RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wentylatory – przesłanki doboru

Wentylatory dachowe osiowe
Konwektor

Wentylatory dachowe osiowe


Konwektor

Tak jak u człowieka o wydolności organizmu decydują serce, krążenie i system oddechowy, tak za możliwości instalacji wentylacyjnych odpowiadają przewody i wentylatory. Prawidłowy dobór tych ostatnich wymaga sprecyzowania celu i przeanalizowania kilkunastu kryteriów, począwszy od wydajności i sprężu po rodzaj zabezpieczeń i sterowania silnikiem.

Zobacz także

FLOP SYSTEM Sp. z o.o. Wentylacja mieszkań a nieżyciowe przepisy prawne

Wentylacja mieszkań a nieżyciowe przepisy prawne Wentylacja mieszkań a nieżyciowe przepisy prawne

Pandemia COVID-19 uświadomiła inwestorom i projektantom inwestycji deweloperskich, że zdrowie ich klientów staje się coraz ważniejsze, szczególnie jeśli chodzi o dzieci, coraz częściej cierpiące na alergie...

Pandemia COVID-19 uświadomiła inwestorom i projektantom inwestycji deweloperskich, że zdrowie ich klientów staje się coraz ważniejsze, szczególnie jeśli chodzi o dzieci, coraz częściej cierpiące na alergie dróg oddechowych oraz inne schorzenia o podłożu środowiskowym. Zmieniające sięwarunki środowiskowe (zanieczyszczenie powietrza zewnętrznego, smog, hałas miejski) oraz wzrastające oczekiwania użytkowników mieszkań, jakie można zaobserwować w ostatnich latach w Polsce, stawiają przed inwestorami...

NETECS SP. Z O.O. NVS – innowacyjny program doboru wentylatorów przemysłowych

NVS – innowacyjny program doboru wentylatorów przemysłowych NVS – innowacyjny program doboru wentylatorów przemysłowych

Nowatorska aplikacja NVS (Netecs Ventilator Selection) służy do optymalizacji doboru wentylatorów przemysłowych.

Nowatorska aplikacja NVS (Netecs Ventilator Selection) służy do optymalizacji doboru wentylatorów przemysłowych.

FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami...

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami – musisz o nie zadbać, aby podczas składowania nie straciły swoich właściwości.

Wentylatory stosowane w instalacjach wentylacji mechanicznej i klimatyzacji służą do przetłaczania powietrza pomiędzy dwoma pomieszczeniami lub na zewnątrz – bezpośrednio (montowane są wtedy w ścianach czy dachach) albo za pomocą przewodów wentylacyjnych. Najistotniejsze parametry pracy wentylatorów to ich wydajność [m3/h], czyli ilość przetłaczanego powietrza, i spręż [Pa], czyli ciśnienie, jakie może wytworzyć wentylator.

Parametry te zależą od budowy wentylatora, a o niej decydują różne potrzeby wentylacyjne. Zależność pomiędzy wydajnością a sprężem to charakterystyka wentylatora, podawana w formie wykresu i służąca do doboru wentylatorów dla konkretnych zastosowań.

O wyborze decyduje jednak nie tylko charakterystyka, ale też kilka innych kryteriów, np. budowa, rodzaj silnika i jego regulacja, zabezpieczenia, energochłonność, żywotność itd. Liczba typoszeregów oraz różnorodność silników i wyposażenia dodatkowego pozwalają na realizację praktycznie każdego projektu. Producenci oferują projektantom wsparcie informacyjne, a nawet programy komputerowe do doboru wentylatorów.

Kryteria wyboru wentylatorów

Używa się kilku kryteriów podziału wentylatorów, pomocnych przy ich doborze. Jednym z nich jest kierunek przepływu powietrza tłoczonego przez wirnik.

W wentylatorach promieniowych oś obrotu wirnika jest prostopadła do kierunku przepływu strumienia tłoczonego powietrza, a w wentylatorach osiowych oś obrotu wirnika jest równoległa. Każda konstrukcja ma swoje mocne strony, na przykład promieniowe osiągają większy spręż dyspozycyjny i umożliwiają wywiew poziomy lub pionowy.

