RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Ochrona przeciwpożarowa obiektów zabytkowych

Zalecania eksploatacyjne i dotyczące projektowania sygnalizacji pożarowej oraz stałych urządzeń gaśniczych

Katedra Notre Dame przed pożaremFot. pixabay.com

Katedra Notre Dame przed pożarem
Fot. pixabay.com

W wielu starszych obiektach, zwłaszcza zabytkowych, spełnienie wszystkich wymagań ochrony przeciwpożarowej w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami jest bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe. Należy zatem opracować ekspertyzę techniczną ppoż. rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz rzeczoznawcy budowlanego, w której wskazane zostaną rozwiązania zastępcze. W celu skutecznego zabezpieczenia ppoż. obiektów zabytkowych można zastosować m.in. systemy sygnalizacji pożaru i stałe urządzenia gaśnicze.

Zobacz także

RESAN pracownia projektowa Wentylacja pożarowa chroni ludzkie życie, dlatego jest wyzwaniem dla projektantów

Wentylacja pożarowa chroni ludzkie życie, dlatego jest wyzwaniem dla projektantów Wentylacja pożarowa chroni ludzkie życie, dlatego jest wyzwaniem dla projektantów

Budynki powinny być nie tylko funkcjonalne i komfortowe dla użytkowników, ale też bezpieczne, m.in. pod względem ochrony przeciwpożarowej. Choć wszyscy życzą sobie, by zabezpieczenia pożarowe nigdy nie...

Budynki powinny być nie tylko funkcjonalne i komfortowe dla użytkowników, ale też bezpieczne, m.in. pod względem ochrony przeciwpożarowej. Choć wszyscy życzą sobie, by zabezpieczenia pożarowe nigdy nie były używane, muszą być w budynku obecne, a do tego prawidłowo zaprojektowane, wykonane i kontrolowane, by pozostawać w gotowości do ocalenia zdrowia i życia użytkowników w sytuacji zagrożenia.

Redakcja RI Skuteczne oddymianie zimą

Skuteczne oddymianie zimą Skuteczne oddymianie zimą

Obciążenie śniegiem odgrywa niezwykle ważną rolę podczas doboru dachowych okien oddymiających. Warto pamiętać, że na skutek nieuwzględnienia tego wskaźnika i nieodpowiedniego doboru stolarki oraz współpracujących...

Obciążenie śniegiem odgrywa niezwykle ważną rolę podczas doboru dachowych okien oddymiających. Warto pamiętać, że na skutek nieuwzględnienia tego wskaźnika i nieodpowiedniego doboru stolarki oraz współpracujących z nią siłowników system nie spełni swojej funkcji.

mgr inż. Izabela Tekielak-Skałka, Jarosław Wiche, Dyrektor Techniczny firmy SMAY Sp. z o.o. Systemy wentylacji pożarowej przeznaczone do stosowania w garażach zamkniętych

Systemy wentylacji pożarowej przeznaczone do stosowania w garażach zamkniętych Systemy wentylacji pożarowej przeznaczone do stosowania w garażach zamkniętych

Ograniczona ilość przestrzeni pod inwestycję spowodowała, że w naszym kraju coraz popularniejsze stało się budowanie pod budynkami garaży podziemnych. Jest to szczególnie popularne w centrach dużych miast,...

Ograniczona ilość przestrzeni pod inwestycję spowodowała, że w naszym kraju coraz popularniejsze stało się budowanie pod budynkami garaży podziemnych. Jest to szczególnie popularne w centrach dużych miast, w których liczba miejsc postojowych przy ulicach jest znacznie mniejsza od ilości kierowców szukających miejsc postojowych, co wpłynęło na popularyzację parkingów podziemnych oraz wielopoziomowych.

W artykule:
• Wymagania ppoż. dla obiektów istniejących
• Środki zabezpieczeń przeciwpożarowych
• Systemy sygnalizacji pożaru
• System wentylacji pożarowej

W oparciu o dane statystyczne KG PSP [5] można stwierdzić, że pożary obiektów zabytkowych, sakralnych oraz o znaczeniu kulturowym nie zdarzają się często, jednak ze względu na rozmiary i wysokość tych obiektów są bardzo trudne do opanowania. A dotyczą obiektów bardzo cennych, będących naszym wspólnym dziedzictwem narodowym. Kwietniowy pożar katedry Notre Dame w Paryżu wstrząsnął całym światem. Nie wydawało się bardzo prawdopodobne, że tak duży obiekt, zbudowany przede wszystkim z materiałów niepalnych, stanie w ogniu. 

Jednak, podobnie jak w przypadku pożaru kościoła św. Katarzyny w Gdańsku w 2006 roku czy części dachu kościoła św. Piotra i Pawła w Gdańsku 2 czerwca br., w Paryżu doszło do zapalenia się drewnianego dachu. W obu gdańskich przypadkach zdarzenia te miały miejsce przy okazji prac remontowo-budowlanych prowadzonych w obrębie dachu. Jednak ustalenia po pożarze Notre Dame jako prawdopodobną przyczynę pożaru wskazują zwarcie instalacji elektrycznej.

W dalszej części artykułu omówione zostaną obowiązki wynikające z aktualnych przepisów dla tego typu obiektów, a także wskazane przedsięwzięcia, jakie można poczynić, aby zabezpieczyć je przed pożarem.

Wymagania ppoż. dla obiektów istniejących

Zgodnie z obowiązującymi przepisami właściciel lub zarządca budynku ma obowiązek utrzymywać obiekt w sprawności technicznej i dbać o jego odpowiedni stan. Ustawa Prawo budowlane [6] w art. 5 ust. 2 stanowi, że „Obiekt budowlany należy użytkować w sposób zgodny z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywać w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej, w szczególności w zakresie związanym z wymaganiami, o których mowa w ust. 1 pkt 1–7”. Oznacza to, że należy dbać, aby budynek zachował określoną nośność i stateczność konstrukcji (także w warunkach pożaru), zapewniał szeroko pojęte bezpieczeństwo pożarowe, w tym, aby zapewniono dla niego odpowiednie zaopatrzenie wodne (także do celów ppoż.). 

Należy zapewnić ochronę obiektów wpisanych do rejestru zabytków oraz objętych ochroną konserwatorską. Dalej w art. 61 Prawo budowlane zobowiązuje właściciela lub zarządcę budynku do tego, by „zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływających na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska”. Zatem ustawa wskazuje wprost, że mając we władaniu obiekt budowlany, trzeba dążyć do takiego jego stanu, aby w przypadku wystąpienia np. pożaru zabezpieczyć zdrowie i życie ludzi oraz w miarę możliwości zapewnić także zabezpieczenie mienia.

Prawo budowlane [6] określa w sposób bardziej szczegółowy, jakie aspekty i w jakim okresie powinny być kontrolowane w obiektach użytkowanych, nawet jeśli nie podlegają remontom, przebudowie, innym pracom budowlanym czy zmianie sposobu użytkowania. Co najmniej raz w roku właściciel lub zarządca budynku ma obowiązek sprawdzenia stanu technicznego elementów budynku i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działanie czynników występujących podczas użytkowania obiektu, a także instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska i instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Raz na pięć lat właściciel lub zarządca budynku jest zobowiązany sprawdzić stan techniczny oraz przydatność do użytkowania obiektu budowlanego i jego estetykę. Kontroli takiej podlegają również instalacje elektryczne i piorunochronne. Każdorazowo gdy budynek ulegnie wpływom okoliczności wskazanych w art. 61 pkt 2 ustawy Prawo budowlane [6], tj. w wyniku których budynek zostaje uszkodzony lub występuje bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, właściciel lub zarządca budynku muszą przeprowadzić kontrolę jak wyżej.

