RynekInstalacyjny.pl

Na co warto zwrócić uwagę, projektując system PV

Na co warto zwrócić uwagę, projektując system PV Na co warto zwrócić uwagę, projektując system PV

Zymetric Pompa ciepła ogrzewa polski rynek

Pompa ciepła ogrzewa polski rynek Pompa ciepła ogrzewa polski rynek

Pompa ciepła to efektywny energetycznie system, wykorzystywany na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale też – chłodzenia pomieszczeń. Te intuicyjne urządzenia pojawiają...

Pompa ciepła to efektywny energetycznie system, wykorzystywany na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale też – chłodzenia pomieszczeń. Te intuicyjne urządzenia pojawiają się w coraz to większej ilości domów, starych i nowych. To głównie rozwiązania proekologiczne, prosty montaż, serwis i obsługa, a także możliwości dofinansowań przekonują, że zakup właśnie takiego źródła ciepła może być strzałem w dziesiątkę!

Orole.pl Osuszanie powietrza w domu, czyli jak radzić sobie z wilgocią na oknach i pleśnią

Osuszanie powietrza w domu, czyli jak radzić sobie z wilgocią na oknach i pleśnią Osuszanie powietrza w domu, czyli jak radzić sobie z wilgocią na oknach i pleśnią

Gdy na zewnątrz występują niskie temperatury, w budynkach mogą pojawić się problemy z poziomem wilgotności.Woda zbiera się na oknach, pranie nie wysycha po rozwieszeniu, pojawiają się pierwsze oznaki pleśni...

Gdy na zewnątrz występują niskie temperatury, w budynkach mogą pojawić się problemy z poziomem wilgotności.Woda zbiera się na oknach, pranie nie wysycha po rozwieszeniu, pojawiają się pierwsze oznaki pleśni w postaci zapachu i czarnych kropek w rogach pomieszczeń.

Kamery termowizyjne i mierniki przenośne w pracy instalatora

Kamery termowizyjne i mierniki przenośne w pracy instalatora, fot. pixabay

Kamery termowizyjne i mierniki przenośne w pracy instalatora, fot. pixabay

Praca instalatora wymaga korzystania z odpowiednich narzędzi. Są wśród nich zarówno narzędzia z codziennego warsztatu, jak i dające szerokie możliwości diagnostyczne kamery termowizyjne oraz elementy ochrony osobistej, takie jak przenośne mierniki gazów, głównie toksycznych i wybuchowych.

Zobacz także

Bricoman Instalacja elektryczna w domu. Jak rozplanować przewody i gniazdka?

Instalacja elektryczna w domu. Jak rozplanować przewody i gniazdka? Instalacja elektryczna w domu. Jak rozplanować przewody i gniazdka?

Na co dzień nie widać instalacji elektrycznej, przez co łatwo nie docenić, jak skomplikowana sieć przewodów i kabli kryje się w naszych domach. Wystarczy zaznaczyć, że oświetlenie i gniazda w danym pomieszczeniu...

Na co dzień nie widać instalacji elektrycznej, przez co łatwo nie docenić, jak skomplikowana sieć przewodów i kabli kryje się w naszych domach. Wystarczy zaznaczyć, że oświetlenie i gniazda w danym pomieszczeniu to dwa zupełnie osobne obwody. Z kolei ułożenie gniazdek dodatkowo potrafi skomplikować całą sytuację. Przygotowanie projektu instalacji elektrycznej, która zapewni wygodę oraz bezpieczeństwo użytkowania, nie jest łatwym zadaniem. Dlatego podpowiadamy, jak się do tego zabrać!

TTU Projekt Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów

Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów

Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych...

Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych ładunków, ich załadunku do samochodu czy automatycznego poziomowania. Pozwalają zmniejszyć obciążenie pracowników oraz zwiększyć bezpieczeństwo ich pracy.

Aleo.com Czy każdy z nas ma dostęp do bazy KRS? Jakie informacje sprawdzisz tam o kontrahencie?

Czy każdy z nas ma dostęp do bazy KRS? Jakie informacje sprawdzisz tam o kontrahencie? Czy każdy z nas ma dostęp do bazy KRS? Jakie informacje sprawdzisz tam o kontrahencie?

Przedsiębiorcy często twierdzą, że — z ich punktu widzenia — najwięcej interesujących danych można odnaleźć w bazie NIP. Nie do końca jest to zgodne z prawdą. Krajowy Rejestr Sądowy to kopalnia wiedzy...

Przedsiębiorcy często twierdzą, że — z ich punktu widzenia — najwięcej interesujących danych można odnaleźć w bazie NIP. Nie do końca jest to zgodne z prawdą. Krajowy Rejestr Sądowy to kopalnia wiedzy o niemal każdym obszarze działania firmy. Jakie dane można tam znaleźć?

W artykule:

• Zastosowanie kamer termowizyjnych w technice instalacyjnej
• Dokładność pomiaru kamerą termowizyjną
• Skuteczność badań kamerą termowizyjną

Zastosowanie kamer termowizyjnych w technice instalacyjnej

Kamery termowizyjne, obrazujące w podczerwieni i rejestrujące rozkład temperatury na badanej powierzchni, są bardzo dobrym narzędziem diagnostycznym dla instalatorów sanitarnych. Odpowiednio zinterpretowane obrazy z kamery termowizyjnej pozwalają określić stan i pracę instalacji grzewczych, klimatyzacyjnych, chłodniczych, wentylacyjnych i wodno-ściekowych.

Typowym przykładem jest określenie rozkładu ciepła w grzejnikach tradycyjnych i ogrzewaniu płaszczyznowym (gdzie zdarza się wadliwa praca poszczególnych pętli grzewczych), a także instalacjach kominowych i kolektorach słonecznych. Termograf (obraz w podczerwieni) wskaże miejsce nieprawidłowości czy usterki, może też pomóc w zinterpretowaniu jej możliwych przyczyn (np. rdza i osadzanie kamienia kotłowego). Na termografie – w postaci „ciepłych” i „chłodnych” obszarów – można też zobaczyć wszelkie nieciągłości instalacji, takie jak wycieki i nieszczelności czynnika grzewczego lub chłodniczego, uszkodzenia, zatory, przerwana izolacja itp.

Kamera termowizyjna umożliwia też ocenę pracy instalacji wentylacyjnych. Plamy odpowiadające ciepłemu i chłodnemu powietrzu, widoczne na ścianie czy suficie, umożliwiają ustalenie rzeczywistego kierunku przepływu powietrza na zakończeniach wentylacyjnych typu kratki czy nawiewniki. Podanie dodatkowych parametrów – temperatury i wilgotności otoczenia, ręcznie lub za pomocą sondy – pozwala zwizualizować powierzchnie narażone na zawilgocenie i rozwój pleśni.

