RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

LPG w garażach podziemnych

LPG in underground garages

Wentylacja garaży podziemnych; fot. freeimages.com

Wentylacja garaży podziemnych; fot. freeimages.com

W Polsce blisko 10% samochodów napędzanych jest gazem LPG, czyli około 2 mln pojazdów. Obowiązujące przepisy [1] wymagają, by garaże podziemne, do których dopuszcza się wjazd samochodów z LPG, wyposażone były w system detekcji tego gazu i samoczynnie uruchamianą wentylację. Nie istnieją jednak żadne szczegółowe wytyczne, jak systemy te powinny być projektowane. W celu oceny skuteczności wykrywania i usuwania LPG z garażu w razie jego uwolnienia z instalacji samochodowej przeprowadzono testy.

Zobacz także

FLOP SYSTEM Sp. z o.o. Wentylacja mieszkań a nieżyciowe przepisy prawne

Wentylacja mieszkań a nieżyciowe przepisy prawne Wentylacja mieszkań a nieżyciowe przepisy prawne

Pandemia COVID-19 uświadomiła inwestorom i projektantom inwestycji deweloperskich, że zdrowie ich klientów staje się coraz ważniejsze, szczególnie jeśli chodzi o dzieci, coraz częściej cierpiące na alergie...

Pandemia COVID-19 uświadomiła inwestorom i projektantom inwestycji deweloperskich, że zdrowie ich klientów staje się coraz ważniejsze, szczególnie jeśli chodzi o dzieci, coraz częściej cierpiące na alergie dróg oddechowych oraz inne schorzenia o podłożu środowiskowym. Zmieniające sięwarunki środowiskowe (zanieczyszczenie powietrza zewnętrznego, smog, hałas miejski) oraz wzrastające oczekiwania użytkowników mieszkań, jakie można zaobserwować w ostatnich latach w Polsce, stawiają przed inwestorami...

NETECS SP. Z O.O. NVS – innowacyjny program doboru wentylatorów przemysłowych

NVS – innowacyjny program doboru wentylatorów przemysłowych NVS – innowacyjny program doboru wentylatorów przemysłowych

Nowatorska aplikacja NVS (Netecs Ventilator Selection) służy do optymalizacji doboru wentylatorów przemysłowych.

Nowatorska aplikacja NVS (Netecs Ventilator Selection) służy do optymalizacji doboru wentylatorów przemysłowych.

FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami...

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami – musisz o nie zadbać, aby podczas składowania nie straciły swoich właściwości.

Do silników spalinowych pojazdów samochodowych stosuje się najczęściej LPG, czyli skroploną pod ciśnieniem mieszaninę propanu i butanu, z niewielkimi zmianami proporcji w zależności od pory roku. LPG w postaci czystej jest gazem bezbarwnym i bezwonnym, jednak ze względu na występujące zanieczyszczenia, głównie związkami siarki, ma on charakterystyczny zapach. Jest to zjawisko korzystne, gdyż sygnalizuje wyciek gazu i pozwala wykryć jego obecność w powietrzu już przy niewielkiej zawartości.

Przeczytaj koniecznie: Detektory gazów jako sterowniki wentylacji >>

Zgodnie z normą PN-EN 589:2004 obowiązkiem dostawcy jest zapewnienie, by zapach gazu był wyczuwalny przy stężeniu odpowiadającym 20% jego dolnej granicy wybuchowości, tj. ok. 0,4%.

Pary LPG są bardzo łatwopalne. Dolna granica wybuchowości, wynosząca około 2%, może zostać osiągnięta bardzo szybko podczas niekontrolowanego wypływu gazu. LPG zakwalifikowany jest do 2. klasy materiałów niebezpiecznych dopuszczonych do transportu drogowego i do grupy wybuchowości IIA, a jego temperatura samozapłonu wynosi 470°C (propan) i 365°C (butan) [2].

W zbiornikach samochodowych LPG utrzymywane jest pod wysokim ciśnieniem (ok. 6 atm). Po jego uwolnieniu następuje rozprężenie i bardzo szybkie odparowywanie. Z 1 litra gazu w fazie ciekłej po odparowaniu powstaje 250 litrów gazu, więc pomieszczenia, w których doszło do wycieku, w szybkim tempie mogą zostać wypełnione gazem.

Ponadto LPG ze względu na znacznie większą gęstość od powietrza ( rys. 1) rozprzestrzenia się przy podłożu. W razie braku wentylacji uwolniony gaz może bardzo długo zalegać przy posadzce pomieszczenia, w szczególności gdy występują tam zagłębienia. Granice wybuchowości LPG mieszczą się w przedziale pomiędzy 2% (dolna granica wybuchowości) a 10% (górna granica).

