Wprowadzona w nowej metodyce wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku metoda zużyciowa nie jest miarodajna m.in. z uwagi na indywidualne zachowania użytkowników oraz warunki środowiska zewnętrznego.
Wielkość zużycia energii określona metodą obliczeniową może wprowadzić w błąd przyszłego nabywcę oraz sporządzającego świadectwo charakterystyki energetycznej.
Efektem dla nabywcy mogą być znacznie wyższe od zakładanych koszty eksploatacji budynku, a dla audytora brak podstaw do zlecenia zmian w zakresie jego poprawy energetycznej, kiedy z kolei wynik metody obliczeniowej wskazuje wręcz na konieczność przeprowadzenia głębokiej termomodernizacji budynku.
Na co dzień nie widać instalacji elektrycznej, przez co łatwo nie docenić, jak skomplikowana sieć przewodów i kabli kryje się w naszych domach. Wystarczy zaznaczyć, że oświetlenie i gniazda w danym pomieszczeniu...
Na co dzień nie widać instalacji elektrycznej, przez co łatwo nie docenić, jak skomplikowana sieć przewodów i kabli kryje się w naszych domach. Wystarczy zaznaczyć, że oświetlenie i gniazda w danym pomieszczeniu to dwa zupełnie osobne obwody. Z kolei ułożenie gniazdek dodatkowo potrafi skomplikować całą sytuację. Przygotowanie projektu instalacji elektrycznej, która zapewni wygodę oraz bezpieczeństwo użytkowania, nie jest łatwym zadaniem. Dlatego podpowiadamy, jak się do tego zabrać!
Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych...
Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych ładunków, ich załadunku do samochodu czy automatycznego poziomowania. Pozwalają zmniejszyć obciążenie pracowników oraz zwiększyć bezpieczeństwo ich pracy.
Przedsiębiorcy często twierdzą, że — z ich punktu widzenia — najwięcej interesujących danych można odnaleźć w bazie NIP. Nie do końca jest to zgodne z prawdą. Krajowy Rejestr Sądowy to kopalnia wiedzy...
Przedsiębiorcy często twierdzą, że — z ich punktu widzenia — najwięcej interesujących danych można odnaleźć w bazie NIP. Nie do końca jest to zgodne z prawdą. Krajowy Rejestr Sądowy to kopalnia wiedzy o niemal każdym obszarze działania firmy. Jakie dane można tam znaleźć?
Obowiązująca nowa metodyka wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku [5] dopuszcza określenie wskaźników energetycznych za pomocą jednej z dwóch metod:
obliczeniowej opartej na standardowym sposobie użytkowania ocenianego obiektu oraz parametrach klimatu zewnętrznego określonych w typowych latach meteorologicznych (przybliżono ją w cz. 1 i 2 artykułu [2, 3]),
tzw. zużyciowej, bazującej na danych o rzeczywistym zużyciu energii w obiekcie.
Metoda zużyciowa może zostać wykorzystana do wyznaczania charakterystyki energetycznej budynków istniejących niewyposażonych w system chłodzenia, eksploatowanych od co najmniej trzech lat [5] i ma wspomóc ocenę budynków istniejących np. z niepełną dokumentacją techniczną, na co może wskazywać zapis mówiący o wymaganej możliwości określenia powierzchni o regulowanej temperaturze w analizowanym budynku. Powyższe jest możliwe bez posiadania dokumentacji, poprzez roboczy pomiar inwentaryzacyjny.
Warunki szczegółowe wykorzystania metody są następujące:
zapotrzebowanie na moc do ogrzewania i/ lub przygotowania ciepłej wody użytkowej pokrywane jest z własnego źródła zasilanego gazem lub z miejskiej sieci ciepłowniczej,
zużycie energii lub jej nośnika jest rozliczane odpowiednio poprzez wskazania licznika ciepła, gazomierza lub wodomierza w przypadku zużycia ciepła, gazu ziemnego lub ciepłej wody użytkowej,
istnieje możliwość udokumentowania zużycia ciepła lub gazu ziemnego w okresie trzech lat poprzedzających wydanie świadectwa charakterystyki energetycznej, a jednocześnie w okresie tym nie przeprowadzono prac wpływających na zmianę potrzeb w zakresie zaopatrzenia w energię,
w przypadku wykorzystania gazu do ogrzewania i/lub przygotowania c.w.u. nośnik ten nie może być jednocześnie zużywany do pokrycia innych potrzeb użytkowych, jak np. przygotowanie posiłków czy procesy technologiczne.