Popularnym zastosowaniem termowizji w branży instalacyjnej jest wykrywanie wycieków z instalacji wodociągowych i grzewczych. Na obrazie w podczerwieni badanego obszaru wycieki widoczne są również jako zmiany temperatury – odpowiednio jako „gorąca” lub „chłodna” plama. Wykrycie wycieku wody ciepłej lub grzewczej jest stosunkowo proste, ponieważ obszary „gorące” są wyraźnie widoczne. Natomiast prawidłowa interpretacja plamy „chłodnej”, czyli wykrycie wycieku z instalacji wody zimnej, wymaga od instalatora większego doświadczenia. Skuteczność lokalizacji wycieków zależy nie tylko od temperatury wyciekającego czynnika, ale także intensywności i głębokości wycieku oraz od rodzaju przegrody.

Zastosowanie kamery pozwala też na zlokalizowanie dokładnego miejsca wycieku w przypadku, gdy miejsce to jest zabudowane czy ukryte w konstrukcji budynku albo gdy uwolniona w wyniku wycieku wilgoć zajmuje dużą powierzchnię (np. na suficie) i trudno ustalić punktowe miejsce awarii.

Z praktycznego punktu widzenia to właśnie sytuacje awaryjne wywołują zainteresowanie termowizją jako techniką umożliwiającą stwierdzenie i udokumentowanie wad lub uszkodzeń instalacji. Nawet wśród klientów kupujących mieszkanie lub gotowy dom (także na rynku wtórnym) popularna staje się inspekcja tuż po zakupie, ponieważ umożliwia przygotowanie dokumentacji ewentualnych wycieków i ich skutków. Dokumentacja ta odgrywa znaczącą rolę w rozmowach z deweloperem lub firmą ubezpieczeniową.

Zastosowanie termowizji, jako sposobu szybkiego i skutecznego, może też pomóc w sprawnej diagnostyce uszkodzeń czy nieprawidłowości działania instalacji technologicznych w zakładach przemysłowych. Na obrazie termograficznym doświadczony instalator dostrzeże plamy, które będą odpowiadały pojawieniu się ciepłego lub zimnego czynnika płynącego w danej instalacji. Tak samo dobrze widoczne są sytuacje awaryjne w instalacji elektrycznej oraz w układach mechanicznych – miejsca o podwyższonej temperaturze mogą wskazywać na niepożądany wzrost oporu w przepływie energii elektrycznej lub podwyższone tarcie w układzie mechanicznym.

Kamera termowizyjna jest przydatna także w przypadku braku dokumentacji projektowej dla budynku, kiedy nie jest znany przebieg przewodów w przegrodach. Inspekcja termograficzna umożliwi zlokalizowanie i inwentaryzację instalacji, a także rozpoznanie ukrytych pod tynkiem zamurowanych okien czy wylotów kominów wentylacyjnych.

Pomiary kamerą termowizyjną powinny być uzupełnione o dodatkowe rozwiązanie diagnostyczne potwierdzające wynik badań, ponieważ kamera cechuje się pewnym błędem pomiarowym.

Dokładność pomiaru kamerą termowizyjną

Dla zastosowań w budownictwie, w tym w technice instalacyjnej, najważniejszym (choć nie jedynym) parametrem jest rozdzielczość kamery (matrycy, przetwornika). Jest ona rozumiana jako liczba pikseli, z których złożony jest obraz uzyskany za pomocą kamery, lub czujników pomiarowych zawartych w matrycy detektora kamery. Przy większej rozdzielczości jeden punkt pomiarowy obejmuje mniejszą powierzchnię, co umożliwia uzyskanie bardziej dokładnego wyniku. Rozdzielczość kamery decyduje więc o tym, jak szczegółowy będzie termograf, co umożliwia precyzyjne dostrzeżenie nawet niewielkich wad lub usterek instalacji. Uwaga – rozdzielczość kamery nie jest tym samym co rozdzielczość ekranu. Rozdzielczość ekranu jest funkcją użytkową i nie wpływa na dokładność pomiaru.

Najczęściej spotykane w kamerach rozdzielczości matrycy to: 60×60, 80×80, 120×120, 160×120, 240×180, 320×240, 640×480, 640×512, 1280×1024 px. Rozdzielczość kamery znacząco wpływa na cenę urządzenia. Jeśli jednak pomiary kamerą termowizyjną są ważną częścią oferty firmy instalacyjnej lub często stosowanym narzędziem pracy, należy wybrać wysoką rozdzielczość, np. 640×480 px.

Jeśli instalator zdecyduje się na kamerę o mniejszej rozdzielczości, szczegółowy termogram będzie można uzyskać, rejestrując większą liczbę obrazów z mniejszej odległości. Takie podejście wydłuża jednak i utrudnia pracę – obrazowanie z małej odległości może być w niektórych sytuacjach utrudnione, a wręcz niemożliwe.

W przypadku kamer (a dokładniej – obiektywów) określona jest też minimalna odległość, z jakiej można dokonywać pomiarów, by termogram pozostał wyraźny. Dla standardowych obiektywów jest to ok. 0,3 m, dla teleobiektywów (obiektywów wąskokątnych) – ok. 1,2 m, a dla obiektywów szerokokątnych – ok. 0,2 m. Rodzaj obiektywu wpływa także na pole widzenia. Jeśli zatem zaplanowane jest szerokie użytkowanie kamery w różnych warunkach pracy – tj. wymagane jest obrazowanie z różnych odległości i różnego pola widzenia – warto zainwestować w urządzenie, w którym obiektyw jest wymienny. W przypadku takiego rozwiązania obiektywy często są elementem zestawu kamery.

Od prawidłowego ustawienia odległości – na wartość tę wpływa rozdzielczość kamery – zależy ostrość obrazu. Obrazy nieostre nie mają żadnej wartości pomiarowej. W bardziej zaawansowanych seriach kamer wprowadzone są czujniki laserowe – laser i odbiornik. Dzięki temu kamera wyostrza obraz, na który skierowany jest obiektyw. Laser pozwala też na zmierzenie odległości, z jakiej wykonano obrazowanie (odległość można odczytać z wyświetlacza kamery), i pola mierzonej powierzchni.

Istotne jest też odpowiednie przygotowanie urządzenia do pomiaru. Polega to m.in. na określeniu (wprowadzeniu) tzw. emisyjności badanych powierzchni oraz temperatury ich odbicia. Prawidłowe określenie tych parametrów zapewnia dokładne pomiary temperatury. Kamera dobrej klasy ma zwykle specjalne narzędzie do łatwego wprowadzenia i regulacji wartości emisyjności i temperatury odbicia.