Gęstość gazów

Rys. 1. Gęstość gazów

W dalszej części artykułu jako poziom odniesienia wykorzystywana będzie wartość dolnej granicy wybuchowości, która została oznaczona jako 100% DGW.

Poza zagrożeniem wybuchu uwolniony LPG może powodować uczucie senności, zawroty głowy oraz nudności. Pary gazu płynnego nagromadzone w pomieszczeniu w dużym stężeniu mogą doprowadzić do utraty przytomności oraz uduszenia (ze względu na niedobór tlenu), nie są toksyczne, jednak mogą działać narkotycznie. Oczywisty jest także czynnik psychologiczny, powodujący że w przypadku wyczucia zapachu gazu znacznikowego u ludzi pojawia się silny niepokój. Wszystko to sprawia, że dobra wentylacja pomieszczeń, w których może wystąpić uwolnienie niewielkich ilości gazu, jest bardzo ważna.

Badania skutków wypływu LPG w garażu

Katedra Inżynierii Bezpieczeństwa Pracy Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska, wraz z Kołem Naukowym SUKCES, przy współpracy z Wydziałem Mechanicznym PŁ, podjęły próbę przeprowadzenia badań poziomu stężenia LPG w garażu po jego uwolnieniu z instalacji samochodowej. Na rys. 2 i 3 pokazano schematy stanowiska badawczego oraz instalacji gazowej samochodu testowego.

Badania przeprowadzono w garażu o wymiarach 24×4,75×6 m.

W nadwoziu samochodu osobowego zamontowano instalację gazową. Za najbardziej niekorzystny scenariusz uwolnienia gazu przyjęto rozszczelnienie przewodu na odcinku pomiędzy zbiornikiem a reduktorem/parownikiem. Przewód ten prowadzony jest pod podwoziem samochodu, więc prawdopodobieństwo jego uszkodzenia jest stosunkowo duże. Znajdujący się w nim gaz jest w fazie ciekłej, a jego objętość w większości samochodów wynosi ok. 0,17 dm3 (rys. 3).

Pomijając rozszczelnienie samego zbiornika, którego test, ze względu na zagrożenie wybuchem, jest niemożliwy do przeprowadzenia w skali rzeczywistej, przyjęty scenariusz symuluje sytuację, w której uwolniona zostaje największa możliwa ilość gazu (we wszystkich pozostałych odcinkach instalacji ilość ta jest mniejsza).

Na badanym odcinku przewodu zamontowano trzy zdalnie sterowane elektrozawory. Były one umiejscowione w okolicy, w której najczęściej zdarzają się przypadki uszkodzenia tej części instalacji. Na każdym z elektrozaworów zamontowano dyszę o średnicach kolejno: 1, 3 i 6 mm, imitujących różne wielkości rozszczelnienia przewodu.

Stanowisko pomiarowe

Rys. 2. Stanowisko pomiarowe

Schemat instalacji gazowej

Rys. 3. Schemat instalacji gazowej samochodu testowego

Pomiar stężenia LPG

Do pomiaru stężenia zastosowane zostały grubowarstwowe czujniki detekcji gazu, które charakteryzuje wysoka czułość wykrywania LPG i jego składowych (np. metan, propan) w pomieszczeniu zamkniętym. Czujniki rozmieszczone zostały zgodnie ze schematem pokazanym na rys. 2. Czerwone punkty oznaczają umiejscowienie na wysokości 10 cm od posadzki, natomiast zielone – na wysokości 10 oraz 30 cm.

Przeprowadzono sześć prób rozszczelnienia instalacji LPG. W trakcie pierwszych trzech prób analizowano czas uwalniania gazu z instalacji samochodowej oraz stężenie występujące w garażu w razie braku instalacji wentylacyjnej.

W kolejnych trzech próbach uruchamiana była wentylacja garażu.

Stężenie LPG

Rys. 4. Stężenie LPG w odległości 3 m (punkt pomiarowy 14) i 9 m (punkt pomiarowy 9) od źródła uwolnienia (patrz. rys. 2), przy średnicy rozszczelnienia 6 mm. Niebieska pionowa linia oznacza uruchomienie wentylatora strumieniowego. Linie pomarańczowe reprezentują pomiar na wysokości 10 cm od posadzki, natomiast bordowe – na wysokości 30 cm. Linie przerywane odpowiadają pomiarom, przy których załączano wentylator strumieniowy

Wentylacja garażu

Podczas badań wykorzystano wentylator strumieniowy o średnicy 355 mm zamontowany na wysokości 2,5 m od posadzki garażu, co stanowi typowy układ wykorzystywany w systemach wentylacji strumieniowej.

