RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wełna skalna okryje także chłód

Na zdjęciu: Joanna Pożeżyńska – manager produktu HVAC and FirePro w Dziale Zarządzania Produktowego i Doradztwa Technicznego firmy ROCKWOOL Polska
Fot. Rockwool Polska

Na zdjęciu: Joanna Pożeżyńska – manager produktu HVAC and FirePro w Dziale Zarządzania Produktowego i Doradztwa Technicznego firmy ROCKWOOL Polska


Fot. Rockwool Polska

Rozmowa z Joanną Pożeżyńską – manager produktu HVAC and FirePro w Dziale Zarządzania Produktowego i Doradztwa Technicznego firmy ROCKWOOL Polska

Zobacz także

Redakcja RI Specjalistyczne systemy montażu izolacji technicznych

Specjalistyczne systemy montażu izolacji technicznych Specjalistyczne systemy montażu izolacji technicznych

Firma NOWA Polska założona została w 2005 r. Od początku obecności na rynku specjalizuje się w produkcji zamocowań do izolacji technicznych. Zaczynała od prostych, podstawowych rodzajów zamocowań, żeby...

Firma NOWA Polska założona została w 2005 r. Od początku obecności na rynku specjalizuje się w produkcji zamocowań do izolacji technicznych. Zaczynała od prostych, podstawowych rodzajów zamocowań, żeby z czasem włączyć do oferty bardziej specjalistyczne rozwiązania.

prof. dr inż. Paweł Wargocki Nowe zadania w projektowaniu i eksploatacji wentylacji

Nowe zadania w projektowaniu i eksploatacji wentylacji Nowe zadania w projektowaniu i eksploatacji wentylacji

Rozmowa z prof. Pawłem Wargockim z Duńskiego Uniwersytetu Technicznego, członkiem komisji eksperckiej, która tworzyła i będzie rewidować normę ASHRAE 241.

Rozmowa z prof. Pawłem Wargockim z Duńskiego Uniwersytetu Technicznego, członkiem komisji eksperckiej, która tworzyła i będzie rewidować normę ASHRAE 241.

Paweł Lachman, Waldemar Joniec Rynek pomp ciepła i jego perspektywy

Rynek pomp ciepła i jego perspektywy Rynek pomp ciepła i jego perspektywy

Moim zdaniem podwojenie produkcji nastąpi już w 2–3 lata – opieram się na informacjach na temat inwestycji firm w nowe linie produkcyjne i fabryki. Prawdopodobnie już w 2025 r. produkowanych będzie więcej...

Moim zdaniem podwojenie produkcji nastąpi już w 2–3 lata – opieram się na informacjach na temat inwestycji firm w nowe linie produkcyjne i fabryki. Prawdopodobnie już w 2025 r. produkowanych będzie więcej pomp ciepła niż kotłów gazowych – mówi Paweł Lachman, prezes zarządu PORT PC, w rozmowie z Waldemarem Jońcem, redaktorem naczelnym Rynku Instalacyjnego.

Nie wyobrażamy sobie dziś biur, hoteli, centrów handlowych czy budynków mieszkalnych bez klimatyzacji. Jaki to ma wydźwięk w kontekście izolacji?

Rzeczywiście wentylacja mechaniczna i klimatyzacja występuje dziś powszechnie praktycznie we wszystkich typach budynków. Ale to rodzi pewne konsekwencje. Ilość energii, którą musimy zużyć do ochłodzenia budynku, bywa niewspółmiernie większa od ilości zużywanej na jego ogrzanie.

Skupialiśmy się dotąd na obudowie budynku, żeby ocieplone zostały ściany i dach, a obecnie więcej uwagi trzeba poświęcić izolowaniu instalacji, tak aby nie traciły one energii zużywanej właśnie na ogrzewanie i chłodzenie budynków. Dlatego tak ważny jest wybór jak najlepszego materiału izolacyjnego, który pozwoli utrzymać straty energii na racjonalnie niskim poziomie i zapewni prawidłowe działanie systemów instalacyjnych.

