RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Zastosowanie procesów adiabatycznych do poprawy efektywności energetycznej systemów chłodniczych

Chłodnice adiabatyczne do chłodzenia bezpośredniego (jednostka typu rooftop)
Źródło: COLT

Chłodnice adiabatyczne do chłodzenia bezpośredniego (jednostka typu rooftop)


Źródło: COLT

Chłodzenie budynków, szczególnie obiektów komercyjnych i przemysłowych, wymaga dużych nakładów energii. Istotne oszczędności można uzyskać, ograniczając pracę urządzeń sprężarkowych na rzecz ewaporacyjnych, wymagających dużo mniejszych nakładów energetycznych.

Partner artykułu
Partner artykułu

W artykule:

• Parametry chłodzenia adiabatycznego

Parametry wody stosowanej do chłodzenia adiabatycznego

Najwyższa efektywność chłodzenia adiabatycznego

Rozwiązania techniczne i zastosowania

Zastosowania przemysłowe – nie tylko chłodzenie powietrza

 

Chłodzenie ewaporacyjne może stanowić uzupełnienie, a w niektórych przypadkach wręcz alternatywę dla chłodzenia opartego na urządzeniach sprężarkowych. Główną przewagą chłodzenia ewaporacyjnego nad sprężarkowym jest dużo mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną. Energia w chłodzeniu ewaporacyjnym zużywana jest do zapewnienia cyrkulacji chłodzonego powietrza (napęd wentylatorów) oraz przygotowania wody do odparowania (pompowanie, rozpylanie, atomizowanie). Oznacza to nakłady energetyczne nieporównanie mniejsze niż w przypadku zasilania nawet energooszczędnych zespołów sprężarkowych. Oszczędności energii mogą sięgać nawet 80–90%, a zapewnienie takiej samej odczuwalnej wydajności chłodniczej może być aż pięciokrotnie tańsze (co wiąże się również ze zmianą wilgotności powietrza). EER procesu chłodzenia adiabatycznego wynosić może nawet 40 (nakład energetyczny 1 kW oznacza możliwość uzyskania do 40 kW mocy chłodniczej) [1].

Urządzenia chłodzące ewaporacyjne (wyparne) wykorzystują konwersję ciepła jawnego zawartego w powietrzu na ciepło utajone zawarte w cząsteczkach pary wodnej. Zachodzi w nich proces odparowania wody dzięki energii pobieranej z powietrza (do odparowania każdego kilograma wody z powietrza pobierane jest 2257 kJ energii, co odpowiada 0,6 kWh). Podczas tego procesu temperatura powietrza obniża się w wyniku oddawania energii cieplnej wodzie przechodzącej w stan gazowy (energia zmagazynowana w parze wodnej jest więc energią utajoną). Konwersja energii na inną formę przebiega adiabatycznie, tj. energia całkowita układu pozostaje stała – stąd inna nazwa tego procesu, czyli chłodzenie adiabatyczne.

chlodzenie adiabatyczne

Rys. 1. Chłodzenie adiabatyczne na wykresie Molliera


Źródło: Klingenburg

Parametry chłodzenia adiabatycznego

Sprawność całego procesu zależy od temperatury i wilgotności powietrza wlotowego oraz od wymaganej temperatury powietrza wylotowego – docierającego bezpośrednio do pomieszczenia (w przypadku chłodzenia bezpośredniego) lub stanowiącego medium chłodzące (w przypadku chłodzenia pośredniego), a także od prędkości przepływu przez chłodnicę. Skuteczność chłodzenia adiabatycznego uzależniona jest od warunków zewnętrznych, głównie od zdolności przyjęcia przez powietrze wlotowe pary wodnej – powietrze o niższej temperaturze i wyższej wilgotności może przyjąć mniej pary wodnej, co obniża efekt chłodzenia. Sprawność tego chłodzenia jest największa w przypadku wysokiej temperatury zewnętrznej i małej wilgotności powietrza zewnętrznego. Optymalne dla chłodzenia adiabatycznego parametry powietrza zewnętrznego to RH poniżej 30% i temperatura ok. 30°C, natomiast RH równe 50% traktowane jest jako górna granica opłacalności stosowania tego rozwiązania. Możliwości zastosowania chłodzenia adiabatycznego i jego przybliżony faktyczny udział w procesie chłodzenia w skali roku należy oceniać, uwzględniając wymagania dotyczące parametrów powietrza w pomieszczeniach oraz dane meteorologiczne (temperatura i wilgotność powietrza zewnętrznego) dla danej lokalizacji.

Zobacz także: Chłodzenie bez instalacji, czynników chłodniczych i sprężarek

Chłodnica adiabatyczna Evapco

Fot. 1. Chłodnica adiabatyczna Evapco


Źródło: Evapflex

Sprawność chłodzenia opisuje poniższy wzór – teoretyczna granica chłodzenia osiągana jest przy wilgotności względnej powietrza wynoszącej 100% (czyli dla temperatury termometru mokrego), w praktyce możliwe jest zwiększenie wilgotności względnej do maks. 95% (zależnie od konstrukcji ewaporacyjnego urządzenia chłodniczego).

gdzie:

tts1 – temperatura termometru suchego powietrza wlotowego, °C;

ttm1 – temperatura termometru mokrego powietrza wlotowego, °C;

ttm2 – temperatura termometru suchego powietrza wylotowego, °C.

Zależność możliwej do osiągnięcia temperatury w pomieszczeniu od temperatury i wilgotności powietrza zewnętrznego podawana jest przez producentów w formie wykresów lub tabel (por. rys. 2).