Warto przeczytać: Rozwiązania techniczne wentylacji garaży >>

W testach przeprowadzonych w celu oceny wpływu wentylacji na rozkład stężenia LPG wentylator pracował z wydajnością zapewniającą prędkość przepływu powietrza przed analizowanym pojazdem wynoszącą 0,4 m/s. Wentylator wyposażony został w kierownice umożliwiające ukierunkowanie strugi powietrza w stronę instalacji, z której uwalniany był gaz LPG.

Rozkład stężenia LPG

Rys. 5. Rozkład stężenia LPG po 120 s od uwolnienia, przy braku wentylacji (rys. górny) oraz przy jej uruchomieniu po 20 s od uwolnienia (rys. dolny). Maksymalne stężenie na skali – 4 · 10–3 kg/m3 odpowiada 10% DGW [3]

Wyniki badań

Pomiar rozkładu stężenia LPG w przestrzeni garażu wykazał, że w pobliżu źródła uwolnienia przez kilkadziesiąt pierwszych sekund występuje stężenie powyżej dolnej granicy wybuchowości gazu LPG (wynoszącej 2%). Ponadto zaobserwowano duże zróżnicowanie stężenia w zależności od wysokości pomiaru. Detektory umieszczone na wysokości 30 cm wskazywały znacznie mniejsze stężenie LPG niż te znajdujące się na 10 cm (rys. 6).

Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że w przypadku rozszczelnienia instalacji LPG w samochodzie należy spodziewać się krótkotrwałego wystąpienia atmosfery wybuchowej (~10–30 s) w obszarze zlokalizowanym w pobliżu źródła wypływu gazu.

Ponadto zaobserwowano, że stężenie LPG na wysokości 10 cm (linie brązowe na wykresach) znacznie przewyższa stężenie na 30 cm (linie pomarańczowe na wykresach), co oznacza, że znacznie większe prawdopodobieństwo wykrycia LPG istnieje w bezpośrednim pobliżu posadzki.

Dokładniejsza analiza w tym zakresie pokazała, że prawdopodobieństwo wykrycia gazu przez system detekcji, w zależności od oczekiwanego czasu reakcji systemu, detektorami zlokalizowanymi na wysokości 10 cm od posadzki jest od ok. 40 do 60% większe niż przy ich montażu na 30 cm. Jednocześnie stwierdzono, że ilość gazu uwzględniona w analizach oraz warunki prowadzenia pomiarów nie pozwoliły w sposób jednoznaczny potwierdzić wpływu działania wentylacji na rozprzestrzenianie się gazu.

Zasięg stężenia wybuchowego

Rys. 6. Zasięg stężenia wybuchowego w garażu w różnych warunkach wentylacji – kolor różowy odpowiada stężeniu równemu dolnej granicy wybuchowości [3]

Symulacje CFD

W celu dokładniejszej analizy wpływu systemu wentylacji garażu na rozkład stężenia LPG w garażu przeprowadzono serię symulacji CFD, w których przyjęto założenia zgodnie z warunkami przeprowadzanych badań (rys. 6). Na ich podstawie stwierdzono, że przy braku instalacji wentylacyjnej gaz LPG gromadzi się przy posadzce i utrzymuje tam przez dłuższy czas.

W przypadku zadziałania wentylacji gaz w ciągu kilkudziesięciu sekund zostaje całkowicie odprowadzony i przestaje stwarzać zagrożenie. Dodatkowo za pomocą symulacji CFD zobrazowano różnice w skuteczności odprowadzania gazu przez system wentylacji kanałowej i wentylacji strumieniowej.

Na rys. 6 pokazano obszar występowania gazu, w którym przekroczone jest stężenie dolnej granicy wybuchowej w kolejnych sekundach od uwolnienia się LPG ze zbiornika samochodowego. Wyraźnie widoczne jest, że system wentylacji strumieniowej znacznie szybciej rozrzedza i odprowadza gaz niż tak samo wydajny system wentylacji kanałowej (mający 50% wyciągu w pobliżu posadzki).

Dodatkowo dla porównania pokazano sytuację, w której w garażu w ogóle nie występuje wentylacja.

Wnioski

Na podstawie przeprowadzonych badań oraz symulacji CFD stwierdzono, że w pomieszczeniach, w których istnieje ryzyko uwolnienia LPG, konieczne jest stosowanie instalacji wentylacyjnej.

Instalacja ta, zgodnie z wymaganiami obowiązujących przepisów, powinna być uruchamiana samoczynnie, niezwłocznie po wykryciu obecności gazu przez system detekcji. Ważne jest jednak, by detektory były umieszczane bezpośrednio w pobliżu posadzki pomieszczenia, gdyż to tam gromadzi się gaz. Ważne jest także, żeby systemy wentylacji tych pomieszczeń zapewniały wystarczający przepływ powietrza w przestrzeniach przyposadzkowych, który umożliwi poderwanie nagromadzonego tam gazu i jego odprowadzenie z pomieszczenia.