W związku z dynamicznym rozwojem branży instalacji chłodniczych do oferty ROCKWOOL wprowadziliśmy nowość – system izolacyjny TECLIT, który został stworzony z myślą o instalacjach chłodniczych i zimnej wody. Jego właściwości umożliwiają stosowanie go przy temperaturze medium od 0 do 250°C, czyli zarówno na instalacjach zimnych, gorących, jak i tych pracujących w zmiennych temperaturach.

System TECLIT jest uniwersalny – można izolować nim nie tylko instalacje w obiektach użyteczności publicznej, ale też wykorzystywać go w budynkach mieszkaniowych w systemach wentylacji mechanicznej i klimatyzacji.

Inwestorów interesuje koszt realizacji, a także jak najdłuższa i bezproblemowa eksploatacja. Czym by ich pani przekonała?

Bardzo istotnym atutem wełny skalnej jest jej stabilność wymiarowa. To parametr, który zdecydowanie wyróżnia wełnę na tle innych materiałów izolacyjnych. Jest ona odporna na działanie substancji chemicznych i czynników fizycznych. Czas nie wpływa na nią negatywnie – wełna skalna jest bardzo trwała, nie kurczy się, nie rozszerza, nie jest wrażliwa na wahania temperatur – i tym samym nie zmieniają się jej parametry izolacyjne.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że otuliny TECLIT PS mają najniższy współczynnik przewodzenia ciepła na rynku izolacji przeznaczonych do „zimnych” instalacji i bardzo wysoki opór dyfuzyjny.

System TECLIT jest skutecznym zabezpieczeniem przed kondensacją pary wodnej, dlatego może być bezpiecznie stosowany w izolacjach instalacji chłodniczych.

Skuteczną barierę paroszczelną zapewnia w tym wypadku pięciowarstwowa powłoka aluminiowa wzmocniona włóknem szklanym, którą pokryte są zarówno otuliny, jak i maty lamelowe.

Z kolei instalatorzy cenią łatwy montaż.

Szybkość i łatwość montażu to także cechy charakteryzujące nowy system TECLIT. Montaż izolacji w zasadzie nie różni się od standardowej izolacji rurociągów materiałami z wełny skalnej.

Materiał ma odpowiednio dobraną gęstość i jest na tyle sztywny, że z pomocą noża można z łatwością docinać go do wymaganych rozmiarów i kształtów.

Elementów systemu TECLIT nie trzeba kleić, co znacznie przyspiesza proces izolowania – otuliny wyposażone są w zakładki samoprzylepne ułatwiające montaż.

W systemie dostępne są też taśmy aluminiowe do zabezpieczania styków poszczególnych elementów izolacji.

Wyniki testów, które przeprowadziliśmy, wskazują, że izolację systemem TECLIT układa się zdecydowanie szybciej – możemy oszczędzić od 35%, w przypadku skomplikowanych instalacji, do nawet 50% czasu dla prostych odcinków.

W skład systemu TECLIT wchodzi pięć głównych elementów:

  • Pierwszym są otuliny TECLIT PS z wełny skalnej, które pokryte są wielowarstwową powłoką aluminiową wzmocnioną włóknem szklanym.
  • Następnie maty lamelowe TECLIT LM do izolacji skomplikowanych elementów instalacji, np. armatury – zaworów, kołnierzy, pomp itp. – są one również pokryte tą samą powłoką paroszczelną.
  • Dalej mamy uchwyty TECLIT HA wykonane z wełny o bardzo dużej gęstości, pokryte powłoką paroszczelną. Elementy te zapewniają ciągłość izolacji, niwelując mostki termiczne, i jednocześnie przenoszą obciążenia związane z ciężarem instalacji. Daje to gwarancję, że izolacja nie ulegnie uszkodzeniom pod wpływem ciężaru w miejscu podwieszania, czyli bezpośrednio pod obejmami stalowymi.
  • Kolejnymi częściami systemu są taśmy TECLIT AT. To taśma aluminiowa wzmocniona siatką z włókna szklanego przeznaczona do klejenia połączeń izolacji z folią aluminiową na instalacjach rurowych. Natomiast elastyczna taśma TECLIT FT przeznaczona jest do uszczelniania skomplikowanych połączeń izolacji na instalacjach, szczególnie miejsc przebicia paroszczelnej powłoki aluminiowej przez elementy instalacji, np. zawory.