Podczas takiej kontroli należy dokonać sprawdzenia wykonania zaleceń z poprzedniej kontroli. Obowiązek przeprowadzania kontroli nie dotyczy jedynie właścicieli i zarządców mieszkalnych budynków jednorodzinnych, obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego oraz gospodarki rolnej wskazanych w ustawie [6].

Właściciel lub zarządca budynku musi przechowywać dokumenty związane z prowadzonymi kontrolami, a także całą dokumentację wprowadzanych zmian. Powinien prowadzić także tzw. książkę obiektu budowlanego, w której dokonywane są zapisy dotyczące ww. kontroli, ew. remontów i innych prac budowlanych. W przypadku stwierdzenia uszkodzeń lub braków właściciel, zarządca lub użytkownik budynku, na którym spoczywa obowiązek napraw określony w przepisach lub zawartych umowach, musi je usunąć, jeśli te uszkodzenia i braki mogą zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi, bezpieczeństwu mienia bądź środowiska, a w szczególności prowadzić do katastrofy budowlanej, wystąpienia pożaru, wybuchu, porażenia prądem elektrycznym albo zatrucia gazem.

Pożary w obiektach zabytkowych

Tab. 1. Pożary w obiektach zabytkowych i sakralnych w latach 2017–2018
Źródło: www.kgpsp.gov.pl

Ustawa Prawo budowlane [6] dość szczegółowo odnosi się do zakresu czynności, jakich należy przestrzegać, będąc odpowiedzialnym za obiekt budowlany, ale wskazuje także, jakie konsekwencje mogą czekać osoby, które nie wywiązują się z ciążących na nich obowiązków w tym zakresie. Art. 91a tej ustawy stanowi, że kto nie utrzymuje budynku w odpowiednim stanie technicznym, użytkuje go w sposób sprzeczny z przepisami lub nie zapewnia jego bezpieczeństwa w zakresie użytkowania obiektu, podlega karze grzywny w wysokości co najmniej 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności lub jej pozbawienia do roku.

Ponadto właściciel lub zarządca budynku, który nie usuwa stwierdzonych uszkodzeń lub nie uzupełnia braków mogących stwarzać niebezpieczeństwo dla ludzi lub mienia bądź zagrożeń dla środowiska, podlega aresztowaniu lub karze ograniczenia wolności, ewentualnie nakłada się na niego grzywnę. Osoby odpowiedzialne za istniejące budynki, które nie przestrzegają obowiązku przeprowadzania kontroli stanu technicznego, o której była mowa wcześniej, a także nie prowadzą książki obiektu budowlanego i nie przechowują dokumentów związanych z obiektem budowlanym, podlegają karze grzywny.

Ustawa ma charakter ogólny, natomiast w rozporządzeniach właściwi ministrowie określają szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane, a także rygory, których należy przestrzegać podczas ich użytkowania.

Rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów [7] zawiera przykładowo katalog czynności zabronionych w użytkowanych obiektach. Wśród nich jest m.in. używanie otwartego ognia, palenie tytoniu i stosowanie innych czynników mogących zainicjować zapłon materiałów występujących w strefie zagrożenia wybuchem lub w miejscach występowania materiałów niebezpiecznych pożarowo. Zabrania się także użytkowania instalacji, urządzeń oraz narzędzi, które nie są sprawne, a także w sposób inny niż ten, do którego zostały przeznaczone. Niedozwolone jest również rozgrzewanie smoły i innych materiałów bliżej niż 5 m od ścian budynku i składowiska materiałów palnych. Zakaz ten nie dotyczy oczywiście wykonywania tej czynności na dachu niepalnym podczas budowy oraz pozostałych przypadków, o ile będzie się to odbywało przy użyciu specjalnych podgrzewaczy.

Wśród czynności zabronionych wymienia się także bardzo często występujące w praktyce składowanie materiałów palnych na drogach ewakuacyjnych i lokalizowanie na nich rzeczy w taki sposób, że zawężają szerokość drogi ewakuacyjnej lub zaniżają wysokość. Bardzo częstą praktyką jest także przechowywanie różnych materiałów palnych w pomieszczeniach technicznych, w obrębie nieużytkowych poddaszy oraz na drogach komunikacyjnych w piwnicach. Dzieje się tak zwykle z braku miejsca w innych częściach budynku. Jednak rutyna, która prowadzi do takich działań, może spotęgować zdolność pożaru do bardzo szybkiego rozprzestrzeniania się, wytwarzania większych ilości dymu na drogach ewakuacyjnych, a także zdecydowanie utrudnia ewakuację użytkowników budynku oraz prowadzenie działań ratowniczo-gaśniczych.

Często spotyka się również zablokowane w pozycji otwartej drzwi oddzielenia pożarowego, co w przypadku pożaru uniemożliwia ich samoczynne zamknięcie i niweczy cel, dla którego drzwi takie zostały zamontowane w budynku – czyli ograniczenie pożaru do wydzielonej strefy pożarowej.

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków [7] właściciele, zarządcy lub użytkownicy budynków, z wyjątkiem budynków mieszkalnych jednorodzinnych, mają obowiązek utrzymywania urządzeń przeciwpożarowych oraz gaśnic w sprawności. Ciąży na nich obowiązek wyposażenia budynku w przeciwpożarowe wyłączniki prądu zgodnie z przepisami techniczno-budowlanymi (tj. dla budynków/stref o kubaturze większej niż 1000 m3). Ponadto mają obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu instrukcji postępowania na wypadek pożaru zawierającej wykaz telefonów alarmowych.

Istniejący budynek musi być również oznakowany znakami zgodnymi z Polskimi Normami, w szczególności znaki takie powinny być umieszczone na drogach i w obrębie wyjść ewakuacyjnych, w tym w pomieszczeniach, w których wymagane jest zapewnienie minimum dwóch takich wyjść. Znakami muszą być także oznaczone miejsca lokalizacji urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic, drzwi przeciwpożarowe, elementy sterujące urządzeniami przeciwpożarowymi, nasady zasilające instalację wodociągową ppoż., zbiorniki pożarowe i technologiczne stanowiące uzupełniające źródło wody ppoż., punkt poboru wody oraz stanowisko czerpania wody, drogi pożarowe, kurki główne gazu, dźwigi dla straży pożarnej oraz miejsca gromadzenia materiałów niebezpiecznych pożarowo. Oznaczać należy również miejsca zbiórki do ewakuacji oraz lokalizację kluczy do wyjść ewakuacyjnych, a także strefy zagrożenia wybuchem.

Właściciele, zarządcy lub użytkownicy budynków użyteczności publicznej, zamieszkania zbiorowego, produkcyjno-magazynowych lub inwentarskich mają obowiązek opracowania i wdrożenia instrukcji bezpieczeństwa pożarowego, w której określone będą warunki ochrony ppoż. wynikające z przeznaczenia budynku, czasookresy przeglądów i czynności serwisowe urządzeń ppoż. oraz sposoby postępowania na wypadek wystąpienia pożaru lub innego miejscowego zagrożenia.