Skutecznym rozwiązaniem okazuje się w tym przypadku system wentylacji strumieniowej.

Literatura

  1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75/2002 poz. 460, z późn. zm.).
  2. Karta charakterystyki LPG, Polski GAZ, data aktualizacji 3.04.2012, wersja 5.0.
  3. Symulacje komputerowe – zasoby własne firmy GRID.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • www.systema-instalacje.pl www.systema-instalacje.pl, 29.06.2015r., 13:01:49 Ze względu na tak duży przyrost aut z instalacją LPG właśnie rośnie zagrożenie związane z wybuchem takiego gazu nie można więc zapominać o wentylacji i detektorach LPG wykrywających gaz i informujących o zagrożeniu

Powiązane

Redakcja RI Chłodzenie bez instalacji, czynników chłodniczych i sprężarek

Chłodzenie bez instalacji, czynników chłodniczych i sprężarek Chłodzenie bez instalacji, czynników chłodniczych i sprężarek

Najbardziej rozpowszechnione sposoby chłodzenia powietrza w obiektach korzystają z technologii sprężarkowych. Ich eksploatacja wymaga dostarczenia dużej ilości energii elektrycznej i budowy instalacji...

Najbardziej rozpowszechnione sposoby chłodzenia powietrza w obiektach korzystają z technologii sprężarkowych. Ich eksploatacja wymaga dostarczenia dużej ilości energii elektrycznej i budowy instalacji czynnika chłodniczego. Ponadto rozwiązania korzystające z klasycznych klimatyzatorów nie dostarczają powietrza, a jedynie je schładzają.

dr inż. Dorota Anna Krawczyk, dr hab. inż. Katarzyna Gładyszewska-Fiedoruk, prof. PB, prof. dr hab. inż. Józefa Wiater Badanie mikroklimatu w salach dydaktycznych

Badanie mikroklimatu w salach dydaktycznych Badanie mikroklimatu w salach dydaktycznych

Badania przeprowadzone w tej samej sali lekcyjnej przed i po częściowej termomodernizacji obiektu wskazują, że wymaga ona kompleksowych działań w zakresie instalacji ogrzewania i wentylacji oraz izolacji...

Badania przeprowadzone w tej samej sali lekcyjnej przed i po częściowej termomodernizacji obiektu wskazują, że wymaga ona kompleksowych działań w zakresie instalacji ogrzewania i wentylacji oraz izolacji termicznej przegród, żeby zapewnić efektywność energetyczną, odpowiednią jakość powietrza oraz poczucie komfortu osób przebywających w pomieszczeniach.

Redakcja RI Detektory gazów i ich rola w wentylacji garaży

Detektory gazów i ich rola w wentylacji garaży Detektory gazów i ich rola w wentylacji garaży

Garaże zamknięte to pomieszczenia i obiekty o szczególnych wymaganiach w zakresie wentylacji. System wymiany powietrza musi w nich bowiem nie tylko spełnić zadania wentylacji bytowej, ale w razie potrzeby...

Garaże zamknięte to pomieszczenia i obiekty o szczególnych wymaganiach w zakresie wentylacji. System wymiany powietrza musi w nich bowiem nie tylko spełnić zadania wentylacji bytowej, ale w razie potrzeby również reagować na wzrost stężenia gazów trujących ze spalin silników oraz odprowadzić spaliny powstające w wyniku pożaru.

dr inż. Maria Kostka, dr inż. Wojciech Cepiński Free cooling w klimacie polskim

Free cooling w klimacie polskim Free cooling w klimacie polskim

Właściwe wykorzystanie chłodzenia swobodnego umożliwia ograniczenie zużycia energii. Rozwiązanie to powinno być każdorazowo brane pod uwagę już na etapie planowania, projektowania i realizacji nowych obiektów,...

Właściwe wykorzystanie chłodzenia swobodnego umożliwia ograniczenie zużycia energii. Rozwiązanie to powinno być każdorazowo brane pod uwagę już na etapie planowania, projektowania i realizacji nowych obiektów, jednak jego zastosowanie musi zostać poprzedzone analizą techniczno-ekonomiczną, gdyż inwestycja ta może się okazać zarówno opłacalna, jak i zupełnie nierentowna.

dr inż. Magorzata Basińska, dr Michał Michałkiewicz, dr inż. Radosław Górzeński Jakość powietrza - wymagania i klasyfikacje dotyczące zanieczyszczeń chemicznych i mikrobiologicznych

Jakość powietrza - wymagania i klasyfikacje dotyczące zanieczyszczeń chemicznych i mikrobiologicznych Jakość powietrza - wymagania i klasyfikacje dotyczące zanieczyszczeń chemicznych i mikrobiologicznych

Artykuł przedstawia metody oceny jakości powietrza wewnętrznego w budynkach wg obowiązujących przepisów zawartych w normach i rozporządzeniach, klasyfikację zanieczyszczeń chemicznych oraz przepisy dotyczące...