Urządzenia do chłodzenia bezpośredniego (ang. direct evaporative cooling, DEC), czyli zapewniające chłodzenie przez nawilżanie, a więc odparowanie wody bezpośrednio do chłodzonego powietrza, cechują się sprawnością wynoszącą nawet 85–95%, jednak kosztem ryzyka uzyskania zbyt wysokiej wilgotności względnej w pomieszczeniu (np. powyżej 60%). Najniższa temperatura chłodzonego powietrza nie może być niższa niż temperatura termometru mokrego.

chłodnica adiabatyczna na dachu

Fot. 2. Chłodnice adiabatyczne do chłodzenia bezpośredniego (jednostka typu rooftop)


Źródło: COLT

W przypadku chłodzenia pośredniego (ang. indirect evaporative cooling, IEC) strumień powietrza chłodzony adiabatycznie przez odparowanie wody jest strumieniem pośrednim (chłodziwem, medium chłodzącym). Chłodzenie powietrza kierowanego do pomieszczeń następuje pośrednio, poprzez wymienniki powietrze-powietrze. Dzięki temu obniżenie temperatury nie wiąże się ze wzrostem wilgotności w pomieszczeniu – powietrze chłodzące może być zatem nawilżane aż do poziomu bliskiego nasyceniu. Odbywa się to jednak kosztem sprawności (w porównaniu do pracy układu chłodzenia bezpośredniego). Sprawność takiego systemu wynosi zazwyczaj ok. 55% i poza samym charakterem procesu wpływa na nią także współczynnik sprawności układu odzyskiwania ciepła. Na rynku dostępne są i wciąż rozwijane specjalne układy z wykorzystaniem sekwencji nawilżania i osuszania, zwiększające sprawność całego procesu [2]. Temperatura powietrza chłodzonego w danym pomieszczeniu nie może być niższa niż temperatura punktu rosy (temperatury granicznej, przy której rozpoczyna się wykraplanie pary wodnej z powietrza).

Parametry wody stosowanej do chłodzenia adiabatycznego

Sprawność, a tym samym opłacalność chłodzenia adiabatycznego zależy nie tylko od zewnętrznych warunków cieplno-wilgotnościowych i wymaganych w pomieszczeniu, ale także od powierzchni wymiany ciepła między wodą a chłodzonym powietrzem. Dlatego do nawilżania powietrza w celu jego schłodzenia stosuje się dwa główne rozwiązania techniczne:

  • „zatomizowanie” wody – rozbicie jej na dużą liczbę drobnych kropel o wymiarach rzędu 10 μm, o napięciu powierzchniowym niższym niż otaczające je powietrze – dzięki temu powierzchnia wymiany energii jest znaczna, a odparowanie nie wymaga dodatkowego nakładu energii. Zatomizowanie wody wymaga nakładu energii od 4 do 8 W(kg · h);
  • przepływ powietrza przez złoża sztywne – panele (maty) ewaporacyjne o znacznej powierzchni czynnej, pokryte cienką warstwą wody. Wówczas różnica ciśnienia cząstkowego między powietrzem a powierzchnią wody zapewnia jej „naturalne” odparowanie. Złoża wytwarzane są z materiałów higroskopijnych o dużej powierzchni czynnej, co wiąże się z rozbudowaną strukturą ich kanałów wodnych (celuloza, wiskoza, włókna polimerowe, ale także odpowiednio zabezpieczone aluminium). Woda spływa po panelach od góry i tworzy na całej powierzchni czynnej maty warstwę o małej objętości, ale dużej powierzchni. Panele ewaporacyjne są zatem zwilżone cienką warstwą wody, co wystarcza do efektywnej pracy.
efektywnosc chlodnicy

Rys. 2. Przykładowa tabela efektywności pracy chłodnicy adiabatycznej


Źródło: COLT

Wydatek wody używanej w procesie chłodzenia adiabatycznego zależy od warunków temperaturowo-wilgotnościowych oraz od wymaganej temperatury powietrza wylotowego, a także od konstrukcji chłodnicy i zastosowanej metody przygotowania wody do odparowania. Przykładowo w przypadku mat ewaporacyjnych proces chłodzenia adiabatycznego umożliwia wytworzenie 695 kW mocy chłodniczej z 1 m3 wody (dane jednego z producentów).

Do systemów chłodzenia adiabatycznego zwykle stosuje się wodę wodociągową, co wymaga uwzględnienia zagrożenia rozwojem bakterii Legionella pneumophila – należy zapewnić warunki uniemożliwiające bytowanie i namnażanie się tej bakterii, odpowiednio niską ilość składników odpowiedzialnych za tworzenie kamienia kotłowego i biofilmu (twardość, produkty korozji, substancje organiczne), właściwą temperaturę oraz brak zastoisk wody. W Polsce brakuje wymogów dla wody chłodzącej, natomiast według normy brytyjskiej wydanej przez Health Security Executive całkowita liczba bakterii w wodzie chłodzącej nie powinna przekraczać 104 jtk/ml, a zawartość bakterii Legionella – 100 jtk/l [3]. Jeśli w danych warunkach konieczne jest uzdatnienie wody, nie zaleca się stosowania metod chemicznej dezynfekcji czy zmiękczania, ponieważ produkty ich reakcji mogą powodować powstawanie osadów na matach ewaporacyjnych. Zalecanymi procesami są dezynfekcja promieniami UV i odwrócona osmoza. Wytrącaniu osadu na matach sprzyja też wysychanie mat, powinny więc być one zawsze zalane, co wymaga utrzymania minimalnej wielkości przepływu i ciśnienia wody przepływającej przez panele.

nawilzacz wyparny

Fot. 3. Nawilżacz wyparny – moduł do chłodzenia adiabatycznego powietrza odprowadzanego z pomieszczenia


Źródło: Condair

Najwyższa efektywność chłodzenia adiabatycznego

W prostych układach chłodzenia adiabatycznego efektywność energetyczna całego procesu osiągana jest dzięki sterowaniu w oparciu o np. temperaturę wylotową powietrza chłodzonego (regulowany jest wówczas wydatek wody) i wody, dzięki czemu zużycie wody i energii jest minimalizowane.

