RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Obowiązki i prawa inspektora nadzoru inwestorskiego (cz. 2)

Obowiązki i prawa inspektora nadzoru inwestorskiego (cz. 2)

Obowiązki i prawa inspektora nadzoru inwestorskiego (cz. 2)

W pierwszej części artykułu (RI nr 3/2009) omówiono przepisy prawne i wymagania formalne warunkujące działalność nadzoru inwestorskiego, obiekty i prace, dla których powołanie inspektora nadzoru jest konieczne, oraz jego podstawowe obowiązki wynikające z zapisów Prawa budowlanego. W części drugiej autor kontynuuje omawianie ustawowych obowiązków inspektora, zwraca uwagę na możliwość rozszerzenia zakresu powinności w umowach o pełnienie nadzoru oraz analizuje prawa inspektorów nadzoru i zasady ustalania ich wynagrodzeń.

Zobacz także

Mastervent Tomasz Miliński Skuteczność odpylania jako istotny aspekt bezpieczeństwa pracy

Skuteczność odpylania jako istotny aspekt bezpieczeństwa pracy Skuteczność odpylania jako istotny aspekt bezpieczeństwa pracy

Emisja pyłów powstających w procesach technologicznych jest jednym z poważniejszych problemów stwarzających zagrożenie dla osób przebywających w ich otoczeniu. Głównymi źródłami pyłów są procesy cięcia...

Emisja pyłów powstających w procesach technologicznych jest jednym z poważniejszych problemów stwarzających zagrożenie dla osób przebywających w ich otoczeniu. Głównymi źródłami pyłów są procesy cięcia materiałów, transportowania, szlifowania i polerowania. Pyły są nie tylko zagrożeniem zdrowotnym, ale również mogą być przyczyną wybuchu.

Mastervent Tomasz Miliński Urządzenia do pochłaniania zanieczyszczeń i obliczanie ilości powietrza odciąganego

Urządzenia do pochłaniania zanieczyszczeń i obliczanie ilości powietrza odciąganego Urządzenia do pochłaniania zanieczyszczeń i obliczanie ilości powietrza odciąganego

Skuteczny odciąg zanieczyszczonego powietrza to problem wielu zakładów produkcyjnych. Źle wykonana wentylacja miejscowa w miejscu obróbki materiałów może powodować gromadzenie się pyłu na stanowisku pracy...

Skuteczny odciąg zanieczyszczonego powietrza to problem wielu zakładów produkcyjnych. Źle wykonana wentylacja miejscowa w miejscu obróbki materiałów może powodować gromadzenie się pyłu na stanowisku pracy oraz w jego okolicach, co w konsekwencji może doprowadzić do powstania tzw. obłoku pyłowego, a niewielkie zaiskrzenie mechaniczne lub otwarty ogień mogą spowodować wybuch.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Energooszczędne rozwiązania grzewcze i chłodnicze dla hoteli

Energooszczędne rozwiązania grzewcze i chłodnicze dla hoteli Energooszczędne rozwiązania grzewcze i chłodnicze dla hoteli

Podczas projektowania obiektów hotelarskich coraz ważniejsze dla architektów oraz projektantów branżowych stają się kwestie związane z racjonalnym zużyciem energii. Efekt ten jest osiągany poprzez zastosowanie...

Podczas projektowania obiektów hotelarskich coraz ważniejsze dla architektów oraz projektantów branżowych stają się kwestie związane z racjonalnym zużyciem energii. Efekt ten jest osiągany poprzez zastosowanie rozwiązań architektoniczno-budowlanych, które zmniejszają potrzeby cieplne budynku oraz likwidują mostki termiczne. Stosuje się też systemy instalacyjne, które zapewniają odpowiedni komfort cieplny, zmniejszają koszty eksploatacyjne budynku oraz podnoszą prestiż ekologiczny obiektu. Jakie rozwiązania...

Obowiązki inspektora nadzoru inwestycyjnego wynikające z ustawy Prawo budowlane – cd.

Nie ma obecnie żadnych ogólnie obowiązujących przepisów regulujących odbiory robót budowlanych, tak przejściowych, jak i końcowych. Kwestie te pozostawione są do uregulowania przez same strony umowy o roboty budowlane (a w praktyce, ze względu na zlecanie większości robot w procedurach przetargowych, decyduje o tym inwestor przygotowujący dokumentację przetargową). Zwyczajowo utarło się, że roboty ulegające zakryciu i zanikające, zgłaszane przez kierownika budowy lub kierownika robót (jest to jego ustawowy obowiązek, o czym przypomina mu art. 22 Prawa budowlanego [4]), odbierane są na podstawie wpisów dokonywanych przez inspektora w dzienniku budowy.

Warto zauważyć, że nie ma również żadnego oficjalnego katalogu tego typu robót, można jedynie ogólnie stwierdzić, że zakryciu ulegają te roboty, których efekty pozostają w obiekcie, lecz po wykonaniu kolejnych robót przestają być widoczne (jak zbrojenie konstrukcji po jej zabetonowaniu, izolacje po wykonaniu warstw zabezpieczających czy, aby pozostać przy robotach instalacyjnych, malowanie rur instalacji po zamontowaniu np. izolacji termicznej).

Z kolei za roboty zanikające przyjęło się uważać te prace, które są konieczne dla wykonania robót podstawowych, lecz mają charakter tymczasowy i po wykonaniu robót podstawowych są demontowane (jak np. deskowania czy rusztowania). W razie zlekceważenia przez kierownika obowiązku zgłoszenia takich robót do odbioru inspektor jest w pełni uprawniony do żądania ich odkrycia (choć oczywiście nie musi z tego uprawnienia korzystać), a zwyczajowe zasady (do końca 1994 roku mające rangę przepisu wykonawczego) przewidywały, niezależnie od wyniku dokonanego sprawdzenia, poniesienie konsekwencji finansowych (odkrycie, często wiążące się ze zniszczeniem nawet prawidłowo wykonanych robót i ich ponowne odtworzenie) przez stronę winną zaniedbania formalnego.

Szczególnym momentem dla każdej budowy jest okres kończenia robót i zgłaszania obiektu do końcowego odbioru. Wspomniane już archiwalne przepisy wykonawcze do poprzedniej ustawy z roku 1974 [3] obowiązkom inspektora z tym związanym poświęcały cały rozdział, natomiast obecny zapis ustawowy jest bardzo lakoniczny i wspomina jedynie o „przygotowaniu i udziale w czynnościach odbioru” (art. 25 pkt 3 Prawa budowlanego [4]).

Zatem znowu sięgając do regulacji zwyczajowych, można przyjąć, że wpisane w dzienniku budowy oświadczenie kierownika budowy o zakończeniu robót i gotowości obiektu do odbioru końcowego powinno być poświadczone przez inspektora nadzoru inwestorskiego. Oraz że dopiero takie poświadczenie winno powodować podjęcie dalszych czynności odbiorowych, wynikających już z treści umowy o realizację, jak np. powołanie przez inwestora komisji odbiorowej i rozpoczęcie jej prac.

Należy w tym miejscu zwrócić uwagę na dwie bardzo istotne kwestie, niekiedy błędnie interpretowane. Otóż z punktu widzenia przepisów gotowość obiektu do końcowego odbioru to nie tylko fizyczne zakończenie wszystkich przewidzianych dokumentacją projektową robót i uporządkowanie terenu po budowie, ale także gotowość formalna, tj. zgromadzenie wszystkich potrzebnych dokumentów formalno-prawnych.