Artykuł przedstawia metody oceny jakości powietrza wewnętrznego w budynkach wg obowiązujących przepisów zawartych w normach i rozporządzeniach, klasyfikację zanieczyszczeń chemicznych oraz przepisy dotyczące mikrobiologicznego zanieczyszczenia powietrza.

dr inż. Szymon Firląg, mgr inż. Artur Miszczuk Efektywność działania wentylacji naturalnej i możliwości jej usprawnienia

Efektywność działania wentylacji naturalnej i możliwości jej usprawnienia Efektywność działania wentylacji naturalnej i możliwości jej usprawnienia

Wyniki badań wentylacji naturalnej w nowych budynkach wskazują, że nie działa ona poprawnie. Różnice między wymaganym strumieniem wentylacyjnym a rzeczywistym sięgają niejednokrotnie 100% – czyli praktycznie...

Wyniki badań wentylacji naturalnej w nowych budynkach wskazują, że nie działa ona poprawnie. Różnice między wymaganym strumieniem wentylacyjnym a rzeczywistym sięgają niejednokrotnie 100% – czyli praktycznie nie ma żadnej wentylacji. W obecnie projektowanych i wznoszonych budynkach należy odchodzić od wentylacji grawitacyjnej na rzecz hybrydowej lub mechanicznej.

mgr inż. Katarzyna Rybka Odzysk ciepła z wentylacji – luksus czy konieczność

Odzysk ciepła z wentylacji – luksus czy konieczność Odzysk ciepła z wentylacji – luksus czy konieczność

Nowe wymagania dla budynków w zakresie efektywności energetycznej wymagają od projektantów stosowania energooszczędnych rozwiązań ogrzewania, wentylacji, a także chłodzenia. Odzysk ciepła w systemach wentylacji...

Nowe wymagania dla budynków w zakresie efektywności energetycznej wymagają od projektantów stosowania energooszczędnych rozwiązań ogrzewania, wentylacji, a także chłodzenia. Odzysk ciepła w systemach wentylacji mechanicznej jest obecnie praktycznie niezbędny, a wymagania w tym zakresie będą coraz wyższe.

mgr inż. Katarzyna Rybka Nowości i trendy w klimatyzacji

Nowości i trendy w klimatyzacji Nowości i trendy w klimatyzacji

Klimatyzatory stały się w ciągu ostatnich lat jednymi z najbardziej popularnych urządzeń chłodniczych. Stosowane są obecnie na szeroką skalę już nie tylko w biurach i hotelach, ale też w obiektach handlowych,...

Klimatyzatory stały się w ciągu ostatnich lat jednymi z najbardziej popularnych urządzeń chłodniczych. Stosowane są obecnie na szeroką skalę już nie tylko w biurach i hotelach, ale też w obiektach handlowych, małych sklepach, a nawet w budownictwie mieszkaniowym.

dr inż. Magorzata Basińska, dr Michał Michałkiewicz, dr inż. Radosław Górzeński Jakość powietrza - Przepisy i wymagania dotyczące komfortu termicznego - minimalnego strumienia powietrza - stężenia ditlenku węgla i pyłów

Jakość powietrza - Przepisy i wymagania dotyczące komfortu termicznego - minimalnego strumienia powietrza - stężenia ditlenku węgla i pyłów Jakość powietrza - Przepisy i wymagania dotyczące komfortu termicznego - minimalnego strumienia powietrza - stężenia ditlenku węgla i pyłów

Artykuł przedstawia metody oceny jakości powietrza wewnętrznego w budynkach zgodnie z obowiązującymi przepisami zawartymi w normach i rozporządzeniach. Zwrócono w nim uwagę na komfort cieplny pomieszczeń,...

Artykuł przedstawia metody oceny jakości powietrza wewnętrznego w budynkach zgodnie z obowiązującymi przepisami zawartymi w normach i rozporządzeniach. Zwrócono w nim uwagę na komfort cieplny pomieszczeń, warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki, jakość powietrza wewnętrznego, minimalny strumień powietrza, stężenie dwutlenku węgla, a także obecność pyłów.

dr inż. Maria Kostka Wymagania ekoprojektu dla systemów wentylacyjnych

Wymagania ekoprojektu dla systemów wentylacyjnych Wymagania ekoprojektu dla systemów wentylacyjnych

Nowe wymagania dla urządzeń wentylacyjnych w zakresie oszczędności energii warunkują wprowadzenie ich do obrotu i dopuszczenie do użytku. Zmiany wprowadzane są dwuetapowo – od początku 2016 i 2018 r. Nowe...