Ze względu na miejsce i sposób montażu wentylatory można podzielić na: dachowe, kanałowe (okrągłe i prostokątne) oraz ścienne. Z kolei z uwagi na zabezpieczenia wyróżniamy m.in. wentylatory standardowe, chemoodporne, oddymiające i przeciwwybuchowe.

Wersje chemoodporne mają zastosowanie wtedy, gdy wentylatory są narażone na opary agresywnych związków chemicznych lub duże ilości pary wodnej powodującej korozję. Wentylatory przeciwwybuchowe i odporne na wysokie temperatury stosuje się m.in. w obiektach, gdzie stosowane są specjalistyczne odciągi. Urządzenia takie powinny mieć odpowiednie atesty, a stosuje się w nich m.in. specjalne rodzaje silników i ich zabezpieczeń.

Wentylatory do mediów o wysokich temperaturach mają niekiedy dodatkowo własne chłodzenie silnika. Niektóre mogą pracować w trybie ciągłym w temperaturach 100, 120, a nawet 200°C. Te przeznaczone do użytkowania w systemach ochrony pożarowej budynków, usuwające dym i gazy pożarowe, mogą pracować w temperaturach 400–650°C przez 2 godziny.

W wielu przypadkach istotnym kryterium jest hałas. Do jego zmniejszenia stosuje się różnorodne kształty wirników oraz niskie obroty, a w przypadku wentylatorów dachowych także tłumiące hałas podstawy dachowe z płaszczem izolacji oraz przegrodami tłumiącymi. Oferowane są też urządzenia w dźwiękochłonnej obudowie, posadowione na cokołach tłumiących hałas.

Wentylatory dachowe mogą również pełnić funkcję elementów architektonicznych i wykonywane są z różnych materiałów – z blachy konstrukcyjnej lub kwasoodpornej, tworzyw sztucznych, blachy aluminiowej, a nawet miedzi.

Stosuje się w nich dwa rodzaje wylotów: poziomy – wzdłuż powierzchni dachu oraz pionowy – prostopadle do płaszczyzny dachu.

Wlot poziomy zalecany jest dla wywiewu powietrza bez zanieczyszczeń i zapachów i gdy nie występuje zagrożenie mieszania się zużytego powietrza z tym napływającym do budynku.

Pionowy stosowany jest wtedy, kiedy strumień powietrza może być przenoszony przez wiatr w pobliże okien budynku lub czerpni powietrza w ścianie. Wentylatory z pionowym wylotem mają konstrukcję zapobiegającą przedostawaniu się opadów atmosferycznych do ich wnętrz.

Specjalna konstrukcja niektórych wentylatorów pozwala także na zasysanie powietrza, zarówno z podstawy dachowej, jak i poprzez elastyczne lub sztywne połączenia z instalacją wyciągową.

Stosuje się także asymetryczne rozmieszczenie wirnika i osi silnika, co pozwala uzyskiwać korzystne warunki przepływu medium – w takim rozwiązaniu silnik znajduje się poza linią przepływu powietrza.

Z uwagi na silnik, jego zasilanie i budowę wyróżnić można kilkanaście rodzajów wentylatorów: prądu stałego (asynchroniczne, synchroniczne) i przemiennego, jedno- i trójfazowe, szczotkowe i bezszczotkowe itd.

Ze względu na charakterystykę wentylatora i jego praktyczne zastosowanie istotne znaczenie ma zakres i sposób regulacji obrotów. Stosuje się tzw. biegi, np. silniki dwu- i trzybiegowe, oferowane są także silniki przystosowane do płynnej regulacji obrotów przetwornikiem częstotliwości, tzw. falownikiem.

W wentylatorach o małych wydatkach jest więcej możliwości wyboru sterowania i zasilania, przy dużych wybór jest mniejszy.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr Ewa Miaśkiewicz-Pęska, prof. dr hab. Ewa Karwowska Czystość wentylacji i klimatyzacji w centrum handlowym

Czystość wentylacji i klimatyzacji w centrum handlowym Czystość wentylacji i klimatyzacji w centrum handlowym

W artykule dokonano oceny stopnia czystości instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnej na podstawie analizy zawartości bakterii i grzybów pleśniowych w powietrzu nawiewanym do pomieszczeń jednego z centrów...