Znaczne zwiększenie efektywności chłodzenia adiabatycznego możliwe jest przede wszystkim dzięki połączeniu w ramach jednego systemu chłodzenia kilku procesów (np. chłodzenie pośrednie i bezpośrednie lub nawilżanie, osuszanie i ogrzewanie) oraz odpowiedniego sterowania. Dzięki temu w danych warunkach realizowany jest proces zapewniający najwyższy komfort, sprawność i efektywność energetyczną.

Układ suszenia i chłodzenia przez odparowanie (w rozwiązaniu jednego z producentów określony jako Desiccative Evaporative Cooling) sprawdza się bardzo dobrze w warunkach „tropikalnego” lata, kiedy powietrze zewnętrzne ma wysoką temperaturę i wilgotność. Wówczas pierwszym etapem procesu jest sorpcja wilgoci na wirniku o własnościach higroskopijnych (i adiabatyczne ogrzanie powietrza w wyniku uwolnienia ciepła adsorpcyjnego), a kolejnymi chłodzenie adiabatyczne pośrednie na obrotowym wymienniku regeneracyjnym i bezpośrednie w komorze nawilżania ewaporacyjnego (z wykorzystaniem mat ewaporacyjnych). Osuszenie i ogrzanie powietrza zewnętrznego w pierwszym etapie powoduje, że może ono przyjąć większą ilość wilgoci i ulec znacznemu ochłodzeniu w procesach chłodzenia adiabatycznego. Dzięki połączeniu kolejnych procesów i dostosowaniu ich udziału do warunków zewnętrznych można realizować chłodzenie przez dłuższy czas, niż byłoby to możliwe przy zastosowaniu samodzielnego chłodzenia adiabatycznego.

Obieg chłodzenia adiabatycznego znany jako obieg Maisotsenki (M-obieg), w Polsce badany i rozwijany m.in. dzięki pracom prowadzonym na Politechnice Wrocławskiej, charakteryzuje się sprawnością wynoszącą ponad 100% (np. 105%) i łączy chłodzenie adiabatyczne pośrednie i bezpośrednie [2, 4]. Po wejściu do wymiennika następuje podział powietrza na dwa strumienie:

  • strumień główny schładzany pośrednio (w kanałach suchych), bez zmiany wilgotności względnej;
  • strumień pomocniczy – przez otwory w ściance kanału suchego trafia do tzw. kanału mokrego (zawierającego materiał porowaty o dużej powierzchni czynnej), gdzie następuje bezpośrednie chłodzenie adiabatyczne.

Strumień pomocniczy jest schładzany zarówno pośrednio, jak i bezpośrednio – płynąc w kanałach suchych, ma pośredni kontakt z kanałami mokrymi, do których oddaje ciepło, a w kanałach mokrych jest chłodzony w procesie odparowania adiabatycznego. Zapewnia to dalsze obniżanie temperatury strumienia w kanale suchym – następuje „pętla chłodnicza”, która umożliwia znaczne obniżenie temperatury w kolejnych cyklach procesu.

Na rynku spotyka się także układy chłodzenia adiabatycznego zmieniające tryb pracy zależnie od bieżącej sytuacji. Wymagają one dynamicznego systemu sterowania, reagującego na warunki na zewnątrz i wewnątrz budynku i automatycznie dopasowującego najbardziej energooszczędny i najbardziej komfortowy tryb do faktycznych warunków:

  • chłodzenie swobodne (free cooling) z wykorzystaniem chłodzenia bezpośredniego powietrzem zewnętrznym o odpowiedniej temperaturze i wilgotności;
  • chłodzenie adiabatyczne bezpośrednie z wykorzystaniem bezpośredniego nawilżania powietrza obiegowego – tryb ten sprawdzi się przy niskiej wilgotności powietrza i wysokiej temperaturze;
  • chłodzenie adiabatyczne dwustopniowe (pośrednie i bezpośrednie) – powietrze schłodzone adiabatycznie w sposób pośredni (niższa temperatura, bez wpływu na wilgotność) kierowane jest do chłodzenia bezpośredniego – tryb ten sprawdzi się przy bardzo wysokiej temperaturze i dużej wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

Rozwiązania techniczne i zastosowania

Popularnymi rozwiązaniami technicznymi w zakresie chłodzenia ewaporacyjnego bezpośredniego (Direct Evaporative Cooling) są:

  • chłodnice adiabatyczne, nazywane też klimatyzatorami ewaporacyjnymi, wykonywane jako urządzenia dachowe (rooftopy), w których stosuje się najczęściej odparowanie wody z mat ewaporacyjnych. Są to urządzenia samodzielne lub stanowiące pierwszy etap złożonego systemu chłodzenia – wspomagają wówczas chłodzenie sprężarkowe w stopniu zależnym od panujących warunków zewnętrznych i zapotrzebowania na chłód w pomieszczeniu, kierując wstępnie przygotowany strumień powietrza do układu sprężarkowego. W szczególnie sprzyjających warunkach można dzięki odpowiedniemu by-passowi w ogóle pominąć chłodzenie sprężarkowe i stosować wyłącznie adiabatyczne. Rooftopy tego rodzaju można łatwo dodać do już istniejącego układu chłodzenia – są szybkie w montażu, a dzięki stosunkowo prostej konstrukcji także stosunkowo lekkie, więc nie obciążają w istotny sposób dachu. Instalacje chłodzenia z adiabatyczną chłodnicą wstępną mogą osiągnąć przy takim samym nakładzie energetycznym nawet o 40% wyższą wydajność chłodniczą w porównaniu do rozwiązań bez chłodnicy adiabatycznej [1];
  • chłodnice mokre, zapewniające chłodzenie wstępne dla dry-coolerów (gazowych chłodnic suchych) w układach chłodniczych;
  • moduły nawilżające w centralach wentylacyjno-klimatyzacyjnych – zwykle w tej funkcji stosowane są nawilżacze wodne z wykorzystaniem mgły (nawilżacz z dyszami niskociśnieniowymi) lub wody zatomizowanej (nawilżacz z dyszami wysokociśnieniowymi). Moduł nawilżania w przypadku rozwiązań niskociśnieniowych, kiedy powstają krople o większych średnicach, musi być wyposażony w odkraplacz, usuwający krople, które nie odparowały w procesie chłodzenia;
  • pomieszczeniowe urządzenia mobilne.

Pośrednie chłodzenie adiabatyczne wykorzystywane jest zwykle do chłodzenia pomieszczeń, które wymagają ścisłej kontroli wilgotności oraz są bardziej wrażliwe na zanieczyszczenia niesione z powietrzem zewnętrznym. W takim wypadku powietrze z chłodnicy adiabatycznej (stanowiącej najczęściej rooftop) pracującej w trybie odparowania bezpośredniego (DX) na złożach ewaporacyjnych kierowane jest na wymiennik przeponowy powietrze-powietrze i stanowi płyn chłodzący dla powietrza obiegowego kierowanego do pomieszczenia. Dzięki temu powietrze zewnętrzne nie ma bezpośredniego wpływu na wilgotność czy skład powietrza w pomieszczeniu klimatyzowanym. Chłodzenie adiabatyczne coraz częściej – także w Polsce – zaczyna być standardem efektywności energetycznej w profesjonalnych centrach danych.

Zastosowania przemysłowe – nie tylko chłodzenie powietrza

W zastosowaniach typowo przemysłowych procesy adiabatyczne stosuje się do chłodzenia wody przemysłowej lub technologicznej oraz innych mediów technologicznych, np. roztworów glikolu.

Powszechnie stosowanym rozwiązaniem są chłodnie wentylatorowe (wieże chłodnicze) typu otwartego i zamkniętego. Według szacunków organizacji Eurovent zastosowanie w przemyśle wież chłodniczych zamiast agregatów chłodzonych powietrzem pozwala obniżyć zużycie energii nawet o 15,5% rocznie [5].

W rozwiązaniach typu otwartego wykorzystuje się zjawisko odwrotne niż w przypadku chłodzenia powietrza obiegowego lub pomocniczego – woda jest chłodzona, a powietrze ogrzewane. Na złoże ewaporacyjne za pomocą specjalnych dysz podawana jest od góry woda gorąca, a przeciwprądowo (od dołu) lub krzyżowo (prostopadle do kierunku przepływu wody) – zimne powietrze atmosferyczne, które przepływając przez złoże, ogrzewa się. Niewielka ilość wody odparowuje i w ten sposób odbiera ciepło z pozostałej, właściwej wody chłodzonej. Nagrzane i wilgotne powietrze kierowane jest w górę złoża i tam wyrzucane do atmosfery, natomiast schłodzona woda przepływa na dół wieży i stamtąd kierowana jest ponownie do chłodzenia technologicznego.

W wieżach zamkniętych woda technologiczna nie ma bezpośredniego kontaktu z powietrzem atmosferycznym – przepływa wewnątrz wymiennika ciepła w formie wężownicy, która jest omywana przez zimne powietrze. W ten sposób następuje odebranie ciepła na drodze wymiany woda-powietrze, a więc chłodzenie pośrednie. W tym przypadku można wykorzystać także bezpośredni proces chłodzenia adiabatycznego. Poprzez zwilżenie wężownicy wodą pomocniczą, która odparowuje, następuje schłodzenie powietrza atmosferycznego, co zwiększa efektywność procesu chłodzenia wody technologicznej płynącej w wężownicy. Podobna zasada działania dotyczy także skraplaczy wyparnych w układach chłodzenia przemysłowego.

Wieże chłodnicze mogą być dodatkowo wspomagane przez układy hybrydowe, które dochładzają powietrze potrzebne do chłodzenia wody technologicznej – w trybie suchym (chłodzenie sprężarkowe) lub mokrym (chłodzenie adiabatyczne). Odpowiednie sterowanie takim układem umożliwia pracę w trybie najbardziej efektywnym dla danych warunków, co pozwala optymalnie wykorzystywać energię i wodę potrzebną w procesie chłodzenia. Ważną nastawą przy regulacji tego układu jest punkt przejścia między trybem mokrym a suchym – im niższa jest temperatura tego punktu, tym mniejsze zużycie energii, co odbywa się jednak kosztem wyższego zużycia wody.

Wieże występują w wielu wielkościach wydajności chłodniczej, co pozwala dobrać urządzenie odpowiednie dla zakładów o różnej wielkości. Funkcjonuje też dla nich program certyfikacji Euroventu (potwierdzenie zgodności danych deklarowanych przez producentów z wartościami uzyskanymi podczas pomiarów w niezależnym laboratorium).