Wkomponowanie czujek pożarowych

Fot. 2. Przykład wkomponowania czujek pożarowych w istniejący wystrój obiektu zabytkowego
Źródło: Seweryn J., SUPO-CERBER [13]

W instrukcji bezpieczeństwa pożarowego określa się sposób zabezpieczenia prac niebezpiecznych pożarowo, a także wskazuje obowiązki poszczególnych osób będących stałymi użytkownikami budynku w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

Warunki ochrony ppoż., o których mowa powyżej, oraz plany stanowiące załącznik do instrukcji bezpieczeństwa pożarowego dla obiektów wymienionych w § 28 ust. 1 rozporządzenia [7], tj. budynków, dla których wymagane jest zapewnienie systemu sygnalizacji pożaru wraz z tzw. monitoringiem pożarniczym, muszą zostać przekazane do właściwego miejscowo komendanta powiatowego lub miejskiego Państwowej Straży Pożarnej, aby można było z nich skorzystać przy planowaniu, organizacji i prowadzeniu ew. działań ratowniczych w tych obiektach.

Wspomnianą instrukcję bezpieczeństwa pożarowego należy aktualizować nie rzadziej niż raz na dwa lata, ale zawsze wówczas, gdy w obiekcie wprowadzone zostaną zmiany sposobu użytkowania lub procesu technologicznego, które mogą mieć wpływ na warunki ochrony przeciwpożarowej.

W rozporządzeniu [7] określa się również dla obiektów istniejących konieczność zapewnienia odpowiednich warunków na potrzeby ewakuacji osób, które mogą znaleźć się w budynku. Zgodnie z § 15 ust. 1 rozporządzenia [7]: „Z każdego miejsca w obiekcie, przeznaczonego do przebywania ludzi, zapewnia się odpowiednie warunki ewakuacji, umożliwiające szybkie i bezpieczne opuszczanie strefy zagrożonej lub objętej pożarem, dostosowane do liczby i stanu sprawności osób przebywających w obiekcie oraz jego funkcji, konstrukcji i wymiarów, a także zastosowanie technicznych środków zabezpieczenia przeciwpożarowego, polegających na:

  1. zapewnieniu dostatecznej liczby, wysokości i szerokości wyjść ewakuacyjnych;

  2. zachowaniu dopuszczalnej długości, wysokości i szerokości przejść oraz dojść ewakuacyjnych;

  3. zapewnieniu bezpiecznej pożarowo obudowy i wydzieleń dróg ewakuacyjnych oraz pomieszczeń;

  4. zabezpieczeniu przed zadymieniem wymienionych w przepisach techniczno-budowlanych dróg ewakuacyjnych, w tym na stosowaniu urządzeń zapobiegających zadymieniu lub urządzeń i innych rozwiązań techniczno-budowlanych zapewniających usuwanie dymu;

  5. zapewnieniu oświetlenia awaryjnego (ewakuacyjnego i zapasowego) w pomieszczeniach i na drogach ewakuacyjnych wymienionych w przepisach techniczno-budowlanych;

  6. zapewnieniu możliwości rozgłaszania sygnałów ostrzegawczych i komunikatów głosowych przez dźwiękowy system ostrzegawczy w budynkach, dla których jest on wymagany”.

W następnym paragrafie rozporządzenie precyzuje, kiedy uznaje się, że użytkowany budynek istniejący można uznać za zagrażający życiu ludzi. Podstawą do tego stwierdzenia są:

  • zawężenie szerokości przejść, dojść lub wyjść ewakuacyjnych albo biegów bądź spoczników ewakuacyjnej klatki schodowej o ponad jedną trzecią,

  • przekroczenie długości przejść lub dojść ewakuacyjnych o więcej niż 100%,

  • występowanie w pomieszczeniach stref pożarowych ZL I, ZL II lub ZL V albo na drogach ewakuacyjnych okładzin sufitu lub sufitu podwieszonego z materiałów łatwo zapalnych lub kapiących pod wpływem ognia bądź wykładzin podłogowych z materiałów łatwo zapalnych, a także okładzin ściennych z materiałów łatwo zapalnych na drogach ewakuacyjnych, jeżeli nie ma drugiego kierunku ewakuacji,

  • brak wydzielenia ppoż. ewakuacyjnej klatki schodowej w budynku wysokim (innym niż mieszkalny) lub wysokościowym,

  • brak zabezpieczenia przed zadymieniem dróg ewakuacyjnych wymienionych w przepisach techniczno-budowlanych,

  • brak wymaganego oświetlenia awaryjnego w strefie pożarowej ZL I, ZL II lub ZL V oraz na drodze ewakuacyjnej prowadzącej z takiej strefy do wyjścia na zewnątrz.

Ponadto na właścicielu lub zarządcy budynku przeznaczonego dla więcej niż 50 osób będących jego stałymi użytkownikami, z wyjątkiem budynków mieszkalnych, ciąży obowiązek zorganizowania ćwiczeń ewakuacyjnych – nie rzadziej niż raz na 2 lata.

Właściciele lub zarządcy budynków nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że nawet jeśli nie wprowadzają w budynku zmian wymagających dostosowania obiektu do obecnie obowiązujących przepisów, nadal są zobligowani do przestrzegania wymagań obowiązujących w zakresie bezpieczeństwa pożarowego dla wszystkich budynków, w tym istniejących, np. zapewnienia hydrantów wewnętrznych w budynkach wskazanych w rozporządzeniu [7]. Zasilanie hydrantów wewnętrznych musi być wystarczające do ich prawidłowego działania przez minimum godzinę. O tym często się zapomina i o ile podczas kontroli straży pożarnej na terenie budynku nie zostanie stwierdzona taka nieprawidłowość, a jej usunięcie nałożone na właściciela/zarządcę w decyzji pokontrolnej, osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo budynku nie zdają sobie sprawy z faktu, że instalacja taka powinna się znajdować w obiekcie.

Złagodzenie wymagań w tym zakresie dotyczy jedynie budynków wzniesionych przed wejściem w życie rozporządzenia [7], dla budynków wyposażonych w hydranty wewnętrzne 52. Obowiązek zapewnienia instalacji hydrantowej zgodnej z obowiązującymi przepisami ma zastosowanie dopiero w przypadku dokonywania przebudowy lub rozbudowy instalacji wodociągowej przeciwpożarowej oraz przy nadbudowie, rozbudowie, przebudowie i zmianie sposobu użytkowania budynku.

Podobnie dla budynków określonych w rozporządzeniu [7] w § 27 ust. 1 i 2 należy zapewnić stałe urządzenia gaśnicze (SUG) związane na stałe z obiektem, zawierające zapas środka gaśniczego (w tym SUG wodne) i uruchamiane samoczynnie we wczesnej fazie rozwoju pożaru. Złagodzenie w stosunku do obiektów istniejących w tym zakresie dotyczy jedynie budynków wzniesionych przed 17 stycznia 1993 r., a także mniejszych obiektów handlowych i wystawowych, zgodnie z zapisami przepisów końcowych rozporządzenia.

W § 28 ust. 1 tego rozporządzenia określa się, w których budynkach konieczne jest stosowanie systemu sygnalizacji pożarowej (SSP) wraz z tzw. monitoringiem pożarniczym, natomiast w § 29 ust. 1 znajduje się wykaz budynków, w których konieczne jest stosowanie dźwiękowego systemu ostrzegawczego (DSO). Złagodzenie w zakresie konieczności zapewnienia DSO dla niektórych mniejszych obiektów handlowych i wystawowych zawarte jest w przepisach końcowych rozporządzenia [7]. Ponadto zgodnie z § 32 ust. 1 budynki powinny być wyposażone w gaśnice o określonej ilości i rodzaju środka gaśniczego.