W artykule dokonano oceny stopnia czystości instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnej na podstawie analizy zawartości bakterii i grzybów pleśniowych w powietrzu nawiewanym do pomieszczeń jednego z centrów handlowych.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Wymagania przeciwpożarowe stawiane instalacjom wentylacyjnym

Wymagania przeciwpożarowe stawiane instalacjom wentylacyjnym Wymagania przeciwpożarowe stawiane instalacjom wentylacyjnym

Instalacje wentylacyjne mogą być wykorzystywane nie tylko osobno do celów bytowych albo przeciwpożarowych, ale dzięki odpowiedniej modyfikacji łączyć mogą w budynku dwie funkcje: wentylacji bytowej i pożarowej....

Instalacje wentylacyjne mogą być wykorzystywane nie tylko osobno do celów bytowych albo przeciwpożarowych, ale dzięki odpowiedniej modyfikacji łączyć mogą w budynku dwie funkcje: wentylacji bytowej i pożarowej. W razie wystąpienia pożaru instalacja wentylacyjna niebędąca instalacją pożarową powinna automatycznie wyłączyć się, ustępując miejsca instalacji spełniającej również funkcję ochrony przeciwpożarowej. Podczas projektowania wydajność wentylacji pełniącej jednocześnie te dwie funkcje obliczana...

Redakcja RI Dobór wentylatorów dachowych

Dobór wentylatorów dachowych Dobór wentylatorów dachowych

Wentylatory dachowe wspomagają wentylację naturalną, stanowią element wentylacji mechanicznej i służą do wentylacji oddymiającej. Ich dobór nie powinien stanowić większego problemu, gdyż liczba typoszeregów...

Wentylatory dachowe wspomagają wentylację naturalną, stanowią element wentylacji mechanicznej i służą do wentylacji oddymiającej. Ich dobór nie powinien stanowić większego problemu, gdyż liczba typoszeregów oraz różnorodność silników i wyposażenia dodatkowego pozwalają na realizację praktycznie każdego projektu. Ponadto firmy oferują wsparcie informacyjne dla projektantów, a nawet programy komputerowe do doboru.

Ewa Krajnik-Żuk Chłodzenie adiabatyczne w zakładach przemysłowych

Chłodzenie adiabatyczne w zakładach przemysłowych Chłodzenie adiabatyczne w zakładach przemysłowych

Zapewnienie odpowiednich warunków pracy w obiektach przemysłowych wiąże się często z koniecznością zastosowania skomplikowanej instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnej. Efektywność tych układów bywa niewystarczająca...

Zapewnienie odpowiednich warunków pracy w obiektach przemysłowych wiąże się często z koniecznością zastosowania skomplikowanej instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnej. Efektywność tych układów bywa niewystarczająca w zakładach, w których występują duże zyski ciepła. Innym rozwiązaniem, nieskomplikowanym technologicznie, a przy tym umożliwiającym osiągnięcie odczuwalnych efektów chłodzenia w strefie przebywania ludzi, jest zastosowanie chłodzenia adiabatycznego.

Redakcja RI Wentylacja sterowana parą

Wentylacja sterowana parą Wentylacja sterowana parą

Prowadzona od kilku lat w Polsce kampania usprawniania wentylacji w budynkach mieszkalnych i publicznych wyposażonych w instalacje wentylacji grawitacyjnej przynosi efekty. Jednak nadal spora grupa użytkowników...

Prowadzona od kilku lat w Polsce kampania usprawniania wentylacji w budynkach mieszkalnych i publicznych wyposażonych w instalacje wentylacji grawitacyjnej przynosi efekty. Jednak nadal spora grupa użytkowników nie ma możliwości oddychania czystym i zdrowym powietrzem w mieszkaniach i biurach. Jednym ze skutecznych i optymalnych pod względem nakładów inwestycyjnych i eksploatacyjnych rozwiązań tego problemu jest wentylacja higrosterowana.

dr inż. Anna Charkowska Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 4.)

Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 4.) Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 4.)

W części czwartej zawarto przegląd rozwiązań do filtracji i oczyszczania powietrza, a także informacje m.in. dotyczące podstawowych wymagań przy odbiorze instalacji zawierających filtry powietrza. Trzecia...

W części czwartej zawarto przegląd rozwiązań do filtracji i oczyszczania powietrza, a także informacje m.in. dotyczące podstawowych wymagań przy odbiorze instalacji zawierających filtry powietrza. Trzecia część cyklu (RI 7-8/2008, s. 109.) omawia systemy filtracji powietrza w instalacjach klimatyzacyjnych, w tym dobór filtrów powietrza w zależności od wymaganego poziomu czystości powietrza wewnętrznego oraz zanieczyszczenia powietrza zewnętrznego. W drugiej części (RI 6/2008, s. 101.) przedstawiono...

dr inż. Anna Charkowska Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 2.)

Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 2.) Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 2.)

W pierwszej części artykułu (RI 5/08, s. 100.) podano najważniejsze definicje oraz normy dotyczące filtracji powietrza, zamieszczono także aktualną klasyfikację filtrów powietrza. W drugiej części przedstawiono...

W pierwszej części artykułu (RI 5/08, s. 100.) podano najważniejsze definicje oraz normy dotyczące filtracji powietrza, zamieszczono także aktualną klasyfikację filtrów powietrza. W drugiej części przedstawiono zastosowania poszczególnych klas jakości filtrów powietrza (zachowano kolejność numeracji tabel).

mgr inż. Krzysztof Kaiser Wentylacja tuneli komunikacyjnych

Wentylacja tuneli komunikacyjnych Wentylacja tuneli komunikacyjnych

Budowle podziemne, do których należą tunele, służą m.in. do celów transportowych, komunikacyjnych, magazynowych i militarnych. Z uwagi na dużą liczbę osób przebywających w tunelach komunikacyjnych, drogowych...

Budowle podziemne, do których należą tunele, służą m.in. do celów transportowych, komunikacyjnych, magazynowych i militarnych. Z uwagi na dużą liczbę osób przebywających w tunelach komunikacyjnych, drogowych i kolejowych, a szczególnie w metrze oraz ze względu na realne niebezpieczeństwo utraty przez nie zdrowia i życia w razie wystąpienia zagrożenia pożarowego konieczne jest zastosowanie odpowiednich środków ochrony ppoż. Podczas pożaru w tunelach powstają produkty spalania stanowiące zagrożenie...

prof. dr hab. inż. Marian B. Nantka, mgr inż. Joanna Krzewińska Warunki wewnętrzne w budynku wielorodzinnym z wentylacją naturalną (cz. 2)

Warunki wewnętrzne w budynku wielorodzinnym z wentylacją naturalną (cz. 2) Warunki wewnętrzne w budynku wielorodzinnym z wentylacją naturalną (cz. 2)

W artykule przeanalizowano zmiany przepływów powietrza, a w ich wyniku stężeń dwutlenku węgla i pary wodnej w pomieszczeniach położonych na różnych piętrach typowego budynku wielorodzinnego, zarówno wyposażonych...

W artykule przeanalizowano zmiany przepływów powietrza, a w ich wyniku stężeń dwutlenku węgla i pary wodnej w pomieszczeniach położonych na różnych piętrach typowego budynku wielorodzinnego, zarówno wyposażonych w okna z otworami nawiewnymi, jak i bez takich otworów. W części 1 (RI 6/2011) przedstawione zostały polskie i zagraniczne wymagania w zakresie szczelności okien, a poniżej podano wyniki badań powietrza wewnętrznego w reprezentatywnym budynku.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 2)

Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 2) Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 2)

Zgodnie z przepisami [4, 5] w budynkach wysokich i wysokościowych, w strefach pożarowych innych niż ZL IV, należy zastosować rozwiązania techniczno-budowlane chroniące przed zadymieniem poziome drogi ewakuacyjne....