Skuteczność badań kamerą termowizyjną

Czułość termiczna (temperaturowa) kamery termowizyjnej oznacza najmniejszą różnicę temperatury [°C], jaką potrafi wykryć przetwornik kamery. Im niższa wartość liczbowa tego parametru, tym wyższa (lepsza) czułość termiczna urządzenia. W najprostszych kamerach przeznaczonych dla szeroko pojętej branży budowlanej jest to wartość z zakresu 0,10–0,15°C. W kamerach bardziej zaawansowanych, umożliwiających diagnostykę czy sporządzenie ekspertyzy, czułość może wynieść nawet 0,03°C. Parametr ten ma szczególne znaczenie w przypadku:

  • precyzyjnego określania zakresu usterki (np. zawilgocenia czy nieszczelności izolacji),
  • wykrywania małych (choć istotnych) różnic temperatury,
  • pomiarów przez przesłony tłumiące promieniowanie podczerwone, np. w przypadku lokalizowania uszkodzeń paneli fotowoltaicznych. Uszkodzone miejsca silnie się nagrzewają – można by je łatwo wykryć podczas inspekcji, gdyby nie były pokryte warstwą szkła nieprzezroczystego dla podczerwieni. Kamera termowizyjna odczytuje temperaturę powierzchni szkła nagrzewającej się od ogniw w niewielkim stopniu, dlatego różnice temperatury tej powierzchni będą małe. Producenci do inspekcji instalacji PV zalecają kamery o czułości termicznej 0,08°C lub lepszej.

Kamera będzie pracować prawidłowo tylko w przewidzianym dla siebie zakresie temperatury roboczej. Wybierając kamerę, należy dobrać jej zakres temperatury roboczej do najczęściej wykonywanych zadań. Należy uwzględnić, że szeroki zakres pomiarowy (np. od –20 do 250°C) może łączyć się z gorszą czułością temperaturową niż zakres węższy. Dla zastosowań w budownictwie sprawdzi się np. kamera o zakresie od –20 do 120°C. Jeśli oferta firmy obejmuje także diagnostykę specjalistycznych instalacji przemysłowych czy energetycznych, w których może panować dużo wyższa temperatura, dobrym (choć najbardziej kosztownym) rozwiązaniem jest kamera termowizyjna z kilkoma zakresami pomiarowymi (np. od –40 do 150°C, od 100 do 650°C oraz od 300 do 2000°C) – można się pomiędzy nimi przełączać w trakcie pomiarów. Należy też zwrócić uwagę na dokładność pomiarów – dla dobrych kamer jest to ±2% mierzonej wartości (lub 2°C).

Obraz w podczerwieni i co dalej?

Bardzo ważną funkcją kamery jest możliwość nałożenia na obraz w podczerwieni obrazu widzialnego – zlokalizowane dzięki temu anomalia temperaturowe czy po prostu rozkład temperatury można odnieść do sytuacji rzeczywistej. Producenci oferują różne funkcje automatycznego nakładania obrazów termicznych i widzialnych (np. obraz w obrazie lub przenikanie obrazów).

Prawidłowo wykonane zdjęcia w podczerwieni, nawet zintegrowane z rzeczywistym obrazem badanego miejsca, to jednak tylko połowa sukcesu. Kluczowym dodatkiem do kamery jest odpowiednie oprogramowanie pozwalające na wykonanie raportu z badań. Najbardziej podstawowe umożliwia wygenerowanie dokumentu .pdf ze zdjęciami. Bardziej zaawansowana wersja pozwala na analizę zdjęć oraz wykonanie raportu zgodnego z normą PN-EN 13187:2001 Właściwości cieplne budynków. Jakościowa detekcja wad cieplnych w obudowie budynku. Metoda podczerwieni. Wykonany w ten sposób raport ma wartość dokumentacyjną.

Producenci oferują także aplikacje mobilne współpracujące z kamerami bezprzewodowo. Pozwalają one na działanie w terenie – analizę zdjęć, stworzenie raportu i przesłanie dokumentów bezpośrednio z miejsca pomiarów (do zleceniodawcy czy współpracowników), raportów z badań pomiarowych oraz analizę zapisanych obrazów. Jeśli kamera wyposażona jest w złącza USB, dane można łatwo przenieść do komputera. Wyniki można też przechować we wbudowanej pamięci urządzenia lub na przenośnej karcie micro SD.

Kamery mogą być też włączone w system zarządzania większą liczbą urządzeń – oprócz kamery np. miernikami temperatury, wilgotności, energii elektrycznej – który pozwala zebrać wszystkie dane z pomiarów i przekazać je do urządzenia głównego. Sama kamera może być takim urządzeniem głównym, zbierając dane pomiarowe z kilku modułów. Dzięki temu w czasie rzeczywistym można uzyskać pełen pomiar.

Wszystko w rękach instalatora

Obok parametrów wpływających na jakość wykonywanych pomiarów i dokumentacji należy zwracać uwagę na rozwiązania zapewniające komfort pracy instalatora. Wśród cech użytkowych dobrej kamery jest też łatwość obsługi – należy tu wskazać m.in. wielkość wyświetlacza, sposób obsługi kamery, jej mały ciężar oraz długość pracy baterii dobrej jakości. Zwykle jest to akumulator litowo-jonowy pozwalający na kilka godzin pracy ciągłej, który zarówno łatwo wymienia się na miejscu pracy (w zestawie z kamerą zwykle jest dodatkowa bateria), jak i szybko ładuje. Ważna jest też wytrzymałość na pracę w terenie, np. odporność na uszkodzenia mechaniczne związane z upadkiem oraz odpowiedni stopień szczelności wobec wody i ciał stałych (dla przykładowego urządzenia dobrej klasy IP wynosi 54).

Urządzenie dobrej jakości nabiera jednak wartości dopiero w rękach doświadczonego i wyszkolonego instalatora. Ważna jest bowiem umiejętność prawidłowego przygotowania urządzenia do pomiarów i wykorzystania jego możliwości (np. uzyskanie odpowiednio ostrych obrazów) oraz interpretacji uzyskanego obrazu termograficznego. Dlatego instalatorzy pracujący z kamerami termowizyjnymi powinni odbywać odpowiednie do swojego poziomu zaawansowania szkolenia, które pozwolą im wykorzystać możliwości urządzenia oraz odpowiednio interpretować uzyskane obrazy.