Właściciel lub zarządca budynku jest także zobowiązany do zapewnienia odpowiedniej ilości wody do zewnętrznego gaszenia pożaru dla budynku w oparciu o zapisy rozporządzenia w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych [8]. Brak odpowiednich parametrów sieci hydrantowej miejskiej/gminnej nie zwalnia z konieczności zabezpieczenia zewnętrznego zaopatrzenia wodnego dla obiektu. W przypadku gdy parametry te nie są wystarczające, właściciel lub zarządca jest zobowiązany do wskazania innego źródła wody do zewnętrznego gaszenia pożaru, lub zapewnienia zbiornika pożarowego.

W przypadku obiektów wskazanych w rozporządzeniu [8] osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo budynku zobligowane są do zapewnienia normatywnej drogi pożarowej w sposób określony w tym rozporządzeniu.

Powyżej przedstawiono część obowiązków nałożonych na właścicieli lub zarządców budynków istniejących. Oczywiście mając do czynienia z obiektem użytkowanym, a w szczególności zabytkowym, spełnienie wszystkich wymagań w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami jest bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe.

W związku z tym istnieje możliwość opracowania przez rzeczoznawcę ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz rzeczoznawcę budowlanego ekspertyzy technicznej ppoż., w której wskazane zostaną tzw. rozwiązania zastępcze względem wymagań obowiązujących w rozporządzeniu [9]. Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej może zaakceptować takie rozwiązania zastępcze w stosunku do występujących nieprawidłowości pod warunkiem, że stan bezpieczeństwa pożarowego budynku nie ulegnie pogorszeniu w stosunku do stanu, jaki byłby osiągnięty przy spełnieniu wymagań określonych w przepisach.

Działanie instalacji mgły wodnej

Fot. 3. Pokaz działania instalacji mgły wodnej (FOG) w kościele św. Marcina w Ćwiklicach, obok dysza mgłowa DMS K3
Źródło: www.supo.com.pl

Podobnie w przypadku braku możliwości zapewnienia normatywnego źródła do zewnętrznego gaszenia pożaru lub wskazania zgodnej z rozporządzeniem [8] drogi pożarowej istnieje możliwość opracowania przez rzeczoznawcę ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych opinii ppoż., w której wskaże on rozwiązania zamienne w stosunku do występujących nieprawidłowości, niepowodujące pogorszenia bezpieczeństwa pożarowego budynku. Również w tym przypadku Komendant Wojewódzki PSP wydaje postanowienie, w którym może zaakceptować takie rozwiązania dla obiektów istniejących.

Zarówno ekspertyza techniczna ppoż., jak i opinia ppoż. dla obiektu zabytkowego wymagają akceptacji rozwiązań wskazanych przez konserwatora zabytków.

Środki zabezpieczeń przeciwpożarowych

Powyżej omówiono wynikające wprost z przepisów obowiązki służące zachowaniu bezpieczeństwa pożarowego obiektów istniejących. Jednak będąc świadomym właścicielem lub zarządcą budynku, należy indywidualnie przeanalizować, czy w przypadku obiektu, z którym ma się do czynienia, nie będzie zasadne zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń, mogących ustrzec obiekt i znajdujące się w nim dobra kultury przed zniszczeniem.

W tym celu można na przykład zastosować techniczne środki zabezpieczenia przeciwpożarowego w postaci urządzeń i instalacji zapobiegających powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożarów [1]. Jako przyczynę pożarów najczęściej uważa się podpalenie (które zwykle ma miejsce w godzinach wieczornych, kiedy nie ma w pobliżu osób mogących szybko zareagować) oraz zwarcie instalacji elektrycznej. Obiekty zabytkowe bardzo często wykonane są w konstrukcji drewnianej, a nawet jeśli nie w całości, w wielu przypadkach drewniana jest konstrukcja dachów i stropów. Przykładowo do budowy konstrukcji dachu kamiennej katedry Notre Dame zużyto 1300 dębów. Drewno to było poddane działaniu zmiennej temperatury oraz innych warunków atmosferycznych przez wiele lat. W chwili pożaru było wysuszone i również dlatego pożar ten rozprzestrzeniał się bardzo szybko i był trudny do opanowania.

W przypadku takich konstrukcji dla zachowania odporności na rozprzestrzenianie się ognia można rozważyć możliwość zabezpieczenia elementów drewnianych poprzez naniesienie na nie środków utrudniających palenie się drewna (często na bazie soli). Nie zawsze jest to z różnych względów możliwe, jednak należy brać pod uwagę takie rozwiązanie, które może ograniczyć rozprzestrzenianie się pożaru w przypadku jego zaistnienia.

Systemy sygnalizacji pożaru

Jednym z technicznych środków zabezpieczenia przeciwpożarowego są systemy sygnalizacji pożaru. W celu ich prawidłowego zaprojektowania i wykonania należy rozważyć prawdopodobny rozwój pożaru w początkowej fazie, warunki otoczenia oraz wysokość pomieszczenia [2]. Projektant instalacji powinien także przeanalizować możliwość zastosowania właściwego urządzenia sygnalizującego zagrożenie pożarowe [3]. Projekt należy wykonać zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami. Na rynku dostępnych jest wiele systemów przewodowych i bezprzewodowych, które mogą bardzo ułatwić zabezpieczenie obiektów zabytkowych bez konieczności prowadzenia widocznego okablowania. Uniwersalność w konfigurowaniu systemów pozwala na jednostkowe przystosowanie do wymagań i potrzeb stawianych zabezpieczeniom obiektów zabytkowych. Również nowoczesne rozwiązania pozwalają na harmonijne wkomponowanie czujek w istniejące, często ozdobne wnętrza obiektów zabytkowych.

Monitoring PSP

Kolejnym elementem prawidłowego zabezpieczenia takiego obiektu powinien być monitoring Państwowej Straży Pożarnej. Ma on za zadanie w jak najkrótszym czasie powiadomić straż o zaistniałym zdarzeniu. W przypadku wykrycia pożaru przez czujki system automatycznie łączy się z określoną jednostką PSP i dostarcza sygnał o alarmie równocześnie z identyfikacją zagrożonego obiektu. Drugą funkcją systemu monitoringu jest zawiadomienie operatora systemu o jego uszkodzeniu [4], a także ciągłe nadzorowanie bezawaryjności działania wszystkich urządzeń i łączy transmisji oraz gotowości PSP do przyjmowania alarmów pożarowych [7]. 

System wentylacji pożarowej 

Zadaniem inżynierii przeciwpożarowej jest zaprojektowanie systemów, które pozwolą na kontrolę bądź ugaszenie/wytłumienie pożaru do czasu przyjazdu jednostki PSP oraz natychmiastowe usunięcie dymu lub ukierunkowanie go tak, aby nie wpływał na pogorszenie czasu ewakuacji. Wpływ na możliwość zastosowania urządzeń przeciwpożarowych w obiektach zabytkowych ma stan tych obiektów, a także wymagania konserwatora zabytków. System wentylacji pożarowej będący jedynym rozwiązaniem stosowanym dla polepszenia warunków ewakuacji ma swoje wady i zalety. Jako główną zaletę uznaje się odprowadzenie powstałego w czasie pożaru dymu, co prowadzi do poprawy widoczności oraz obniżenia temperatury na drogach ewakuacyjnych. Wadą takiego systemu jest fakt, że podczas odprowadzania dymu dostarcza on także świeże powietrze do obiektu, co powoduje zapewnienie utleniacza w strefie spalania, potęgując rozwój pożaru. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest zatem połączenie systemu detekcji, systemu wentylacji oddymiającej oraz systemu gaśniczego. Rozwiązanie takie skutkuje szybkim wykryciem pożaru, jego stłumieniem oraz odprowadzeniem powstałych gazów i dymu. W przypadku dobrze zaprojektowanych systemów ewakuacja osób znajdujących się w obiekcie jest natychmiastowa, a samo zagrożenie – zminimalizowane.