Jeśli użytkownik nie dysponuje kompletem faktur, możliwe jest uzyskanie zestawienia dotyczącego zużycia od dostawcy ciepła lub gazu ziemnego. Przy założeniu, że budynek spełnia wymagania konieczne do zastosowania metody zużyciowej, w zależności od sposobu opomiarowania pozwalającego na wydzielenie składowej zużycia do przygotowania ciepłej wody oraz ogrzewania, możliwa jest jedna z dwóch sytuacji (tabela 1: Metoda zużyciowa – warianty obliczeniowe rocznego zapotrzebowania na energię), w których zapotrzebowanie na energię końcową na cele c.o. i c.w.u. liczone jest oddzielnie lub wspólnie.
Tabela 1. Metoda zużyciowa – warianty obliczeniowe rocznego zapotrzebowania na energię
Metoda zużyciowa w praktyce
Przy spełnieniu ograniczeń stosowalności metody zużyciowej jej praktyczne zastosowanie jest bardzo proste, a czas potrzebny na obliczenia jest krótszy niż w metodzie obliczeniowej.
Sam wynik uzyskany z metody zużyciowej w dużym stopniu zależy nie tylko od rozwiązań konstrukcyjno-materiałowych oraz instalacyjnych budynków, ale również od indywidualnych przyzwyczajeń użytkowników, warunków klimatycznych panujących w analizowanym okresie czy sytuacji związanych ze specyficznymi warunkami użytkowania.
Sytuację tę można zobrazować, analizując wielkość wskaźników energetycznych uzyskanych dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego przedstawionego na fotografii przy artykule, uzyskanych metodą zużyciową oraz obliczeniową. Ów budynek jest przykładem typowego rozwiązania z połowy lat 60. XX wieku.
Podstawowe dane zestawiono w tabeli 2: Podstawowe dane poddanego analizie budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Współczynniki przenikania ciepła przegród wyznaczono zgodnie z zasadami obowiązującymi w tym zakresie.
Na podstawie zgromadzonych informacji na temat zużycia gazu ziemnego w analizowanym budynku, danych zestawionych w tabeli 2: Podstawowe dane poddanego analizie budynku mieszkalnego jednorodzinnego oraz zależności (4) określono zapotrzebowanie na energię końcową na cele ogrzewania i przygotowania ciepłej wody w okresie trzech minionych lat, tj. od początku 2012 do końca 2014 roku, oraz z dwóch, możliwych do wygenerowania, okresach poprzedzających, tj. z lat 2010–2012 oraz 2011–2013.
Tabela 2. Podstawowe dane poddanego analizie budynku mieszkalnego jednorodzinnego
Dysponując dokumentacją projektową (projekt typowy MB-0165/B), wyznaczono również zapotrzebowanie na energię metodą obliczeniową [5]. Wyniki zestawiono w tabeli 3: Zapotrzebowanie na energię analizowanego budynku i zobrazowano na rys. 1: Zestawienie wskaźników energetycznych budynku (rys. 1) w zależności od przyjętej metody obliczeń oraz okresu analizy danych.
Rys. 1. Zestawienie wskaźników energetycznych budynku (rys. 1) w zależności od przyjętej metody obliczeń oraz okresu analizy danych
Źródło: Opr. własne
Analiza wyników
Na podstawie zestawionych wyników obliczeń wskaźników zapotrzebowania na energię końcową i pierwotną przykładowego jednorodzinnego budynku mieszkalnego (tabela 2, rys. 1) należy wskazać istotne różnice w uzyskanych wielkościach (tabela 3).
Tabela 3. Zapotrzebowanie na energię analizowanego budynku
Wskaźnik zapotrzebowania na energię końcową na cele ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej w przypadku przyjętej metody zużyciowej wyznaczony łącznie dla obu systemów w okresie 2010–2014 wyniósł zaledwie 12–14% wartości wskaźnika wyznaczonego metodą obliczeniową dla typowych warunkach użytkowania [6] oraz zewnętrznych określonych dla stacji meteorologicznej odniesienia Szczecin-Dąbie [7].