Chodzi tu przede wszystkim o dokumentację powykonawczą w rozumieniu definicji art. 3 Prawa budowlanego:

Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o: (...)

13) dokumentacji budowy – należy przez to rozumieć pozwolenie na budowę wraz z załączonym projektem budowlanym, dziennik budowy, protokoły odbiorów częściowych i końcowych, w miarę potrzeby, rysunki i opisy służące realizacji obiektu, operaty geodezyjne i książkę obmiarów, a w przypadku realizacji obiektów metodą montażu – także dziennik montażu;

14) dokumentacji powykonawczej – należy przez to rozumieć dokumentację budowy z naniesionymi zmianami dokonanymi w toku wykonywania robót oraz geodezyjnymi pomiarami powykonawczymi.

Należy również przedstawić pozostałe dokumenty niezbędne inwestorowi do formalnego zakończenia budowy i zgłoszenia zamiaru rozpoczęcia użytkowania w organie nadzoru budowlanego lub złożenia w tym organie wniosku o wydanie decyzji administracyjnej o pozwoleniu na użytkowanie według art. 54 i 57 ustawy.

Drugą niejasną kwestią jest rola, jaką pełni inspektor nadzoru w trakcie prac komisji odbiorowej powołanej przez inwestora. Wydaje się, że nie ma praktycznego uzasadnienia dla wpisywania w skład tej komisji inspektora nadzoru, jeśli dokonał on już wspomnianego poświadczenia gotowości do odbioru w dzienniku budowy. W takiej sytuacji przedmiotem działań komisji jest bowiem ocena pracy zarówno wykonawcy robót, jak i inspektora, który kompletność, jakość i dokumenty formalne tych robót już sprawdził i zaakceptował.

Bezdyskusyjna jest natomiast potrzeba udziału inspektora niejako w tle prac komisji i jego gotowość do udzielania członkom komisji (którzy wcale nie muszą być fachowcami z zakresu budownictwa) potrzebnych wyjaśnień. Wyjaśnienia takie czasami przybierają wręcz (w pełni uzasadnioną) postać obrony wykonawcy robót (i samego siebie) przed stosunkowo częstymi próbami wymuszenia od wykonawcy w trakcie czynności odbiorowych pewnych dodatkowych, pozaumownych robót czy też podniesienia ich standardu do poziomu wyższego niż wynikający z dokumentacji projektowej, czy specyfikacji technicznych.

Bardzo istotnym, obligatoryjnym obowiązkiem inspektora jest zapisane w pkt. 4 art. 25 potwierdzanie faktycznie wykonanych robót, czyli w terminologii bardziej budowlanej sprawdzanie obmiarów robót, a także (to już jako obowiązek fakultatywny, na ewentualne żądanie inwestora) kontrolowanie rozliczeń finansowych budowy. W tym miejscu wyraźnie widać, że chociaż przepisy obecnego Prawa budowlanego nie wspominają nic o powiązaniu działań inspektora nadzoru z treścią umowy zawartej pomiędzy inwestorem a wykonawcą, jest oczywiste, że dokument ten ma spory wpływ na przebieg nadzoru inwestorskiego.

I tak na praktyczny zakres obowiązków i nakład pracy po stronie inspektora nadzoru podstawowy wpływ ma rodzaj zapisanego w tej umowie systemu rozliczenia robót − wpływ ten jest zdecydowanie najmniejszy w umowach typu ryczałtowego (zgodnie z art. 632 Kodeksu cywilnego) i bardzo znaczny przy formule wynagrodzenia opartej o szczegółowy kosztorys powykonawczy według art. 628 kc:

Art. 628 § 1. Wysokość wynagrodzenia za wykonanie dzieła można określić przez wskazanie podstaw do jego ustalenia. (...)

W tej sytuacji inspektor grzęźnie w szczegółowym obmierzaniu wykonanych robót, w katalogach nakładów rzeczowych (popularnych KNR-ach) lub innych przyjętych katalogach z normatywami nakładów robocizny, materiałów i pracy sprzętu, w analizie zasadności przyjętych pozycji rozliczeniowych, sprawdzaniu kalkulacji indywidualnych, fakturach za zakupione materiały czy pracę wypożyczonego sprzętu, nanoszeniu poprawek, sprawdzaniu mnożeń i dodawań wynikających z tych poprawek w formularzu kosztorysu itd.

Przy kontrolowaniu rozliczeń finansowych inspektor musi też niemal nagminnie rozstrzygać problemy generowane przez mankamenty dokumentacji projektowej i sztywne, z reguły niepasujące do realiów budownictwa, przepisy finansowe.

Standardowym sposobem wyłonienia wykonawcy robót budowlanych jest dzisiaj tryb przetargowy, w ramach którego:

  • dokumentacja projektowa opracowana uprzednio na zlecenie zamawiającego trafia w ręce kosztorysanta opracowującego wymagany przepisami o zamówieniach publicznych kosztorys inwestorski,
  • powstaje lepszy lub gorszy kosztorys inwestorski (częściej gorszy niż lepszy, bo z reguły tworzony w pośpiechu, za marne wynagrodzenie, bez wizji lokalnej, poza tym „kosztorysować może każdy”, nie jest to, jak widać z przytoczonego w poprzedniej części art. 12 ustawy [4], samodzielna funkcja techniczna w budownictwie),
  • odcinana jest prawa strona kosztorysu zawierająca wielkości finansowe, lewa część przekazywana jest jako przedmiar robót oferentom do przygotowania propozycji cenowych,
  • oferenci, napotykając w specyfikacji istotnych warunków zamówienia gotowy druk formularza cenowego, idą najczęściej po linii najmniejszego oporu (przynajmniej ci mało roztropni) i ochoczo wypełnią go, bez przeprowadzenia wizji i obejrzenia dokumentacji technicznej, własnymi cenami (często bez jakiejkolwiek analizy rzeczywistych warunków wykonania danej pracy),
  • zamawiający otrzyma pewną liczbę ofert, wybierze, bardziej czy mniej uczciwie, najkorzystniejszą, zwykle będzie to oferta najtańsza, i zawrze umowę.

Umowa ta, zgodnie z preferowanym rozwiązaniem, zawierać będzie ryczałtową formę wynagrodzenia wykonawcy, w najlepszym razie ryczałtowo-ilościową (tj. wynagrodzenie kosztorysowe według art. 629 kc). Taką umowę i wspomnianą dokumentację projektową dostanie następnie inspektor nadzoru do realizacji. Jego wpływ na jakość opracowanej dokumentacji i treść umowy bywa zwykle żaden, powstały one w momencie, gdy osoba inspektora nadzoru (zwłaszcza gdy nie będzie on pracownikiem własnym inwestora) nie była jeszcze wyłoniona (patrz cytowany w poprzedniej części art. 41 ust. 4 ustawy).

Dostając do ręki taką, zwykle marnej jakości i niekompletną, dokumentację oraz ryczałtową umowę, zawartą na podstawie byle jak skleconego przedmiaru z kosztorysu inwestorskiego i równie słabo opracowanej oferty, dodatkowo znając nieprzejednane stanowisko księgowego inwestora (niedopuszczającego nawet myśli o przekroczeniu sumy wartości robót wpisanych do umowy pomiędzy inwestorem a wykonawcą), inspektor nadzoru musi poradzić sobie z rozliczeniem robót także w sytuacjach, gdy przebieg realizacji zupełnie nie odpowiada założeniom dokumentacyjno-umownym.