Literatura

1. Górka Andrzej, Gorzeński Radosław, Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków, „Rynek Instalacyjny”, https://www.rynekinstalacyjny.pl/artykul/projektowanie-went-klima/18997,bezposrednie-chlodzenie-wyparne-budynkow 

2. Pandelidis Demis, Modelowanie procesów wymiany ciepła i masy w wymienniku z M-obiegiem stosowanym w instalacjach klimatyzacyjnych, Wrocław 2015

3. Health Safety Executive, HSG274. Legionnaires’ disease: Technical guidance. Part1: The control of legionella bacteria in evaporative cooling systems, London 2013

4. Rogdakis Emmanuel, Tertipis Dimitros, Maisotsenko cycle: technology overview and energy-saving potential in cooling systems, „Energy and Emission Control Technologies” 3/2015, p. 15–22, https://doi.org/10.2147/EECT.S62995

5. The European Evaporative Cooling Industry in a Nutshell, „Eurovent Industry Monograph” 9/1 – 2019, Brussel, October 2019

6. Materiały techniczne firm: Airtec, Alfa Laval, ASK, Balticold, Carel, COLT, Condair, EETS, Evapco, Klingenburg, Mark, Oxycom, Secespol, Swegon

adiabatic ds pop final

Rys. 3. Adiabatic DS


Źródło: Evapflex

Partner artykułu
Partner artykułu


Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI Urządzenia do kontroli rozprzestrzeniania się dymu i ciepła

Urządzenia do kontroli rozprzestrzeniania się dymu i ciepła Urządzenia do kontroli  rozprzestrzeniania się dymu i ciepła

Systemy wentylacji pożarowej w budynkach wielokondygnacyjnych mają za zadanie powstrzymanie rozprzestrzeniania się dymu w budynku i zapewnienie bezpieczeństwa – ewakuacji i działania zespołów ratowniczo-gaśniczych....

Systemy wentylacji pożarowej w budynkach wielokondygnacyjnych mają za zadanie powstrzymanie rozprzestrzeniania się dymu w budynku i zapewnienie bezpieczeństwa – ewakuacji i działania zespołów ratowniczo-gaśniczych. Wymaga to stosowania dla danego budynku rozwiązań technicznych zgodnych z opracowanym dla niego scenariuszem pożarowym. Liczy się rzeczywista efektywność zastosowanych systemów.

dr inż. Beata Wilk-Słomka, dr inż. Janusz Belok Wpływ systemu regulacji zysków słonecznych na zużycie energii chłodniczej i elektrycznej oraz komfort oświetlenia światłem naturalnym

Wpływ systemu regulacji zysków słonecznych na zużycie energii chłodniczej i elektrycznej oraz komfort oświetlenia światłem naturalnym Wpływ systemu regulacji zysków słonecznych na zużycie energii chłodniczej i elektrycznej oraz komfort oświetlenia światłem naturalnym

W przypadku budynków niskoenergetycznych o dużych przeszkleniach nasłonecznienie może mieć różnorakie skutki energetyczne oraz wpływ na komfort temperaturowy i oświetleniowy. Zastosowanie nawet najlepszych...

W przypadku budynków niskoenergetycznych o dużych przeszkleniach nasłonecznienie może mieć różnorakie skutki energetyczne oraz wpływ na komfort temperaturowy i oświetleniowy. Zastosowanie nawet najlepszych okien i żaluzji bez odpowiedniego algorytmu sterowania nimi oraz oświetleniem nie gwarantuje zysków energetycznych i utrzymania komfortu. Wypadkowa efektywność energetyczna tego typu rozwiązań jest trudna do określenia bez przeprowadzenia badań symulacyjnych. Dlatego warto je wykonać na etapie...

WiPlast Systemy kanalizacji od WiPlast

Systemy kanalizacji od WiPlast Systemy kanalizacji od WiPlast

Firma WiPlast to wiodący producent i dystrybutor artykułów wodno-kanalizacyjnych, którego oferta obejmuje rury kanalizacyjne PVC-PP, rury ciśnieniowe PVC-u i PEHD oraz bogaty wybór kształtek i elementów...

Firma WiPlast to wiodący producent i dystrybutor artykułów wodno-kanalizacyjnych, którego oferta obejmuje rury kanalizacyjne PVC-PP, rury ciśnieniowe PVC-u i PEHD oraz bogaty wybór kształtek i elementów łączeniowych. Dzięki doświadczeniu i zaawansowanemu procesowi technologicznemu oferowane przez firmę produkty są najwyższej jakości, mają podwyższoną trwałość oraz precyzyjne wykonanie.

Joanna Ryńska Wentylacja budynków edukacyjnych – problemy z jakością powietrza wewnętrznego

Wentylacja budynków edukacyjnych – problemy z jakością powietrza wewnętrznego Wentylacja budynków edukacyjnych – problemy z jakością powietrza wewnętrznego

Każdego roku we wrześniu do intensywnej pracy ruszają zastępy przedszkolaków, uczniów i nauczycieli. Wszyscy oni powinni mieć zapewnione odpowiednie warunki pracy, nauki, zabawy i rozwoju – a jednym z...

Każdego roku we wrześniu do intensywnej pracy ruszają zastępy przedszkolaków, uczniów i nauczycieli. Wszyscy oni powinni mieć zapewnione odpowiednie warunki pracy, nauki, zabawy i rozwoju – a jednym z podstawowych wskazań higienicznych jest odpowiednia jakość powietrza w salach i klasach. Tymczasem jej zapewnienie to ogromne wyzwanie.

mgr inż. Artur Miszczuk Ograniczenie zużycia energii na wentylację w domach jednorodzinnych

Ograniczenie zużycia energii na wentylację w domach jednorodzinnych Ograniczenie zużycia energii na wentylację w domach jednorodzinnych

Jedynie kompleksowa termomodernizacja domów jednorodzinnych znacząco ogranicza energochłonność i tym samym niską emisję oraz zwiększa komfort cieplny przy mniejszych kosztach użytkowania. Ocieplenie budynku...