Instalacje wodne

Tradycyjne rozwiązania, tj. urządzenia tryskaczowe oraz zraszaczowe, nie mogą być stosowane do ochrony obiektów zabytkowych ze względu na dużą ilość wody wykorzystywanej do gaszenia pożaru, która może mieć destrukcyjny wpływ na zabytkowe i drewniane elementy obiektu. Rozwiązaniem mającym za zadanie tłumić oraz kontrolować pożar są stałe urządzenia gaśnicze (SUG) w postaci instalacji mgły wodnej.

Mgła wodna to rozpylona woda, w której co najmniej 99% kropel jest mniejsza niż 1 mm [11]. W praktyce wielkość ta nie przekracza 400 µm [12]. Tak duże rozpylenie uzyskiwane jest poprzez specjalne dysze mgłowe i odpowiednie ciśnienie zastosowane w instalacji. W celu zabezpieczenia wnętrza obiektów zabytkowych można zastosować równorzędnie systemy nisko- oraz wysokociśnieniowe (ciśnienie w instalacji przekracza 34 bary). Ze względu na wielkość kropli i możliwość jej porywu przez wiatr do zewnętrznego zabezpieczenia obiektów najlepsze jest zastosowanie instalacji mgłowej niskociśnieniowej – ciśnienie w rurociągach podczas działania nie przekracza 12,1 bara.

W odróżnieniu od systemów tryskaczowych czy zraszaczowych, które mają za zadanie zwilżanie powierzchni materiałów palnych, mgła wodna generowana przez stałe urządzenia gaśnicze (SUG) bardzo skutecznie odbiera energię pożaru. Wraz z większym rozpyleniem wody zwiększa się powierzchnia właściwa kropel, co skutkuje szybszym odparowaniem kropel oraz przejęciem energii pożaru. Prowadzi to do obniżenia temperatury strefy spalania, wyparcia tlenu nawet do poziomu 15% oraz szybkiego stłumienia pożaru [12]. Wartości sumarycznej powierzchni właściwej kropel przypadających na jeden litr wody, w zależności od wielkości stopnia rozpylenia, przedstawione zostały w tabeli 2.

Parametry gaśnicze kropel wody

Tab. 2. Zestawienie powierzchni, czasu parowania oraz prędkości spadania kropel w zależności od ich średnicy [12]

Na podstawie tej tabeli można wywnioskować, że wraz ze wzrostem stopnia rozpylenia, tj. zmniejszeniem średnic kropel znajdujących się w strudze mgły wodnej, maleje czas ich odparowywania, co prowadzi do znacznie szybszego przejęcia energii pożaru. Ze względu na różnorodność znajdujących się w strudze mgły wodnej większych oraz mniejszych kropel czas ich opadania będzie się różnił. Większe krople opadają znacznie szybciej od małych, dzięki czemu docierają szybciej do źródła pożaru. Mniejsze krople dłużej unoszą się ponad strefą spalania, przez co nie docierają do źródła pożaru, lecz odparowują w strefie spalania, obniżając jej temperaturę.

Ratusz z wieżą widokową

Fot. 4. Ratusz z wieżą widokową
Źródło: www.biecz.pl

Efektywność wody użytej podczas akcji gaśniczej wynosi 70–80% [12], skutkując tym samym zmniejszeniem ilości wody mogącej przedostać się do środowiska lub wpłynąć na niszczenie elementów drewnianych. Dzięki takiej skuteczności SUG wodne mgłowe stosowane w obiektach zabytkowych nie powodują ryzyka destrukcji drewnianej konstrukcji obiektu. Coraz więcej obiektów zabytkowych znajdujących się w Polsce zabezpieczane jest instalacjami gaśniczymi wodnymi mgłowymi, czemu sprzyjają między innymi niewielkie średnice rur i armatury stosowanych do rozprowadzania wody gaśniczej. W ramach rozwiązań zastępczych wskazywanych w ekspertyzach technicznych ppoż. lub rozwiązań zamiennych wskazywanych w opiniach ppoż. obiekty zabytkowe można dodatkowo chronić hydrantami mgłowymi. Przykładem zastosowania takiego rozwiązania jest ratusz z wieżą widokową w Bieczu (fot. 4 i 5).

Hydrant mgłowy

Fot. 5. Hydrant mgłowy
Źródło: www.supo.com.pl

Podsumowanie

Niezwykle istotny dla poziomu bezpieczeństwa istniejących obiektów, w tym zabytkowych, jest poziom świadomości wśród właścicieli i zarządców. Istnieje szeroki zakres obowiązków nałożonych na te osoby przez ustawę Prawo budowlane [6] oraz inne akty prawne – przede wszystkim rozporządzenia: w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków [7], w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych [8] w powiązaniu z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki [9]. Zdarza się, że o niektórych obowiązkach osoby odpowiedzialne za budynki po prostu nie wiedzą, co w świetle prawa nie zwalnia z ich przestrzegania. Często jednak niektóre wymagania są świadomie lekceważone pomimo nałożonych decyzji administracyjnych o konieczności odpowiednich uzupełnień. Rutyna powoduje, że nie zakłada się możliwości zaistnienia pożaru w budynku, skoro dotychczas takie zdarzenie nie miało miejsca. Jest to jednak zgubne myślenie, które może prowadzić do utracenia na zawsze cennych dzieł sztuki, dóbr kultury, a nawet całych zabytkowych gmachów.

Również rutyna prowadzi do pożarów przy prowadzeniu czynności pożarowo niebezpiecznych. Zaczynając od tego, czy z należytą starannością opracowano dla obiektu instrukcję bezpieczeństwa pożarowego, w której wskazano sposób przeprowadzania takich prac, a także zabezpieczenie miejsca, w którym są wykonywane? Idąc dalej: czy ekipy, którym zlecono przeprowadzenie prac pożarowo niebezpiecznych, zostały z tym dokumentem zaznajomione? Czy faktycznie zastosowano się do postanowień instrukcji bezpieczeństwa pożarowego w tym względzie i rzetelnie zabezpieczono miejsce prowadzenia ww. prac, zarówno podczas ich wykonywania, jak i po ich zakończeniu? Czy miejsce prowadzenia tych prac było monitorowane w określonych okresach po ich zakończeniu w poszukiwaniu ewentualnych źródeł ognia/dymu?

Czytaj też: Alternatywne metody wprowadzania wyrobów budowlanych do obrotu zgodnie z prawem krajowym i unijnym – wyroby przeciwpożarowe >>

Również kontrole budynku będące obowiązkiem właściciela lub zarządcy bywają pomijane lub są wykonywane niedbale, aby jedynie formalnie zrealizować obowiązek postawiony w przepisach. Wnioski pokontrolne nie zawsze są wprowadzane w życie, zatem czasami nie są usuwane stwierdzone nieprawidłowości i braki. Dokumentacja prowadzona jest bardzo ogólnie, a jej fragmenty giną, utrudniając prawidłowe utrzymanie budynku w kolejnych latach.