Rozważmy prosty przykład. W kosztorysie ofertowym wybranego wykonawcy występują, w pełni zgodne z przedmiarem robót przekazanym oferentom, rusztowania ramowe warszawskie przesuwne. Kosztorysant założył ich czterokrotne ustawienie na każdej z czterech wysokich kondygnacji przemysłowego budynku (do murowania ścianek działowych, do tynkowania ścian i sufitów, do robót malarskich i osobno do robót instalacyjnych) oraz odpowiednią, zgodną z zasadami kalkulacji z rozdziału 16 KNR-u 2-02, liczbę przesunięć.

Rozwiązanie to zostało przyjęte i wycenione w ofercie przez wykonawcę. W trakcie realizacji okazuje się jednak, że ze względu na dużą liczbę fundamentów technologicznych ustawienie w wielu miejscach rusztowań do murowania i tynkowania jest praktycznie niemożliwe, ponadto ze względu na równolegle prowadzony montaż urządzeń technologicznych (siłami własnymi inwestora) zachodzi konieczność częstego, niewynikającego z technologii robót budowlanych, ich przestawiania czy wręcz okresowego demontowania.

Przy robotach malarskich w ogóle nie ma już mowy o żadnych rusztowaniach, wnętrze budynku nafaszerowane jest technologią, rurociągami instalacji przemysłowych w delikatnych izolacjach zabezpieczonych blachą aluminiową, szafami sterowniczymi, kablami, osprzętem oświetleniowym itd. Roboty te wykonywane są więc z poziomu drabin i indywidualnie konstruowanych pomostów opieranych także na urządzeniach, w kilku miejscach przez ekipę alpinistów.

Wszystko to kosztuje dużo więcej niż w założeniach, mówiących o prostym przesuwaniu kolumn rusztowań warszawskich. Wykonawca upiera się przy rozliczeniu faktycznie poniesionych nakładów, proponując odpowiednie, jego zdaniem, finansowe wyliczenie, uwzględniające drewniane rusztowania wewnętrzne na stemplach i rusztowania podwieszone na wieszakach stalowych (także odmienne od faktycznie zastosowanego, ale przecież jakoś trzeba to rozliczyć) oraz ich kilkakrotny montaż i demontaż.

Z kolei inwestor nie chce nawet słyszeć o zwiększeniu należności za wykonanie rusztowań, twierdząc, że doświadczony wykonawca mógł taką sytuację przewidzieć i uwzględnić ją w ofercie, a „kosztorys ślepy ma przecież tylko poglądowe znaczenie”. Co w takiej sytuacji mają uczynić inspektorzy nadzoru (i ten od robót budowlanych, i ten od montażu instalacji)?

Podobna sytuacja: wysoki, 8-kondygnacyjny budynek przemysłowy o konstrukcji stalowej, mający w dużej mierze charakter „skorupy” obudowującej skomplikowaną technologię zakładu branży chemicznej. Żadnego projektu organizacji robót oczywiście nie ma, nie wymagają go bowiem żadne przepisy, a projektowania w tym zakresie uczy się już tylko na kilku wyższych uczelniach. Jest późna jesień, część technologii jest już w budynku zamontowana (największe, najcięższe urządzenia zostały najpierw ustawione na fundamentach, a dopiero później obudowane dalszą częścią konstrukcji i ścian osłonowych).

Dla umożliwienia prowadzenia dalszych robót budowlanych i montażu technologii (równolegle) konieczne jest jak najszybsze zamknięcie i ogrzanie budynku. Wykonane zostają przewidziane projektem pozbawione okien ściany osłonowe z ocieplonej, powlekanej blachy fałdowej, co pozwala zimą prowadzić dalsze roboty budowlane – murowane są ścianki działowe, kładzione tynki, podkłady pod posadzki, wykonywane roboty okładzinowe i posadzkowe, malarskie, no i oczywiście montaż skomplikowanych elementów instalacji sanitarnych i elektrycznych.

Transport materiałów na poszczególne kondygnacje (cegła, zaprawa, terakota, glazura, kleje, farby, elementy rusztowań, rury, zawory, grzejniki, pompy, szafy sterownicze itd.) odbywa się ręcznie, wąską, niewygodną klatką schodową, nie ma bowiem żadnej możliwości ustawienia przy budynku wyciągu przyściennego. Wyciąg taki występował natomiast jako sposób transportu w poszczególnych pozycjach przedmiaru robót przekazanego przez inwestora do przygotowania ofert, związane z nim niewielkie nakłady finansowe na robociznę i sprzęt zostały uwzględnione w kosztorysie ofertowym wybranego wykonawcy.

Obecnie wykonawca ten proponuje rozliczenie transportu materiałów według rzeczywistych nakładów, za podstawę przyjmując pozycję dotyczącą wynoszenia ziemi i gruzu z piwnic budynku według katalogu KNR 4-01, mnożoną oczywiście przez liczbę pięter. Dokonane przez inspektorów nadzoru oszacowanie skutków finansowych takiego rozliczenia wskazuje, że koszty transportu będą kilkanaście razy większe niż założone w ofercie uwzględniającej zastosowanie wyciągu, w niektórych pozycjach przewyższą cenę samej roboty. Czy inspektorzy mają w zaistniałej sytuacji prawo podpisania się w książce obmiarów pod taką pozycją dotyczącą transportu?

Możliwości rozszerzenia obowiązków inspektora nadzoru inwestorskiego

Ustawa Prawo budowlane reguluje, jak już wspomniano, tylko podstawowe obowiązki inspektora nadzoru inwestorskiego. Zawsze mogą one zostać istotnie rozszerzone w umowie o pełnienie nadzoru, zgodnie z ogólną zasadą zapisaną w art. 353 Kodeksu cywilnego:

Art. 353. 1. Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny wg swojego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się własności (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

Zapis ten oznacza m.in., że w umowie o pełnienie nadzoru nie można wyłączyć (ograniczyć) obowiązków inspektora nadzoru inwestorskiego wymienionych w Prawie budowlane, nie ma natomiast żadnych przeszkód, aby obowiązki te w sposób niemal dowolny rozszerzyć, do funkcji odpowiadających inwestorstwu zastępczemu lub (zgodnie z nowym, modnym nazewnictwem) project managementu.

 

W wielu konkretnych przypadkach takiego rozszerzenia nie trzeba nawet wpisywać do umowy, zawarte jest ono w jednym, jedynym słowie użytym w pierwszym punkcie art. 25 ustawy [4], a mianowicie, że pilnowanie zgodności realizacji robót obejmuje ich zgodność „z przepisami”. Jeśli mamy w tym miejscu wątpliwość, o jakie to przepisy chodzi, odpowiedź jest oczywista. O wszystkie, jakie tylko mogą być związane z prowadzonymi robotami, włącznie z przepisami BHP (dla których omówienia nie starczyłoby pewnie kilku numerów „Rynku Instalacyjnego”) i np. wspomnianymi już przepisami dotyczącymi ochrony zabytków.

