewnętrznymi.

Na rys. 1 przedstawiono przekrój poprzeczny przez studnię wierconą, w której kolumna filtracyjna (rura nadfiltrowa, filtr i rura podfiltrowa) została wykonana z tworzywa sztucznego. W studniach wierconych stosuje się również kolumny filtracyjne ze stali czarnej (zabezpieczonej przed korozją), ocynkowanej i nierdzewnej.

Schemat studni wierconej

Rys. 1. Schemat studni wierconej: 1 – wentylacja, 2 – właz, 3 – obudowa studni, 4 – drabina, 5 – manometr, 6 – wodomierz, 7 – zawór czerpalny do pobierania próbek wody, 8 – otwór do pomiaru zwierciadła wody, 9 – zawór zwrotny, 10 – zawór odcinający, 11 – przewód doprowadzający wodę do stacji uzdatniania wody, 12 – głowica studni, 13 – rura okładzinowa, 14 – uszczelnienie z iłu, 15 – rura nadfiltrowa, 16 – rura stalowa, 17 – automatyczny wyłącznik pompy, 18 – pompa głębinowa, 19 – obsypka piaskowa, 20 – filtr, 21 – rura podfiltrowa, 22 – korek, 23 – piezometr, 24 – statyczne zwierciadło wody, 25 – dynamiczne zwierciadło wody
Źródło: Rys. autora

Według Prawa geologicznego (DzU nr 228/2005, poz. 1947) i górniczego, gdy studnia ma głębokość powyżej 30 m, może ją budować tylko przedsiębiorstwo, które ma uprawnienia górnicze.

Budowa studni wierconej musi być poprzedzona badaniami hydrogeologicznymi, na podstawie których ustala się głębokość zwierciadła wody i zasoby wody podziemnej.

Według Prawa wodnego (DzU 2013, poz. 165) właściciel gruntu może bez specjalnego zezwolenia (pozwolenia wodno-prawnego) korzystać z wód znajdujących się na jego terenie, jeżeli pobór wody nie przekracza 5 m3 · d–1, wydajność pomp czerpiących wodę ze studni ≤ 0,5 m3 · h–1, a głębokość studni (nie głębokość zwierciadła wody) nie przekracza 30 m (jest to tzw. zwykłe korzystanie z wód).

Studnię wierconą należy zaprojektować, wybudować i odebrać na podstawie normy BN-G-02318 [1]. Budowę studni wierconej rozpoczyna się od wprowadzenia w grunt na odpowiednią głębokość kolumny rury okładzinowej (13 na rys. 1). Rurę okładzinową wprowadza się w postaci stalowych trzymetrowych odcinków, które są skręcane.

Następnie wprowadza się kolumnę z tworzywa sztucznego PVC lub stali zamkniętą korkiem (22) i składającą się z rury podfiltrowej (21), filtru (20) i rury nadfiltrowej (15). Rodzaj zastosowanego filtru uzależniony jest od rodzaju warstwy wodonośnej. Filtry szkieletowe (rys. 2a) zaleca się stosować w warstwach wodonośnych zbudowanych ze skał zwięzłych, skał szczelinowych, kamieni, otoczaków, a filtry siatkowe (rys. 2b) w warstwach wodonośnych zbudowanych ze żwiru, piasku grubego i piasku średniego.

Z kolei filtry szczelinowe (rys. 2c) zaleca się stosować w warstwach wodonośnych zbudowanych z piasku drobnego, piasku pylastego, ilastego lub gliniastego [5]. Rura podfiltrowa stanowi osadnik dla gruntu bardzo drobnego, który może się w małej ilości przedostawać wraz z wodą do kolumny studni przez filtr.

Długość rury podfiltrowej zależy od głębokości studni (tabela 1); im studnia głębsza, tym długość rury podfiltrowej powinna być większa. Natomiast rurę nadfiltrową, jeżeli jest z tworzywa sztucznego, wyprowadza się do głowicy studni (12). Zaleca się umieszczanie pompy głębinowej w rurze nadfiltrowej (18) – nie w filtrze lub rurze podfiltrowej. Po zamontowaniu w studni kolumny składającej się z rury podfiltrowej, filtru i rury nadfiltrowej przystępuje się do wykonania obsypki z piasku (19).

W pierwszej kolejności należy dopompować wodę do studni, żeby filtracja wody w trakcie wykonywania obsypki odbywała się ze studni do warstwy wodonośnej. Zapobiegnie to zakolmatowaniu się (niedrożności) filtra studni podczas wykonywania obsypki.

Następnie między rurę okładzinową a nadfiltrową wsypuje się piasek o średnicy ziaren większej niż zaprojektowana perforacja w filtrze i średnica ziaren warstwy wodonośnej.

Obsypkę należy wsypywać warstwami o miąższości 0,5 m i przez cały czas kontrolować zwierciadło wody w studni, aby było wyżej położone niż zwierciadło wody w warstwie wodonośnej. W trakcie zasypywania obsypki wyjmuje się stopniowo rurę okładzinową.

Ostatni człon rury okładzinowej pozostawia się często w studni w celu wzmocnienia jej górnej części, jeśli kolumna filtracyjna jest wykonywana z rur z tworzywa sztucznego. Po wykonaniu obsypki przestrzeń pomiędzy rurą okładzinową a rurą nadfiltrową uszczelnia się iłem (14) od obsypki do głowicy studni.

Studzienne filtry

Rys. 2. Studzienne filtry: a) filtr szkieletowy, b) filtr siatkowy, c) filtr szczelinowy; 1 – rura nadfiltrowa, 2 – nawiercone otwory, 3 – nawinięty drut z tworzywa sztucznego, 4 – siatka filtracyjna z tworzywa sztucznego, 5 – rura podfiltrowa, 6 – nacięte szczeliny
Źródło: Rys. autora

Długości rury podfiltrowej

Tabela 1. Długości rury podfiltrowej [5]

Po uszczelnieniu studni przeprowadza się próbne pompowanie, w trakcie którego wyznaczana jest charakterystyka studni (rys. 3), zamieszczana w książce studni.