Na co chciałaby pani zwrócić uwagę projektantom przy doborze materiału izolacyjnego?

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, określa najważniejsze cechy, które powinny charakteryzować materiały izolacyjne. Grubość izolacji to jedna rzecz, ale bardzo ważnym aspektem jest zapis mówiący o tym, że wszystkie izolacje stosowane na instalacjach w budynkach powinny mieć właściwości nierozprzestrzeniające ognia, co oznacza, że klasa reakcji na ogień izolacji nie może być gorsza niż B-s3,d0.

Niestety na rynku wciąż możemy znaleźć materiały, które nie spełniają tych norm i nie zapewniają odpowiedniej ochrony przeciwpożarowej. Często ich niższa cena bywa czynnikiem decydującym przy wyborze materiału izolacyjnego. Tymczasem system TECLIT jest dziś jedynym dostępnym na rynku niepalnym rozwiązaniem, o klasie reakcji na ogień A2–s1,d0, gwarantującym spełnienie wymagań prawnych w zakresie bezpieczeństwa pożarowego.

Projektantom oddajemy do dyspozycji dobre materiały ułatwiające dobór właściwej izolacji i grupę doradców, którzy wspomagają pracę projektantów. Na naszej stronie internetowej można również znaleźć specjalny program kalkulacyjny Heatrock, który pomoże w obliczeniach dotyczących doboru izolacji termicznej instalacji technicznych.

Czytaj też: Rozwój technologii pomp ciepła w oparciu o transfer wiedzy do przemysłu >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

dr Artur Miros Termomodernizacja istniejących izolacji technicznych w instalacjach

Termomodernizacja istniejących izolacji technicznych w instalacjach Termomodernizacja istniejących izolacji technicznych w instalacjach

Z uwagi na rosnące wymagania w zakresie efektywności energetycznej kwestia izolowania termicznego stała się przedmiotem zainteresowania wielu gałęzi gospodarki. Podczas modernizacji obiektów w budownictwie...

Z uwagi na rosnące wymagania w zakresie efektywności energetycznej kwestia izolowania termicznego stała się przedmiotem zainteresowania wielu gałęzi gospodarki. Podczas modernizacji obiektów w budownictwie mieszkalnym, publicznym i przemysłowym duże znaczenie ma poprawny dobór i wykonanie nie tylko izolacji termicznej konstrukcji, ale też izolacji instalacji grzewczych, ciepłej i zimnej wody oraz wentylacyjnych.

wj Izolacje techniczne w instalacjach przemysłowych i sieciach komunalnych

Izolacje techniczne w instalacjach przemysłowych i sieciach komunalnych Izolacje techniczne w instalacjach przemysłowych i sieciach komunalnych

Efektywność energetyczna nabiera znaczenia nie tylko jako kwestia ekonomiczna i ekologiczna, ale też w obszarze bezpieczeństwa energetycznego. Skuteczna izolacja termiczna zwiększa efektywność procesów,...

Efektywność energetyczna nabiera znaczenia nie tylko jako kwestia ekonomiczna i ekologiczna, ale też w obszarze bezpieczeństwa energetycznego. Skuteczna izolacja termiczna zwiększa efektywność procesów, w których udział biorą urządzenia i instalacje wytwarzające ciepło lub chłód.

Redakcja RI Izolacje techniczne – zapobieganie stratom energii i korozji instalacji

Izolacje techniczne – zapobieganie stratom energii i korozji instalacji Izolacje techniczne – zapobieganie stratom energii i korozji instalacji

Izolacje techniczne w instalacjach powinny skutecznie chronić nie tylko przed stratami energii (zyskami lub stratami ciepła i chłodu), ale także przed kondensacją pary wodnej na powierzchni przewodów,...