 

Ponieważ w trakcie prowadzenia typowych dla sieciowych robót instalacyjnych wykopów ziemnych możemy natknąć się na przedmioty zabytkowe, wydaje się, że przydatne może okazać się dla inspektora nadzoru robót sanitarnych zapoznanie się z bardzo ciekawie sformułowanymi, dotyczącymi takiej okoliczności, fragmentami zapisów ustawy z 17 września 2003 r. [6]

Art. 32. 1. Kto, w trakcie prowadzenia robót budowlanych lub ziemnych, odkrył przedmiot, co do którego istnieje przypuszczenie, iż jest on zabytkiem, jest obowiązany: 1) wstrzymać wszelkie roboty mogące uszkodzić lub zniszczyć odkryty przedmiot;

2) zabezpieczyć, przy użyciu dostępnych środków, ten przedmiot i miejsce jego odkrycia;

3) niezwłocznie zawiadomić o tym właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków, a jeśli nie jest to możliwe, właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta).

2. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) jest obowiązany niezwłocznie, nie dłużej niż w terminie

3 dni, przekazać wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków przyjęte zawiadomienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 3.

3. Wojewódzki konserwator zabytków jest obowiązany w terminie 5 dni od dnia przyjęcia zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 3 i ust. 2, dokonać oględzin odkrytego przedmiotu.

4. Jeżeli w terminie, określonym w ust. 3, wojewódzki konserwator zabytków nie dokona oględzin odkrytego przedmiotu, przerwane roboty mogą być kontynuowane.

5. Po dokonaniu oględzin odkrytego przedmiotu wojewódzki konserwator zabytków wydaje decyzję:

1) pozwalającą na kontynuację przerwanych robót, jeżeli odkryty przedmiot nie jest zabytkiem;

2) pozwalającą na kontynuację przerwanych robót, jeżeli odkryty przedmiot jest zabytkiem, a kontynuacja robót nie doprowadzi do jego zniszczenia lub uszkodzenia;

3) nakazującą dalsze wstrzymanie robót i przeprowadzenie, na koszt osoby fizycznej lub jednostki organizacyjnej finansującej te roboty, badań archeologicznych w niezbędnym zakresie.

6. Roboty nie mogą być wstrzymane na okres dłuższy niż miesiąc od dnia doręczenia decyzji, o której mowa w ust. 5 pkt 3.

7. Jeżeli w trakcie badań archeologicznych zostanie odkryty zabytek posiadający wyjątkową wartość, wojewódzki konserwator zabytków może wydać decyzję o przedłużeniu okresu wstrzymania robót. Okres wstrzymania robót nie może być jednak dłuższy niż 6 miesięcy od dnia doręczenia decyzji, o której mowa w ust. 5 pkt 3.

8. Po zakończeniu badań archeologicznych, o których mowa w ust. 5 pkt 3, wojewódzki konserwator zabytków wydaje decyzję pozwalającą na kontynuację przerwanych robót. (...)

Art. 35. 1. Przedmioty będące zabytkami archeologicznymi odkrytymi, przypadkowo znalezionymi albo pozyskanymi w wyniku badań archeologicznych stanowią własność Skarbu Państwa.

Przeczytawszy więc tak sformułowane przepisy, inspektor musi udzielić sam sobie odpowiedzi na pytanie, jak sprowadzenie „na kark” nadzorowanej budowy służb konserwatorskich, mogących wstrzymać budowę na okres do pół roku i nakazać na koszt inwestora prowadzenie dalszych badań archeologicznych, ma się do oczywistego wymagania reprezentowania interesów inwestora.

Pewną pomocą przy takiej odpowiedzi będą, być może, kolejne przytoczone niżej zapisy tej ustawy:

Art. 108. 1. Kto niszczy lub uszkadza zabytek, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Art. 115. 1. Kto niezwłocznie nie powiadomił wojewódzkiego konserwatora zabytków lub wójta (burmistrza, prezydenta miasta) o odkryciu w trakcie prowadzenia robót budowlanych lub ziemnych przedmiotu, co do którego istnieje przypuszczenie, iż jest on zabytkiem, a także nie wstrzymał wszelkich robót mogących uszkodzić lub zniszczyć znaleziony przedmiot i nie zabezpieczył, przy użyciu dostępnych środków, tego przedmiotu i miejsca jego znalezienia, podlega karze grzywny.

2. W razie popełnienia wykroczenia określonego w ust. 1 można orzec nawiązkę do wysokości dwudziestokrotnego minimalnego wynagrodzenia na wskazany cel społeczny związany z opieką nad zabytkami. (...)

Art. 34. 1. Osobom, które odkryły bądź przypadkowo znalazły zabytek archeologiczny, przysługuje nagroda, jeżeli dopełniły one obowiązków określonych odpowiednio w art. 32 ust. 1 lub w art. 33 ust. 1.

Prawa inspektora nadzoru inwestorskiego

Prawa inspektora nadzoru są w zasadzie iluzoryczne, opisuje je art. 26 ustawy Prawo budowlane:

Art. 26. Inspektor nadzoru inwestorskiego ma prawo:

1) wydawać kierownikowi budowy lub kierownikowi robót polecenia, potwierdzone wpisem do dziennika budowy, dotyczące: usunięcia nieprawidłowości lub zagrożeń, wykonania prób lub badań, także wymagających odkrycia robót lub elementów zakrytych, oraz przedstawienia ekspertyz dotyczących prowadzonych robót budowlanych i dowodów dopuszczenia do stosowania w budownictwie wyrobów budowlanych oraz urządzeń technicznych,

2) żądać od kierownika budowy lub kierownika robót dokonania poprawek bądź ponownego wykonania wadliwie wykonanych robót, a także wstrzymania dalszych robót budowlanych w przypadku, gdyby ich kontynuacja mogła wywołać zagrożenie bądź spowodować niedopuszczalną niezgodność z projektem lub pozwoleniem na budowę.

Jak więc łatwo zauważyć, są to właściwie prawa do „dobrego wykonywania swoich podstawowych obowiązków” wymienionych w art. 25 ustawy. Dwa szczegółowe uregulowania dotyczące inspektora nadzoru inwestorskiego przynoszą też art. 24 i 27 ustawy:

Art. 24. 1. Łączenie funkcji kierownika budowy i inspektora nadzoru inwestorskiego nie jest dopuszczalne.

Należy tu uściślić, że takie łączenie nie jest dopuszczalne jedynie w ramach tego samego procesu budowlanego (budowy lub wykonywanych robót) i nie ma żadnych formalnych przeszkód, aby ta sama osoba pełniła w jednym czasie obydwie funkcje.

Art. 27. Przy budowie obiektu budowlanego, wymagającego ustanowienia inspektorów nadzoru inwestorskiego w zakresie różnych specjalności, inwestor wyznacza jednego z nich jako koordynatora ich czynności na budowie.

Z tego przepisu wynika dla głównego inspektora nadzoru (w pewnych sytuacjach może być to właśnie inspektor od robót branży sanitarnej) jeszcze jeden obowiązek – koordynowania pracy całego zespołu nadzoru, prowadzenie narad koordynacyjnych itd.