Nowe wymagania dla urządzeń wentylacyjnych w zakresie oszczędności energii warunkują wprowadzenie ich do obrotu i dopuszczenie do użytku. Zmiany wprowadzane są dwuetapowo – od początku 2016 i 2018 r. Nowe wymogi zobowiązują producentów do podawania informacji istotnych z punktu widzenia późniejszej eksploatacji. Dane te umożliwiają porównywanie urządzeń. Rzeczywiste koszty eksploatacji instalacji zależą jednak od wielu parametrów, z których część ustalana jest indywidualnie dla danego systemu na...

dr inż. Magorzata Basińska, dr Michał Michałkiewicz Zanieczyszczenia powietrza i ich wpływ na zdrowie człowieka

Zanieczyszczenia powietrza i ich wpływ na zdrowie człowieka Zanieczyszczenia powietrza i ich wpływ na zdrowie człowieka

Zagadnienia w artykule dotyczą takich spraw jak: charakterystyka powietrza (jego jakość, udział składników gazowych, określenie zanieczyszczeń naturalnych i antropogenicznych), zanieczyszczenia pyłowe...

Zagadnienia w artykule dotyczą takich spraw jak: charakterystyka powietrza (jego jakość, udział składników gazowych, określenie zanieczyszczeń naturalnych i antropogenicznych), zanieczyszczenia pyłowe i mikrobiologiczne oraz ich wpływ na zdrowie człowieka, wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka, a także tzw. syndromy chorego budynku (SBS) w budynkach mieszkalnych, biurowych, czy szkolnych.

Jerzy Kosieradzki Instalacja wentylacji pożarowej w obiekcie wielofunkcyjnym

Instalacja wentylacji pożarowej w obiekcie wielofunkcyjnym Instalacja wentylacji pożarowej w obiekcie wielofunkcyjnym

W poprzednim wydaniu prezentowaliśmy projekt instalacji went-klim wykonany dla kompleksu budynków wielofunkcyjnych zlokalizowanego przy ulicy Puławskiej w Warszawie. W tym numerze przyjrzymy się instalacji...

W poprzednim wydaniu prezentowaliśmy projekt instalacji went-klim wykonany dla kompleksu budynków wielofunkcyjnych zlokalizowanego przy ulicy Puławskiej w Warszawie. W tym numerze przyjrzymy się instalacji wentylacji pożarowej, którą zaprojektowała pracownia projektowa Pol-Con Consulting Sp. z o.o. z Warszawy (patrz: „Wentylacja i klimatyzacja w budynku wielofunkcyjnym”, RI nr 3/2016, s.27).

dr inż. Maria Kostka, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Konfiguracja centrali wentylacyjnej i źródła ciepła a koszty eksploatacji systemu grzewczo-wentylacyjnego domu jednorodzinnego

Konfiguracja centrali wentylacyjnej i źródła ciepła a koszty eksploatacji systemu grzewczo-wentylacyjnego domu jednorodzinnego Konfiguracja centrali wentylacyjnej i źródła ciepła a koszty eksploatacji systemu grzewczo-wentylacyjnego domu jednorodzinnego

W artykule opublikowanym w „Rynku Instalacyjnym” 1–2/2016 [6] przedstawiono wyniki analizy zapotrzebowania na energię użytkową, końcową i pierwotną nieodnawialną dla przykładowego domu jednorodzinnego...

W artykule opublikowanym w „Rynku Instalacyjnym” 1–2/2016 [6] przedstawiono wyniki analizy zapotrzebowania na energię użytkową, końcową i pierwotną nieodnawialną dla przykładowego domu jednorodzinnego dla różnych konfiguracji systemu grzewczo-wentylacyjnego. Zwrócono uwagę na konieczność każdorazowego uważnego zapoznania się z konfiguracją centrali wentylacyjnej przy wykonywaniu obliczeń energetycznych budynków, gdyż pobieżne traktowanie tej instalacji prowadzi do istotnych różnic w uzyskiwanych...

Redakcja RI Izolacje techniczne w wentylacji i klimatyzacji

Izolacje techniczne w wentylacji i klimatyzacji Izolacje techniczne w wentylacji i klimatyzacji

W nowych budynkach, które muszą spełniać wysokie wymagania odnośnie do efektywności energetycznej, instalacje wentylacji mechanicznej lub klimatyzacji stają się standardem. Ponadto w obiektach pozbawionych...