Przyczyn tak dużej różnicy wyników upatruje się między innymi w odmiennych warunkach użytkowych charakterystycznych dla obu metod.
Metoda obliczeniowa bazuje na niezmiennych w analizowanym okresie wartościach temperatury zewnętrznej opisanych statystykami miesięcznymi typowego roku meteorologicznego stacji odniesienia oraz w przypadku wnętrza o regulowanej temperaturze określonych przepisami techniczno-budowlanymi [6].
Metoda zużyciowa odzwierciedla rzeczywiste warunki użytkowania obiektu, jak obrazuje to przykład, często dalece odbiegające od warunków normatywnych.
W pomieszczeniach opisywanego budynku, ponieważ jest on zamieszkiwany tylko przez jedną osobę, występują długotrwałe obniżenia nastaw temperatury wewnętrznej. Ponadto użytkownik budynku nie był w nim obecny na przełomie 2010 i 2011 roku. Przez ten okres utrzymywana była temperatura wewnętrzna zabezpieczająca systemy techniczne przed wystąpieniem awarii.
Stan ten odzwierciedlony został w zestawieniu wielkości zużycia gazu ziemnego w poszczególnych latach (rys. 2: Zużycie gazu ziemnego [m3] w analizowanym budynku w poszczególnych latach) oraz w zwiększonym zapotrzebowaniu na energię na przywrócenie temperatury komfortowej po okresie nieobecności – pik zużycia w odczytach z 2011 r. (rys. 3: Zużycie gazu ziemnego [m3] w analizowanym budynku w 2011 r).
Rys. 2. Zużycie gazu ziemnego [m3] w analizowanym budynku w poszczególnych latach
Rys. 3. Zużycie gazu ziemnego [m3] w analizowanym budynku w 2011 r.
Istotne w metodzie zużyciowej są również oddziaływania rzeczywistych odnotowanych przebiegów temperatury zewnętrznej, stąd uzyskiwane wyniki zależą od okresu, dla którego wykonywane są obliczenia, co zobrazowano w zestawieniach przedstawionych w tabeli 3 i na rys. 1.
Zużycie energii określono w trzech przedziałach czasu: 2010–2012, 2011–2013 oraz 2012–2014. Uzyskane skrajne wartości zapotrzebowania na energię pierwotną: 86 i 105 kWh/(m2 rok), różnią się o ponad 18%.
Wyznaczony metodą zużyciową wskaźnik zapotrzebowania na energię pierwotną analizowanego jednorodzinnego budynku mieszkalnego zaopatrywanego w energię z nieodnawialnego nośnika – gazu ziemnego – mieści się w zakresie aktualnych wymagań [EPmax = 120 kWh/(m2·rok)] pomimo datowania budynku na lata 60. zeszłego wieku.
Sama wartość wskaźnika nasuwa przypuszczenie o bardzo dobrych parametrach izolacyjności termicznej przegród budowlanych zamykających przestrzeń o regulowanej temperaturze, jakże błędne, zważywszy na średnią wielkość współczynnika przenikania ciepła obudowy wynoszącą aż 1,24 W/(m2·K) – w przypadku budynku nowego o takiej samej geometrii i przyjęcia wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła poszczególnych metod średnia przenikalność cieplna obudowy kształtowałaby się na poziomie 0,31 W/(m2·K).
Podsumowanie
Wprowadzona w nowej metodyce wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku metoda zużyciowa nie pozwala na obiektywną ocenę wskaźników energetycznych obiektu. Z uwagi na dużą wrażliwość na warunki eksploatacyjne, indywidualne zachowania użytkowników oraz warunki środowiska zewnętrznego jest ona metodą niemiarodajną i zdaniem autorki przeczy idei przyświecającej wprowadzeniu systemu oceny energetycznej budynków, tj. dostarczenia rzetelnej i fachowej oceny budynku.