Umowa o nadzór inwestorski – zasady ustalania wynagrodzenia

Możliwe są różne warianty organizacyjne, w których odbywa się pełnienie nadzoru inwestorskiego, przepisy (a właściwie ich brak) dopuszczają, aby podstawą formalną nadzoru była:

  • umowa z osobą obcą w stosunku do inwestora, wynajętą przez niego do pełnienia nadzoru inwestorskiego, przy czym może być to umowa z osobą fizyczną lub firmą, w której inspektor ten jest zatrudniony;
  • umowa zawarta zgodnie z Kodeksem pracy, tj. nadzór wykonywany przez pracownika firmy inwestora, zatrudnionego na podstawie stałej lub czasowej umowy o pracę, w zakresie obowiązków której znajduje się także pełnienie nadzoru inwestorskiego (nawet jeśli nie jest to w zakresie obowiązków wprost wymienione, to i tak jest w nim najczęściej punkt mówiący o wykonywaniu pozostałych poleceń kierownictwa, a nawet gdyby i tego punktu nie było, w aktualnej sytuacji na rynku pracy dyskusja z pracodawcą na temat zakresu obowiązków jest dość ryzykowna).

Na gruncie Prawa budowlanego, niezależnie od formy powiązania pomiędzy inwestorem i reprezentującym go inspektorem, inspektor jest zawsze konkretną osobą fizyczną, uprawnioną do wykonywania akurat tej samodzielnej funkcji technicznej, podlegającą różnym rodzajom odpowiedzialności.

Jeśli jednak inwestor decyduje się na skorzystanie z usług osoby niebędącej jego pracownikiem własnym, to umowa o pełnienie nadzoru inwestorskiego jest umową cywilno-prawną i odnoszą się do niej przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące zlecenia (art. 734 do 751), a jednym z najistotniejszych elementów takiej umowy jest ustalenie wynagrodzenia za nadzór.

Wytyczne w zakresie określania wynagrodzenia za pełnienie nadzoru inwestorskiego (niemające jednak w żadnej mierze charakteru obligatoryjnego) są określone m.in. w katalogach Izby Projektowania Budowlanego – Środowiskowych Zasadach Wyceny Prac Projektowych (z roku 2006, niebawem mają cię ukazać nowe, tegoroczne zasady). Według tego wydawnictwa zasady ustalania wynagrodzeń za pełnienie nadzoru inwestorskiego opracowano, przyjmując jako punkt wyjścia obowiązki i uprawnienia inspektora nadzoru inwestorskiego według art. 25 i 26 ustawy Prawo budowlane, z fakultatywnym uwzględnieniem kontrolowania rozliczeń budowy.

Stawki za nadzór inwestorski przyjmuje się tak jak za nadzór autorski, tj. w formie zryczałtowanej, w następujących wielkościach (S oznacza wartość j.n.p. – jednostki nakładu pracy – w złotych na dany rok, a współczynnik 1,9 przyjęto wg pkt. 1.2.29. „Środowiskowych Zasad”):

  1. 12 j.n.p.×1,9×S – za pojedynczy pobyt na budowie przy nadzorze miejscowym;
  2. 24 j.n.p.×1,9×S – za nadzór zamiejscowy przy odległościach do 100 km;
  3. 30 j.n.p.×1,9×S – za nadzór zamiejscowy przy odległościach od ponad 100 km do 200 km;
  4. 48 j.n.p.×1,9×S – za nadzór zamiejscowy przy odległościach 200–400 km;
  5. przy nadzorowaniu obiektów odległych o więcej niż 400 km – ilość j.n.p. z pozycji 4) powiększa się przynajmniej o 6 j.n.p. za każde rozpoczęte 100 km.

Dodatkowo stosuje się następujące współczynniki:

  • przy nadzorze bez kontrolowania rozliczeń budowy: współczynnik = 1,10;
  • przy nadzorze z kontrolowaniem rozliczeń budowy: współczynnik = 1,30.

Za jednorazowy uważa się pobyt inspektora na terenie budowy w jednym dniu, niezależnie od czasu trwania tego pobytu. Pełnienie nadzoru inwestorskiego w tym samym dniu na dwóch różnych budowach stanowiących niezależne tytuły inwestycyjne traktuje się jako dwa odrębne pobyty – również jeżeli budowy znajdują się w jednej miejscowości.

Wymienione wydawnictwo przewiduje też, że liczba niezbędnych pobytów w ramach sprawowanego nadzoru inwestorskiego powinna być wstępnie uzgodniona (w ilości uznanej za niezbędną i wystarczającą do zapewnienia skutecznego czuwania nad zgodnością realizacji z rozwiązaniami technicznymi i użytkowymi projektu) i podana w umowie przed rozpoczęciem realizacji inwestycji.

Przy uzgadnianiu liczby nadzorów należy uwzględnić wielkość i złożoność inwestycji, okres jej realizacji, liczbę podwykonawców, kooperantów itp., a szacunkowo określoną w umowie liczbę pobytów należy operatywnie – uzgadniając obustronnie – korygować, w zależności od rzeczywistych potrzeb.

Inną zawartą w wydawnictwie propozycją jest uproszczone określenie niezbędnej liczby nadzorów w stosunku do wartości robót budowlano-instalacyjnych, przyjmując za uzasadniony:

  • dla małych, prostych inwestycji – jeden pobyt na każde 15 000 zł kosztów robót budowlano-instalacyjnych,
  • dla większych inwestycji – jeden pobyt na każde 45 000 zł, z dodatkowym zastrzeżeniem, że liczba pobytów inspektora nadzoru na budowie złożonej (trudnej), zakładającej np. przebudowę lub nadbudowę, ocieplenie, wzmocnienie konstrukcji, wymianę stropów, wzmocnienie fundamentów itp., powinna być większa niż wynika z przeliczeń w stosunku do podanych wyżej wartości robót budowlano-instalacyjnych.

Podane stawki zamiejscowego nadzoru autorskiego i inwestorskiego nie obejmują przejazdów, diet i noclegów, których koszty pokrywa zamawiający według ogólnie obowiązujących zasad. Koszty te należy dodatkowo przewidzieć w umowie o sprawowanie nadzoru inwestorskiego.

Wynagrodzenie za nadzór inwestorski może być również ustalane w formie procentu od kosztów inwestycji, przyjmując stawkę 1,5–2,5%, a w uzasadnionych przypadkach do 3%. Do kosztów inwestycji zalicza się koszty robót budowlano-instalacyjnych i montażowych.

Odpowiedzialność inspektora nadzoru inwestorskiego

Inspektor nadzoru inwestorskiego podlega w zakresie swojej działalności ogólnej odpowiedzialności karnej, określonej w ustawie Kodeks karny (m.in. w art. 163), odpowiedzialności cywilnej według ogólnych zasad kc oraz odpowiedzialności karnej i zawodowej określonej w rozdziale 9 i 10 ustawy Prawo budowlane.

Odpowiedzialność dyscyplinarną inspektora nadzoru jako członka właściwej izby samorządu zawodowego regulują przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 2002 roku [9].

Jeśli inspektor nadzoru jest pracownikiem firmy inwestora lub pracownikiem firmy, która z inwestorem zawarła umowę o wykonywanie nadzoru inwestorskiego, przewinienia inspektora mogą także pociągać za sobą odpowiedzialność służbową.