Wiele osób dąży do „ułatwiania sobie życia”, nie przykładając należytej staranności do wykonywanych obowiązków, myśląc, że pożar przecież nie ma prawa się zdarzyć. Może to prowadzić do nieodwracalnych skutków. Środki zaoszczędzone na zabezpieczeniach będą niewspółmierne do strat, których wielkość czasami nawet trudno oszacować, mając na uwadze wartość historyczną utraconych dóbr.

Literatura

  1. Kociołek K., Ochrona przeciwpożarowa obiektów sakralnych, „Obiekty sakralne”, numer specjalny „Informatora Budowlanego – Murator”, 2016.

  2. Wnęk W., Prawidłowy dobór i montaż czujek pożarowych w systemach sygnalizacji pożarowej (SSP), https://www.muratorplus.pl/technika/ochrona-osob-i-mienia/prawidlowy-dobor-i-montaz-czujek-pozarowych-w-systemach-sygnalizacji-pozarowej-ssp-aa-Dj8Y-kcPK-JtHJ.html (dostęp: 1.06.2019).

  3. Wyrzykowski W., Kierna Ł., Instalacja przeciwpożarowa. Projektowanie instalacji przeciwpożarowej, dobór właściwych sygnalizatorów, https://www.muratorplus.pl/technika/ochrona-osob-i-mienia/ochrona-przeciwpozarowa-projektowanie-systemu-sygnalizacji-pozarowej-aa-g1MN-nyv4-uqe7.html (dostęp: 1.06.2019).

  4. Sobstel J. W., Monitoring pożarowy. Przepisy i wymagane dokumenty, „Przegląd Pożarniczy” nr 4/2012.

  5. Dane statystyczne KG PSP, www.kgpsp.gov.pl (dostęp: 5.06.2019).

  6. Ustawa Prawo budowlane (DzU 1994, nr 89, poz. 414, z późn. zm.).

  7. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (DzU 2010, nr 109, poz. 719, z późn. zm.).

  8. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 lipca 2009 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych (DzU 2009, nr 124, poz. 1030).

  9. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU 2002, nr 75, poz. 690, z późn. zm.).

  10. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 kwietnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów służących zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego lub ochronie zdrowia i życia oraz mienia, a także zasad wydawania dopuszczenia tych wyrobów do użytkowania (DzU 2010, nr 85, poz. 553).

  11. NFPA 750:2019,Standard on Water Mist Fire Protection Systems, National Fire Protection Association.

  12. Czerwienko D., Roguski J., Zbrożek P., Wybrane aspekty stosowania w obiektach budowlanych urządzeń gaśniczych na mgle wodną, Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej, Józefów 2012.

  13. Seweryn J., Analiza możliwości zastosowania stałych urządzeń wodnych w obiektach zabytkowych, Międzynarodowa Konferencja „Ochrona dóbr kultury na wypadek szczególnych zagrożeń – zagrożenia pożarowe i inne miejscowe”, 2015.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Marcin Łuczak Triki automatyki

Triki automatyki Triki automatyki

W artykule scharakteryzowano rozwiązania zmierzające do optymalizacji zużycia energii przy wykorzystaniu odpowiednich algorytmów sterowania centralą wentylacyjną, czyli bez konieczności ponoszenia dodatkowych...

W artykule scharakteryzowano rozwiązania zmierzające do optymalizacji zużycia energii przy wykorzystaniu odpowiednich algorytmów sterowania centralą wentylacyjną, czyli bez konieczności ponoszenia dodatkowych nakładów inwestycyjnych na urządzenia.Więcej na str. 75 Rynku Instalacyjnego 9/2009

Jerzy Kosieradzki Odzysk ciepła – regeneratory

Odzysk ciepła – regeneratory Odzysk ciepła – regeneratory

W odróżnieniu od rekuperacyjnych wymienników ciepła, w których ciepło ze strumienia powietrza cieplejszego przenika do strumienia chłodniejszego przez nieruchome ścianki rozdzielające te strumienie, wymienniki...

W odróżnieniu od rekuperacyjnych wymienników ciepła, w których ciepło ze strumienia powietrza cieplejszego przenika do strumienia chłodniejszego przez nieruchome ścianki rozdzielające te strumienie, wymienniki regeneracyjne wyposażone są w wirniki stykające się kolejno z obydwoma strumieniami powietrza.

mgr inż. Krzysztof Drab Systemy kontrolowanej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych

Systemy kontrolowanej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych Systemy kontrolowanej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych

Do utrzymania zdrowego klimatu w pomieszczeniach konieczna jest kontrolowana wentylacja mechaniczna. Osiągnięta poprzez izolację cieplną budynku oszczędność energii prowadzi dzięki kontrolowanej wymianie...

Do utrzymania zdrowego klimatu w pomieszczeniach konieczna jest kontrolowana wentylacja mechaniczna. Osiągnięta poprzez izolację cieplną budynku oszczędność energii prowadzi dzięki kontrolowanej wymianie powietrza z odzyskiem ciepła do dalszej poprawy bilansu energetycznego.

EBM-PAPST Polska Sp. z o.o., Jacek Skotak Wentylatory typu „Plug Fans”

Wentylatory typu „Plug Fans” Wentylatory typu „Plug Fans”

Nowe wentylatory typu „Plug Fans” firmy ebm-papst zostały specjalnie zaprojektowane tak, by spełnić wymagania nowoczesnych central wentylacyjnych, ale mogą być także używane tam, gdzie wymagane są: wysoka...

Nowe wentylatory typu „Plug Fans” firmy ebm-papst zostały specjalnie zaprojektowane tak, by spełnić wymagania nowoczesnych central wentylacyjnych, ale mogą być także używane tam, gdzie wymagane są: wysoka sprawność, wydajność, możliwość sprostania dużym oporom przepływu, kompaktowa konstrukcja i płynna regulacja prędkości.

praca zbiorowa Projekt wentylacji mechanicznej i klimatyzacji budynku Poczty w Warszawie

Projekt wentylacji mechanicznej i klimatyzacji budynku Poczty w Warszawie Projekt wentylacji mechanicznej i klimatyzacji budynku Poczty w Warszawie

Projekt klimatyzacji i wentylacji budynku biurowo-usługowego siedziby Dyrekcji Generalnej Poczty Polskiej zlokalizowanego przy ul. Chmielnej róg Żelaznej w Warszawie Projekt, który postanowiliśmy przedstawić...

Projekt klimatyzacji i wentylacji budynku biurowo-usługowego siedziby Dyrekcji Generalnej Poczty Polskiej zlokalizowanego przy ul. Chmielnej róg Żelaznej w Warszawie Projekt, który postanowiliśmy przedstawić naszym Czytelnikom, jest ciekawym rozwiązaniem architektonicznym, ale także bardzo interesującym ujęciem roli klimatyzacji w budynkach biurowo-usługowych. Klimatyzowane atrium, z którego można pobrać świeże powietrze poprzez otwarcie okna w pokoju, to rozwiązanie warte poznania. Mimo że realizacja...

dr inż. Anna Charkowska Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Artykuł, będący pierwszą z cyklu publikacji o problemach związanych ze stanem higienicznym instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jest powrotem do prezentowanych wcześniej przez autorkę na łamach...

Artykuł, będący pierwszą z cyklu publikacji o problemach związanych ze stanem higienicznym instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jest powrotem do prezentowanych wcześniej przez autorkę na łamach „Rynku Instalacyjnego” zagadnień związanych z czystością i czyszczeniem instalacji. Przedstawione zostaną najnowsze informacje na ten temat, wynikające m.in. z pojawienia się w lipcu 2008 r. wersji roboczej normy europejskiej dotyczącej czystości instalacji.