W nowych budynkach, które muszą spełniać wysokie wymagania odnośnie do efektywności energetycznej, instalacje wentylacji mechanicznej lub klimatyzacji stają się standardem. Ponadto w obiektach pozbawionych wentylacji mechanicznej trudno jest osiągnąć komfort i odpowiednią jakość powietrza przy szczelnie zaizolowanych konstrukcjach budynków.

dr inż. Dorota Brzezińska Oddymianie kotłowni przemysłowych - wymagania prawne i rozwiązania techniczne

Oddymianie kotłowni przemysłowych - wymagania prawne i rozwiązania techniczne Oddymianie kotłowni przemysłowych - wymagania prawne i rozwiązania techniczne

W kotłowniach bloków energetycznych w większości przypadków wystarczające są systemy naturalnej (grawitacyjnej) wentylacji oddymiającej. Ważne jest jednak zagwarantowanie otwarcia otworów napowietrzających...

W kotłowniach bloków energetycznych w większości przypadków wystarczające są systemy naturalnej (grawitacyjnej) wentylacji oddymiającej. Ważne jest jednak zagwarantowanie otwarcia otworów napowietrzających i odprowadzających dym, co umożliwiają systemy sygnalizacji pożaru i automatycznego otwierania tych otworów. Skutecznym zabezpieczeniem klatek schodowych (pylonów) jest zastosowanie napływu powietrza do przedsionków przeciwpożarowych.

Jerzy Kosieradzki Wentylacja i klimatyzacja w budynku wielofunkcyjnym

Wentylacja i klimatyzacja w budynku wielofunkcyjnym Wentylacja i klimatyzacja w budynku wielofunkcyjnym

W tym numerze „Rynku” chcemy Państwu zaprezentować projekt instalacji went-klim wykonany dla kompleksu budynków wielofunkcyjnych Plac Unii zlokalizowanego przy ul. Puławskiej w Warszawie. Projekt instalacji...

W tym numerze „Rynku” chcemy Państwu zaprezentować projekt instalacji went-klim wykonany dla kompleksu budynków wielofunkcyjnych Plac Unii zlokalizowanego przy ul. Puławskiej w Warszawie. Projekt instalacji wykonała pracownia projektowa Pol-Con Consulting Sp. z o.o. z Warszawy. Na podstawie tego projektu chcemy pokazać, jak różne są problemy, z którymi musi się zmierzyć projektant, gdy ma do czynienia z budynkiem wielofunkcyjnym. Po przyjęciu warunków, jakie mają zostać osiągnięte, trzeba przewidzieć,...

dr hab. inż. Mariusz Filipowicz Chłodzenie słoneczne w warunkach polskich

Chłodzenie słoneczne w warunkach polskich Chłodzenie słoneczne w warunkach polskich

Latem występuje duże zapotrzebowanie na chłód, który wytwarza się główne za pomocą kosztownej energii elektrycznej. Jednocześnie instalacje solarne do podgrzewania wody borykają się z problemem przegrzewania....

Latem występuje duże zapotrzebowanie na chłód, który wytwarza się główne za pomocą kosztownej energii elektrycznej. Jednocześnie instalacje solarne do podgrzewania wody borykają się z problemem przegrzewania. Ten nadmiar ciepła można wykorzystać do zasilenia chłodziarek absorpcyjnych.

kr Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona

Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona

Aplikacje mobilne oraz programy komputerowe wspierające projektowanie instalacji HVAC to narzędzia, bez których coraz trudniej obejść się przy projektowaniu instalacji, doborze urządzeń lub wykonawstwie....

Aplikacje mobilne oraz programy komputerowe wspierające projektowanie instalacji HVAC to narzędzia, bez których coraz trudniej obejść się przy projektowaniu instalacji, doborze urządzeń lub wykonawstwie. Także użytkownicy końcowi, korzystając z odpowiedniej aplikacji, mogą wpływać na funkcjonowanie budynku, w którym mieszkają czy pracują.

mgr inż. Justyna Skrzypek, dr inż. Andrzej Górka Oprogramowanie do modelowania energetycznego budynków

Oprogramowanie do modelowania energetycznego budynków Oprogramowanie do modelowania energetycznego budynków

Modelowanie energetyczne staje się popularne również w Polsce. Duży wybór programów komputerowych i ich ciągłe udoskonalanie pozwalają na przeprowadzenie symulacji dla budynków o różnym stopniu skomplikowania...