 

Literatura:

  1. Rozporządzenie Prezydenta RP z 16 lutego 1928 r. o prawie budowlanym i zabudowaniu osiedli (DzU RP z 17.04.1939 r. nr 34, poz. 216).
  2. Ustawa z dnia 31 stycznia 1961 r. Prawo budowlane (DzU nr 7, poz. 46).
  3. Ustawa z dnia 24 października 1974 r. Prawo budowlane (DzU nr 38, poz. 229).
  4. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (DzU nr 89, poz. 414 ze zm.).
  5. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 19 listopada 2001 r. w sprawie rodzajów obiektów budowlanych, przy których realizacji jest wymagane ustanowienie inspektora nadzoru inwestorskiego (DzU nr 138, poz. 1554).
  6. Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 17 września 2003 r. (DzU nr 162, poz. 1568 ze zm.).
  7. Rozporządzenie Ministra Kultury z dnia 9 czerwca 2004 r. w sprawie prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych, badań konserwatorskich i architektonicznych, a także innych działań przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków oraz badań archeologicznych i poszukiwań ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych (DzU nr 150, poz. 1579).
  8. Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych (Dzu nr 92, poz. 881).
  9. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 października 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania dyscyplinarnego w stosunku do członków samorządów zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów (DzU nr 194, poz. 1635).

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Mariuszc Mariuszc, 01.06.2017r., 14:49:09 U mnie na budowie pracował inspektor z biura Kwatera Nieruchomości. Z własnego doświadczenia polecam pomoc takiej instytucji nawet w przypadku inwestycji jednorodzinnych.

Powiązane

dr inż. Beata Wilk-Słomka, dr inż. Janusz Belok Wpływ systemu regulacji zysków słonecznych na zużycie energii chłodniczej i elektrycznej oraz komfort oświetlenia światłem naturalnym

Wpływ systemu regulacji zysków słonecznych na zużycie energii chłodniczej i elektrycznej oraz komfort oświetlenia światłem naturalnym Wpływ systemu regulacji zysków słonecznych na zużycie energii chłodniczej i elektrycznej oraz komfort oświetlenia światłem naturalnym

W przypadku budynków niskoenergetycznych o dużych przeszkleniach nasłonecznienie może mieć różnorakie skutki energetyczne oraz wpływ na komfort temperaturowy i oświetleniowy. Zastosowanie nawet najlepszych...

W przypadku budynków niskoenergetycznych o dużych przeszkleniach nasłonecznienie może mieć różnorakie skutki energetyczne oraz wpływ na komfort temperaturowy i oświetleniowy. Zastosowanie nawet najlepszych okien i żaluzji bez odpowiedniego algorytmu sterowania nimi oraz oświetleniem nie gwarantuje zysków energetycznych i utrzymania komfortu. Wypadkowa efektywność energetyczna tego typu rozwiązań jest trudna do określenia bez przeprowadzenia badań symulacyjnych. Dlatego warto je wykonać na etapie...

WiPlast Systemy kanalizacji od WiPlast

Systemy kanalizacji od WiPlast Systemy kanalizacji od WiPlast

Firma WiPlast to wiodący producent i dystrybutor artykułów wodno-kanalizacyjnych, którego oferta obejmuje rury kanalizacyjne PVC-PP, rury ciśnieniowe PVC-u i PEHD oraz bogaty wybór kształtek i elementów...

Firma WiPlast to wiodący producent i dystrybutor artykułów wodno-kanalizacyjnych, którego oferta obejmuje rury kanalizacyjne PVC-PP, rury ciśnieniowe PVC-u i PEHD oraz bogaty wybór kształtek i elementów łączeniowych. Dzięki doświadczeniu i zaawansowanemu procesowi technologicznemu oferowane przez firmę produkty są najwyższej jakości, mają podwyższoną trwałość oraz precyzyjne wykonanie.

Joanna Ryńska Wentylacja budynków edukacyjnych – problemy z jakością powietrza wewnętrznego

Wentylacja budynków edukacyjnych – problemy z jakością powietrza wewnętrznego Wentylacja budynków edukacyjnych – problemy z jakością powietrza wewnętrznego

Każdego roku we wrześniu do intensywnej pracy ruszają zastępy przedszkolaków, uczniów i nauczycieli. Wszyscy oni powinni mieć zapewnione odpowiednie warunki pracy, nauki, zabawy i rozwoju – a jednym z...

Każdego roku we wrześniu do intensywnej pracy ruszają zastępy przedszkolaków, uczniów i nauczycieli. Wszyscy oni powinni mieć zapewnione odpowiednie warunki pracy, nauki, zabawy i rozwoju – a jednym z podstawowych wskazań higienicznych jest odpowiednia jakość powietrza w salach i klasach. Tymczasem jej zapewnienie to ogromne wyzwanie.

mgr inż. Artur Miszczuk Ograniczenie zużycia energii na wentylację w domach jednorodzinnych

Ograniczenie zużycia energii na wentylację w domach jednorodzinnych Ograniczenie zużycia energii na wentylację w domach jednorodzinnych

Jedynie kompleksowa termomodernizacja domów jednorodzinnych znacząco ogranicza energochłonność i tym samym niską emisję oraz zwiększa komfort cieplny przy mniejszych kosztach użytkowania. Ocieplenie budynku...

Jedynie kompleksowa termomodernizacja domów jednorodzinnych znacząco ogranicza energochłonność i tym samym niską emisję oraz zwiększa komfort cieplny przy mniejszych kosztach użytkowania. Ocieplenie budynku i wymiana stolarki pociągają za sobą zmiany w systemie wentylacji. W obecnie termomodernizowanych budynkach jednorodzinnych należy odchodzić od wentylacji grawitacyjnej na rzecz wentylacji hybrydowej lub mechanicznej. Zastosowanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła w...

jr Szafy klimatyzacji precyzyjnej

Szafy klimatyzacji precyzyjnej Szafy klimatyzacji precyzyjnej

Choć wymagania dotyczące temperatury i wilgotności w centrach danych zostały w ostatnich latach znacznie złagodzone, to nie zmalało znaczenie stosowanych w nich systemów chłodniczych. Do typowych zadań...

Choć wymagania dotyczące temperatury i wilgotności w centrach danych zostały w ostatnich latach znacznie złagodzone, to nie zmalało znaczenie stosowanych w nich systemów chłodniczych. Do typowych zadań szaf klimatyzacji precyzyjnej – wydajnego, niezawodnego i ciągłego odprowadzania zysków ciepła – doszedł też wymóg energooszczędnej pracy.

Air-Com Pneumatyka Instalacja sprężonego powietrza – tych błędów unikaj!

Instalacja sprężonego powietrza – tych błędów unikaj! Instalacja sprężonego powietrza – tych błędów unikaj!

Wskazujemy 7 najczęstszych błędów, jakich należy unikać na etapie projektu i wykonania instalacji sprężonego powietrza. Jak im przeciwdziałać?

Wskazujemy 7 najczęstszych błędów, jakich należy unikać na etapie projektu i wykonania instalacji sprężonego powietrza. Jak im przeciwdziałać?

Joanna Ryńska Adiabatyczne systemy chłodzenia w budynkach przemysłowych

Adiabatyczne systemy chłodzenia w budynkach przemysłowych Adiabatyczne systemy chłodzenia w budynkach przemysłowych

Rozpatrując kwestię zapewnienia właściwych warunków cieplno-wilgotnościowych w obiektach przemysłowych, inwestorzy i zarządcy skupiają się najczęściej na ogrzewaniu budynków. Jednak przez coraz większą...