Izolacje techniczne w instalacjach powinny skutecznie chronić nie tylko przed stratami energii (zyskami lub stratami ciepła i chłodu), ale także przed kondensacją pary wodnej na powierzchni przewodów, a w razie potrzeby pełnić nawet funkcję izolacji akustycznej.

Redakcja RI Izolacje techniczne - rodzaje i zastosowanie

Izolacje techniczne - rodzaje i zastosowanie Izolacje techniczne - rodzaje i zastosowanie

Izolacje techniczne to materiały izolacyjne przeznaczone do ochrony i zabezpieczeń wyposażenia technicznego przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych, zachowania warunków technologicznych niezbędnych...

Izolacje techniczne to materiały izolacyjne przeznaczone do ochrony i zabezpieczeń wyposażenia technicznego przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych, zachowania warunków technologicznych niezbędnych do sprawnej eksploatacji aparatury i instalacji.

mgr inż. Ryszard Borkowski Izolacje termiczne w zastosowaniach przemysłowych

Izolacje termiczne w zastosowaniach przemysłowych Izolacje termiczne w zastosowaniach przemysłowych

Podstawą oszczędzania energii w instalacjach w energetyce i przemyśle jest dobrze zaprojektowana i należycie wykonana izolacja termiczna. Zagadnienie to ściśle wiąże się z ochroną środowiska – mniejsze...

Podstawą oszczędzania energii w instalacjach w energetyce i przemyśle jest dobrze zaprojektowana i należycie wykonana izolacja termiczna. Zagadnienie to ściśle wiąże się z ochroną środowiska – mniejsze straty ciepła i chłodu oznaczają lepsze wykorzystanie energii, mniejsze zużycie paliw i mniejszą emisję zanieczyszczeń do atmosfery. To z kolei przekłada się na wyniki ekonomiczne prowadzonych procesów.

Robert Kotwas Dźwiękochłonność izolacji akustycznych w instalacjach HVAC

Dźwiękochłonność izolacji akustycznych w instalacjach HVAC Dźwiękochłonność izolacji akustycznych w instalacjach HVAC

Elementy systemów transportujących ciepłe lub zimne powietrze w budynkach mogą generować hałas, który w dłuższej perspektywie obniża komfort akustyczny. Warto więc odpowiedzieć na pytanie, dlaczego projektanci...

Elementy systemów transportujących ciepłe lub zimne powietrze w budynkach mogą generować hałas, który w dłuższej perspektywie obniża komfort akustyczny. Warto więc odpowiedzieć na pytanie, dlaczego projektanci i inżynierowie odpowiadający za instalacje HVAC nie powinni ograniczać się jedynie do jednoliczbowego współczynnika dźwiękochłonności αw.

wj Instalacje przemysłowe a izolacje oszczędzające ciepło i chłód

Instalacje przemysłowe a izolacje oszczędzające ciepło i chłód Instalacje przemysłowe a izolacje oszczędzające ciepło i chłód

Potencjał oszczędności energii w instalacjach przemysłowych skłonił Unię Europejską do wprowadzenia specjalnych regulacji prawnych. Zobowiązują one przedsiębiorstwa do przeglądu całej gospodarki energetycznej...

Potencjał oszczędności energii w instalacjach przemysłowych skłonił Unię Europejską do wprowadzenia specjalnych regulacji prawnych. Zobowiązują one przedsiębiorstwa do przeglądu całej gospodarki energetycznej firmy, diagnozy stanu użytkowania energii, wskazania środków poprawy efektywności jej wykorzystania, a także przygotowania i wdrożenia systemu zarządzania energią.

Waldemar Joniec news Następny krok w izolacji wymaga rewolucji technologicznej

Następny krok w izolacji wymaga rewolucji technologicznej Następny krok  w izolacji wymaga rewolucji  technologicznej

Maciej Trzoch, dyrektor generalny Steinbacher Izoterm Sp. z o.o., w rozmowie z Waldemarem Jońcem, redaktorem naczelnym miesięcznika "Rynek Instalacyjny", dzieli się uwagami dotyczącymi misji kierowanej...