Na rys. 4 przedstawiono charakterystykę studni zupełnej z napiętym zwierciadłem wody gruntowej i studni zupełnej ze swobodnym zwierciadłem wody. Próbne pompowanie prowadzi się w sposób ciągły przez 24, 48 lub 72 godziny, w zależności od potrzeby.

Wyznaczanie charakterystyki studni

Rys. 3. Wyznaczanie charakterystyki studni z próbnego pompowania; Q – wydajność studni, T – czas pompowania, S – depresja studni
rys. Autor

Charakterystyka studni zupełnej

Rys. 4. Charakterystyka studni zupełnej; 1 – ze swobodnym zwierciadłem, 2 – z napiętym zwierciadłem
rys. Autor

W trakcie próbnego pompowania następuje oczyszczenie studni i warstwy wodonośnej bezpośrednio przylegającej do filtra z frakcji iłowej, pyłowej i drobnych ziaren piasku.

Następnie na odpowiedniej głębokości (rys. 1) na rurze stalowej stanowiącej rurociąg tłoczny (16) opuszcza się pompę głębinową, sprzężoną z silnikiem elektrycznym (agregat) (18), a około 2 m wyżej pompy automatyczny wyłącznik silnika (17), gdyby zwierciadło wody w studni opadło zbyt nisko.

Ostatnim etapem budowy studni jest wykonanie jej obudowy (3), zamocowanie głowicy studni (12) oraz wyposażenie w urządzenia kontrolno-pomiarowe i regulujące przepływ wody. Do tych urządzeń należą: manometr (5), wodomierz (6), zawór zwrotny (9), zawór odcinający (10) i zawór do pobierania próbek wody (7). W głowicy studni powinien zostać wykonany otwór do pomiaru położenia zwierciadła wody (8).

Wewnątrz obudowy studni powinny być zamontowane drabinki (4), niekiedy oświetlenie, i wykonana wentylacja (1). Obudowa studni powinna być wyposażona we włazy stalowe (2) z pokrywami zabezpieczającymi studnię przed dostępem osób niepowołanych.

Obok studni wskazane jest wykonanie piezometrów (23) do kontroli położenia zwierciadła wody w jej otoczeniu. Przed rozpoczęciem użytkowania studni wierconej należy przeprowadzić dezynfekcję.

Ujmowana woda powinna być chroniona przed przypadkowym lub celowym zanieczyszczeniem.

Według Prawa wodnego (DzU 2013, poz. 165) każde ujęcie wody powinno mieć ustaloną strefę ochrony bezpośredniej i pośredniej. W związku z tym w strefie ochrony bezpośredniej studnia wiercona powinna być ogrodzona wysokim płotem w promieniu do 10 m, furtka zamykana na klucz, a na ogrodzeniu umieszczone tabliczki ostrzegawcze. W strefie ochrony bezpośredniej nie można prowadzić żadnej działalności rolniczej ani przemysłowej.

Na terenie strefy ochrony bezpośredniej należy:

  • odprowadzać wody opadowe w sposób uniemożliwiający ich przedostawanie się do studni wierconej,

  • zagospodarować teren zielenią,

  • odprowadzać poza granicę terenu strefy ochrony bezpośredniej ścieki z urządzeń sanitarnych przeznaczonych do użytku osób zatrudnionych do obsługi studni wierconej,

  • ograniczyć przebywanie osób niezatrudnionych przy obsłudze studni wierconej.

Natomiast za strefą ochrony bezpośredniej rozciąga się strefa ochrony pośredniej, której zasięg zależy od rodzaju gruntu, a wyznacza się ją na podstawie wyników uzyskanych z przeprowadzonych badań hydrologicznych, hydrograficznych i geomorfologicznych.

Zasięg strefy pośredniej powinien obejmować obszar, w którym czas przepływu wody w warstwie wodonośnej od granicy obszaru zasilania do studni wierconej jest dłuższy niż 25 lat, czyli strefa ochrony pośredniej powinna obejmować obszar wyznaczony 25-letnim czasem wymiany wody w warstwie wodonośnej.

W strefie ochrony pośredniej dopuszcza się prowadzenie ograniczonej działalności gospodarczej. Właściciele gruntów położonych na terenie strefy ochrony pośredniej mogą stosować odpowiednie uprawy rolne lub leśne.

Zabronione jest natomiast:

  • wprowadzanie ścieków do gruntu,

  • rolnicze wykorzystanie ścieków,

  • przechowywanie lub składowanie odpadów promieniotwórczych,

  • stosowanie nawozów oraz środków ochrony roślin,

  • budowa autostrad, dróg oraz torów kolejowych,

  • wykonywanie robót melioracyjnych i wykopów ziemnych,

  • lokalizowanie zakładów przemysłowych oraz ferm chowu lub hodowli zwierząt,

  • lokalizowanie magazynów produktów ropopochodnych oraz innych substancji, a także rurociągów do ich transportu,

  • lokalizowanie wszelkich składowisk odpadów,

  • mycie pojazdów mechanicznych,

  • urządzanie parkingów, obozowisk,

  • lokalizowanie nowych ujęć wody,

  • lokalizowanie cmentarzy oraz grzebanie zwłok zwierzęcych,

  • wydobywanie kopalin,

  • wykonywanie odwodnień budowlanych lub górniczych.

Odległości studni od innych obiektów podaje rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75/2002, poz. 690, z późn. zm.).

Długość filtru dla studni oblicza się ze wzoru [7]:

           (1)

gdzie:
lf – długość filtru w studni, m;
Q – wydajność studni, m3 · s–1;
Dz – średnica zewnętrzna studni, m;
ndop – dopuszczalna prędkość dopływu wody do filtru w studni, m · s–1.