Zgodnie z przepisami [4, 5] w budynkach wysokich i wysokościowych, w strefach pożarowych innych niż ZL IV, należy zastosować rozwiązania techniczno-budowlane chroniące przed zadymieniem poziome drogi ewakuacyjne. Również klatki schodowe i przedsionki przeciwpożarowe, będące drogami ewakuacyjnymi, powinny być wyposażone w urządzenia zapobiegające ich zadymieniu.

prof. dr hab. inż. Marian B. Nantka Warunki wewnętrzne w budynku wielorodzinnym z wentylacją naturalną (cz. 1)

Warunki wewnętrzne w budynku wielorodzinnym z wentylacją naturalną (cz. 1) Warunki wewnętrzne w budynku wielorodzinnym z wentylacją naturalną (cz. 1)

Podczas wymiany zużytego powietrza na zewnętrzne w budynkach powstawać mogą niekorzystne zmiany warunków wewnętrznych, przede wszystkim wzrost stężeń dwutlenku węgla i zawartości wilgoci. Jedną z głównych...

Podczas wymiany zużytego powietrza na zewnętrzne w budynkach powstawać mogą niekorzystne zmiany warunków wewnętrznych, przede wszystkim wzrost stężeń dwutlenku węgla i zawartości wilgoci. Jedną z głównych przyczyn tych zmian jest stosowanie tradycyjnych rozwiązań w postaci układów kanałów wentylacji naturalnej o skuteczności eksploatacyjnej zależnej od naturalnych sił napędowych i szczelności przegród budowlanych. W artykule przeanalizowano zmiany przepływów powietrza, a w ich wyniku stężeń dwutlenku...

Jerzy Kosieradzki Wentylacja i klimatyzacja budynku dydaktycznego

Wentylacja i klimatyzacja budynku dydaktycznego Wentylacja i klimatyzacja budynku dydaktycznego

Prezentujemy projekt instalacji wentylacyjnych i klimatyzacji w budowanym na terenie kampusu Politechniki Warszawskiej budynku Wydziału Matematyki i Nauk Informatycznych. Autorem projektu jest mgr inż....

Prezentujemy projekt instalacji wentylacyjnych i klimatyzacji w budowanym na terenie kampusu Politechniki Warszawskiej budynku Wydziału Matematyki i Nauk Informatycznych. Autorem projektu jest mgr inż. Janusz Królak z biura projektów PROBAD-BIS sp.j.

dr inż. Piotr Ziętek Izolacje techniczne – wymagania prawne

Izolacje techniczne – wymagania prawne Izolacje techniczne –  wymagania prawne

Głównym zadaniem izolacji technicznych w instalacjach sanitarnych jest ograniczenie strat energii cieplnej, które występują, gdy temperatura otoczenia odbiega od temperatury wewnątrz instalacji. Problem...

Głównym zadaniem izolacji technicznych w instalacjach sanitarnych jest ograniczenie strat energii cieplnej, które występują, gdy temperatura otoczenia odbiega od temperatury wewnątrz instalacji. Problem dotyczy zarówno rurociągów grzejnych będących składnikiem układów c.o., instalacji c.w.u., systemów chłodniczych, jak i przewodów wentylacji bytowej i klimatyzacji. Innym równie ważnym zagadnieniem jest ochrona instalacji przed kondensacją na jej powierzchni pary wodnej, która może wystąpić, jeżeli...

Waldemar Joniec Nawiewniki

Nawiewniki Nawiewniki

Nawiewniki systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych pełnią istotną funkcję w dystrybucji powietrza w pomieszczeniu. Na ich wybór, oprócz aspektów technicznych, wpływa wzornictwo i możliwość wkomponowania...