Maciej Trzoch, dyrektor generalny Steinbacher Izoterm Sp. z o.o., w rozmowie z Waldemarem Jońcem, redaktorem naczelnym miesięcznika "Rynek Instalacyjny", dzieli się uwagami dotyczącymi misji kierowanej przez siebie firmy, perspektyw rozwoju izolacji technicznych, jakości wykonawstwa izolacji i polityki kształcenia kadr.

dr Artur Miros Izolacje techniczne w obiektach zabytkowych

Izolacje techniczne w obiektach zabytkowych Izolacje techniczne w obiektach zabytkowych

Priorytetem we wszystkich działaniach remontowych dotyczących obiektów zabytkowych jest zachowanie ich historycznych walorów. Wybór izolacji instalacji technicznych decyduje o ochronie obiektu zabytkowego...

Priorytetem we wszystkich działaniach remontowych dotyczących obiektów zabytkowych jest zachowanie ich historycznych walorów. Wybór izolacji instalacji technicznych decyduje o ochronie obiektu zabytkowego przed uszkodzeniami związanymi z wprowadzeniem nowych elementów, jego ochronie przeciwpożarowej, a także optymalizacji kosztów eksploatacyjnych.

Redakcja RI 11 najczęstszych błędów przy wykonywaniu termoizolacji

11 najczęstszych błędów przy wykonywaniu termoizolacji 11 najczęstszych błędów przy wykonywaniu termoizolacji

Właściwe ocieplenie budynku gwarantuje niższe koszty ogrzewania. Dlatego ważna dla późniejszej eksploatacji budynku oraz jego estetyki jest jakość wykonywania prac termoizolacyjnych. Jakie są najczęściej...

Właściwe ocieplenie budynku gwarantuje niższe koszty ogrzewania. Dlatego ważna dla późniejszej eksploatacji budynku oraz jego estetyki jest jakość wykonywania prac termoizolacyjnych. Jakie są najczęściej popełniane błędy wykonawcze przy użyciu styropianu?

Redakcja RI Izolacje techniczne w wentylacji i klimatyzacji

Izolacje techniczne w wentylacji i klimatyzacji Izolacje techniczne w wentylacji i klimatyzacji

W nowych budynkach, które muszą spełniać wysokie wymagania odnośnie do efektywności energetycznej, instalacje wentylacji mechanicznej lub klimatyzacji stają się standardem. Ponadto w obiektach pozbawionych...

W nowych budynkach, które muszą spełniać wysokie wymagania odnośnie do efektywności energetycznej, instalacje wentylacji mechanicznej lub klimatyzacji stają się standardem. Ponadto w obiektach pozbawionych wentylacji mechanicznej trudno jest osiągnąć komfort i odpowiednią jakość powietrza przy szczelnie zaizolowanych konstrukcjach budynków.

dr Artur Miros Grubości termoizolacji w instalacjach technicznych i przemysłowych

Grubości termoizolacji w instalacjach technicznych i przemysłowych Grubości termoizolacji w instalacjach technicznych i przemysłowych

Autor wskazuje różnice w wymaganiach prawnych dotyczących doboru minimalnej grubości izolacji cieplnej dla instalacji technicznych i przemysłowych i przedstawia własne propozycję ujednolicenia niespójności,...

Autor wskazuje różnice w wymaganiach prawnych dotyczących doboru minimalnej grubości izolacji cieplnej dla instalacji technicznych i przemysłowych i przedstawia własne propozycję ujednolicenia niespójności, a bazując na wymaganiach w odniesieniu do grubości izolacji z przepisów prawnych poddał sprawdzeniu spełnienie wymagań bezpieczeństwa dotyczącego temperatury na powierzchni instalacji rurowej w oparciu o metodę według normy PN-B-20105:2014-09 pozwalającej na obliczanie grubości izolacji termicznej.

dr Artur Miros Preizolowane rury giętkie – badania własności

Preizolowane rury giętkie – badania własności Preizolowane rury giętkie – badania własności

Autor omawia zmiany procedur badawczych określania przewodności cieplnej rur preizolowanych oraz nowe wytyczne kontroli ich jakości i wprowadzania na rynek.