Modelowanie energetyczne staje się popularne również w Polsce. Duży wybór programów komputerowych i ich ciągłe udoskonalanie pozwalają na przeprowadzenie symulacji dla budynków o różnym stopniu skomplikowania konstrukcji i wyposażenia. W artykule przedstawione zostały wybrane narzędzia, zarówno samodzielne, jak i współpracujące z zewnętrznym modelem BIM obiektu.

dr inż. Katarzyna Ratajczak, Brandon Kunicki Parowanie wody w krytych basenach pływackich - Monitoring parowania w obiekcie rzeczywistym oraz wpływ kąpiących się osób na ilość odparowującej wody

Parowanie wody w krytych basenach pływackich - Monitoring parowania w obiekcie rzeczywistym oraz wpływ kąpiących się osób na ilość odparowującej wody Parowanie wody w krytych basenach pływackich - Monitoring parowania w obiekcie rzeczywistym oraz wpływ kąpiących się osób na ilość odparowującej wody

W artykule skupiono się na doborze zależności do obliczania ilości odparowującej wody, która w przypadku basenów pływackich jest bardzo ważna. Odpowiednio dobrana ma znaczący wpływ na zużycie energii w...

W artykule skupiono się na doborze zależności do obliczania ilości odparowującej wody, która w przypadku basenów pływackich jest bardzo ważna. Odpowiednio dobrana ma znaczący wpływ na zużycie energii w obiektach basenowych, gdyż decyduje o doborze wielkości urządzeń wentylacyjnych, które powodują znaczne zużycie energii [7].

dr hab. inż. Katarzyna Gładyszewska-Fiedoruk, prof. PB, mgr inż. Klaudia Baworska, mgr inż. Agnieszka Falkowska Porównanie dwóch systemów wentylacji dla małego banku

Porównanie dwóch systemów wentylacji dla małego banku Porównanie dwóch systemów wentylacji dla małego banku

W opisywanym budynku wentylacja grawitacyjna nie spełniała swojej funkcji – ilość dwutlenku węgla i wilgotność nie mieściły się w wartościach normatywnych. Analizie poddano inwestycję w nowy system wentylacji...

W opisywanym budynku wentylacja grawitacyjna nie spełniała swojej funkcji – ilość dwutlenku węgla i wilgotność nie mieściły się w wartościach normatywnych. Analizie poddano inwestycję w nowy system wentylacji i porównano dwa rozwiązania: z zastosowaniem centrali wentylacyjnej oraz centrali wentylacyjno‑klimatyzacyjnej.

dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa, dr inż. Maria Kostka Wpływ konfiguracji centrali wentylacyjnej i źródła ciepła na wskaźniki EU i EP domu jednorodzinnego

Wpływ konfiguracji centrali wentylacyjnej i źródła ciepła na wskaźniki EU i EP domu jednorodzinnego Wpływ konfiguracji centrali wentylacyjnej i źródła ciepła na wskaźniki EU i EP domu jednorodzinnego

Całościowa i poprawna analiza pracy systemu wentylacji mechanicznej może dać wyniki znacząco odbiegające od uzyskiwanych w sytuacji, gdy pobieżnie analizuje się efekty pracy rekuperatora – przyjmując jego...

Całościowa i poprawna analiza pracy systemu wentylacji mechanicznej może dać wyniki znacząco odbiegające od uzyskiwanych w sytuacji, gdy pobieżnie analizuje się efekty pracy rekuperatora – przyjmując jego sprawność temperaturową zamiast efektywności energetycznej, pomijając wpływ systemu przeciwzamrożeniowego na efekty energetyczne, prowadząc analizy na danych sezonowych, a nie miesięcznych czy godzinowych.

dr inż. Jarosław Müller, prof. PK Wymienniki gruntowe pod budynkiem

Wymienniki gruntowe pod budynkiem Wymienniki gruntowe pod budynkiem

Grunt jako źródło energii dla systemu wentylacyjnego to dobre rozwiązanie, jednak stosowanie gruntowych rurowych wymienników ciepła wymaga każdorazowo dokładnej analizy energetycznej i ekonomicznej projektowanej...

Grunt jako źródło energii dla systemu wentylacyjnego to dobre rozwiązanie, jednak stosowanie gruntowych rurowych wymienników ciepła wymaga każdorazowo dokładnej analizy energetycznej i ekonomicznej projektowanej instalacji. Lokalizowanie wymienników gruntowych pod budynkiem to najmniej korzystny wariant.

mgr inż. Katarzyna Rybka Nietypowe zastosowania kurtyn

Nietypowe zastosowania kurtyn Nietypowe zastosowania kurtyn

Nowoczesne budownictwo wymaga coraz bardziej wyspecjalizowanych rozwiązań. Kurtyny powietrzne znane są praktycznie każdemu, ale ich zakres zastosowania jest szerszy, niż mogłoby się wydawać. Prowadzone...

Nowoczesne budownictwo wymaga coraz bardziej wyspecjalizowanych rozwiązań. Kurtyny powietrzne znane są praktycznie każdemu, ale ich zakres zastosowania jest szerszy, niż mogłoby się wydawać. Prowadzone są także odpowiednie badania i symulacje, których celem jest znalezienie nowych rozwiązań funkcjonalnych dla tych urządzeń.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.