Dopuszczalną prędkość dopływu wody do filtru w studni wodociągowej o działaniu długotrwałym oblicza się ze wzoru Treulsena [7]:

    (2)

gdzie:
νdop – dopuszczalna prędkość dopływu wody do filtru w studni, m · s–1;
kf – współczynnik filtracji dla warstwy wodonośnej, m · s–1.

Lokalizacja filtru w studni zależy od występowania warstw wodonośnych.

Lokalizacja filtru

Rys. 5. Lokalizacja filtru: a), c) studnia zupełna z napiętym zwierciadłem wody, b) studnia zupełna ze swobodnym zwierciadłem wody, m, H – miąższość warstwy wodonośnej, lf – długość filtru studziennego

W przypadku studni zupełnej z napiętym zwierciadłem wody zaleca się, by filtr był lokalizowany w odległości 1 m od stropu i spągu warstwy wodonośnej (rys. 5a) [7]. Zalecenie to wynika z niebezpieczeństwa uszczelnienia filtru drobnymi frakcjami skały lub gruntu spoistego oraz trudności w dokładnym jego usytuowaniu wysokościowym.

Studnią zupełną nazywamy studnię, której dno (22 na rys. 1 – korek) znajduje się w warstwie nieprzepuszczalnej.

Natomiast w studni zupełnej ze swobodnym zwierciadłem wody zaleca się, by górny koniec filtru był lokalizowany 3 m poniżej dynamicznego zwierciadła wody. Zalecenie to wynika z niebezpieczeństwa odsłonięcia pompy głębinowej, gdy będzie ona instalowana w rurze nadfiltrowej, lub filtru, gdy pompa głębinowa będzie instalowana w rurze podfiltrowej (rys. 5b).

Studnie zupełne

Rys. 6. Studnia: a) zupełna z napiętym zwierciadłem wody, b) zupełna ze swobodnym zwierciadłem wody


Wydajność studni zupełnej ze swobodnym zwierciadłem wody (rys. 6b)
 można obliczyć ze wzorów [5, 7]:

                       (3)

                     (4)

wydajność studni zupełnej z napiętym zwierciadłem (rys. 6a) można obliczyć ze wzo­rów [5, 7]:

                   (5)

 

                        (6)

gdzie:
Q – wydajność studni, m3 · s–1;
kf – współczynnik filtracji dla warstwy wodonośnej, m · s–1;
H – wysokość położenia zwierciadła statycznego wody od spągu warstwy wodonośnej, m;
h – wysokość położenia zwierciadła dynamicznego wody od spągu warstwy wodonośnej, m;
r – promień studni, m;
– zasięg leja depresji, m;
– depresja studni, m;
m – miąższość warstwy wodonośnej, m.

Budowa i ogólne zalecenia do projektowania studni kopanej

Studnie kopane można zastosować do ujmowania wody maksymalnie do 40 m i w zasadzie jedynie do zaopatrywania w wodę gospodarstw domowych. W studniach kopanych woda może się łatwiej zanieczyścić.

Na rys. 7 przedstawiono studnię kopaną przeznaczoną do ujmowania niewielkich ilości wody podziemnej. Studnie kopane buduje się z kręgów betonowych lub żelbetowych (5), które mają wysokość 0,6 m i średnice od 0,8 do 1,8 m.

Studnia kopana

Rys. 7. Studnia kopana: 1 – właz, 2 – płyta betonowa, 3 – łańcuch podtrzymujący pompę, 4 – uszczelnienie z gliny, 5 – ocembrowanie, 6 – przewód doprowadzający wodę do wewnętrznej instalacji wodociągowej, 7 – pompa pływająca, 8 – warstwa żwiru, 9 – warstwa piasku

Budowę studni rozpoczyna się od wyrównania terenu i wykonania szerokiego wykopu pomocniczego, w którym ustawia się pionowo pierwszy krąg z wieńcem nożowym. Po ustawieniu kręgu podkopuje się go tak, by opuszczał się pionowo w dół. Na opuszczony krąg stawia się następny, łącząc spoiny zaprawą cementową.

Woda do studni kopanej może napływać przez otwory w ścianie bocznej lub przez dno. Otwory w ścianie bocznej zabezpiecza się siatką z materiału nierdzewnego o odpowiedniej wielkości oczek. Napływ wody przez dno do studni odbywa się przez filtr odwrotny wykonany ze żwiru (8).

Filtr odwrotny o miąższości 0,5 m wykonuje się z trzech warstw, które ułożone są w taki sposób, że ziarna o większej średnicy znajdują się na górze, a ku dołowi średnice ziaren maleją. Po wykonaniu ocembrowania, czyli ułożeniu kręgów betonowych na zaprawie cementowej (5), w górnej części studni na zewnątrz kręgów betonowych wykonuje się uszczelnienie z tłustej gliny (4).

Głębokość warstwy uszczelniającej powinna być nie mniejsza niż 1,5 m, a szerokość przy powierzchni terenu nie mniejsza niż 1,0 m. Natomiast szerokość warstwy uszczelniającej przy dnie nie powinna być mniejsza niż 0,5 m. Na warstwę uszczelniającą (4) wyprowadzoną do powierzchni terenu sypie się piasek (9), a następnie układa bruk lub wylewa płytę z betonu (2).

Zaleca się, żeby teren wokół studni miał spadek 5–10% w kierunku od studni. Ostatni kręg betonowy powinien być wyprowadzony ponad teren na wysokość nie mniejszą niż 0,3 m i przykryty płytą żelbetową z włazem (1). Na końcu budowy studni należy zamontować na łańcuchu lub lince (3) pompę (7). Rurociąg doprowadzający wodę do wewnętrznej instalacji wodociągowej (6) powinien być posadowiony poniżej głębokości przemarzania gruntu. Przed rozpoczęciem użytkowania studni kopanej należy przeprowadzić jej dezynfekcję.

