Co warto wiedzieć o wentylacji higrosterowanej

Nawiewnik higrosterowany okienny; Ventair
Technologia higrosterowania bazuje na wykorzystaniu poziomu wilgotności jako kryterium dostosowania ilości powietrza wentylacyjnego do potrzeb użytkowników. Tym sposobem systemy wentylacji higrosterowanej pracują tylko wtedy, gdy jest to konieczne.
Zobacz także
Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Energooszczędne rozwiązania grzewcze i chłodnicze dla hoteli

Podczas projektowania obiektów hotelarskich coraz ważniejsze dla architektów oraz projektantów branżowych stają się kwestie związane z racjonalnym zużyciem energii. Efekt ten jest osiągany poprzez zastosowanie...
Podczas projektowania obiektów hotelarskich coraz ważniejsze dla architektów oraz projektantów branżowych stają się kwestie związane z racjonalnym zużyciem energii. Efekt ten jest osiągany poprzez zastosowanie rozwiązań architektoniczno-budowlanych, które zmniejszają potrzeby cieplne budynku oraz likwidują mostki termiczne. Stosuje się też systemy instalacyjne, które zapewniają odpowiedni komfort cieplny, zmniejszają koszty eksploatacyjne budynku oraz podnoszą prestiż ekologiczny obiektu. Jakie rozwiązania...
Alfako Sp. z o.o. Zredukuj straty ciepła dzięki kurtynom powietrznym Alfa-Therm

Nasza firma od lat zajmuje się przygotowaniem rozwiązań mających na celu zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego magazynów, warsztatów, centrów logistycznych oraz hal produkcyjnych. Doświadczenie,...
Nasza firma od lat zajmuje się przygotowaniem rozwiązań mających na celu zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego magazynów, warsztatów, centrów logistycznych oraz hal produkcyjnych. Doświadczenie, jakie zbudowaliśmy przez ten czas, pozwala nam odpowiednio reagować na bieżącą sytuację i oczekiwania klientów.
PRO-VENT SYSTEMY WENTYLACYJNE Komfortowa wentylacja dla budynku z czystym powietrzem