Wielkość zużycia energii wyznaczona metodą zużyciową w kolejnych okresach obliczeniowych określonych z przesunięciem jednego roku jest istotnie różna i nieporównywalna z wielkością określoną metodą obliczeniową, co w sytuacji np. uzależnienia ceny nieruchomości od jej charakterystyki energetycznej może prowadzić do powstania różnych nieprawidłowości. Może ponadto przyczynić się do błędnej oceny jakości budynku przez osobę postronną, np. przyszłego nabywcę.
Wskazana w artykule rozbieżność wyników pomiędzy obiema metodami będzie również skutkować w dalszych podejmowanych decyzjach – osoba sporządzająca świadectwo charakterystyki energetycznej w obliczu wyników metody zużyciowej, wpisujących się w aktualne wymagania prawne, prawdopodobnie nie zaleci zmian w zakresie poprawy jakości termicznej obudowy. Wynik metody obliczeniowej wskazuje natomiast na konieczność przeprowadzenia głębokiej termomodernizacji budynku.
Przywołany w artykule budynek charakteryzujący się warunkami eksploatacyjnymi istotnie odbiegającymi od opisanych w przepisach techniczno-budowlanych [6] warunków normatywnych nie jest przypadkiem odosobnionym i może podlegać ocenie energetycznej wykonanej metodą zużyciową, zdaniem autorki błędną w swoich założeniach.
Metoda ta nie zapewnia dostarczenia rzetelnej informacji na temat charakterystyki energetycznej tego obiektu, wskazywanej w dyrektywie w sprawie charakterystyki energetycznej budynku [1] jako jeden z głównych celów sporządzania świadectw energetycznych.
Autorka składa podziękowania pani Wiesławie Kopczyńskiej za udostępnienie danych do analizy zaprezentowanej w artykule.
Literatura
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (wersja przekształcona) (DzU UE 2010 L 153/13).
Kurtz-Orecka K., Siwińska A., Nowa charakterystyka energetyczna – przewodnik po normach. Cz. 1 – straty ciepła przez przenikanie i wentylację, „Rynek Instalacyjny” nr 12/2014,
Kurtz-Orecka K., Taudul A., Nowa charakterystyka energetyczna – przewodnik po normach. Cz. 2 – obliczenia słonecznych zysków ciepła, „Rynek Instalacyjny” nr 1–2/2015.
Projekt typowy MB-0165/B, arch. Krzysztof Kozłowski, Biuro Projektów Typowych i Studiów Budownictwa Miejskiego (brak dalszych danych źródłowych).
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 18 marca 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej (DzU 2015, poz. 376).
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75/2002, poz. 690, z późn. zm.).
Typowy rok meteorologiczny, http://www.mir.gov.pl/.
Wartości opałowe (WO) i wskaźniki emisji CO2 (WE) w roku 2011 do raportowania w ramach Wspólnego Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji za rok 2014, Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami, Warszawa 2013.
Duży wpływ na środowisko ma użytkowanie budynku. Żeby go ograniczyć, już na etapie projektowania budynku należy uwzględnić wszystkie potrzeby przyszłych użytkowników, mając przy tym na uwadze konsekwencje...
Duży wpływ na środowisko ma użytkowanie budynku. Żeby go ograniczyć, już na etapie projektowania budynku należy uwzględnić wszystkie potrzeby przyszłych użytkowników, mając przy tym na uwadze konsekwencje podjętych decyzji.
Zużycie ciepła nie jest już najważniejszym wskaźnikiem określającym standard budynku – coraz większy nacisk kładzie się na zagospodarowanie odpadów, zużycie energii elektrycznej i wody oraz ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery.
Produkcja ciepła i energii elektrycznej w skojarzeniu uważana jest za wysokoefektywną zarówno w skali makro, jak i mikro. Drugie z tych rozwiązań jest szczególnie rekomendowane ze względu na bezpieczeństwo...
Produkcja ciepła i energii elektrycznej w skojarzeniu uważana jest za wysokoefektywną zarówno w skali makro, jak i mikro. Drugie z tych rozwiązań jest szczególnie rekomendowane ze względu na bezpieczeństwo dostaw energii do odbiorcy końcowego.
