RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Ochrona rynien i instalacji zewnętrznych przed śniegiem i lodem

Kabel grzejny do ochrony rynien, fot. Elektra

Kabel grzejny do ochrony rynien, fot. Elektra

Choć zimy w Polsce są coraz łagodniejsze, nadal – szczególnie w IV i V strefie klimatycznej – występują u nas mrozy i opady śniegu. Tradycyjne warunki zimowe, choćby krótkotrwałe, mogą negatywnie wpłynąć na instalacje pracujące na zewnątrz, takie jak systemy odwodnień dachów (wpusty, rynny i rury spustowe) czy odcinki instalacji sanitarnych. Aby uniknąć uszkodzeń i awarii oraz związanych z nimi kosztów, instalacje należy zabezpieczyć przed zamarzaniem czy zaleganiem lodu i śniegu.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe....

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe. Dlatego kwestia odpowiedniego chłodzenia jest w sklepach kluczowa, ponieważ niektóre produkty tracą przydatność do spożycia, jeśli nie są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Do jej zapewnienia przeznaczone są między innymi agregaty wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa...

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa pracowników i gości restauracji. Zastosowane rozwiązania wentylacyjne i grzewczo-klimatyzacyjne muszą być energooszczędne, ponieważ gastronomia potrzebuje dużych ilości energii przygotowania posiłków i wentylacji.

TTU Projekt Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów

Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów

Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych...

Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych ładunków, ich załadunku do samochodu czy automatycznego poziomowania. Pozwalają zmniejszyć obciążenie pracowników oraz zwiększyć bezpieczeństwo ich pracy.

Ochrony przed zaleganiem śniegu oraz powstawaniem lodu wymagają rynny i rury spustowe (oraz odcinki okapowe dachu), a także odcinki rur oraz zawory i siłowniki instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych prowadzonych na zewnątrz. Skuteczny system ochronny stanowią odpowiednio dobrane i wykonane elektryczne kable grzejne. Zapobiegają one zamarzaniu, a także gromadzeniu się śniegu i lodu.

Dzięki temu:

  • rynny i rury spustowe zachowują pełną drożność oraz nie są nadmiernie obciążone czy narażone na roztapianie i ponowne zamarzanie wody roztopowej, eliminowane jest zatem narażenie na odkształcenia i uszkodzenia;
  • na dachach nie zalega śnieg, co wpływa np. na drożność wpustów dachowych, chroni rynny przed nadmiarem wód roztopowych czy eliminuje powstawanie nawisów lodowych;
  • medium w instalacjach sanitarnych nie jest narażone na zamarzanie – zapewnia to ciągłość dostawy wody czy odprowadzania ścieków, ale też zapobiega przemarzaniu rur i ich uszkodzeniom (np. pęknięciom pod wpływem powstającego wewnątrz lodu).

Koszt inwestycji w nawet najbardziej zaawansowany system kabli grzejnych jest znacznie niższy niż koszty strat poniesionych z powodu uszkodzenia instalacji zewnętrznych. Sam montaż rozwiązania jest prosty i stosunkowo szybki, nie obciąża w znaczący sposób istniejącej instalacji elektrycznej, a nawet może być przeprowadzony przy niezbyt niskiej temperaturze ujemnej. Powinien być jednak wykonany zgodnie ze sztuką, a gotowe rozwiązanie wymaga sprawdzenia, dlatego zarówno podłączeniem kabli grzejnych do instalacji elektrycznej, jak i kontrolą zamontowanego rozwiązania powinien się zająć elektryk z uprawnieniami.

Dla każdego obwodu wymagane jest odpowiednie zabezpieczenie stanowiące ochronę przeciwporażeniową. Powinien to być wyłącznik różnicowoprądowy (bezpiecznik FI) o prądzie różnicowym 30 mA, zgodnie z normą PN-EN 62395-1 [1] lub PN-HD 60364­-4-41 [2]. Raz do roku należy przeprowadzić kontrolę ogrzewania przeciwoblodzeniowego (jak i każdego ogrzewania elektrycznego) pod kątem bezpieczeństwa przeciwporażeniowego i sprawności technicznej, oceniając działanie wyłączników różnicowoprądowych czy ciągłość oraz parametry przewodów grzejnych (np. prąd w kablach stałooporowych).

Kable grzejne – budowa i zasada działania

Kable grzejne znajdują się zarówno w ofercie producentów systemów orynnowania, jak i producentów instalacji elektrycznych. Konstrukcja kabli zbliżona jest do kabli elektrycznego ogrzewania podłogowego, przy czym izolacja zewnętrzna wykonywana jest z zabezpieczeniem przed oddziaływaniem promieni UV i warunkami zewnętrznymi. Dzięki temu kabel cechuje się wysoką klasą szczelności (np. IP67).