Jedynie kompleksowa termomodernizacja domów jednorodzinnych znacząco ogranicza energochłonność i tym samym niską emisję oraz zwiększa komfort cieplny przy mniejszych kosztach użytkowania. Ocieplenie budynku i wymiana stolarki pociągają za sobą zmiany w systemie wentylacji. W obecnie termomodernizowanych budynkach jednorodzinnych należy odchodzić od wentylacji grawitacyjnej na rzecz wentylacji hybrydowej lub mechanicznej. Zastosowanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła w...

jr Szafy klimatyzacji precyzyjnej

Szafy klimatyzacji precyzyjnej Szafy klimatyzacji precyzyjnej

Choć wymagania dotyczące temperatury i wilgotności w centrach danych zostały w ostatnich latach znacznie złagodzone, to nie zmalało znaczenie stosowanych w nich systemów chłodniczych. Do typowych zadań...

Choć wymagania dotyczące temperatury i wilgotności w centrach danych zostały w ostatnich latach znacznie złagodzone, to nie zmalało znaczenie stosowanych w nich systemów chłodniczych. Do typowych zadań szaf klimatyzacji precyzyjnej – wydajnego, niezawodnego i ciągłego odprowadzania zysków ciepła – doszedł też wymóg energooszczędnej pracy.

Air-Com Pneumatyka Instalacja sprężonego powietrza – tych błędów unikaj!

Instalacja sprężonego powietrza – tych błędów unikaj! Instalacja sprężonego powietrza – tych błędów unikaj!

Wskazujemy 7 najczęstszych błędów, jakich należy unikać na etapie projektu i wykonania instalacji sprężonego powietrza. Jak im przeciwdziałać?

Wskazujemy 7 najczęstszych błędów, jakich należy unikać na etapie projektu i wykonania instalacji sprężonego powietrza. Jak im przeciwdziałać?

Joanna Ryńska Adiabatyczne systemy chłodzenia w budynkach przemysłowych

Adiabatyczne systemy chłodzenia w budynkach przemysłowych Adiabatyczne systemy chłodzenia w budynkach przemysłowych

Rozpatrując kwestię zapewnienia właściwych warunków cieplno-wilgotnościowych w obiektach przemysłowych, inwestorzy i zarządcy skupiają się najczęściej na ogrzewaniu budynków. Jednak przez coraz większą...

Rozpatrując kwestię zapewnienia właściwych warunków cieplno-wilgotnościowych w obiektach przemysłowych, inwestorzy i zarządcy skupiają się najczęściej na ogrzewaniu budynków. Jednak przez coraz większą część roku wysoka temperatura powietrza zewnętrznego sprawia, że poszukiwane są także ekonomiczne rozwiązania chłodnicze. Te sprężarkowe są skuteczne, ale zwykle energochłonne. Można jednak wspomóc – a w pewnych warunkach nawet zastąpić – ich działanie, stosując systemy chłodzenia wyparnego.

mgr inż. Monika Załuska, dr hab. inż. Katarzyna Gładyszewska-Fiedoruk, prof. PB Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym

Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym

Dom jest miejscem, w którym oprócz pracy spędzamy najwięcej czasu w ciągu doby, dlatego niezwykle ważną kwestią jest jakość powietrza, jakim oddychają domownicy. Zanieczyszczenie pyłami PM10 i PM2,5, w tym...

Dom jest miejscem, w którym oprócz pracy spędzamy najwięcej czasu w ciągu doby, dlatego niezwykle ważną kwestią jest jakość powietrza, jakim oddychają domownicy. Zanieczyszczenie pyłami PM10 i PM2,5, w tym pochodzącymi z własnych urządzeń grzewczych, jest niebezpieczne, ponieważ znacząco obniża jakość powietrza i prowadzi do niekorzystnych skutków zdrowotnych. W celu zredukowania ilości zanieczyszczeń pyłowych w domach jednorodzinnych można zastosować oczyszczacz powietrza lub wentylację mechaniczną...

mgr inż. Bartłomiej Adamski Integracja HVAC – nowy kierunek rozwoju urządzeń klimatyzacyjnych, ogrzewczych i wentylacji?

Integracja HVAC – nowy kierunek rozwoju urządzeń klimatyzacyjnych, ogrzewczych i wentylacji? Integracja HVAC – nowy kierunek rozwoju urządzeń klimatyzacyjnych, ogrzewczych i wentylacji?

Wymóg stosowania odzysku ciepła w systemach wentylacji mieszkań wielorodzinnych wymaga innych rozwiązań technicznych niż do tej pory. Konieczne jest zatem szukanie nowych, innowacyjnych, kompaktowych rozwiązań...

Wymóg stosowania odzysku ciepła w systemach wentylacji mieszkań wielorodzinnych wymaga innych rozwiązań technicznych niż do tej pory. Konieczne jest zatem szukanie nowych, innowacyjnych, kompaktowych rozwiązań systemów łączących wentylację, ogrzewanie i chłodzenie.

dr inż. Marian Rubik Bezpośrednie systemy ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF

Bezpośrednie systemy ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF Bezpośrednie systemy ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF

Systemy bezpośredniego chłodzenia budynków lub poszczególnych pomieszczeń w budynkach (systemy zdecentralizowane) są w Polsce coraz częściej stosowane. Wśród nich jest system VRF (VRV), który wyróżnia...