Eksploatacja ujęć wód podziemnych

Główną zasadą eksploatacji ujęcia wody podziemnej jest utrzymanie w sposób ciągły odpowiedniej wydajności przy zachowaniu jakości ujmowanej wody określonej w dokumentacji technicznej ujęcia oraz potwierdzonej próbnym pompowaniem.

Do ogólnych zasad eksploatacji ujęcia wody podziemnej należą [2, 6, 9]:

  • utrzymanie ujęcia w pełnej sprawności technicznej,

  • prowadzenie okresowych pomiarów wydajności ujęcia w powiązaniu z pomiarami zwierciadła wody w ujęciu i jego oto­czeniu,

  • prowadzenie pomiarów zużycia energii przez pompę głębinową,

  • wykonywanie okresowych analiz jakości ujmowanej wody,

  • przeprowadzanie okresowych kontroli warunków sanitarnych w strefie ochronnej ujęcia,

  • przeprowadzanie – jeżeli jest to konieczne – renowacji ujęcia.

W czasie użytkowania studni wierconej należy co najmniej raz w roku przeprowadzić:

  • kontrolę zamocowania drabinek w obudowie studni,

  • kontrolę szczelności obudowy studni,

  • kontrolę szczelności przejścia przewodu tłocznego przez ścianę obudowy studni,

  • kontrolę szczelności głowicy studni,

  • bielenie wnętrza obudowy studni mlekiem wapiennym oraz malowanie części metalowych farbą ochronną,

  • kontrolę pracy wodomierza,

  • kontrolę pracy zaworu zwrotnego,

  • odpowietrzenie przewodu tłocznego,
  • kontrolę poziomu zwierciadła wody w ­studni,

  • kontrolę jakości ujmowanej wody.

Odpowiednie zamocowanie drabinek w obudowie studni sprawdza się, próbując je wyrwać ze ściany obudowy. Z kolei szczelność obudowy sprawdza się, obserwując, czy na połączeniach kręgów betonowych nie ma zacieków z wody, a na dnie obudowy wody. Szczelność przejścia przewodu tłocznego przez ścianę obudowy studni sprawdza się, obserwując, czy w miejscu przejścia przez obudowę nie ma zacieków z wody.

Natomiast szczelność głowicy studni sprawdza się po zdemontowaniu rury tłocznej i pompy głębinowej – czy uszczelnienie z iłu ściśle przylega do rury nadfiltrowej (rys. 1), czy nie występuje między nimi szczelina.

Kontrola pracy wodomierza polega na obserwowaniu zmian wskazań jego licznika przy różnych wydajnościach pompy głębinowej. Przy każdej kontroli i odczytywaniu wodomierza należy sprawdzić, czy:

  • plomby są nienaruszone,

  • szkiełko licznika jest całe i właściwie umocowane,

  • wskazówki licznika nie są uszkodzone,

  • korpus wodomierza nie jest uszkodzony (np. przez działanie mrozu),

  • wodomierz nie przecieka.

Kontrolę pracy zaworu zwrotnego przeprowadza się słuchowo i na podstawie obserwacji wodomierza w chwili wyłączenia pompy.

Jeżeli zawór zwrotny jest sprawny, to po wyłączeniu pompy licznik wodomierza się nie obraca. Natomiast gdy po wyłączeniu pompy głębinowej licznik wodomierza obraca się w przeciwną stronę, oznacza to, że zawór zwrotny jest uszkodzony. Odpowietrzenie przewodu tłocznego przeprowadza się za pomocą zaworku spustowego.

Kontrolę poziomu zwierciadła wody w studni przeprowadza się najczęściej metodą akustyczną, czyli za pomocą gwizdka mosiężnego. Kontrolę jakości ujmowanej wody z reguły przeprowadza się w laboratorium technologii wody.

W czasie użytkowania studni kopanej należy dwa razy w ciągu roku przeprowadzić przegląd studni i usunąć wszystkie usterki i odpryski betonu. Raz na trzy lata należy studnię odszlamować, a dno zasypać warstwą dobrze przemytego żwiru.

W tabeli 2 podano typowe uszkodzenia pompy głębinowej, ich przyczyny i sposób usunięcia.

Uszkodzenia pompy głębinowej

Tabela 2. Typowe uszkodzenia pompy głębinowej, ich przyczyny i sposób usunięcia [3, 4, 10]

Na podstawie zestawionych w tabeli informacji eksploatator studni sam będzie w stanie podjąć decyzję, czy powstałą awarię w studni jest w stanie usunąć sam, czy do jej usunięcia musi wezwać wyspecjalizowanych fachowców dysponujących odpowiednimi narzędziami.

Przed rozpoczęciem konserwacji studni wierconej lub kopanej należy sprawdzić, czy w szybie studziennym nie występują trujące gazy (siarkowodór, metan). Można to sprawdzić za pomocą analizatora chemicznego albo przez opuszczenie w głąb szybu zapalonej lampy Davy’ego. Gasnący płomień takiej latarni wskazuje na obecność gazu.

Trujące gazy z szybu studni najprościej można usunąć, tłocząc ze sprężarki powietrze do jego wnętrza. Po każdym czyszczeniu, naprawie, renowacji lub stwierdzeniu zanieczyszczenia studni wierconej czy kopanej należy przeprowadzić dezynfekcję. Najprościej zastosować 14-proc. roztwór podchlorynu sodu w ilości 0,5 mg na 1 m3 wody w studni. Roztwór wlewa się do studni i pozostawia na 24 godziny. Następnie wodę tę należy wyczerpać ze studni aż do zaniku zapachu chloru.

Wszystkie uszkodzenia studni, naprawy, remonty, przeprowadzone badania należy zapisywać w książce studni.