Autor omawia zmiany procedur badawczych określania przewodności cieplnej rur preizolowanych oraz nowe wytyczne kontroli ich jakości i wprowadzania na rynek.

mgr inż. Bartosz Cyba, mgr inż. Ilona Czerkawska, dr inż. Piotr Jadwiszczak Straty ciepła zjeżdżalni wodnych w basenach krytych

Straty ciepła zjeżdżalni wodnych w basenach krytych Straty ciepła zjeżdżalni wodnych w basenach krytych

Straty ciepła zjeżdżalni wodnych, choć pomijane w bilansach cieplnych, mogą mieć znaczący udział w kosztach utrzymania obiektu basenowego. W celu zmniejszenia tych strat stosować można docieplenie ścianek...

Straty ciepła zjeżdżalni wodnych, choć pomijane w bilansach cieplnych, mogą mieć znaczący udział w kosztach utrzymania obiektu basenowego. W celu zmniejszenia tych strat stosować można docieplenie ścianek zjeżdżalni wodnych, a gdy nie ma możliwości ich montażu, należy maksymalnie ograniczyć przepływ powietrza w zjeżdżalni, gdy nie jest ona wykorzystywana – głównie w okresie nocnym.

dr inż. Jarosław Müller, prof. PK, mgr inż. Agnieszka Łojek Akustyka w klimatyzacji Cz. 2.Przykładowe obliczenia akustyczne dla czytelni

Akustyka w klimatyzacji Cz. 2.Przykładowe obliczenia akustyczne dla czytelni Akustyka w klimatyzacji Cz. 2.Przykładowe obliczenia akustyczne dla czytelni

Instalacje klimatyzacyjne stają się standardem w budynkach biurowych i użyteczności publicznej. Ich zadaniem jest zapewnienie użytkownikom komfortu. Jednym z najważniejszych aspektów komfortu jest akustyka....

Instalacje klimatyzacyjne stają się standardem w budynkach biurowych i użyteczności publicznej. Ich zadaniem jest zapewnienie użytkownikom komfortu. Jednym z najważniejszych aspektów komfortu jest akustyka. W części pierwszej artykułu omówiono wybrane zagadnienia akustyki instalacji i pomieszczeń. Poniżej zawarto przykład obliczeń dla typowej instalacji klimatyzacyjnej takiej koncepcji rozprowadzenia powietrza poprzez nawiewniki, aby spełniała ona wymagania akustyczne dla czytelni, które wynoszą...

mgr inż. Katarzyna Rybka Izolacje techniczne i przemysłowe Współczesne technologie i aktualne wymagania prawne

Izolacje techniczne i przemysłowe Współczesne technologie i aktualne wymagania prawne Izolacje techniczne i przemysłowe Współczesne technologie i aktualne wymagania prawne

W dobie budynków energooszczędnych stosowanie izolacji na instalacji jest praktycznie nieodzowne. Transport energii jest kosztowny, w przypadku sieci kanałowych jednostkowe straty energii w zależności...

W dobie budynków energooszczędnych stosowanie izolacji na instalacji jest praktycznie nieodzowne. Transport energii jest kosztowny, w przypadku sieci kanałowych jednostkowe straty energii w zależności od średnicy przewodów ciepłowniczych mogą sięgać nawet 90 W/m.

Waldemar Joniec Systemy mocowania i wyciszania instalacji

Systemy mocowania i wyciszania instalacji Systemy mocowania i wyciszania instalacji

O tym, jakie znaczenie ma dobra jakość instalacji, wykonanie z odpowiednich materiałów i z pewnym systemem połączeń i mocowań, nie trzeba nikogo przekonywać. Tak samo powszechna jest wiedza o atutach i...