Nawiewniki systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych pełnią istotną funkcję w dystrybucji powietrza w pomieszczeniu. Na ich wybór, oprócz aspektów technicznych, wpływa wzornictwo i możliwość wkomponowania tych urządzeń w elementy sufitów lub ścian.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 1)

Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 1) Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 1)

W artykule scharakteryzowano metody oddymiania obiektów wielkokubaturowych, pomieszczeń specjalnych, takich jak laboratoria czy zakłady gastronomiczne, i zagrożonych wybuchem oraz podziemnych kondygnacji...

W artykule scharakteryzowano metody oddymiania obiektów wielkokubaturowych, pomieszczeń specjalnych, takich jak laboratoria czy zakłady gastronomiczne, i zagrożonych wybuchem oraz podziemnych kondygnacji budynków. W kolejnej części opisane zostaną systemy oddymiania dróg komunikacyjnych, garaży oraz szybów windowych.

mgr inż. Janusz Królak Przeróbki instalacji

Przeróbki instalacji Przeróbki instalacji

– Wykonałem wentylację garażu podziemnego zgodnie z projektem autorstwa projektanta, który na dłuższy czas wyjechał z kraju. Inwestor chce, żebym bez porozumienia z projektantem wmontował w kanał nawiewny...

– Wykonałem wentylację garażu podziemnego zgodnie z projektem autorstwa projektanta, który na dłuższy czas wyjechał z kraju. Inwestor chce, żebym bez porozumienia z projektantem wmontował w kanał nawiewny (wentylacja nawiewna wyporowa) dodatkową kratkę, gdyż uważa, że na pewnym obszarze wentylacja jest niedostateczna. Jestem zdania, że nie powinno się wstawiać dodatkowej kratki w miejscu, którego projektant nie uwzględnił. Jednak inwestor upiera się, że powietrze i tak zostanie do garażu dostarczone.Proszę...

Jerzy Kosieradzki Błędy w instalacjach wentylacyjnych

Błędy w instalacjach wentylacyjnych Błędy w instalacjach wentylacyjnych

Błędy przy wykonywaniu instalacji można popełniać na różnych etapach. Przedstawiamy pomiżej kilka przykładów błędnych decyzji, które podjęto przy wykonaniu instalacji wentylacyjnej, które na pewno nie...

Błędy przy wykonywaniu instalacji można popełniać na różnych etapach. Przedstawiamy pomiżej kilka przykładów błędnych decyzji, które podjęto przy wykonaniu instalacji wentylacyjnej, które na pewno nie poprawiły komfortu życia mieszkańców...

mgr inż. Krzysztof Kaiser Wentylacja pożarowa. Przebieg pożaru i przepływ dymu

Wentylacja pożarowa. Przebieg pożaru i przepływ dymu Wentylacja pożarowa. Przebieg pożaru i przepływ dymu

Do powstania pożarów dochodzi bardzo często w wyniku zaistnienia sprzyjających czynników, takich jak np.: zwarcie instalacji elektrycznej, zaprószenie ognia czy samozapłon substancji łatwopalnej. Do najbardziej...

Do powstania pożarów dochodzi bardzo często w wyniku zaistnienia sprzyjających czynników, takich jak np.: zwarcie instalacji elektrycznej, zaprószenie ognia czy samozapłon substancji łatwopalnej. Do najbardziej niebezpiecznych i katastrofalnych w skutkach należą pożary budynków wysokich, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. W cyklu artykułów opisane zostaną m.in. przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w tunelach i budynkach oraz wymagania ppoż. stawiane instalacjom wentylacyjnym.

Maciej Danielak Sterowanie hotelowym systemem grzewczo-chłodzącym

Sterowanie hotelowym systemem grzewczo-chłodzącym Sterowanie hotelowym systemem grzewczo-chłodzącym

Niskie koszty utrzymania budynku to aspekt równie ważny jak komfort jego użytkowników, szczególnie w przypadku hotelu. Specyfika użytkowania pomieszczeń jest dużym wyzwaniem dla automatyki takiego budynku....