Podsumowanie

Studnie wiercone mogą być stosowane do ujmowania wody z dowolnej głębokości, ale nie zawsze w dużej ilości. Zaleca się je stosować do ujmowania wody dla grupowych wodociągów wiejskich i wolnostojących domów. W codziennej eksploatacji nie są uciążliwe, rzadko występują w nich awarie i z reguły są dobrze zabezpieczone przed zanieczyszczeniami zewnętrznymi.

Od eksploatatora wymaga się prowadzenia dla każdego obiektu książki studni, w której odnotowuje się wszystkie awarie, naprawy i remonty. Natomiast studnie kopane można zastosować do ujmowania wody maksymalnie do 40 m i w zasadzie tylko do zaopatrywania gospodarstw domowych. W studniach kopanych woda może się łatwiej zanieczyścić.

Należy pamiętać, że po każdym czyszczeniu, naprawie, renowacji lub stwierdzeniu zanieczyszczenia studni wierconej czy kopanej należy przeprowadzić dezynfekcję podchlorynem sodu.

Literatura

  1. BN-G-02318 

    Studnie wiercone. Zasady projektowania, wykonywania i odbioru, PKN, 1994.

  2. Chlipalski J., Denczew S., Problemy prawno-techniczne eksploatacji ujęć wód podziemnych w Warszawie, „Gaz, Woda i Technika Sanitarna” nr 5/1998.

  3. Denczew S., Królikowski A., Podstawy nowoczesnej eksploatacji układów wodociągowych i kanalizacyjnych, Arkady, Warszawa 2003.

  4. Elsner Z., Eksploatacja, konserwacja i remonty planowo­‑zapobiegawcze wodociągów wiejskichZeszyt 1 i 2, Wydawnictwo SITWM, Warszawa 1981.

  5. Gabryszewski T., Wieczysty A., Ujęcia wód podziemnych, Arkady, Warszawa 1985.

  6. Kłoss-Trębaczkiewicz H., Kwietniewski M., Roman M., Eksploatacyjne wskaźniki niezawodności działania ujęć wód podziemnych w wodociągach wiejskich, „Gaz, Woda i Technika Sanitarna” nr 1/1991.

  7. Mielcarzewicz W.E., Obliczanie systemów zaopatrzenia w wodę, Arkady, Warszawa 2000.

  8. Pawełek J., Wybrane zagadnienia wykorzystania wody z rzek i potoków górskich do celów wodociągowych, „Postęp naukowy i techniczny zaopatrzenia w wodę”, Wydawnictwo SGGW, Warszawa 2003.

  9. Roman M., Poradnik. Wodociągi i kanalizacja. Podstawy projektowania i eksploatacji, Arkady, Warszawa 1991.

  10. Strączyński M., Przyczyny i skutki uszkodzeń głębinowych agregatów pompowych, „Informacje Naukowe i Techniczne” nr 3/2003

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! 

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Robert Cichowicz Projektowanie instalacji wodociągowo-kanalizacyjnych z wykorzystaniem BIM

Projektowanie instalacji wodociągowo-kanalizacyjnych z wykorzystaniem BIM Projektowanie instalacji wodociągowo-kanalizacyjnych z wykorzystaniem BIM

Dysponujemy już narzędziami do trójwymiarowego modelowania budynków i instalacji budowlanych. Narzędzia te mogą zrewolucjonizować proces projektowania, wykonywania i eksploatacji obiektów. System do modelowania...

Dysponujemy już narzędziami do trójwymiarowego modelowania budynków i instalacji budowlanych. Narzędzia te mogą zrewolucjonizować proces projektowania, wykonywania i eksploatacji obiektów. System do modelowania informacji o budynku może zostać wykorzystany do zoptymalizowania i zweryfikowania także dowolnego projektu instalacji wod-kan i uniknięcia typowych błędów projektowych. Jest on pomocny zarówno w praktyce inżynierskiej, jak i nauczaniu przyszłych projektantów, technologów i eksploatatorów...

dr inż. Florian Piechurski Ocena i analiza zużycia wody w różnych pływalniach krytych

Ocena i analiza zużycia wody w różnych pływalniach krytych Ocena i analiza zużycia wody w różnych pływalniach krytych

Przyjmowane na podstawie przepisów i norm zapotrzebowanie na wodę do celów higieniczno-sanitarnych w krytych obiektach basenowych nie uwzględnia nowych technologii oraz oszczędnej armatury i tym samym...

Przyjmowane na podstawie przepisów i norm zapotrzebowanie na wodę do celów higieniczno-sanitarnych w krytych obiektach basenowych nie uwzględnia nowych technologii oraz oszczędnej armatury i tym samym jest większe niż rzeczywiste zużycie. Prowadzi to do zawyżania bilansu wody dla krytych pływalni i przewymiarowania instalacji.

mgr inż. Agnieszka Samolej Systemy zaopatrzenia w wodę w Sudanie Południowym

Systemy zaopatrzenia w wodę w Sudanie Południowym Systemy zaopatrzenia w wodę w Sudanie Południowym

Pomimo że Republika Sudanu Południowego jest stosunkowo bogata w zasoby wodne, tylko 55% społeczeństwa ma dostęp do czystej wody pitnej. Sieć hydrologiczna została zniszczona podczas wojny, a dane w większości...

Pomimo że Republika Sudanu Południowego jest stosunkowo bogata w zasoby wodne, tylko 55% społeczeństwa ma dostęp do czystej wody pitnej. Sieć hydrologiczna została zniszczona podczas wojny, a dane w większości utracone. Budowę choćby najprostszych systemów zaopatrzenia w wodę realizują organizacje międzynarodowe, w tym Polska Akcja Humanitarna.

dr inż. Agnieszka Malesińska, mgr inż. Hubert Marchewa Praktyka projektowania urządzeń gaśniczych na mgłę wodną

Praktyka projektowania urządzeń gaśniczych na mgłę wodną Praktyka projektowania urządzeń gaśniczych na mgłę wodną

Instalacje mgły wodnej są urządzeniami gaśniczymi o szerokim zakresie stosowania, wymagają jednak od projektanta dużej wiedzy związanej z istotą ich działania oraz ścisłej współpracy z producentami takich...