Mierniki przenośne jako środek ochrony osobistej

Zawód instalatora wymaga czasami pracy w trudnych warunkach – np. w środowiskach, gdzie mogą wystąpić gazy toksyczne, niedobór tlenu albo zagrożenie wybuchem. Do takich miejsc zalicza się przede wszystkim oczyszczalnie ścieków, studzienki rewizyjne i kanały ściekowe, studzienki telekomunikacyjne, pomieszczenia z instalacją amoniakalną czy z instalacją gazową, kotłownie, browary itp. Praca w takich warunkach wymaga zastosowania środków ochrony osobistej – należą do nich m.in. przenośne (mobilne, transportowalne) mierniki gazów, które ostrzegają pracownika przed niebezpieczeństwem. Dostępne są mierniki gazów toksycznych (chlor, CO, H2S, etylen, amoniak, NOx, PH3, SO2), palnych (głównie metan i propan-butan) oraz tlenu. Mierniki mogą mierzyć jeden rodzaj gazu (np. ozon) – zwykle przeznacza się je do zastosowań, gdzie występuje jeden rodzaj substancji niebezpiecznej. Urządzenia są także dostępne jako wielogazowe, umożliwiając mierzenie stężeń 4–7 rodzajów gazów. Są one przeznaczone głównie do obiektów przemysłowych i zastosowań wod-kan.

Mierniki pozwalają na prosty odczyt stężenia badanego gazu w otoczeniu, ale też mają funkcje monitorująco-alarmowe – możliwość ustawienia dwóch progów alarmowych i ich sygnalizację oraz zliczanie wartości średnich ważonych stężeń gazów toksycznych.

Dla gazów palnych ustawia się dwa progi alarmowe, których przekroczenie skutkuje uruchomieniem alarmu. Poziomy alarmowe ustawia się zwykle w odniesieniu do DGW – dolnej granicy wybuchowości, czyli najmniejszego stężenia gazu palnego, który w mieszaninie z powietrzem tworzy atmosferę wybuchową. DGW dla metanu wynosi 5% gazu w powietrzu. Pierwszym progiem alarmowym może być 20% DGW.
Dla gazów toksycznych możliwe jest także monitorowanie i rejestrowanie najwyższych dopuszczalnych stężeń substancji toksycznych [mg/m3], zgodnie z rozporządzeniem w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy [2]:

  • NDSCh, najwyższe dopuszczalne stężenie chwilowe – wartość średnia stężenia, które nie powinno spowodować ujemnych zmian w stanie zdrowia pracownika, jeżeli występuje w środowisku pracy nie dłużej niż 15 minut i nie częściej niż 2 razy w czasie zmiany roboczej, w odstępie czasu nie krótszym niż 1 godzina;
  • NDS, najwyższe dopuszczalne stężenie – średnie ważone stężenie, którego oddziaływanie na pracownika w ciągu 8-godzinnego dobowego i 40-godzinnego tygodniowego czasu pracy przez okres jego aktywności zawodowej nie powinno spowodować ujemnych zmian w jego stanie zdrowia oraz w stanie zdrowia jego przyszłych pokoleń.

Ciekawą funkcją, którą dysponują niektóre mierniki, są alarmy zagrożeniowe – tzw. alarm przeciwpaniczny i alarm bezruchu. W połączeniu z łącznością z telefonią komórkową w sytuacji zagrożenia takie alarmy umożliwiają zdalny kontakt z inną osobą z firmy – np. kierownikiem BHP – co może uratować życie pracownika.

Działanie mierników przenośnych

Mierniki przenośne pracują w oparciu o sensory, których zadaniem jest zbadanie stężenia gazu. Ważne są tu dwa parametry – czułość i selektywność. Czułość mówi o najniższym wykrywanym stężeniu badanego gazu, natomiast selektywność o braku podatności na inne gazy (tzw. zakłócające). Jeśli sensor ma wysoką selektywność, tym większa jest pewność pomiaru – że rzeczywiście zmierzone zostało stężenie badanego gazu.
Ze względu na technikę pomiarową można wyróżnić sensory elektrochemiczne, katalityczne i oparte na podczerwieni.

Sensory elektrochemiczne są przeznaczone głównie do wykrywania i krótkotrwałego pomiaru gazów toksycznych. Oparte są na działaniu ogniwa – wykrywany gaz przenika do elektrolitu i powoduje wytworzenie prądu elektrycznego. Natężenie tego prądu jest proporcjonalne do stężenia przenikającego gazu. Sensory elektrochemiczne cechują się wysoką czułością, natomiast problematyczna jest ich selektywność – jako mierzona substancja mogą zostać wykryte też inne gazy (np. wodór oddziałuje na pomiar tlenku węgla). Możliwe jest też zaniżanie zmierzonego stężenia – np. pomiar SO2 może być zakłócony przez obecność NO2. Sensor elektrochemiczny powinien pracować przez krótki czas przy stężeniach substancji mieszczących się w jego zakresie pomiarowym. Dłuższa ekspozycja sensora na mierzony gaz albo nawet krótkotrwałe przekroczenie zakresu pomiarowego powodują, że zużywa się on znacznie szybciej. Dobrą praktyką jest więc kalibracja czujnika po każdym przekroczeniu zakresu pomiarowego lub dłuższej ekspozycji na daną substancję. Oba parametry (zakres pomiarowy i określony czas ekspozycji) są wskazywane dla każdego sensora przez producenta.

Sensory katalityczne przeznaczone są przede wszystkim do badania gazów palnych. W sensorze znajdują się dwa elementy wykonane z platyny – aktywny z warstwą katalizatora (platyna lub pallad) i pasywny. Na elemencie aktywnym spalany jest badany gaz, przez co zwiększa się temperatura tego elementu, co z kolei powoduje zwiększenie jego oporu. Na elemencie pasywnym nie ma reakcji spalania – pełni on funkcję kompensatora temperatury otoczenia. Zmiana oporu jest konwertowana na napięcie, co pozwala odczytać stężenie badanego gazu. Sensory katalityczne nie są selektywne (reagują, choć z różną czułością, na wszystkie gazy palne), mają też ograniczenia dotyczące warunków pracy, np. wymagają stężenia objętościowego tlenu ok. 21%, a przekroczenie zakresu pomiarowego bądź długotrwałe utrzymywanie się badanej substancji powoduje ich zużycie fizyczne. Jeśli istnieje ryzyko wystąpienia takiej sytuacji, należy korzystać z sensora wyposażonego w odpowiednie mechanizmy zabezpieczające.

Sensory IR (na podczerwień, Infra Red, IR, NDIR) są stosowane głównie do precyzyjnego wykrywania stężeń CO2 oraz gazów palnych (par metanu i propanu-butanu). W czujnikach tych stosuje się zjawisko pochłaniania promieniowania podczerwonego przez wiązania chemiczne – każdy związek chemiczny pochłania określoną długość fali, więc pomiar pochłaniania fali pozwala na pomiar stężenia danego związku. Sensory IR są względnie selektywne – nie są selektywne dla związków organicznych, którymi są m.in. metan, propan i butan. Ponieważ nie ulegają szybkiemu zużyciu pod wpływem utrzymujących się lub wysokich stężeń, mogą być stosowane jako alternatywa dla sensorów katalitycznych w miejscach, gdzie mierzone związki są obecne w sposób ciągły albo mają wysokie stężenia.