Agnieszka Zając Organizacja wymiany powietrza

Organizacja wymiany powietrza Organizacja wymiany powietrza

W artykule przeanalizowano systemy organizacji przepływu powietrza w pomieszczeniach bogato wyposażonych w sprzęt komputerowy, w tym m.in. w szkołach, bankach i urzędach. Zwrócono uwagę na zalety i wady...

W artykule przeanalizowano systemy organizacji przepływu powietrza w pomieszczeniach bogato wyposażonych w sprzęt komputerowy, w tym m.in. w szkołach, bankach i urzędach. Zwrócono uwagę na zalety i wady stosowania wymiany powietrza typu dół – góra (system wyporowy) oraz góra – góra i góra – dół (system mieszający). Zaprezentowano także prototypowy nawiewnik sufitowy przeznaczony dla organizacji wymiany powietrza typu góra – góra.

mgr inż. Kamil Więcek Wentylacja hal basenowych. Obliczenia wg znowelizowanych wytycznych VDI 2089

Wentylacja hal basenowych. Obliczenia wg znowelizowanych wytycznych VDI 2089 Wentylacja hal basenowych. Obliczenia wg znowelizowanych wytycznych VDI 2089

W artykule zawarto wybrane fragmenty znowelizowanych wytycznych VDI 2089, szczególnie istotnych przy obliczeniach wentylacji w halach basenowych.

W artykule zawarto wybrane fragmenty znowelizowanych wytycznych VDI 2089, szczególnie istotnych przy obliczeniach wentylacji w halach basenowych.

dr inż. Anna Charkowska Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1)

Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1) Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1)

W pierwszej części artykułu podano najważniejsze definicje oraz normy dotyczące filtracji powietrza, zamieszczono także aktualną klasyfikację filtrów powietrza. W kolejnych częściach cyklu zostaną zawarte...

W pierwszej części artykułu podano najważniejsze definicje oraz normy dotyczące filtracji powietrza, zamieszczono także aktualną klasyfikację filtrów powietrza. W kolejnych częściach cyklu zostaną zawarte informacje o materiałach stosowanych obecnie do wykonania filtrów powietrza, a także o budowie filtrów powietrza oraz podstawowe wymagania dotyczące odbioru instalacji zawierających filtry powietrza.

dr inż. Bogdan Nowak Wentylacja w budynkach niemieszkalnych wg PN-EN 15251

Wentylacja w budynkach niemieszkalnych wg PN-EN 15251 Wentylacja w budynkach niemieszkalnych wg PN-EN 15251

W poprzednim numerze Rynku Instalacyjnego (3/08, s. 32.) w artykule pt. "Warunki środowiska wewnętrznego..." opisano ogólne wymagania zawarte w normie PN-EN 15251, w tym m.in. zasady obliczeń strumienia...

W poprzednim numerze Rynku Instalacyjnego (3/08, s. 32.) w artykule pt. "Warunki środowiska wewnętrznego..." opisano ogólne wymagania zawarte w normie PN-EN 15251, w tym m.in. zasady obliczeń strumienia powietrza wentylacyjnego w budynkach mieszkalnych wynikające z warunków higienicznych. Obecnie szerzej omówione zostaną wymagania opisane w tej normie dotyczące budynków niemieszkalnych.

dr inż. Anna Charkowska Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 2.)

Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 2.) Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 2.)

W poprzednim numerze Rynku Instalacyjnego (3/08, s. 51.) opublikowano pierwszą część artykułu, w której zawarto zagadnienia prawne, a także kwestie dotyczące zanieczyszczeń oraz kontroli czystości instalacji...

W poprzednim numerze Rynku Instalacyjnego (3/08, s. 51.) opublikowano pierwszą część artykułu, w której zawarto zagadnienia prawne, a także kwestie dotyczące zanieczyszczeń oraz kontroli czystości instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. W drugiej i ostatniej części opisano metody czyszczenia oraz rozwiązania dotyczące eksploatacji i konserwacji tych systemów. W artykule zachowano ciągłość numeracji rysunków oraz tabel.

dr inż. Anna Charkowska Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.)

Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.) Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.)

Zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego poprzez instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne przenikają do wnętrza budynków. Wiele z nich zatrzymywanych jest przez filtry powietrza, a pozostałe osiadają...

Zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego poprzez instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne przenikają do wnętrza budynków. Wiele z nich zatrzymywanych jest przez filtry powietrza, a pozostałe osiadają we wnętrzu instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych lub są przenoszone do pomieszczeń. Osiadłe w instalacjach zanieczyszczenia stałe, namnażające się drobnoustroje świadczą o stanie higienicznym instalacji, który wpływa na czystość oraz jakość powietrza nawiewanego do wentylowanych lub klimatyzowanych...

dr inż. Bogdan Nowak Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251

Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251 Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251

Na wniosek Komitetu Technicznego nr 279 Polskiego Komitetu Normalizacji w sierpniu 2007 r. normie europejskiej EN 15251:2007 [1] został nadany status Polskiej Normy. Omawia ona własności środowiska wewnętrznego,...

Na wniosek Komitetu Technicznego nr 279 Polskiego Komitetu Normalizacji w sierpniu 2007 r. normie europejskiej EN 15251:2007 [1] został nadany status Polskiej Normy. Omawia ona własności środowiska wewnętrznego, które uwzględniane są przy projektowaniu instalacji oraz podczas oceny efektywności energetycznej budynków wynikającej z dyrektywy EPBD (energy performance of buildings directive) [2].

Jarosław Wiche, Dyrektor Techniczny firmy SMAY Sp. z o.o., dr inż. Marek Prymon, Jakub Wojtyga, Michał Cieślik Klapy przeciwpożarowe

Klapy przeciwpożarowe Klapy przeciwpożarowe

W ostatnich latach w Polsce oraz w innych krajach Unii Europejskiej nastąpiło zaostrzenie przepisów związanych z ochroną budynku przed pożarem. Każdego roku w Polsce jest instalowanych dziesiątki tysięcy...

W ostatnich latach w Polsce oraz w innych krajach Unii Europejskiej nastąpiło zaostrzenie przepisów związanych z ochroną budynku przed pożarem. Każdego roku w Polsce jest instalowanych dziesiątki tysięcy klap przeciwpożarowych odcinających z napędem elektrycznym, których zadaniem jest w przypadku pożaru odcięcie danej części instalacji, by zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia przez instalację wentylacji ogólnej (bytowej).

Redakcja RI Klapy odcinające

Klapy odcinające Klapy odcinające

Wymóg stosowania klap przeciwpożarowych w przewodach wentylacji i klimatyzacji wprowadza rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1]. Przepisy te zacytowano poniżej w obszernych fragmentach, gdyż...

Wymóg stosowania klap przeciwpożarowych w przewodach wentylacji i klimatyzacji wprowadza rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1]. Przepisy te zacytowano poniżej w obszernych fragmentach, gdyż uległy one pewnym zmianom, wprowadzonym 12 marca 2009 r.

Waldemar Joniec Przewody oddymiające

Przewody oddymiające Przewody oddymiające

Celem systemów odprowadzających dym jest wytworzenie nad podłogą warstwy wolnej od niego. Systemy grawitacyjne wykorzystują zjawisko unoszenia się dymu. Mechaniczne odprowadzanie dymu pełni te same funkcje...