Wnioski wyciągnięte z wyników obliczeń zawartych w świadectwie charakterystyki energetycznej budynku wielorodzinnego mogą ułatwić zarządcy lub administratorowi podejmowanie decyzji dotyczących modernizacji...
Wnioski wyciągnięte z wyników obliczeń zawartych w świadectwie charakterystyki energetycznej budynku wielorodzinnego mogą ułatwić zarządcy lub administratorowi podejmowanie decyzji dotyczących modernizacji budynku.
Wstąpienie w 2004 r. Polski do Unii Europejskiej zobowiązało nasz kraj m.in. do systematycznego zastępowania krajowych norm zharmonizowanymi normami europejskimi. Nowelizacja w 2009 r. rozporządzenia w...
Wstąpienie w 2004 r. Polski do Unii Europejskiej zobowiązało nasz kraj m.in. do systematycznego zastępowania krajowych norm zharmonizowanymi normami europejskimi. Nowelizacja w 2009 r. rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], wprowadziła do obligatoryjnego stosowania normę PN-EN 12831:2006 [2], wycofując tym samym stosowaną od wielu lat normę PN-B-03406:1994 [3]. Różnice pomiędzy metodologią obliczeń i wynikami na poziomie fizyki budowli...
Wykorzystanie projektów typowych w budownictwie energooszczędnym jest powszechną praktyką, a przyjęte przez projektantów i wykonawców rozwiązania wpływają na wieloletnią jakość obiektu. Powstałe na tym...
Wykorzystanie projektów typowych w budownictwie energooszczędnym jest powszechną praktyką, a przyjęte przez projektantów i wykonawców rozwiązania wpływają na wieloletnią jakość obiektu. Powstałe na tym etapie błędy są trudne lub niemożliwe do usunięcia bądź wiążą się z koniecznością poniesienia znacznych nakładów finansowych.
Przedsiębiorców z branży budowlanej, instalacyjnej i nieruchomości o prostocie usługi przekonuje Pragma Faktoring. We wrześniu ekonomiści rozpoczęli kampanię promującą prewencję zatorów płatniczych oraz...
Przedsiębiorców z branży budowlanej, instalacyjnej i nieruchomości o prostocie usługi przekonuje Pragma Faktoring. We wrześniu ekonomiści rozpoczęli kampanię promującą prewencję zatorów płatniczych oraz poprawę płynności finansowej. Kampanię skierowano głównie do małych i średnich przedsiębiorców.
Dostosowanie Prawa budowlanego do standardów unijnych w zakresie zużycia energii wymagało zmian m.in. w metodyce obliczania charakterystyki energetycznej budynków oraz w warunkach technicznych.
Nowe...
Dostosowanie Prawa budowlanego do standardów unijnych w zakresie zużycia energii wymagało zmian m.in. w metodyce obliczania charakterystyki energetycznej budynków oraz w warunkach technicznych.
Nowe przepisy wywołały ożywioną dyskusję w środowisku projektantów i architektów z uwagi na konieczność zmiany podejścia do procesu projektowego. Pojawiły się też liczne głosy krytyczne wskazujące na wprowadzanie w życie zasad nie w pełni przeanalizowanych w zakresie ich oddziaływania na rynek budowlany....
W budynku przed termomodernizacją nominalna moc grzejnika odpowiada mocy potrzebnej do ogrzewania pomieszczeń, natomiast po termomodernizacji moc nominalna grzejnika jest znacznie większa, niż wynika to...
W budynku przed termomodernizacją nominalna moc grzejnika odpowiada mocy potrzebnej do ogrzewania pomieszczeń, natomiast po termomodernizacji moc nominalna grzejnika jest znacznie większa, niż wynika to z zapotrzebowania na ogrzewanie pomieszczeń ocieplonych.
Gruntowe powietrzne wymienniki ciepła (GPWC) to instalacje zapewniające stały dopływ świeżego, higienicznego i przefiltrowanego powietrza do centrali wentylacyjnej, wstępnie podgrzewające lub schładzające...