Rozpatrując kwestię zapewnienia właściwych warunków cieplno-wilgotnościowych w obiektach przemysłowych, inwestorzy i zarządcy skupiają się najczęściej na ogrzewaniu budynków. Jednak przez coraz większą część roku wysoka temperatura powietrza zewnętrznego sprawia, że poszukiwane są także ekonomiczne rozwiązania chłodnicze. Te sprężarkowe są skuteczne, ale zwykle energochłonne. Można jednak wspomóc – a w pewnych warunkach nawet zastąpić – ich działanie, stosując systemy chłodzenia wyparnego.

mgr inż. Monika Załuska, dr hab. inż. Katarzyna Gładyszewska-Fiedoruk, prof. PB Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym

Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym

Dom jest miejscem, w którym oprócz pracy spędzamy najwięcej czasu w ciągu doby, dlatego niezwykle ważną kwestią jest jakość powietrza, jakim oddychają domownicy. Zanieczyszczenie pyłami PM10 i PM2,5, w tym...

Dom jest miejscem, w którym oprócz pracy spędzamy najwięcej czasu w ciągu doby, dlatego niezwykle ważną kwestią jest jakość powietrza, jakim oddychają domownicy. Zanieczyszczenie pyłami PM10 i PM2,5, w tym pochodzącymi z własnych urządzeń grzewczych, jest niebezpieczne, ponieważ znacząco obniża jakość powietrza i prowadzi do niekorzystnych skutków zdrowotnych. W celu zredukowania ilości zanieczyszczeń pyłowych w domach jednorodzinnych można zastosować oczyszczacz powietrza lub wentylację mechaniczną...

mgr inż. Bartłomiej Adamski Integracja HVAC – nowy kierunek rozwoju urządzeń klimatyzacyjnych, ogrzewczych i wentylacji?

Integracja HVAC – nowy kierunek rozwoju urządzeń klimatyzacyjnych, ogrzewczych i wentylacji? Integracja HVAC – nowy kierunek rozwoju urządzeń klimatyzacyjnych, ogrzewczych i wentylacji?

Wymóg stosowania odzysku ciepła w systemach wentylacji mieszkań wielorodzinnych wymaga innych rozwiązań technicznych niż do tej pory. Konieczne jest zatem szukanie nowych, innowacyjnych, kompaktowych rozwiązań...

Wymóg stosowania odzysku ciepła w systemach wentylacji mieszkań wielorodzinnych wymaga innych rozwiązań technicznych niż do tej pory. Konieczne jest zatem szukanie nowych, innowacyjnych, kompaktowych rozwiązań systemów łączących wentylację, ogrzewanie i chłodzenie.

dr inż. Marian Rubik Bezpośrednie systemy ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF

Bezpośrednie systemy ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF Bezpośrednie systemy ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF

Systemy bezpośredniego chłodzenia budynków lub poszczególnych pomieszczeń w budynkach (systemy zdecentralizowane) są w Polsce coraz częściej stosowane. Wśród nich jest system VRF (VRV), który wyróżnia...

Systemy bezpośredniego chłodzenia budynków lub poszczególnych pomieszczeń w budynkach (systemy zdecentralizowane) są w Polsce coraz częściej stosowane. Wśród nich jest system VRF (VRV), który wyróżnia się wysoką efektywnością energetyczną, łatwością prowadzenia przewodów czynnika chłodniczego oraz elastycznym współdziałaniem z systemami BMS. Systemy takie są jednak droższe inwestycyjnie i mają pewne ograniczenia stosowania spowodowane głównie warunkami bezpieczeństwa użytkowników.

Joanna Ryńska Integracja systemów HVAC z systemem sterowania budynków

Integracja systemów HVAC z systemem sterowania budynków Integracja systemów HVAC z systemem sterowania budynków

Systemy HVAC stają się coraz częściej elementami centralnych systemów zarządzania budynkiem (Building Management Systems). Producenci wyposażają urządzenia w rozwiązania umożliwiające ich integrację z BMS,...

Systemy HVAC stają się coraz częściej elementami centralnych systemów zarządzania budynkiem (Building Management Systems). Producenci wyposażają urządzenia w rozwiązania umożliwiające ich integrację z BMS, przybywa też instalacji łączących niezależne systemy regulacji i sterowania.

Redakcja RI Sklepy online dla instalatora

Sklepy online dla instalatora Sklepy online dla instalatora

Prezentujemy listę sklepów dla instalatorów, w których można zrobić zakupy przez internet.

Prezentujemy listę sklepów dla instalatorów, w których można zrobić zakupy przez internet.

Flowair Świat zmienia się na naszych oczach, a wsparcie klienta na każdym etapie współpracy nabiera nowego znaczenia

Świat zmienia się na naszych oczach, a wsparcie klienta na każdym etapie współpracy nabiera nowego znaczenia Świat zmienia się na naszych oczach, a wsparcie klienta na każdym etapie współpracy nabiera nowego znaczenia

Wybranie odpowiedniego rozwiązania grzewczo-wentylacyjnego do obiektu może wydawać się skomplikowane. Rozpiętość ofert producentów, a także ilość komunikatów marketingowych, która do nas dociera każdego...

Wybranie odpowiedniego rozwiązania grzewczo-wentylacyjnego do obiektu może wydawać się skomplikowane. Rozpiętość ofert producentów, a także ilość komunikatów marketingowych, która do nas dociera każdego dnia jest bardzo duża. Jak nie pogubić się w tym natłoku i jednocześnie wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb? Czy przy wyborze kierować się samymi parametrami produktów czy może warto zwrócić uwagę na coś jeszcze? Na te i inne nurtujące Was pytania odpowiada FLOWAIR i jego program...

Waldemar Joniec Wentylacja garaży zamkniętych

Wentylacja garaży zamkniętych Wentylacja garaży zamkniętych

Rośnie zapotrzebowanie na miejsca postojowe dla samochodów osobowych w budynkach mieszkalnych i handlowych. Na drogich i atrakcyjnych terenach powstają budynki wielokondygnacyjne z wielopoziomowymi podziemnymi...

Rośnie zapotrzebowanie na miejsca postojowe dla samochodów osobowych w budynkach mieszkalnych i handlowych. Na drogich i atrakcyjnych terenach powstają budynki wielokondygnacyjne z wielopoziomowymi podziemnymi parkingami. Z czasem będą w nich parkować samochody z różnym napędem – z silnikami spalinowymi z zapłonem iskrowym, wysokoprężnymi, silnikami na LPG i CNG oraz ogniwami paliwowymi, akumulatorami elektrycznymi, a może nawet napędzane wodorem. Projektując garaż i jego wentylację, warto uwzględniać...

Waldemar Joniec Wentylacja wspomagana energią z gruntu

Wentylacja wspomagana energią z gruntu Wentylacja wspomagana energią z gruntu

Wentylacja mechaniczna staje się nieodzowna z uwagi na wysoką szczelność budynków. Z kolei wymagania przepisów budowlanych dotyczące energoefektywności budynków sprzyjają stosowaniu mechanicznej wentylacji...

Wentylacja mechaniczna staje się nieodzowna z uwagi na wysoką szczelność budynków. Z kolei wymagania przepisów budowlanych dotyczące energoefektywności budynków sprzyjają stosowaniu mechanicznej wentylacji regulowanej i odzysku energii z powietrza wywiewanego z budynków, a także korzystaniu z energii gruntu.