Systemy bezpośredniego chłodzenia budynków lub poszczególnych pomieszczeń w budynkach (systemy zdecentralizowane) są w Polsce coraz częściej stosowane. Wśród nich jest system VRF (VRV), który wyróżnia się wysoką efektywnością energetyczną, łatwością prowadzenia przewodów czynnika chłodniczego oraz elastycznym współdziałaniem z systemami BMS. Systemy takie są jednak droższe inwestycyjnie i mają pewne ograniczenia stosowania spowodowane głównie warunkami bezpieczeństwa użytkowników.

Joanna Ryńska Integracja systemów HVAC z systemem sterowania budynków

Integracja systemów HVAC z systemem sterowania budynków Integracja systemów HVAC z systemem sterowania budynków

Systemy HVAC stają się coraz częściej elementami centralnych systemów zarządzania budynkiem (Building Management Systems). Producenci wyposażają urządzenia w rozwiązania umożliwiające ich integrację z BMS,...

Systemy HVAC stają się coraz częściej elementami centralnych systemów zarządzania budynkiem (Building Management Systems). Producenci wyposażają urządzenia w rozwiązania umożliwiające ich integrację z BMS, przybywa też instalacji łączących niezależne systemy regulacji i sterowania.

Redakcja RI Sklepy online dla instalatora

Sklepy online dla instalatora Sklepy online dla instalatora

Prezentujemy listę sklepów dla instalatorów, w których można zrobić zakupy przez internet.

Prezentujemy listę sklepów dla instalatorów, w których można zrobić zakupy przez internet.

Flowair Świat zmienia się na naszych oczach, a wsparcie klienta na każdym etapie współpracy nabiera nowego znaczenia

Świat zmienia się na naszych oczach, a wsparcie klienta na każdym etapie współpracy nabiera nowego znaczenia Świat zmienia się na naszych oczach, a wsparcie klienta na każdym etapie współpracy nabiera nowego znaczenia

Wybranie odpowiedniego rozwiązania grzewczo-wentylacyjnego do obiektu może wydawać się skomplikowane. Rozpiętość ofert producentów, a także ilość komunikatów marketingowych, która do nas dociera każdego...

Wybranie odpowiedniego rozwiązania grzewczo-wentylacyjnego do obiektu może wydawać się skomplikowane. Rozpiętość ofert producentów, a także ilość komunikatów marketingowych, która do nas dociera każdego dnia jest bardzo duża. Jak nie pogubić się w tym natłoku i jednocześnie wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb? Czy przy wyborze kierować się samymi parametrami produktów czy może warto zwrócić uwagę na coś jeszcze? Na te i inne nurtujące Was pytania odpowiada FLOWAIR i jego program...

Waldemar Joniec Wentylacja garaży zamkniętych

Wentylacja garaży zamkniętych Wentylacja garaży zamkniętych

Rośnie zapotrzebowanie na miejsca postojowe dla samochodów osobowych w budynkach mieszkalnych i handlowych. Na drogich i atrakcyjnych terenach powstają budynki wielokondygnacyjne z wielopoziomowymi podziemnymi...

Rośnie zapotrzebowanie na miejsca postojowe dla samochodów osobowych w budynkach mieszkalnych i handlowych. Na drogich i atrakcyjnych terenach powstają budynki wielokondygnacyjne z wielopoziomowymi podziemnymi parkingami. Z czasem będą w nich parkować samochody z różnym napędem – z silnikami spalinowymi z zapłonem iskrowym, wysokoprężnymi, silnikami na LPG i CNG oraz ogniwami paliwowymi, akumulatorami elektrycznymi, a może nawet napędzane wodorem. Projektując garaż i jego wentylację, warto uwzględniać...

Waldemar Joniec Wentylacja wspomagana energią z gruntu

Wentylacja wspomagana energią z gruntu Wentylacja wspomagana energią z gruntu

Wentylacja mechaniczna staje się nieodzowna z uwagi na wysoką szczelność budynków. Z kolei wymagania przepisów budowlanych dotyczące energoefektywności budynków sprzyjają stosowaniu mechanicznej wentylacji...

Wentylacja mechaniczna staje się nieodzowna z uwagi na wysoką szczelność budynków. Z kolei wymagania przepisów budowlanych dotyczące energoefektywności budynków sprzyjają stosowaniu mechanicznej wentylacji regulowanej i odzysku energii z powietrza wywiewanego z budynków, a także korzystaniu z energii gruntu.

Andrzej Romanowski Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

W systemach regulacji automatycznej instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych obok podstawowych obwodów regulacji, jakimi są temperatura i wilgotność, istotne znaczenie mają obwody odzysku ciepła, a...

W systemach regulacji automatycznej instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych obok podstawowych obwodów regulacji, jakimi są temperatura i wilgotność, istotne znaczenie mają obwody odzysku ciepła, a także regulacja ciśnienia i strumienia powietrza. Jednym z warunków prawidłowej pracy instalacji jest uzyskanie wymaganych strumieni powietrza we wszystkich jej przewodach i urządzeniach przy możliwie niskim zużyciu energii.

Joanna Ryńska Osuszanie budynków podczas budowy lub w przypadku awarii

Osuszanie budynków podczas budowy lub w przypadku awarii Osuszanie budynków podczas budowy lub w przypadku awarii

Za prawidłową wilgotność w pomieszczeniach powinien odpowiadać sprawnie działający system wentylacji. Jednak w sytuacjach tymczasowych czy awaryjnych konieczne jest zastosowanie dodatkowych urządzeń służących...