Instalacje mgły wodnej są urządzeniami gaśniczymi o szerokim zakresie stosowania, wymagają jednak od projektanta dużej wiedzy związanej z istotą ich działania oraz ścisłej współpracy z producentami takich systemów.

prof. dr hab. inż. Wojciech Dąbrowski, prof. dr hab. inż. Barbara Dąbrowska, mgr Halina Jasik Odwadnianie dachów – wymiarowanie rynien okapowych

Odwadnianie dachów – wymiarowanie rynien okapowych Odwadnianie dachów – wymiarowanie rynien okapowych

Każdy system odwodnienia, w tym rynny, spełnia swoje zadanie z pewnym prawdopodobieństwem odprowadzenia całego spływu z dachu. Poprawne zwymiarowanie odwodnienia wymaga nie tylko prawidłowego ustalenia...

Każdy system odwodnienia, w tym rynny, spełnia swoje zadanie z pewnym prawdopodobieństwem odprowadzenia całego spływu z dachu. Poprawne zwymiarowanie odwodnienia wymaga nie tylko prawidłowego ustalenia parametrów środowiskowych opisujących opad deszczu, ale też parametrów technicznych elementów systemów odwodnień.

Waldemar Joniec Urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody – zestawy hydroforowe

Urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody – zestawy hydroforowe Urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody – zestawy hydroforowe

Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz większego...

Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz większego znaczenia nabiera energoefektywność systemów i instalacji wodociągowych. Oszczędność energii to nie tylko dobrze dobrane przewody i armatura, ale również optymalny dobór i prawidłowa eksploatacja pomp.

Redakcja RI Urządzenia przeciwzalewowe

Urządzenia przeciwzalewowe Urządzenia przeciwzalewowe

Jedną z najczęstszych przyczyn zalania ściekami pomieszczeń położonych poniżej poziomu zalewania jest brak zasuw burzowych lub ich nieprawidłowy montaż oraz brak poprawnie wykonanych instalacji z urządzeniami...

Jedną z najczęstszych przyczyn zalania ściekami pomieszczeń położonych poniżej poziomu zalewania jest brak zasuw burzowych lub ich nieprawidłowy montaż oraz brak poprawnie wykonanych instalacji z urządzeniami przepompowującymi ścieki. Urządzenia przeciwzalewowe stosuje się tylko w kanalizacji grawitacyjnej, z naturalnym spadkiem przewodów, a w razie braku spadku do kanału należy zainstalować urządzenia przepompowujące ścieki.

dr inż. Marcin Janczak Pompa do ścieków - sztuka kompromisu

Pompa do ścieków - sztuka kompromisu Pompa do ścieków - sztuka kompromisu

O wyborze pompy powinny decydować przede wszystkim trzy czynniki – niezawodność, sprawność i cena urządzenia.

O wyborze pompy powinny decydować przede wszystkim trzy czynniki – niezawodność, sprawność i cena urządzenia.

dr inż. Adam Masłoń Dynamika zmian jednostkowej dobowej ilości ścieków w jednorodzinnym gospodarstwie domowym

Dynamika zmian jednostkowej dobowej ilości ścieków w jednorodzinnym gospodarstwie domowym Dynamika zmian jednostkowej dobowej ilości ścieków w jednorodzinnym gospodarstwie domowym

W praktyce inżynierskiej rzeczywista ilość ścieków oraz nierównomierność ich dopływu do oczyszczalni ścieków to podstawowe dane, które determinują prawidłowe zaprojektowanie infrastruktury wodno-ściekowej....

W praktyce inżynierskiej rzeczywista ilość ścieków oraz nierównomierność ich dopływu do oczyszczalni ścieków to podstawowe dane, które determinują prawidłowe zaprojektowanie infrastruktury wodno-ściekowej. W praktyce pomiędzy wartościami obliczeniowymi a rzeczywistymi występują znaczne różnice. Zaprezentowane badania dobowej ilości powstających ścieków w gospodarstwie domowym stanowią wskazówkę dla projektantów w procesie wyznaczania bilansu ścieków dopływających do oczyszczalni oraz dla eksploatatorów...

dr inż. Mieczysław Łuźniak Pompownie ścieków – dobór i rozmieszczenie pomp

Pompownie ścieków – dobór i rozmieszczenie pomp Pompownie ścieków – dobór i rozmieszczenie pomp

Projektując pompownie kanalizacyjne, należy dążyć zarówno do poprawy wskaźników energetycznych transportu ścieków w systemie, zwiększenia niezawodności pracy zastosowanych pomp, jak i zmniejszenia negatywnego...

Projektując pompownie kanalizacyjne, należy dążyć zarówno do poprawy wskaźników energetycznych transportu ścieków w systemie, zwiększenia niezawodności pracy zastosowanych pomp, jak i zmniejszenia negatywnego oddziaływania obiektów tego typu na środowisko.

dr inż. Marek Kalenik Wybrane zagadnienia projektowania i budowy sieci wodociągowej Cz. 2. Uzbrojenie sieci i eksploatacja

Wybrane zagadnienia projektowania i budowy sieci wodociągowej Cz. 2. Uzbrojenie sieci i eksploatacja Wybrane zagadnienia projektowania i budowy sieci wodociągowej Cz. 2. Uzbrojenie sieci i eksploatacja

Każda sieć wodociągowa powinna być wyposażona w odpowiednią armaturę umożliwiającą jej obsługę, kontrolę i eksploatację.

Każda sieć wodociągowa powinna być wyposażona w odpowiednią armaturę umożliwiającą jej obsługę, kontrolę i eksploatację.