Andrzej Romanowski Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

W systemach regulacji automatycznej instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych obok podstawowych obwodów regulacji, jakimi są temperatura i wilgotność, istotne znaczenie mają obwody odzysku ciepła, a...

W systemach regulacji automatycznej instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych obok podstawowych obwodów regulacji, jakimi są temperatura i wilgotność, istotne znaczenie mają obwody odzysku ciepła, a także regulacja ciśnienia i strumienia powietrza. Jednym z warunków prawidłowej pracy instalacji jest uzyskanie wymaganych strumieni powietrza we wszystkich jej przewodach i urządzeniach przy możliwie niskim zużyciu energii.

Joanna Ryńska Osuszanie budynków podczas budowy lub w przypadku awarii

Osuszanie budynków podczas budowy lub w przypadku awarii Osuszanie budynków podczas budowy lub w przypadku awarii

Za prawidłową wilgotność w pomieszczeniach powinien odpowiadać sprawnie działający system wentylacji. Jednak w sytuacjach tymczasowych czy awaryjnych konieczne jest zastosowanie dodatkowych urządzeń służących...

Za prawidłową wilgotność w pomieszczeniach powinien odpowiadać sprawnie działający system wentylacji. Jednak w sytuacjach tymczasowych czy awaryjnych konieczne jest zastosowanie dodatkowych urządzeń służących do szybkiego osuszania pomieszczeń.

Joanna Ryńska Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów SARS-CoV-2 w pomieszczeniach. Zalecenia eksploatacyjne i urządzenia do uzdatniania powietrza wentylacyjnego

Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów SARS-CoV-2 w pomieszczeniach. Zalecenia eksploatacyjne i urządzenia do uzdatniania powietrza wentylacyjnego Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów SARS-CoV-2 w pomieszczeniach. Zalecenia eksploatacyjne i urządzenia do uzdatniania powietrza wentylacyjnego

W powietrzu wewnętrznym, którym oddychamy w pomieszczeniach, nie brakuje patogenów – m.in. zarodników grzybów, bakterii i wirusów. W dobie pandemii choroby COVID-19, kiedy cały świat szuka odpowiedzi na pytanie,...

W powietrzu wewnętrznym, którym oddychamy w pomieszczeniach, nie brakuje patogenów – m.in. zarodników grzybów, bakterii i wirusów. W dobie pandemii choroby COVID-19, kiedy cały świat szuka odpowiedzi na pytanie, jak radzić sobie z rozprzestrzenianiem powodującego ją wirusa SARS-CoV-2, ze zdwojoną siłą powraca dyskusja o znaczeniu prawidłowej wentylacji, klimatyzacji i uzdatniania powietrza wewnętrznego dla czystości mikrobiologicznej pomieszczeń.

Waldemar Joniec Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji

Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji

Parkingi i zamknięte garaże są w nowych budynkach standardem, a różne rodzaje silników i stosowanych do nich paliw powodują konieczność wyposażania tych miejsc w systemy wentylacji wraz z instalacjami...

Parkingi i zamknięte garaże są w nowych budynkach standardem, a różne rodzaje silników i stosowanych do nich paliw powodują konieczność wyposażania tych miejsc w systemy wentylacji wraz z instalacjami do detekcji gazów szkodliwych i wybuchowych. Sercem tych systemów są sensory użyte w detektorach. Do detekcji trującego CO oraz wybuchowych LPG i CNG można stosować różne sensory. Standardem są proste w obsłudze systemy działające automatycznie z detektorami progowymi sygnalizującymi przekroczenie stężeń...

Joanna Ryńska Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń

Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń

Stan epidemii powoduje, że mieszkańcy, użytkownicy i zarządcy budynków zwracają coraz większą uwagę na jakość powietrza wewnętrznego. Na rynku dostępne są rozwiązania zarówno do bieżącej higienizacji powietrza...

Stan epidemii powoduje, że mieszkańcy, użytkownicy i zarządcy budynków zwracają coraz większą uwagę na jakość powietrza wewnętrznego. Na rynku dostępne są rozwiązania zarówno do bieżącej higienizacji powietrza w pomieszczeniu, jak i do dezynfekcji pomieszczeń po pobycie w nich osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań

Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań

Wprowadzone przez WT 2021 ograniczenia dotyczące zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej nakładają na strony zaangażowane w proces budowalny obowiązek poszukiwania nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań,...

Wprowadzone przez WT 2021 ograniczenia dotyczące zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej nakładają na strony zaangażowane w proces budowalny obowiązek poszukiwania nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań, umożliwiających redukcję zużycia energii przez budynki i ich wpływu na środowisko. Bez nowego spojrzenia na zagadnienia związane z systemami ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji i chłodzenia powietrza w obiektach nie jest możliwy dalszy rozwój segmentu instalacji HVAC w budynkach mieszkalnych,...

Redakcja RI zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach

zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach

Jakość powietrza to jeden z kluczowych czynników wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie. Dużo mówi się o kwestii zanieczyszczeń na zewnątrz, jednak to, czym oddychamy w domu czy szkole, ma na nas...

Jakość powietrza to jeden z kluczowych czynników wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie. Dużo mówi się o kwestii zanieczyszczeń na zewnątrz, jednak to, czym oddychamy w domu czy szkole, ma na nas największy wpływ. Z badań wynika, że w wielu budynkach wielorodzinnych i placówkach edukacyjnych jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Dlatego programy ODDECH DLA SPÓŁDZIELNI i ODDECH DLA SZKÓŁ skupiają się na rozwiązaniu problemu jakości powietrza wewnętrznego i efektywności energetycznej...

Marcin Gasiński Budynki mieszkalne wielorodzinne – jak je wentylować w zgodzie z WT 2021?

Budynki mieszkalne wielorodzinne – jak je wentylować w zgodzie z WT 2021? Budynki mieszkalne wielorodzinne – jak je wentylować w zgodzie z WT 2021?

Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków wpływają pośrednio również na wymagania dotyczące wentylacji, w tym nowych i remontowanych budynków wielorodzinnych. Możliwe jest zastosowanie...

Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków wpływają pośrednio również na wymagania dotyczące wentylacji, w tym nowych i remontowanych budynków wielorodzinnych. Możliwe jest zastosowanie różnych rozwiązań, jednak dostarczenie wymaganego strumienia powietrza wentylacyjnego do mieszkań wiąże się nie tylko z kwestiami technicznymi, ale i uwarunkowaniami społeczno-ekonomicznymi.

Joanna Ryńska Chłodzenie adiabatyczne budynków przemysłowych

Chłodzenie adiabatyczne budynków przemysłowych Chłodzenie adiabatyczne budynków przemysłowych

Chłodzenie budynków jest procesem wymagającym. Z jednej strony konieczne jest zapewnienie warunków odpowiednich dla procesów technologicznych oraz osób pracujących w tych budynkach, z drugiej – mocny nacisk...

Chłodzenie budynków jest procesem wymagającym. Z jednej strony konieczne jest zapewnienie warunków odpowiednich dla procesów technologicznych oraz osób pracujących w tych budynkach, z drugiej – mocny nacisk kładzie się na ekonomikę stosowanych urządzeń i instalacji. Inwestorzy i projektanci budynków produkcyjnych, magazynowych czy centrów danych poszukują więc rozwiązań technicznych spełniających obydwa te wymagania.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.