Cechy użytkowe mierników przenośnych

Miernik przenośny powinien być ergonomiczny i bardzo łatwy w obsłudze – nie może być dodatkowym obciążeniem dla używającej go osoby. Zwykle wyposażony jest w przycisk umożliwiający łatwe włączanie i wyłączanie, a także wyświetlacz ciekłokrystaliczny z podświetleniem oraz ergonomiczną klawiaturę, którą można obsługiwać kciukiem, podobnie intuicyjnie jak telefon komórkowy. Elementem ergonomii jest też mała masa oraz kształt umożliwiający łatwy transport i korzystanie z urządzenia.

Miernik przenośny musi skutecznie poinformować użytkownika o sytuacji alarmowej. Ważny jest więc krótki czas reakcji. Sygnał alarmowy powinien wystąpić w wielu postaciach – jako wizualny (migająca lampka), dźwiękowy i wibracyjny, przydatny np. w otoczeniu o wysokim poziomie hałasu, gdzie można nie usłyszeć sygnału dźwiękowego.

Bardzo ważną funkcjonalnością miernika przenośnego jest zapewnienie skuteczności jego działania. Najważniejsze jest tu prawidłowe działanie sensora – za to zadanie odpowiada szereg funkcji, w tym autotest działania i możliwość łatwej wymiany sensora w terenie. Ważna jest także szybka, automatyczna kalibracja, która nie wymaga odsyłania miernika na wiele tygodni do laboratorium wzorcującego. Istotne jest też wyposażenie miernika w funkcje mierzące stan naładowania baterii, ciągłość obwodów elektrycznych czy prawidłowość działania alarmów.

Mierniki coraz częściej mają możliwość bezpiecznego przechowywania danych z pomiarów i alarmów w pamięci wewnętrznej (do kilku–kilkunastu godzin od wydarzeń) oraz podłączenia (przez specjalny port) do urządzenia wyposażonego w oprogramowanie do odczytania danych.

Mierniki do zadań specjalnych

W ofercie producentów mierników przenośnych są także urządzenia przeznaczone do specjalnych zastosowań, np. do kontroli atmosfery w przechowalniach owoców i warzyw. Takie mierniki służą do pomiaru stężenia CO2 (do 10% objętości) oraz tlenu, którego udział objętościowy zwykle jest wyraźnie niższy niż w warunkach normalnych (zwykle od 0 do 25% objętości). Łączy się w nich dwa sensory – selektywny sensor na podczerwień do wykrywania dwutlenku węgla oraz sensor elektrochemiczny o wydłużonej żywotności przeznaczony do wykrywania tlenu. Miernik taki musi być zabezpieczony przed wpływem choćby etylenu, który jest wydzielany przez dojrzewające jabłka.

Jeśli zastosowanie jest bardzo nietypowe, producenci dają też możliwość dobrania parametrów miernika do tego zastosowania. Konieczna jest wówczas analiza warunków stosowania urządzenia.

Ciekawym rozwiązaniem, mogącym np. wspomagać pracę z zastosowaniem kamery termowizyjnej, jest ultradźwiękowy wykrywacz wycieków płynów w takich miejscach, jak m.in. instalacje zbiornikowo-rurowe z zaworami, wymienniki ciepła, kotły, skraplacze oraz instalacje klimatyzacyjne i chłodnicze. Nieszczelność emituje falę dźwiękową o częstotliwości powyżej zakresu ludzkiego słuchu. Miernik UV, zbierający ultradźwięki (np. od 20 do 90 kHz) za pomocą specjalnego mikrofonu, przekształca tę falę w słyszalny sygnał dźwiękowy i wizualny. Dźwięk słyszany jest w słuchawkach, natomiast na ekranie LCD wyświetla się wykres słupkowy. Oba te sygnały wskazują bliskość źródła wycieku. Rodzaj dźwięku pozwala zweryfikować faktyczne źródło wycieku. Kiedy natężenie dźwięku jest za niskie – w systemach pod niskim ciśnieniem lub bezciśnieniowych (np. zbiorniki płynów) – możliwe jest zastosowanie odpowiedniego nadajnika, który wygeneruje sygnał możliwy do odczytania przez odbiornik miernika. Jeśli badanie odbywa się w hałaśliwym otoczeniu, wysoki jest także poziom „hałasu” UV – można wówczas uruchomić filtr, który „wytnie” do trzech głównych częstotliwości szumu tła, umożliwiając dokonanie skutecznego pomiaru.

Literatura

  1. Górka Andrzej, Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych, „Rynek Instalacyjny” 6/2018, rynekinstalacyjny.pl.
  2. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (DzU 2017, poz. 1833, z późn. zm.).
  3. PN-EN 13187:2001 Właściwości cieplne budynków. Jakościowa detekcja wad cieplnych w obudowie budynku. Metoda podczerwieni.
  4. Materiały techniczne producentów i dystrybutorów kamer termowizyjnych oraz mierników.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

prof. dr hab. inż. Władysław Szaflik Analiza rozwiązań źródła ciepła dla domu jednorodzinnego

Analiza rozwiązań źródła ciepła dla domu jednorodzinnego Analiza rozwiązań źródła ciepła dla domu jednorodzinnego

Z punktu widzenia inwestora budującego dom jednorodzinny ważną kwestią jest zasilanie budynku w ciepło oraz ciepłą wodę użytkową. Od przyjętego rozwiązania zależą koszty inwestycyjne i eksploatacyjne związane...

Z punktu widzenia inwestora budującego dom jednorodzinny ważną kwestią jest zasilanie budynku w ciepło oraz ciepłą wodę użytkową. Od przyjętego rozwiązania zależą koszty inwestycyjne i eksploatacyjne związane z ogrzewaniem oraz przygotowaniem i rozprowadzaniem ciepłej wody.

dr inż. Piotr Jadwiszczak Budynek energooszczędny – wprowadzenie

Budynek energooszczędny – wprowadzenie Budynek energooszczędny – wprowadzenie

Stale przybywa klientów zainteresowanych budownictwem energooszczędnym – coraz więcej osób chce mieszkać i pracować w takich budynkach. Powodów jest wiele, najważniejszymi są rosnące ceny energii, wzrastająca...