Redakcja RI Instalacje wody pitnej wg EN 806-4:2010

Instalacje wody pitnej wg EN 806-4:2010 Instalacje wody pitnej wg EN 806-4:2010

Woda, sieci wodociągowe oraz przyłącza wodociągowe są głównymi tematami niniejszego artykułu, a w nim m.in. scharakteryzowano rodzaje sieci wodociągowych i ich zakresy zastosowań oraz przedstawiono zasady...

Woda, sieci wodociągowe oraz przyłącza wodociągowe są głównymi tematami niniejszego artykułu, a w nim m.in. scharakteryzowano rodzaje sieci wodociągowych i ich zakresy zastosowań oraz przedstawiono zasady trasowania sieci wodociągowych, wyznaczania przepływów obliczeniowych, doboru średnic rurociągów, obliczania strat hydraulicznych ciśnienia wody, wyznaczania linii ciśnień, a także podano sposób na sprawdzenie, czy zaprojektowana sieć wodociągowa spełnia wymagania przeciwpożarowe.

mgr inż. Bartosz Cyba, mgr inż. Ilona Czerkawska, dr inż. Piotr Jadwiszczak Straty ciepła zjeżdżalni wodnych w basenach krytych

Straty ciepła zjeżdżalni wodnych w basenach krytych Straty ciepła zjeżdżalni wodnych w basenach krytych

Straty ciepła zjeżdżalni wodnych, choć pomijane w bilansach cieplnych, mogą mieć znaczący udział w kosztach utrzymania obiektu basenowego. W celu zmniejszenia tych strat stosować można docieplenie ścianek...

Straty ciepła zjeżdżalni wodnych, choć pomijane w bilansach cieplnych, mogą mieć znaczący udział w kosztach utrzymania obiektu basenowego. W celu zmniejszenia tych strat stosować można docieplenie ścianek zjeżdżalni wodnych, a gdy nie ma możliwości ich montażu, należy maksymalnie ograniczyć przepływ powietrza w zjeżdżalni, gdy nie jest ona wykorzystywana – głównie w okresie nocnym.

dr hab. inż. Katarzyna Ignatowicz, mgr inż. Monika Puchlik Ekologiczne rozwiązania oczyszczania małych ilości ścieków bytowych

Ekologiczne rozwiązania oczyszczania małych ilości ścieków bytowych Ekologiczne rozwiązania oczyszczania małych ilości ścieków bytowych

Wybór przydomowej oczyszczalni ścieków to wypadkowa kosztów inwestycji, wymagań prawnych oraz warunków lokalnych – wielkości działki i rodzaju gruntu oraz możliwości odprowadzania oczyszczonych ścieków....

Wybór przydomowej oczyszczalni ścieków to wypadkowa kosztów inwestycji, wymagań prawnych oraz warunków lokalnych – wielkości działki i rodzaju gruntu oraz możliwości odprowadzania oczyszczonych ścieków. Koszty eksploatacji oraz nakłady ekonomiczne, a nie wysoki stopień oczyszczenia, w dalszym ciągu są zasadniczym kryterium wyboru sposobu oczyszczania ścieków przez inwestorów indywidualnych. Preferowane są proste rozwiązania, niskonakładowe i tanie w eksploatacji oraz takie, na które można uzyskać...

dr inż. Marek Kalenik Projektowanie sieci wodociągowych

Projektowanie sieci wodociągowych Projektowanie sieci wodociągowych

Woda, sieci wodociągowe oraz przyłącza wodociągowe to główne wątki niniejszego artykułu. Scharakteryzowano rodzaje sieci wodociągowych i ich zakresy zastosowań, przedstawiono zasady trasowania sieci wodociągowych,...

Woda, sieci wodociągowe oraz przyłącza wodociągowe to główne wątki niniejszego artykułu. Scharakteryzowano rodzaje sieci wodociągowych i ich zakresy zastosowań, przedstawiono zasady trasowania sieci wodociągowych, wyznaczania przepływów obliczeniowych, doboru średnic rurociągów, obliczania strat hydraulicznych ciśnienia wody oraz wyznaczania linii ciśnień. Podano też zasady sprawdzania, czy zaprojektowana sieć wodociągowa spełnia wymagania przeciwpożarowe.

dr hab. inż. Łukasz Amanowicz, mgr inż. Joanna Jaskulska Projektowanie przyłączy wodnych i kanalizacyjnych w praktyce - aspekty formalno-prawne

Projektowanie przyłączy wodnych i kanalizacyjnych w praktyce - aspekty formalno-prawne Projektowanie przyłączy wodnych i kanalizacyjnych w praktyce - aspekty formalno-prawne

W artykule opisano najważniejsze trudności, jakie może napotkać projektant, na podstawie konsultacji z przedsiębiorstwem wodociągowym (Aquanet Poznań) i Zespołem Uzgadniania Dokumentacji Projektowej (ZUD...

W artykule opisano najważniejsze trudności, jakie może napotkać projektant, na podstawie konsultacji z przedsiębiorstwem wodociągowym (Aquanet Poznań) i Zespołem Uzgadniania Dokumentacji Projektowej (ZUD Poznań, obecnie Narada Koordynacyjna), na przykładzie dokumentacji przyłączy wody i kanalizacji sanitarnej.

mgr inż. Michał Grymowicz, dr inż. Urszula Olsińska Przemarzanie gruntów w aspekcie eksploatacji systemów dystrybucji wody

Przemarzanie gruntów w aspekcie eksploatacji systemów dystrybucji wody Przemarzanie gruntów w aspekcie eksploatacji systemów dystrybucji wody

W porównaniu z innymi awariami zamarzanie elementów systemu dystrybucji wody występuje stosunkowo rzadko. Stwarza jednak liczne problemy na etapie przywracania sprawności eksploatacyjnej, ponieważ wymaga...