Celem systemów odprowadzających dym jest wytworzenie nad podłogą warstwy wolnej od niego. Systemy grawitacyjne wykorzystują zjawisko unoszenia się dymu. Mechaniczne odprowadzanie dymu pełni te same funkcje co odprowadzanie naturalne. Zaletą oddymiania wymuszonego jest to, że pełna moc wolumetryczna jest dostępna natychmiast i może być użyta także wobec zimnego dymu. Jednak przepływ gazów spowodowany przez wentylatory zmniejsza się w miarę wzrostu temperatury tych gazów, dlatego tak ważna jest odporność...

mgr inż. Krzysztof Kaiser Tlenek i dwutlenek węgla w pomieszczeniach

Tlenek i dwutlenek węgla w pomieszczeniach Tlenek i dwutlenek węgla w pomieszczeniach

Podczas pogoni za obniżaniem energochłonności budynków, mającym wpłynąć na zmniejszenie emisji do atmosfery dwutlenku węgla, niestety często zapomina się o konieczności zachowania właściwej jakości powietrza...

Podczas pogoni za obniżaniem energochłonności budynków, mającym wpłynąć na zmniejszenie emisji do atmosfery dwutlenku węgla, niestety często zapomina się o konieczności zachowania właściwej jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń. Nierozważne hermetyzowanie budynków, szczególnie starych, o wentylacji niedostosowanej do wprowadzanych zmian termomodernizacyjnych, jest przyczyną pogarszania się stanu higienicznego powietrza wewnętrznego.

dr inż. Grzegorz Kubicki Wentylatory w systemach oddymiania

Wentylatory w systemach oddymiania Wentylatory w systemach oddymiania

Systemy oddymiania mechanicznego to jedne z najbardziej rozpowszechnionych układów wentylacji pożarowej stosowanych w budynkach wielkokubaturowych i wielokondygnacyjnych. Wentylatory oddymiające, jako...

Systemy oddymiania mechanicznego to jedne z najbardziej rozpowszechnionych układów wentylacji pożarowej stosowanych w budynkach wielkokubaturowych i wielokondygnacyjnych. Wentylatory oddymiające, jako urządzenia odpowiedzialne za usuwanie toksycznych produktów spalania poza budynek, zajmują w tych systemach szczególne miejsce. Zarówno w układach mechanicznego oddymiania, jak i zapobiegania zadymieniu wentylatory muszą być wykonane bardzo starannie i spełniać rygorystyczne wymagania techniczne. Jednak...

dr inż. Grzegorz Kubicki Systemy nawiewu pożarowego

Systemy nawiewu pożarowego Systemy nawiewu pożarowego

System oddymiania pożarowego składa się z dwóch zasadniczych elementów: urządzeń odbioru dymu oraz otworów lub urządzeń dostarczania powietrza zewnętrznego (kompensacyjnego). W poprzednich artykułach (RI...

System oddymiania pożarowego składa się z dwóch zasadniczych elementów: urządzeń odbioru dymu oraz otworów lub urządzeń dostarczania powietrza zewnętrznego (kompensacyjnego). W poprzednich artykułach (RI nr 10 i 11/2010) opisane zostały zasady wykorzystania w układach wentylacji pożarowej klap oddymiających i wentylatorów pożarowych. Przyszła zatem kolej na omówienie rozwiązań służących dostarczaniu powietrza kompensacyjnego, których zadaniem jest wypchnięcie powstającego podczas pożaru dymu ze strefy...

dr inż. Grzegorz Kubicki Warunki skuteczności systemów zapobiegania zadymieniu

Warunki skuteczności systemów zapobiegania zadymieniu Warunki skuteczności systemów zapobiegania zadymieniu

Krajowe przepisy techniczno-budowlane nakładają na inwestorów obowiązek stosowania w budynkach wielokondygnacyjnych urządzeń służących przeciwpożarowej ochronie pionowych dróg ewakuacji. Cel ten może zostać...

Krajowe przepisy techniczno-budowlane nakładają na inwestorów obowiązek stosowania w budynkach wielokondygnacyjnych urządzeń służących przeciwpożarowej ochronie pionowych dróg ewakuacji. Cel ten może zostać zrealizowany przy wykorzystaniu instalacji oddymiania lub układów zapobiegania zadymieniu, przy czym liczne próby i analizy symulacyjne wskazują na znacznie wyższą skuteczność drugiej z tych metod. Dlatego układy różnicowania ciśnienia (systemy zapobiegania zadymieniu) należy obowiązkowo stosować...

mgr inż. Krzysztof Kaiser Wentylacja pożarowa. Przebieg pożaru i przepływ dymu

Wentylacja pożarowa. Przebieg pożaru i przepływ dymu Wentylacja pożarowa. Przebieg pożaru i przepływ dymu

Do powstania pożarów dochodzi bardzo często w wyniku zaistnienia sprzyjających czynników, takich jak np.: zwarcie instalacji elektrycznej, zaprószenie ognia czy samozapłon substancji łatwopalnej. Do najbardziej...

Do powstania pożarów dochodzi bardzo często w wyniku zaistnienia sprzyjających czynników, takich jak np.: zwarcie instalacji elektrycznej, zaprószenie ognia czy samozapłon substancji łatwopalnej. Do najbardziej niebezpiecznych i katastrofalnych w skutkach należą pożary budynków wysokich, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. W cyklu artykułów opisane zostaną m.in. przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w tunelach i budynkach oraz wymagania ppoż. stawiane instalacjom wentylacyjnym.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Bezpieczeństwo pożarowe

Bezpieczeństwo pożarowe Bezpieczeństwo pożarowe

Ze względu na bezpieczeństwo osób przebywających w budynkach wprowadzane są wymagania prawne dotyczące konstruowania, wykonania i wyposażenia tych budynków. Głównym celem przepisów jest zminimalizowanie...

Ze względu na bezpieczeństwo osób przebywających w budynkach wprowadzane są wymagania prawne dotyczące konstruowania, wykonania i wyposażenia tych budynków. Głównym celem przepisów jest zminimalizowanie ryzyka powstania pożaru, a w przypadku jego zaistnienia – zwiększenie szans przeprowadzenia sprawnej ewakuacji osób z budynku. Nie bez znaczenia jest również zmniejszenie strat materialnych spowodowanych działaniem dymu i wysokiej temperatury.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 1)

Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 1) Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 1)

W artykule scharakteryzowano metody oddymiania obiektów wielkokubaturowych, pomieszczeń specjalnych, takich jak laboratoria czy zakłady gastronomiczne, i zagrożonych wybuchem oraz podziemnych kondygnacji...

W artykule scharakteryzowano metody oddymiania obiektów wielkokubaturowych, pomieszczeń specjalnych, takich jak laboratoria czy zakłady gastronomiczne, i zagrożonych wybuchem oraz podziemnych kondygnacji budynków. W kolejnej części opisane zostaną systemy oddymiania dróg komunikacyjnych, garaży oraz szybów windowych.

Waldemar Joniec Izolacje przewodów oddymiających

Izolacje przewodów oddymiających Izolacje przewodów oddymiających

Instalacja wentylacji oddymiającej powinna podczas pożaru usuwać dym z intensywnością, która zapewni odpowiednią ilość czasu na ewakuację ludzi i umożliwi prowadzenie akcji gaśniczej. Przewody powinny...

Instalacja wentylacji oddymiającej powinna podczas pożaru usuwać dym z intensywnością, która zapewni odpowiednią ilość czasu na ewakuację ludzi i umożliwi prowadzenie akcji gaśniczej. Przewody powinny być wykonane z właściwych materiałów oraz zainstalowane i zabezpieczone tak, aby same nie stały się drogami, przez które pożar rozprzestrzeni się w budynku.

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.