Gruntowe powietrzne wymienniki ciepła (GPWC) to instalacje zapewniające stały dopływ świeżego, higienicznego i przefiltrowanego powietrza do centrali wentylacyjnej, wstępnie podgrzewające lub schładzające powietrze wentylacyjne. Wśród dostępnych na rynku rozwiązań wymienić można wymienniki powietrzne: rurowe (przeponowe), płytowe oraz żwirowe (bezprzeponowe), gdzie powietrze pełni bezpośrednio funkcję medium, lub wymienniki glikolowe (takie same, jakie stosuje się dla pomp ciepła), gdzie ciepło z...
Osiągnięcie wysokiej efektywności energetycznej budynków mieszkalnych wymaga uwzględnienia wielu uwarunkowań środowiskowych na etapie projektowania i prac budowlanych.
Spełnienie tych wymagań umożliwia...
Osiągnięcie wysokiej efektywności energetycznej budynków mieszkalnych wymaga uwzględnienia wielu uwarunkowań środowiskowych na etapie projektowania i prac budowlanych.
Spełnienie tych wymagań umożliwia maksymalne wykorzystanie dostępnej energii otoczenia, ograniczenie straty ciepła z budynku oraz obniżenie zapotrzebowania na ciepło i energię elektryczną.
Publikacja przedstawia skalę problemów technicznych związanych z wyposażeniem kurników w sprawnie funkcjonujące instalacje ogrzewania i wentylacji niezbędne dla zapewnienia ptactwu warunków dobrostanu
Publikacja przedstawia skalę problemów technicznych związanych z wyposażeniem kurników w sprawnie funkcjonujące instalacje ogrzewania i wentylacji niezbędne dla zapewnienia ptactwu warunków dobrostanu
W publikacji czytamy o systemach BMS (ang. Building Management System) stosowanych w inteligentnych budynkach i ich możliwościach, w tym także o systemach współpracujących z urządzeniami mobilnymi.
W publikacji czytamy o systemach BMS (ang. Building Management System) stosowanych w inteligentnych budynkach i ich możliwościach, w tym także o systemach współpracujących z urządzeniami mobilnymi.
Każdy uczestnik procesu budowlanego ma inne priorytety i perspektywę, którą chciałby uwzględnić w swojej analizie opłacalności danej inwestycji.
Metodyka szacowania kosztu cyklu życia budynku (LCC) może...
Każdy uczestnik procesu budowlanego ma inne priorytety i perspektywę, którą chciałby uwzględnić w swojej analizie opłacalności danej inwestycji.
Metodyka szacowania kosztu cyklu życia budynku (LCC) może znaleźć szerokie zastosowanie przy podejmowaniu decyzji: w projektowaniu zintegrowanym, wyborze technologii, sposobu użytkowania czy termomodernizacji. Może też być użyteczna dla jednostek publicznych przy przetargach (np. budowa nowego ratusza, szkoły czy termomodernizacja), w których powinna się...
Celem analizy było oszacowanie wydajności rurowego gruntowego wymiennika ciepła dla domu jednorodzinnego o powierzchni 170 m2. Przeanalizowano dogrzewanie powietrza wentylacyjnego w okresie zimowym. Obliczono...
Celem analizy było oszacowanie wydajności rurowego gruntowego wymiennika ciepła dla domu jednorodzinnego o powierzchni 170 m2. Przeanalizowano dogrzewanie powietrza wentylacyjnego w okresie zimowym. Obliczono temperaturę na wyjściu z wymiennika, ilość uzyskanej energii w kWh oraz związane z tym zyski ekonomiczne. Symulację przeprowadzono dla nominalnego przepływu powietrza 350 m3/h oraz o połowę mniejszego – 175 m3/h.
Ciepło pochodzące ze spalin promienników gazowych montowanych w halach można wykorzystać do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Taka inwestycja każdorazowo wymaga przeprowadzenia analizy energetycznej...
Ciepło pochodzące ze spalin promienników gazowych montowanych w halach można wykorzystać do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Taka inwestycja każdorazowo wymaga przeprowadzenia analizy energetycznej oraz ekonomicznej i rozważenia wykorzystania ciepła ze spalin także do ogrzewania przyległych pomieszczeń socjalnych i biurowych lub do celów technologicznych.
Autor opisał wymagania w zakresie efektywności energetycznej stawiane nowym budynkom zgodnie z zapisami znowelizowanego rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki...