Komfortowa wentylacja pozwala ograniczyć koszty ogrzewania, a latem naturalnie i zdrowo schłodzić powietrze. Co więcej, pomaga zapobiegać uczuciu duszności w okresie upałów, a zimą dowilżać suche powietrze...
Komfortowa wentylacja pozwala ograniczyć koszty ogrzewania, a latem naturalnie i zdrowo schłodzić powietrze. Co więcej, pomaga zapobiegać uczuciu duszności w okresie upałów, a zimą dowilżać suche powietrze w budynku. Dobrze, jeśli działa także prozdrowotnie, redukując stężenie bakterii i grzybów w powietrzu wentylacyjnym.
W systemie wentylacji higrosterowanej istotną rolę odgrywa czujnik, który w sposób ciągły mierzy wilgotność względną w pomieszczeniu. Uzyskane w tym zakresie informacje umożliwiają sterowanie ilością przepływającego powietrza. Stąd też natężenie jego przepływu, zapewnione przez nawiewniki i kratki wyciągowe, zwiększa się wraz ze wzrostem poziomu wilgotności.
Przeczytaj więcej o Wentylacji sterowanej parą »
W wentylacji higrosterowanej nawiew jest uruchamiany i wzrasta, gdy zwiększa się poziom wilgotności, co jest związane z obecnością użytkowników w danym pomieszczeniu. Pozostałe pomieszczenia, z których akurat nikt nie korzysta, mają zapewniony wyłącznie minimalny przepływ powietrza. Pozwala to zaoszczędzić energię niezbędną do ogrzania powietrza wentylacyjnego.
Inną cechą nowoczesnych systemów higrosterowanych jest zastosowanie elementów higroskopijnych o bardzo dokładnie dobranych parametrach. Ich reakcja na zmiany poziomu pary wodnej jest szybka i powtarzalna. Są one również odporne na wahania bezwzględnej wilgotności zewnętrznej w ciągu roku.
Rodzaje wentylacji higrosterowanej
Typowy mechaniczny system wentylacji, który bazuje na zasadzie higrosterowania, uwzględnia nawiewniki, kratki wyciągowe i wentylatory. Kratki wyciągowe, umieszczane w kuchni lub łazience, łączone są z wentylatorem za pomocą przewodów. Zadaniem czujnika higroskopijnego jest sterowanie otwarciem przepustnic. Kratka automatycznie reguluje strumień powietrza, które jest odprowadzane z pomieszczenia. Istotną rolę w mechanicznym systemie wentylacji higrosterowanej odgrywają wentylatory. Ich zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego podciśnienia powietrza przepływającego przez kanał wentylacyjny.
Dowiedz się, jak kontrolować wentylację mieszkania »
Wentylacja higrosterowana działać może również na zasadzie grawitacji. W rozwiązaniach tego typu przepływ regulują nawiewniki, które zapewniają dopływ odpowiedniej ilości świeżego powietrza do pomieszczenia, a z kolei kratki wywiewne regulują strumień powietrza wywiewanego.
Stosowane są też instalacje hybrydowe. W takim systemie powietrze jest dostarczane do pokoi za pomocą higrosterowanych nawiewników, a usuwane z kuchni, łazienek czy toalet przy użyciu higrosterowanych kratek wywiewnych. Niezależnie od warunków atmosferycznych odpowiednie podciśnienie konieczne do wymuszenia przepływu powietrza zapewnia nasada wentylacyjna umieszczona na zakończeniu kanałów wentylacyjnych.
Praca nasady może mieć charakter ciągły lub okresowy. Dlatego można ją wyłączyć, w przypadku gdy warunki atmosferyczne umożliwiają prawidłową wentylację naturalną. Nasada może zostać uruchomiona po otrzymaniu sygnału z czujnika ciśnienia lub temperatury.
Nawiewniki
W normie PN-B-03430:1983/Az3:2000 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania określono m.in. maksymalną wysokość budynków, w których można stosować wentylację grawitacyjną. Norma ta określa też wymagania dla nawiewników powietrza zewnętrznego oraz zakres ich stosowania w obiektach budowlanych.
Zakładając różnicę ciśnienia po obu stronach nawiewnika wynoszącą 10 Pa, strumień objętości powietrza, który przepływa przez całkowicie otwarty nawiewnik, w przypadku wentylacji grawitacyjnej powinien wynosić od 20 do 50 m3/h oraz od 15 do 30 m3/h dla wentylacji mechanicznej wywiewnej. Minimalna ilość powietrza dostarczanego przez nawiewnik całkowicie zamknięty powinna mieścić się pomiędzy 20 a 30% wydajności maksymalnej.
Przeczytaj artykuły o nawiewnikach mieszkaniowych »
Nawiewniki higrosterowane instaluje się w specjalnym gnieździe. Jest ono najczęściej wyfrezowane w górnej części ramy okna. Może to być również kaseta żaluzji zwijanej lub przepust ścienny. Jeżeli nawiewnik jest instalowany na oknie lub w przepuście ściennym, urządzenie montuje się od strony pomieszczenia. Kratki wywiewne są oferowane jako modele z nasadką lub podstawą, która umożliwia mocowanie na tzw. kinkiet.
Na rynku oferowane są też modele z akustycznym wytłumieniem. Urządzenia tego typu warto uwzględnić w miejscach, w których wymagana jest skuteczna ochrona przed hałasem. Istnieje możliwość zastosowania łącznika i okapu akustycznego. Poziom tłumienia akustycznego mieści się w granicach 35–42 dB(A). Wielkość przepływu powietrza w nawiewnikach z wytłumieniem akustycznym, przy wilgotności względnej 30%, wynosi 5 m3/h. Wraz ze wzrostem wilgotności względnej wydajność zmienia się, a przy 70% osiąga wartość maksymalną 30 m3/h.
Wentylacja higrosterowana znajduje zastosowanie w budynkach mieszkalnych, hotelach itp., często montuje się ją w obiektach poddawanych termomodernizacji. Nawiewniki okienne instaluje się w oknach wykonanych z PVC, drewna czy aluminium. Dobór odpowiedniego nawiewnika powinien być poprzedzony obliczeniami wymaganej ilości powietrza wentylacyjnego z uwzględnieniem potrzeb użytkowników i warunków higienicznych pomieszczenia. Dopływ powietrza do kuchni i łazienek z gazowymi podgrzewaczami wody wymaga stosowania nawiewników bez możliwości ograniczenia przepływu strumienia powietrza.
Przeczytaj artykuły nt. instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnych »
Znając zapotrzebowanie na ilość powietrza konieczną do wentylacji lokalu czy pomieszczenia oraz wydajności nawiewników, można obliczyć, ile urządzeń należy zastosować, za pomocą wzoru:
n = Vn/Vs
gdzie:
n – wymagana liczba nawiewników [szt.],
Vn– ilość powietrza wynikająca z warunków higienicznych, zgodnie z normą PN-83/B-03430 [m3/h],
Vs– ilość powietrza, jaka może przepłynąć przez nawiewnik przy różnicy ciśnień 10 Pa [m3/h].
Oprac. redakcja