Zewnętrzna izolacja kabla może być wykonana z PVC lub z tworzywa bezhalogenowego – najczęściej PE lub PP z domieszkami uniepalniającymi. Kable bezhalogenowe są często oznaczane jako HFFR (Halogen Free Flame Retardant – bezhalogenowe, trudnopalne, nierozprzestrzeniające płomienia). Nie zawierają chloru, fluoru, bromu czy jodu, co znacznie zwiększa ich bezpieczeństwo w przypadku pożaru, ponieważ nie emitują gazów korozyjnych i toksycznych.

Kable grzejne dostępne są jako stałooporowe (o niezmiennej mocy) oraz samoregulujące (dostosowujące rezystancję, a tym samym moc grzewczą do temperatury otoczenia). Kable mogą być produkowane zgodnie z normą PN-EN 60335-1 [3] lub PN-EN 60335-2-83 [4]. W kablach samoregulujących funkcję elementu grzejnego pełni rdzeń z usieciowanego polimeru z dodatkiem grafitu z zatopionymi równoległymi wielodrutowymi żyłami miedzianymi; dodatkowo izolowany oraz ekranowany powłokami metalowymi.

Rdzeń reaguje na zmianę temperatury zewnętrznej poprzez zmianę rezystancji, powodując zmianę mocy grzewczej – rośnie ona wraz ze spadkiem temperatury. Rezystancja zmienia się miejscowo, wobec czego kable samoregulujące nie mogą się przegrzać. Można je zatem układać bez uchwytów (nie trzeba zachowywać odpowiedniej odległości między dwiema nitkami kabla), a w razie potrzeby mogą się stykać i krzyżować.

Kable grzejne występują w kilku wykonaniach:

  • gotowe do montażu odcinki o określonych długościach – każdy producent w swoich dokumentach wskazuje, jakie gotowe odcinki kabla są dostępne, możliwe jest też wykonanie na zamówienie innych długości. Odcinki takie zakończone są przewodem zimnym (zasilającym) – jego rolą jest połączenie z instalacją elektryczną i doprowadzenie zasilania do kabli grzejnych;
  • na bębnach, z możliwością przycięcia do wymaganej długości. Takie rozwiązanie pozwala dopasować długość odcinka kabla do konkretnej inwestycji, ale także wymaga opracowania końcówek kabla i połączenia z przewodem zimnym (z wtyczką zasilającą). O ile rozwiązanie to jest powszechnie dostępne dla kabli stałooporowych, o tyle dla przewodów samoregulujących oferta rynkowa jest bardzo ograniczona.

Dobór kabla grzejnego do konkretnego rozwiązania

Kable grzejne charakteryzuje jednostkowa moc liniowa [W/m]. Dla kabli stałooporowych jest to wielkość stała, dla kabli samoregulujących (o zmiennej oporności) – minimalna wartość dla określonej temperatury (np. 5°C). Producenci zwykle oferują kable o kilku mocach grzewczych, najczęściej z dwóch zakresów, tj. 20–40 W/m oraz 40–60 W/m.

Kabel stałooporowy

Przykład kabla stałooporowego do rynien okapowych i korytowych. Źródło: Rheinzink

Kable dla rynien i rur spustowych

Dobór jednostkowej mocy grzewczej dla konkretnej inwestycji zależy od: strefy klimatycznej (kryterium stanowi wielkość opadów śniegu), materiału zabezpieczanej rynny lub rury spustowej (dla rozwiązań metalowych moc grzewcza powinna być o ok. 20% większa niż dla systemów wykonanych z tworzyw sztucznych) oraz ich wielkości (średnicy lub przekroju).

Zwykle w katalogach producentów można znaleźć tabele wiążące strefę klimatyczną i wielkość rynny z oferowanymi wielkościami mocy grzewczej. Czasem podawane są proste wskazówki, jaka moc grzewcza powinna zostać zastosowana dla danej średnicy rynny lub rury spustowej, z odrębnym wskazaniem terenów górskich. Często producenci zalecają także, by w rynnie o określonej średnicy układać równolegle dwie nitki kabla grzejnego.

Chcąc samodzielnie dobrać wielkość kabla do rynien korytowych, orynnowania nietypowego lub o większych przekrojach można przyjąć, że minimalna gęstość mocy grzewczej powinna wynosić 250–300 W/m2.

W specyfikacji kabli grzejnych określone są też warunki pracy, jak temperatura otoczenia (np. od –40 do 80°C), temperatura pracy (w tym maksymalna temperatura dopuszczalna) oraz napięcie. Nie należy tych wartości przekraczać, zwracając uwagę np. na to, by kable grzejne zamontowane były w bezpiecznej odległości od komina, co umożliwia zachowanie odpowiedniej temperatury otoczenia.

Bardziej wymagające pod względem montażowym są kable stałooporowe. Muszą one zostać zamocowane w rynnie lub rurze spustowej za pomocą taśmy perforowanej lub odpowiednich uchwytów (każdy z producentów oferuje swoje rozwiązanie mocowania). Jest to ważne szczególnie w przypadku równoległego układania kabli – zbyt mała odległość między przewodami może sprawić, że kable będą się przegrzewały. Z tego też powodu kable nie mogę się stykać ani krzyżować.