Autor opisał wymagania w zakresie efektywności energetycznej stawiane nowym budynkom zgodnie z zapisami znowelizowanego rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a w sposób szczególny pod kątem możliwości wypełnienia wymagań mających obowiązywać od 1 stycznia 2021 r.
System przygotowywania ciepłej wody użytkowej w budynku mieszkalnym powinien pobierać jak najmniej energii. Ceny tradycyjnych paliw wykorzystywanych do podgrzewania wody użytkowej stale rosną, zatem ekonomiczne...
System przygotowywania ciepłej wody użytkowej w budynku mieszkalnym powinien pobierać jak najmniej energii. Ceny tradycyjnych paliw wykorzystywanych do podgrzewania wody użytkowej stale rosną, zatem ekonomiczne wydaje się wykorzystanie energii odnawialnej, m.in. ze względu na fakt, że słońce jest niewyczerpalnym i bardzo tanim jej źródłem.
Spełnienie wymagań WT 2021 bez wykorzystania odnawialnych źródeł energii może się okazać niemożliwe. W budynku, w którym zapotrzebowanie na energię do przygotowania c.w.u. stanowi 60% bilansu energetycznego,...
Spełnienie wymagań WT 2021 bez wykorzystania odnawialnych źródeł energii może się okazać niemożliwe. W budynku, w którym zapotrzebowanie na energię do przygotowania c.w.u. stanowi 60% bilansu energetycznego, konieczne staje się poszukiwanie rozwiązań w źródle ciepła. Jak pokazują analizy, odnawialne źródła energii mogą być bardziej opłacalne zarówno inwestycyjnie, jak i na etapie eksploatacji niż źródła konwencjonalne.
Krajowy program dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zakłada poprawę efektywności wykorzystania energii w nowobudowanych...
Krajowy program dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zakłada poprawę efektywności wykorzystania energii w nowobudowanych budynkach mieszkalnych.
Autor przedstawia wybrane zmiany przepisów Prawa budowlanego mające wpływ na projektowanie sieci uzbrojenia terenu i instalacji wewnętrznych i zwraca szczególną uwagę na kwestie uproszczenia procedur poprzedzających...
Autor przedstawia wybrane zmiany przepisów Prawa budowlanego mające wpływ na projektowanie sieci uzbrojenia terenu i instalacji wewnętrznych i zwraca szczególną uwagę na kwestie uproszczenia procedur poprzedzających rozpoczęcie robót budowlanych, a także na trudności w interpretacji definicji przebudowy sieci uzbrojenia terenu. Omawia też kontrowersyjne przepisy dotyczące instalacji wewnętrznych.
Akumulacyjne wymienniki ciepła umożliwiają znaczną redukcję strat ciepła w paleniskach kominkowych, szczególnie związanych z wysoką temperaturą spalin. Na podstawie analiz eksperymentalnych i obliczeń...
Akumulacyjne wymienniki ciepła umożliwiają znaczną redukcję strat ciepła w paleniskach kominkowych, szczególnie związanych z wysoką temperaturą spalin. Na podstawie analiz eksperymentalnych i obliczeń numerycznych określono podstawowe cechy wymiennika akumulacyjnego decydujące o efektywności odbioru ciepła ze spalin.
Modelowanie energetyczne staje się popularne również w Polsce. Duży wybór programów komputerowych i ich ciągłe udoskonalanie pozwalają na przeprowadzenie symulacji dla budynków o różnym stopniu skomplikowania...
Modelowanie energetyczne staje się popularne również w Polsce. Duży wybór programów komputerowych i ich ciągłe udoskonalanie pozwalają na przeprowadzenie symulacji dla budynków o różnym stopniu skomplikowania konstrukcji i wyposażenia. W artykule przedstawione zostały wybrane narzędzia, zarówno samodzielne, jak i współpracujące z zewnętrznym modelem BIM obiektu.
Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju...
Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju budynku przepisy wymagają uwzględnienia tylko potrzeb na cele ogrzewania i przygotowania ciepłej wody (budynki mieszkalne bez chłodzenia) albo dodatkowo energii na potrzeby oświetlenia wbudowanego (budynki inne niż mieszkalne) oraz energii na chłodzenie, jeżeli takie zapotrzebowanie występuje.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.