Za prawidłową wilgotność w pomieszczeniach powinien odpowiadać sprawnie działający system wentylacji. Jednak w sytuacjach tymczasowych czy awaryjnych konieczne jest zastosowanie dodatkowych urządzeń służących do szybkiego osuszania pomieszczeń.

Joanna Ryńska Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów SARS-CoV-2 w pomieszczeniach. Zalecenia eksploatacyjne i urządzenia do uzdatniania powietrza wentylacyjnego

Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów SARS-CoV-2 w pomieszczeniach. Zalecenia eksploatacyjne i urządzenia do uzdatniania powietrza wentylacyjnego Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów SARS-CoV-2 w pomieszczeniach. Zalecenia eksploatacyjne i urządzenia do uzdatniania powietrza wentylacyjnego

W powietrzu wewnętrznym, którym oddychamy w pomieszczeniach, nie brakuje patogenów – m.in. zarodników grzybów, bakterii i wirusów. W dobie pandemii choroby COVID-19, kiedy cały świat szuka odpowiedzi na pytanie,...

W powietrzu wewnętrznym, którym oddychamy w pomieszczeniach, nie brakuje patogenów – m.in. zarodników grzybów, bakterii i wirusów. W dobie pandemii choroby COVID-19, kiedy cały świat szuka odpowiedzi na pytanie, jak radzić sobie z rozprzestrzenianiem powodującego ją wirusa SARS-CoV-2, ze zdwojoną siłą powraca dyskusja o znaczeniu prawidłowej wentylacji, klimatyzacji i uzdatniania powietrza wewnętrznego dla czystości mikrobiologicznej pomieszczeń.

Waldemar Joniec Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji

Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji

Parkingi i zamknięte garaże są w nowych budynkach standardem, a różne rodzaje silników i stosowanych do nich paliw powodują konieczność wyposażania tych miejsc w systemy wentylacji wraz z instalacjami...

Parkingi i zamknięte garaże są w nowych budynkach standardem, a różne rodzaje silników i stosowanych do nich paliw powodują konieczność wyposażania tych miejsc w systemy wentylacji wraz z instalacjami do detekcji gazów szkodliwych i wybuchowych. Sercem tych systemów są sensory użyte w detektorach. Do detekcji trującego CO oraz wybuchowych LPG i CNG można stosować różne sensory. Standardem są proste w obsłudze systemy działające automatycznie z detektorami progowymi sygnalizującymi przekroczenie stężeń...

Joanna Ryńska Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń

Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń

Stan epidemii powoduje, że mieszkańcy, użytkownicy i zarządcy budynków zwracają coraz większą uwagę na jakość powietrza wewnętrznego. Na rynku dostępne są rozwiązania zarówno do bieżącej higienizacji powietrza...

Stan epidemii powoduje, że mieszkańcy, użytkownicy i zarządcy budynków zwracają coraz większą uwagę na jakość powietrza wewnętrznego. Na rynku dostępne są rozwiązania zarówno do bieżącej higienizacji powietrza w pomieszczeniu, jak i do dezynfekcji pomieszczeń po pobycie w nich osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań

Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań

Wprowadzone przez WT 2021 ograniczenia dotyczące zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej nakładają na strony zaangażowane w proces budowalny obowiązek poszukiwania nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań,...

Wprowadzone przez WT 2021 ograniczenia dotyczące zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej nakładają na strony zaangażowane w proces budowalny obowiązek poszukiwania nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań, umożliwiających redukcję zużycia energii przez budynki i ich wpływu na środowisko. Bez nowego spojrzenia na zagadnienia związane z systemami ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji i chłodzenia powietrza w obiektach nie jest możliwy dalszy rozwój segmentu instalacji HVAC w budynkach mieszkalnych,...

Redakcja RI zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach

zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach

Jakość powietrza to jeden z kluczowych czynników wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie. Dużo mówi się o kwestii zanieczyszczeń na zewnątrz, jednak to, czym oddychamy w domu czy szkole, ma na nas...

Jakość powietrza to jeden z kluczowych czynników wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie. Dużo mówi się o kwestii zanieczyszczeń na zewnątrz, jednak to, czym oddychamy w domu czy szkole, ma na nas największy wpływ. Z badań wynika, że w wielu budynkach wielorodzinnych i placówkach edukacyjnych jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Dlatego programy ODDECH DLA SPÓŁDZIELNI i ODDECH DLA SZKÓŁ skupiają się na rozwiązaniu problemu jakości powietrza wewnętrznego i efektywności energetycznej...

Marcin Gasiński Budynki mieszkalne wielorodzinne – jak je wentylować w zgodzie z WT 2021?

Budynki mieszkalne wielorodzinne – jak je wentylować w zgodzie z WT 2021? Budynki mieszkalne wielorodzinne – jak je wentylować w zgodzie z WT 2021?

Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków wpływają pośrednio również na wymagania dotyczące wentylacji, w tym nowych i remontowanych budynków wielorodzinnych. Możliwe jest zastosowanie...

Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków wpływają pośrednio również na wymagania dotyczące wentylacji, w tym nowych i remontowanych budynków wielorodzinnych. Możliwe jest zastosowanie różnych rozwiązań, jednak dostarczenie wymaganego strumienia powietrza wentylacyjnego do mieszkań wiąże się nie tylko z kwestiami technicznymi, ale i uwarunkowaniami społeczno-ekonomicznymi.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Odkryj nowy sposób próżniowania »

Odkryj nowy sposób próżniowania » Odkryj nowy sposób próżniowania »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024 Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.