Niskie koszty utrzymania budynku to aspekt równie ważny jak komfort jego użytkowników, szczególnie w przypadku hotelu. Specyfika użytkowania pomieszczeń jest dużym wyzwaniem dla automatyki takiego budynku. Jednak dobrze dobrany system regulacji umożliwia oszczędną pracę systemu grzewczo-chłodzącego, co wiąże się z relatywnie małymi kosztami eksploatacyjnymi, a w konsekwencji lepszą pozycją danego hotelu na rynku.

dr inż. Grzegorz Kubicki Warunki skuteczności systemów zapobiegania zadymieniu

Warunki skuteczności systemów zapobiegania zadymieniu Warunki skuteczności systemów zapobiegania zadymieniu

Krajowe przepisy techniczno-budowlane nakładają na inwestorów obowiązek stosowania w budynkach wielokondygnacyjnych urządzeń służących przeciwpożarowej ochronie pionowych dróg ewakuacji. Cel ten może zostać...

Krajowe przepisy techniczno-budowlane nakładają na inwestorów obowiązek stosowania w budynkach wielokondygnacyjnych urządzeń służących przeciwpożarowej ochronie pionowych dróg ewakuacji. Cel ten może zostać zrealizowany przy wykorzystaniu instalacji oddymiania lub układów zapobiegania zadymieniu, przy czym liczne próby i analizy symulacyjne wskazują na znacznie wyższą skuteczność drugiej z tych metod. Dlatego układy różnicowania ciśnienia (systemy zapobiegania zadymieniu) należy obowiązkowo stosować...

Waldemar Joniec Nawiewniki i kratki nawiewne

Nawiewniki i kratki nawiewne Nawiewniki i kratki nawiewne

Nawiewniki to elementy instalacji, które łączą system wentylacyjny lub klimatyzacyjny z pomieszczeniem. Przy ich doborze uwzględnia się nie tylko kierunek i wielkość doprowadzanych strumieni powietrza,...

Nawiewniki to elementy instalacji, które łączą system wentylacyjny lub klimatyzacyjny z pomieszczeniem. Przy ich doborze uwzględnia się nie tylko kierunek i wielkość doprowadzanych strumieni powietrza, ale też poziom emisji hałasu oraz możliwość wkomponowania tych elementów w wystrój pomieszczenia.

Waldemar Joniec Nawiewniki powietrza zewnętrznego

Nawiewniki powietrza zewnętrznego Nawiewniki powietrza zewnętrznego

Większość polskich budynków mieszkalnych i publicznych wyposażonych jest w instalację wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej wywiewnej. Aby instalacja w tych budynkach działała, konieczne jest doprowadzenie...

Większość polskich budynków mieszkalnych i publicznych wyposażonych jest w instalację wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej wywiewnej. Aby instalacja w tych budynkach działała, konieczne jest doprowadzenie do pomieszczeń powietrza. Jednak wewnątrz budynków tego powietrza coraz bardziej brakuje.

Redakcja RI Kurtyny powietrzne STAVOKLIMA

Kurtyny powietrzne STAVOKLIMA Kurtyny powietrzne STAVOKLIMA

Aktualna oferta kurtyn powietrznych, znajdujących się w ofercie firmy Ventia.

Aktualna oferta kurtyn powietrznych, znajdujących się w ofercie firmy Ventia.

dr inż. Grzegorz Kubicki Systemy nawiewu pożarowego

Systemy nawiewu pożarowego Systemy nawiewu pożarowego

System oddymiania pożarowego składa się z dwóch zasadniczych elementów: urządzeń odbioru dymu oraz otworów lub urządzeń dostarczania powietrza zewnętrznego (kompensacyjnego). W poprzednich artykułach (RI...

System oddymiania pożarowego składa się z dwóch zasadniczych elementów: urządzeń odbioru dymu oraz otworów lub urządzeń dostarczania powietrza zewnętrznego (kompensacyjnego). W poprzednich artykułach (RI nr 10 i 11/2010) opisane zostały zasady wykorzystania w układach wentylacji pożarowej klap oddymiających i wentylatorów pożarowych. Przyszła zatem kolej na omówienie rozwiązań służących dostarczaniu powietrza kompensacyjnego, których zadaniem jest wypchnięcie powstającego podczas pożaru dymu ze strefy...

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.