O tym, jakie znaczenie ma dobra jakość instalacji, wykonanie z odpowiednich materiałów i z pewnym systemem połączeń i mocowań, nie trzeba nikogo przekonywać. Tak samo powszechna jest wiedza o atutach i zasadach stosowania izolacji termicznej przewodów. Instalatorzy potrafią też coraz bardziej docenić wygodę pracy, szybkość i pewność wykonania. Do ich dyspozycji są już także specjalne systemy mocowań i wyciszania przewodów oraz urządzeń.

Redakcja RI Specjalistyczne systemy montażu izolacji technicznych

Specjalistyczne systemy montażu izolacji technicznych Specjalistyczne systemy montażu izolacji technicznych

Firma NOWA Polska założona została w 2005 r. Od początku obecności na rynku specjalizuje się w produkcji zamocowań do izolacji technicznych. Zaczynała od prostych, podstawowych rodzajów zamocowań, żeby...

Firma NOWA Polska założona została w 2005 r. Od początku obecności na rynku specjalizuje się w produkcji zamocowań do izolacji technicznych. Zaczynała od prostych, podstawowych rodzajów zamocowań, żeby z czasem włączyć do oferty bardziej specjalistyczne rozwiązania.

Waldemar Joniec Piony i przepusty instalacyjne

Piony i przepusty instalacyjne Piony i przepusty instalacyjne

Przepusty instalacyjne to miejsca przejścia instalacji pomiędzy wydzielonymi strefami pożarowymi, które wyznaczają oddzielenia przeciwpożarowe, tj. ściany, stropy i drzwi.

Przepusty instalacyjne to miejsca przejścia instalacji pomiędzy wydzielonymi strefami pożarowymi, które wyznaczają oddzielenia przeciwpożarowe, tj. ściany, stropy i drzwi.

dr inż. Piotr Ziętek Izolacje techniczne – wymagania prawne

Izolacje techniczne – wymagania prawne Izolacje techniczne –  wymagania prawne

Głównym zadaniem izolacji technicznych w instalacjach sanitarnych jest ograniczenie strat energii cieplnej, które występują, gdy temperatura otoczenia odbiega od temperatury wewnątrz instalacji. Problem...

Głównym zadaniem izolacji technicznych w instalacjach sanitarnych jest ograniczenie strat energii cieplnej, które występują, gdy temperatura otoczenia odbiega od temperatury wewnątrz instalacji. Problem dotyczy zarówno rurociągów grzejnych będących składnikiem układów c.o., instalacji c.w.u., systemów chłodniczych, jak i przewodów wentylacji bytowej i klimatyzacji. Innym równie ważnym zagadnieniem jest ochrona instalacji przed kondensacją na jej powierzchni pary wodnej, która może wystąpić, jeżeli...

Waldemar Joniec Izolacje przewodów oddymiających

Izolacje przewodów oddymiających Izolacje przewodów oddymiających

Instalacja wentylacji oddymiającej powinna podczas pożaru usuwać dym z intensywnością, która zapewni odpowiednią ilość czasu na ewakuację ludzi i umożliwi prowadzenie akcji gaśniczej. Przewody powinny...

Instalacja wentylacji oddymiającej powinna podczas pożaru usuwać dym z intensywnością, która zapewni odpowiednią ilość czasu na ewakuację ludzi i umożliwi prowadzenie akcji gaśniczej. Przewody powinny być wykonane z właściwych materiałów oraz zainstalowane i zabezpieczone tak, aby same nie stały się drogami, przez które pożar rozprzestrzeni się w budynku.

prof. dr hab. inż. Witold M. Lewandowski, mgr inż. Weronika Lewandowska-Iwaniak, dr Anna Melcer Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego

Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego

W artykule opisano materiały budowlane zawierające substancje podlegające przemianom fazowym (PCM – Phase Change Material). Stała temperatura przemiany fazowej pozwala stabilizować temperaturę nie tylko...

W artykule opisano materiały budowlane zawierające substancje podlegające przemianom fazowym (PCM – Phase Change Material). Stała temperatura przemiany fazowej pozwala stabilizować temperaturę nie tylko poszczególnych pomieszczeń, ale również całych budynków, w których materiały te zostały zastosowane.

prof. dr hab. inż. Witold M. Lewandowski, mgr inż. Weronika Lewandowska-Iwaniak Bilans cieplny w budynku. Zastosowanie izolacji transparentnych (cz. 2.)