Stale przybywa klientów zainteresowanych budownictwem energooszczędnym – coraz więcej osób chce mieszkać i pracować w takich budynkach. Powodów jest wiele, najważniejszymi są rosnące ceny energii, wzrastająca świadomość ekologiczna społeczeństwa i dostępność nowoczesnych technologii. Odpowiedzią na takie zapotrzebowanie rynku powinna być kompleksowa oferta produktów i usług inżynierskich obejmująca projektowanie, wznoszenie i eksploatację budynków o niskim zapotrzebowaniu na energię.

dr inż. Piotr Jadwiszczak Całoroczny bilans cieplny budynku energooszczędnego

Całoroczny bilans cieplny budynku energooszczędnego Całoroczny bilans cieplny budynku energooszczędnego

W powszechnej opinii budynek energooszczędny to budynek o prostej bryle, dobrze „zaizolowany”, z dużymi oknami od strony południowej dla pozyskiwania ciepła słonecznego, dzięki czemu jest ciepły i tani...

W powszechnej opinii budynek energooszczędny to budynek o prostej bryle, dobrze „zaizolowany”, z dużymi oknami od strony południowej dla pozyskiwania ciepła słonecznego, dzięki czemu jest ciepły i tani w ogrzewaniu zimą. Taka opinia powoduje, że w praktyce inwestorzy i projektanci kładą główny nacisk na bilans energetyczny budynku w okresie zimowym.

dr inż. Maria Kostka, dr inż. Agnieszka Zając Obliczeniowe i rzeczywiste temperatury powietrza zewnętrznego a efektywność ogrzewania i wentylacji

Obliczeniowe i rzeczywiste temperatury powietrza zewnętrznego a efektywność ogrzewania i wentylacji Obliczeniowe i rzeczywiste temperatury powietrza zewnętrznego a efektywność ogrzewania i wentylacji

Projektując instalacje techniczne, w tym systemy ogrzewania i wentylacji, zgodnie z obowiązującymi przepisami należałoby korzystać z aktów prawnych z długoletnim stażem. Aktualna norma PN-82/B-02403...

Projektując instalacje techniczne, w tym systemy ogrzewania i wentylacji, zgodnie z obowiązującymi przepisami należałoby korzystać z aktów prawnych z długoletnim stażem. Aktualna norma PN-82/B-02403 Ogrzewnictwo. Temperatury obliczeniowe zewnętrzne [1] dzieli Polskę na pięć stref klimatycznych i podaje obliczeniowe temperatury powietrza zewnętrznego dla okresu zimowego. W przypadku wentylacji stosowana jest norma PN-76/B-03420 Wentylacja i klimatyzacja. Parametry obliczeniowe powietrza zewnętrznego,...

dr inż. Piotr Jadwiszczak Wpływ otoczenia na bilans energetyczny budynku energooszczędnego

Wpływ otoczenia na bilans energetyczny budynku energooszczędnego Wpływ otoczenia na bilans energetyczny budynku energooszczędnego

Projektowy bilans cieplny budynku energooszczędnego zakłada duży udział wewnętrznych i zewnętrznych zysków ciepła w ogrzewaniu zimą. Na wielkość i stopień wykorzystania zysków ma wpływ nie tylko charakterystyka...

Projektowy bilans cieplny budynku energooszczędnego zakłada duży udział wewnętrznych i zewnętrznych zysków ciepła w ogrzewaniu zimą. Na wielkość i stopień wykorzystania zysków ma wpływ nie tylko charakterystyka energetyczna budynku, ale również warunki otoczenia budynku i sposób jego użytkowania. W budynku o niskim zapotrzebowaniu na ciepło otoczenie i sposób użytkowania wpływają znacznie mocniej na komfort wewnętrzny i wynik energetyczny obiektu niż w budownictwie standardowym.

dr inż. Piotr Jadwiszczak Standard energetyczny NF15 i NF40 oraz dopłaty do budownictwa energooszczędnego

Standard energetyczny NF15 i NF40 oraz dopłaty do budownictwa energooszczędnego Standard energetyczny NF15 i NF40 oraz dopłaty do budownictwa energooszczędnego

Wprowadzany aktualnie przez NFOŚiGW Program Priorytetowy dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych [1] ma w założeniu niwelować dwie główne przeszkody w tego typu inwestycjach: zwiększone koszty...

Wprowadzany aktualnie przez NFOŚiGW Program Priorytetowy dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych [1] ma w założeniu niwelować dwie główne przeszkody w tego typu inwestycjach: zwiększone koszty projektu i budowy oraz brak oficjalnych wytycznych dotyczących projektowania, metodologii obliczeń i klasyfikacji energetycznej budynków energooszczędnych. Program ma również przygotowywać inwestorów, projektantów, wykonawców i producentów materiałów budowlanych oraz stanowić impuls do zmiany...

inż. Piotr Król, dr inż. Szymon Firląg, dr inż. Arkadiusz Węglarz Zintegrowana ocena wpływu budynku jednorodzinnego na środowisko

Zintegrowana ocena wpływu budynku jednorodzinnego na środowisko Zintegrowana ocena wpływu budynku jednorodzinnego na środowisko

Duży wpływ na środowisko ma użytkowanie budynku. Żeby go ograniczyć, już na etapie projektowania budynku należy uwzględnić wszystkie potrzeby przyszłych użytkowników, mając przy tym na uwadze konsekwencje...

Duży wpływ na środowisko ma użytkowanie budynku. Żeby go ograniczyć, już na etapie projektowania budynku należy uwzględnić wszystkie potrzeby przyszłych użytkowników, mając przy tym na uwadze konsekwencje podjętych decyzji. Zużycie ciepła nie jest już najważniejszym wskaźnikiem określającym standard budynku – coraz większy nacisk kładzie się na zagospodarowanie odpadów, zużycie energii elektrycznej i wody oraz ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

dr inż. Kazimierz Żarski Pomieszczenia kotłowni na paliwo ciekłe i gazowe – wymagania

Pomieszczenia kotłowni na paliwo ciekłe i gazowe – wymagania Pomieszczenia kotłowni na paliwo ciekłe i gazowe – wymagania

Niniejszy artykuł kończy cykl poświęcony projektowaniu kotłowni małej i średniej mocy spalających gaz i olej.

Niniejszy artykuł kończy cykl poświęcony projektowaniu kotłowni małej i średniej mocy spalających gaz i olej.

dr inż. Piotr Jadwiszczak Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki. Oszczędność energii i izolacyjność cieplna

Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki. Oszczędność energii i izolacyjność cieplna Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki. Oszczędność energii i izolacyjność cieplna

Z początkiem 2014 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej [1] zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki...

Z początkiem 2014 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej [1] zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [2]. Nowelizacja jest elementem procesu dostosowującego polskie prawo do dyrektywy europejskiej w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [3]. Celem zmian jest stopniowa poprawa tej charakterystyki. Niezależnie od dyskusji nad słusznością i jakością wprowadzanych zmian...

mgr inż. Katarzyna Rybka Mikrokogeneracja w praktyce. Opis realizacji

Mikrokogeneracja w praktyce. Opis realizacji Mikrokogeneracja w praktyce. Opis realizacji

Produkcja ciepła i energii elektrycznej w skojarzeniu uważana jest za wysokoefektywną zarówno w skali makro, jak i mikro. Drugie z tych rozwiązań jest szczególnie rekomendowane ze względu na bezpieczeństwo...