W porównaniu z innymi awariami zamarzanie elementów systemu dystrybucji wody występuje stosunkowo rzadko. Stwarza jednak liczne problemy na etapie przywracania sprawności eksploatacyjnej, ponieważ wymaga prawidłowego zlokalizowania miejsca, w którym woda zamarzła, i rozmrożenia. Może się to wiązać z koniecznością odkrycia przewodu na znacznej długości, co w warunkach zimowych jest trudne i kosztowne.

dr inż. Grzegorz Ścieranka Modelowanie hydrauliczne kanalizacji sanitarnej – przyszłość czy teraźniejszość?

Modelowanie hydrauliczne kanalizacji sanitarnej – przyszłość czy teraźniejszość? Modelowanie hydrauliczne kanalizacji sanitarnej – przyszłość czy teraźniejszość?

Wykonany i skalibrowany model to użyteczne narzędzie do oceny warunków hydraulicznych. Optymalne zwymiarowanie zapewnia wymaganą wydajność i pozwala ograniczyć koszty inwestycyjne i eksploatacyjne. Korzyści...

Wykonany i skalibrowany model to użyteczne narzędzie do oceny warunków hydraulicznych. Optymalne zwymiarowanie zapewnia wymaganą wydajność i pozwala ograniczyć koszty inwestycyjne i eksploatacyjne. Korzyści uwidaczniają się szczególnie w przypadku rozległych zlewni grawitacyjno-pompowych na terenach gmin wiejskich. Modelowanie może znaleźć zastosowanie już na etapie rozwiązań koncepcyjnych przy tworzeniu programów funkcjonalno-użytkowych, a w pewnych przypadkach przy wykonywaniu projektów budowlanych...

mgr inż. Bożena Blum Wymiana instalacji wody i kanalizacji w budynku

Wymiana instalacji wody i kanalizacji w budynku Wymiana instalacji wody i kanalizacji w budynku

Podstawowym standardem wyposażenia budynków mieszkalnych wielorodzinnych są instalacje wodno-kanalizacyjne. Nie najlepsza jakość wody oraz wątpliwej jakości materiały używane w latach ubiegłych powodują,...

Podstawowym standardem wyposażenia budynków mieszkalnych wielorodzinnych są instalacje wodno-kanalizacyjne. Nie najlepsza jakość wody oraz wątpliwej jakości materiały używane w latach ubiegłych powodują, że instalacjami sprawiającymi najwięcej problemów technicznych są instalacje c.o. i właśnie instalacje wod-kan.

dr inż. Edmund Nowakowski Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych

Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych

W ostatnim półwieczu zmienił się znacznie zakres usług świadczonych przez hotele, zwłaszcza  w miejscowościach uzdrowiskowych. Poza zapewnieniem noclegów i wyżywieniem zaczęto  organizować konferencje...

W ostatnim półwieczu zmienił się znacznie zakres usług świadczonych przez hotele, zwłaszcza  w miejscowościach uzdrowiskowych. Poza zapewnieniem noclegów i wyżywieniem zaczęto  organizować konferencje oraz udostępniać różne formy wypoczynku, zarówno dla gości  hotelowych, jak i dla klientów zewnętrznych. Wiele z tych hoteli ma oddziały odnowy  biologicznej. W artykule przedstawione są propozycje, w jaki sposób rozwiązać działalność  takich zakładów.

Zenon Świgoń Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych

Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych

Przystępując do podjęcia decyzji o jakiejkolwiek inwestycji (w tym również wodociągowej lub kanalizacyjnej) inwestor wraz z projektantem muszą odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o czym mówimy (ustalenie...

Przystępując do podjęcia decyzji o jakiejkolwiek inwestycji (w tym również wodociągowej lub kanalizacyjnej) inwestor wraz z projektantem muszą odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o czym mówimy (ustalenie terminologii), czy jest to zdefiniowane, co możemy zrobić, jak możemy wykonać i ile inwestycja kosztuje? Dopiero po wykonaniu takiej analizy można podjąć decyzję o ewentualnej inwestycji.

dr inż. Piotr Krzysztof Tuz Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych

Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych

Problem opomiarowania węzłów grupowych jest złożony i może doprowadzić do błędów przy doborze urządzeń pomiarowych, to zaś spowoduje kłopoty z rozliczaniem ciepła i ustaleniem rzeczywistej stawki za podgrzanie...

Problem opomiarowania węzłów grupowych jest złożony i może doprowadzić do błędów przy doborze urządzeń pomiarowych, to zaś spowoduje kłopoty z rozliczaniem ciepła i ustaleniem rzeczywistej stawki za podgrzanie wody. W artykule zawarto uwagi dotyczące projektowania i eksploatacji węzłów grupowych, pozwalające na wydłużanie okresu ich bezawaryjnej pracy i zwiększanie niezawodności pomiarów.

dr inż. Florian Piechurski Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan

Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan

Ochrona przed hałasem w budynku ma bardzo ważne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia mieszkańców. Dlatego szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szkołach, szpitalach i biurowcach akustyka...

Ochrona przed hałasem w budynku ma bardzo ważne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia mieszkańców. Dlatego szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szkołach, szpitalach i biurowcach akustyka instalacji wymaga szczególnej uwagi. W przeciwieństwie do elementów budowlanych statycznych – w instalacjach, armaturze i innym wyposażeniu instalacji zachodzą procesy dynamiczne.

Waldemar Joniec Stelaże łazienkowe

Stelaże łazienkowe Stelaże łazienkowe

Zastosowanie stelaży instalacyjnych w łazienkach pozwala na dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a także ułatwia montaż urządzeń sanitarnych i utrzymanie czystości.

Zastosowanie stelaży instalacyjnych w łazienkach pozwala na dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a także ułatwia montaż urządzeń sanitarnych i utrzymanie czystości.

Najnowsze produkty i technologie

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.