Bilans cieplny w budynku. Zastosowanie izolacji transparentnych (cz. 2.) Bilans cieplny w budynku. Zastosowanie izolacji transparentnych (cz. 2.)

W artykule (cz. 1 – „RI” nr 12/2010) omówiono wielofunkcyjne izolacje energetyczne nowej generacji, chroniące przed stratami energii cieplnej, ale dodatkowo umożliwiające jeszcze pobranie energii promieniowania...

W artykule (cz. 1 – „RI” nr 12/2010) omówiono wielofunkcyjne izolacje energetyczne nowej generacji, chroniące przed stratami energii cieplnej, ale dodatkowo umożliwiające jeszcze pobranie energii promieniowania słonecznego. W ten sposób, dostarczając energię słoneczną i ograniczając straty energii cieplnej, izolacje transparentne poprawiają bilans energetyczny budynku i zmniejszają koszty jego eksploatacji.

prof. dr hab. inż. Witold M. Lewandowski, mgr inż. Weronika Lewandowska-Iwaniak Bilans cieplny w budynku. Jak zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło?

Bilans cieplny w budynku. Jak zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło? Bilans cieplny w budynku. Jak zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło?

W artykule szczegółowo przedstawiono znaczący wpływ izolacji na zapotrzebowanie budynku na ciepło i komfort cieplny jego mieszkańców. W kolejnej publikacji omówione zostaną izolacje transparentne, umożliwiające...

W artykule szczegółowo przedstawiono znaczący wpływ izolacji na zapotrzebowanie budynku na ciepło i komfort cieplny jego mieszkańców. W kolejnej publikacji omówione zostaną izolacje transparentne, umożliwiające pozyskanie przez budynek ciepła z otoczenia.

Najnowsze produkty i technologie

HOMEKONCEPT Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety! Projekty domów piętrowych – poznaj ich zalety!

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni...

W obliczu rosnącej wartości przestrzeni mieszkalnej i zróżnicowanych potrzeb współczesnych rodzin, budowa domu piętrowego jest optymalnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywne wykorzystanie powierzchni z komfortem i funkcjonalnością. Projekty domów piętrowych, skupiające się na optymalnym wykorzystaniu powierzchni budynku, oferują przemyślane układy przestrzenne.

ECO Comfort Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy Klimatyzacja kanałowa do domu: zastosowania, rodzaje, tryby pracy

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i...

Zadaniem klimatyzacji jest przede wszystkim obniżenie zbyt wysokiej temperatury w budynku i dostosowanie jej do parametrów, które będą zapewniały komfortowe warunki pracy lub odpoczynku. Gorące lata i okresy długotrwałych upałów są silnie odczuwalne nawet w nowoczesnych, dobrze izolowanych budynkach wyposażonych w rolety zewnętrzne lub wewnętrzne, dlatego nowoczesne systemy klimatyzacji są coraz chętniej wybierane przez inwestorów, którzy budują lub modernizują swoje domy.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Promocja Cashback od Panasonic

Promocja Cashback od Panasonic Promocja Cashback od Panasonic

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

Zwrot 2000 zł za zakup i rejestrację kompletu pompy ciepła Aquarea T-CAP

ECO Comfort Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024! Montaż klimatyzatora: cena, rodzaje urządzeń, koszt montażu klimatyzacji w domu w 2024!

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki...

Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki nie ograniczają się jedynie do pojedynczych zadań.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Majówka z Hisense Easy Smart

Majówka z Hisense Easy Smart Majówka z Hisense Easy Smart

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

Kupuj w maju klimatyzatory Easy Smart i odbieraj bony o wartości 800 PLN!

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta NOWOŚĆ! Klimatyzator BREVA E marki Beretta

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Ten model nie tylko idealnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu, ale także oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań z myślą o środowisku i komforcie użytkowników.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.