Produkcja ciepła i energii elektrycznej w skojarzeniu uważana jest za wysokoefektywną zarówno w skali makro, jak i mikro. Drugie z tych rozwiązań jest szczególnie rekomendowane ze względu na bezpieczeństwo dostaw energii do odbiorcy końcowego.

Agnieszka Antoszewska Jak interpretować świadectwo charakterystyki energetycznej?

Jak interpretować świadectwo charakterystyki energetycznej? Jak interpretować świadectwo charakterystyki energetycznej?

Wnioski wyciągnięte z wyników obliczeń zawartych w świadectwie charakterystyki energetycznej budynku wielorodzinnego mogą ułatwić zarządcy lub administratorowi podejmowanie decyzji dotyczących modernizacji...

Wnioski wyciągnięte z wyników obliczeń zawartych w świadectwie charakterystyki energetycznej budynku wielorodzinnego mogą ułatwić zarządcy lub administratorowi podejmowanie decyzji dotyczących modernizacji budynku.

mgr inż. Rafał Pitry Wpływ wyników obliczeń normy PN-EN 12831:2006 na dalsze wyliczenia instalacji c.o. (cz. 1)

Wpływ wyników obliczeń normy PN-EN 12831:2006 na dalsze wyliczenia instalacji c.o. (cz. 1) Wpływ wyników obliczeń normy PN-EN 12831:2006 na dalsze wyliczenia instalacji c.o. (cz. 1)

Wstąpienie w 2004 r. Polski do Unii Europejskiej zobowiązało nasz kraj m.in. do systematycznego zastępowania krajowych norm zharmonizowanymi normami europejskimi. Nowelizacja w 2009 r. rozporządzenia w...

Wstąpienie w 2004 r. Polski do Unii Europejskiej zobowiązało nasz kraj m.in. do systematycznego zastępowania krajowych norm zharmonizowanymi normami europejskimi. Nowelizacja w 2009 r. rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], wprowadziła do obligatoryjnego stosowania normę PN-EN 12831:2006 [2], wycofując tym samym stosowaną od wielu lat normę PN-B-03406:1994 [3]. Różnice pomiędzy metodologią obliczeń i wynikami na poziomie fizyki budowli...

dr inż., arch. Karolina Kurtz-Orecka, Monika Najder Lokalizacja i orientacja budynku niskoenergetycznego a zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i wentylacji

Lokalizacja i orientacja budynku niskoenergetycznego a zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i wentylacji Lokalizacja i orientacja budynku niskoenergetycznego a zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i wentylacji

Wykorzystanie projektów typowych w budownictwie energooszczędnym jest powszechną praktyką, a przyjęte przez projektantów i wykonawców rozwiązania wpływają na wieloletnią jakość obiektu. Powstałe na tym...

Wykorzystanie projektów typowych w budownictwie energooszczędnym jest powszechną praktyką, a przyjęte przez projektantów i wykonawców rozwiązania wpływają na wieloletnią jakość obiektu. Powstałe na tym etapie błędy są trudne lub niemożliwe do usunięcia bądź wiążą się z koniecznością poniesienia znacznych nakładów finansowych.

praca zbiorowa Weź udział w konkursie i wygraj finansowanie bez opłat wstępnych

Weź udział w konkursie i wygraj finansowanie bez opłat wstępnych Weź udział w konkursie i wygraj finansowanie bez opłat wstępnych

Przedsiębiorców z branży budowlanej, instalacyjnej i nieruchomości o prostocie usługi przekonuje Pragma Faktoring. We wrześniu ekonomiści rozpoczęli kampanię promującą prewencję zatorów płatniczych oraz...

Przedsiębiorców z branży budowlanej, instalacyjnej i nieruchomości o prostocie usługi przekonuje Pragma Faktoring. We wrześniu ekonomiści rozpoczęli kampanię promującą prewencję zatorów płatniczych oraz poprawę płynności finansowej. Kampanię skierowano głównie do małych i średnich przedsiębiorców.

dr inż., arch. Karolina Kurtz-Orecka, mgr inż. Przemysław Błoch, mgr inż. Łukasz Zaworski Projektowa charakterystyka energetyczna w świetle nowej metodyki obliczeń

Projektowa charakterystyka energetyczna w świetle nowej metodyki obliczeń Projektowa charakterystyka energetyczna w świetle nowej metodyki obliczeń

Dostosowanie Prawa budowlanego do standardów unijnych w zakresie zużycia energii wymagało zmian m.in. w metodyce obliczania charakterystyki energetycznej budynków oraz w warunkach technicznych. Nowe...

Dostosowanie Prawa budowlanego do standardów unijnych w zakresie zużycia energii wymagało zmian m.in. w metodyce obliczania charakterystyki energetycznej budynków oraz w warunkach technicznych. Nowe przepisy wywołały ożywioną dyskusję w środowisku projektantów i architektów z uwagi na konieczność zmiany podejścia do procesu projektowego. Pojawiły się też liczne głosy krytyczne wskazujące na wprowadzanie w życie zasad nie w pełni przeanalizowanych w zakresie ich oddziaływania na rynek budowlany....

dr inż. Mariusz Adamski Podział należności za centralne ogrzewanie – współczynniki oceny grzejników

Podział należności za centralne ogrzewanie – współczynniki oceny grzejników Podział należności za centralne ogrzewanie – współczynniki oceny grzejników

W budynku przed termomodernizacją nominalna moc grzejnika odpowiada mocy potrzebnej do ogrzewania pomieszczeń, natomiast po termomodernizacji moc nominalna grzejnika jest znacznie większa, niż wynika to...

W budynku przed termomodernizacją nominalna moc grzejnika odpowiada mocy potrzebnej do ogrzewania pomieszczeń, natomiast po termomodernizacji moc nominalna grzejnika jest znacznie większa, niż wynika to z zapotrzebowania na ogrzewanie pomieszczeń ocieplonych.

mgr inż. Krzysztof Sornek, mgr inż. Kamila Rzepka, dr inż. Tomasz Mirowski Uwarunkowania środowiskowe projektowania budynków energooszczędnych i pasywnych. Aktywne i pasywne systemy słoneczne.

Uwarunkowania środowiskowe projektowania budynków energooszczędnych i pasywnych. Aktywne i pasywne systemy słoneczne. Uwarunkowania środowiskowe projektowania budynków energooszczędnych i pasywnych. Aktywne i pasywne systemy słoneczne.

Osiągnięcie wysokiej efektywności energetycznej budynków mieszkalnych wymaga uwzględnienia wielu uwarunkowań środowiskowych na etapie projektowania i prac budowlanych. Spełnienie tych wymagań umożliwia...

Osiągnięcie wysokiej efektywności energetycznej budynków mieszkalnych wymaga uwzględnienia wielu uwarunkowań środowiskowych na etapie projektowania i prac budowlanych. Spełnienie tych wymagań umożliwia maksymalne wykorzystanie dostępnej energii otoczenia, ograniczenie straty ciepła z budynku oraz obniżenie zapotrzebowania na ciepło i energię elektryczną.

mgr inż. Katarzyna Rybka Ogrzewanie i wentylacja kurników

Ogrzewanie i wentylacja kurników Ogrzewanie i wentylacja kurników

Publikacja przedstawia skalę problemów technicznych związanych z wyposażeniem kurników w sprawnie funkcjonujące instalacje ogrzewania i wentylacji niezbędne dla zapewnienia ptactwu warunków dobrostanu

Publikacja przedstawia skalę problemów technicznych związanych z wyposażeniem kurników w sprawnie funkcjonujące instalacje ogrzewania i wentylacji niezbędne dla zapewnienia ptactwu warunków dobrostanu

Redakcja RI Sterowanie BMS

Sterowanie BMS Sterowanie BMS

W publikacji czytamy o systemach BMS (ang. Building Management System) stosowanych w inteligentnych budynkach i ich możliwościach, w tym także o systemach współpracujących z urządzeniami mobilnymi.

W publikacji czytamy o systemach BMS (ang. Building Management System) stosowanych w inteligentnych budynkach i ich możliwościach, w tym także o systemach współpracujących z urządzeniami mobilnymi.

dr inż., arch. Karolina Kurtz-Orecka Nowa charakterystyka energetyczna - przewodnik. Część 3. Metoda zużyciowa określania charakterystyki energetycznej budynków - analiza przypadku

Nowa charakterystyka energetyczna - przewodnik. Część 3. Metoda zużyciowa określania charakterystyki energetycznej budynków - analiza przypadku Nowa charakterystyka energetyczna - przewodnik. Część 3. Metoda zużyciowa określania charakterystyki energetycznej budynków - analiza przypadku

Wprowadzona w nowej metodyce wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku metoda zużyciowa nie jest miarodajna m.in. z uwagi na indywidualne zachowania użytkowników oraz warunki środowiska zewnętrznego. Wielkość...

Wprowadzona w nowej metodyce wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku metoda zużyciowa nie jest miarodajna m.in. z uwagi na indywidualne zachowania użytkowników oraz warunki środowiska zewnętrznego. Wielkość zużycia energii określona metodą obliczeniową może wprowadzić w błąd przyszłego nabywcę oraz sporządzającego świadectwo charakterystyki energetycznej. Efektem dla nabywcy mogą być znacznie wyższe od zakładanych koszty eksploatacji budynku, a dla audytora brak podstaw do zlecenia zmian...

dr inż. Michał Piasecki Analiza kosztów w cyklu życia budynków

Analiza kosztów w cyklu życia budynków Analiza kosztów w cyklu życia budynków

Każdy uczestnik procesu budowlanego ma inne priorytety i perspektywę, którą chciałby uwzględnić w swojej analizie opłacalności danej inwestycji. Metodyka szacowania kosztu cyklu życia budynku (LCC) może...

Każdy uczestnik procesu budowlanego ma inne priorytety i perspektywę, którą chciałby uwzględnić w swojej analizie opłacalności danej inwestycji. Metodyka szacowania kosztu cyklu życia budynku (LCC) może znaleźć szerokie zastosowanie przy podejmowaniu decyzji: w projektowaniu zintegrowanym, wyborze technologii, sposobu użytkowania czy termomodernizacji. Może też być użyteczna dla jednostek publicznych przy przetargach (np. budowa nowego ratusza, szkoły czy termomodernizacja), w których powinna się...

Piotr Tarnawski Analiza CFD wydajności rurowego wymiennika ciepła

Analiza CFD wydajności rurowego wymiennika ciepła Analiza CFD wydajności rurowego wymiennika ciepła

Celem analizy było oszacowanie wydajności rurowego gruntowego wymiennika ciepła dla domu jednorodzinnego o powierzchni 170 m2. Przeanalizowano dogrzewanie powietrza wentylacyjnego w okresie zimowym. Obliczono...

Celem analizy było oszacowanie wydajności rurowego gruntowego wymiennika ciepła dla domu jednorodzinnego o powierzchni 170 m2. Przeanalizowano dogrzewanie powietrza wentylacyjnego w okresie zimowym. Obliczono temperaturę na wyjściu z wymiennika, ilość uzyskanej energii w kWh oraz związane z tym zyski ekonomiczne. Symulację przeprowadzono dla nominalnego przepływu powietrza 350 m3/h oraz o połowę mniejszego – 175 m3/h.

dr inż. Adrian Trząski Wymagania dla budynków po 2020 roku a rozwiązania konwencjonalne i OZE

Wymagania dla budynków po 2020 roku a rozwiązania konwencjonalne i OZE Wymagania dla budynków po 2020 roku a rozwiązania konwencjonalne i OZE

Autor opisał wymagania w zakresie efektywności energetycznej stawiane nowym budynkom zgodnie z zapisami znowelizowanego rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki...

Autor opisał wymagania w zakresie efektywności energetycznej stawiane nowym budynkom zgodnie z zapisami znowelizowanego rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a w sposób szczególny pod kątem możliwości wypełnienia wymagań mających obowiązywać od 1 stycznia 2021 r.

dr inż. Adrian Trząski Wymagania dla budynków po 2020 roku a rozwiązania konwencjonalne i OZE – cz. 2

Wymagania dla budynków po 2020 roku a rozwiązania konwencjonalne i OZE – cz. 2 Wymagania dla budynków po 2020 roku a rozwiązania konwencjonalne i OZE – cz. 2

Spełnienie wymagań WT 2021 bez wykorzystania odnawialnych źródeł energii może się okazać niemożliwe. W budynku, w którym zapotrzebowanie na energię do przygotowania c.w.u. stanowi 60% bilansu energetycznego,...

Spełnienie wymagań WT 2021 bez wykorzystania odnawialnych źródeł energii może się okazać niemożliwe. W budynku, w którym zapotrzebowanie na energię do przygotowania c.w.u. stanowi 60% bilansu energetycznego, konieczne staje się poszukiwanie rozwiązań w źródle ciepła. Jak pokazują analizy, odnawialne źródła energii mogą być bardziej opłacalne zarówno inwestycyjnie, jak i na etapie eksploatacji niż źródła konwencjonalne.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.