Planując ogrzewanie kablem grzejnym rynny spustowej, należy przewidzieć także ogrzewanie odcinka pod powierzchnią gruntu, odprowadzającego wodę z dachu do wpustu kanalizacyjnego. Zwykle ogrzewanie tego odcinka prowadzi się do granicy przemarzania dla danej strefy klimatycznej. Zapobiega to powstawaniu zatoru lodowego, który ostatecznie uniemożliwiłby odpływ prowadzonej w ten sposób wody.

 

Budowa samoregulującego kabla grzejnego

Budowa samoregulującego kabla grzejnego, ze wskazaniem warstw decydujących o jego zaletach użytkowych: 1 – wielodrutowa żyła z ocynowanych drutów miedzianych, 2 – samoregulujący polimer przewodzący, 3 – izolacja z modyfikowanej poliolefiny,  4 – ekran – ekran – folia AL/PET, 5 – ekran – oplot z ocynowanych drutów miedzianych, 6 – powłoka zewnętrzna z odpornego na UV tworzywa bezhalogenowego Źródło: Elektra

Kable dla rur wodociągowych i kanalizacyjnych

Do ochrony zewnętrznych odcinków instalacji sanitarnych przed zamarzaniem stosuje się kable samoregulujące o grzewczych mocach jednostkowych od 10 do 50 W/m. Można je prowadzić zarówno wewnątrz rury, jak i montować bezpośrednio na rurze pod warstwą izolacji. Zewnętrzna powłoka takiego kabla musi być przystosowana do określonego środowiska – prowadzenia w wodzie (dostępne są także kable dopuszczone do kontaktu z wodą pitną) albo do kontaktu z danym materiałem rury lub izolacji. Kable prowadzone w wodzie muszą mieć większą moc jednostkową niż te prowadzone w powietrzu.

Sterownik przygotowany do współpracy z czujnikami temperatury i wilgotności

Przykład sterownika przygotowanego do współpracy z czujnikami temperatury i wilgotności. Źródło: Thermoval

Sterowanie systemem ochrony przed śniegiem i lodem

Instalacja przeciwoblodzeniowa może być uruchamiana ręcznie, w zależności od obserwowanych warunków pogodowych, ale na rynku są też dostępne rozwiązania umożliwiające sterowanie systemem o każdej wielkości. Dzięki temu z jednej strony użytkownik ma pewność, że instalacja zadziała we właściwym momencie, a z drugiej – że będzie pracowała w sposób ekonomiczny.

Najprostszym sposobem sterowania jest system on/off, uruchamiany zależnie od temperatury otoczenia – instalacja załączana jest grupowo po spadku temperatury do odpowiedniej wartości i wyłączana po osiągnięciu określonej górnej granicy temperatury. Ograniczeniem takiego rozwiązania jest nieuwzględnienie wilgotności powietrza – oznacza to, że układ uruchamiany jest także w sytuacji, gdy niskiej temperaturze towarzyszy niska wilgotność i nie ma ryzyka zamarzania instalacji.

W bardziej zaawansowanym systemie – z odpowiednim sterownikiem (regulatorem) i odpowiednio rozmieszczonymi czujnikami – przetwarzane są informacje dotyczące zarówno temperatury, jak i wilgotności. Dzięki temu system grzejny jest załączany w momencie, gdy temperatura jest niższa od zadanej i gdy wystąpi wilgoć mogąca zamarznąć na powierzchni albo wynikająca z opadów śniegu.

Regulator z czujnikiem temperatury i wilgoci automatycznie „rozpoznaje” warunki pogodowe i uruchamia system grzejny tylko wtedy, gdy jest to rzeczywiście konieczne. Taki regulator zapewnia kalibrację temperatury, łatwe przechodzenie między trybami pracy (uśpienie i włączenie ogrzewania) oraz reakcję instalacji grzewczej na opady marznącego deszczu lub śniegu. Automatyczna regulacja umożliwia też np. uruchomienie systemu podczas nieobecności użytkowników. Nowoczesne regulatory często są wyposażone w moduł Wi-Fi i odpowiedni port komunikacyjny, co zapewnia nie tylko możliwość bieżącej obsługi zdalnej, ale np. także bieżącą aktualizację oprogramowania regulatora.

Literatura

  1. PN-EN 62395-1 Układy elektrycznego rezystancyjnego nagrzewania przewodowego stosowane w przemyśle i handlu. Część 1: Wymagania ogólne i badania
  2. PN-HD 60364-4-41:2017:09 Instalacje elektryczne niskiego napięcia. Część 4-41: Ochrona dla zapewnienia bezpieczeństwa. Ochrona przed porażeniem elektrycznym
  3. PN-EN 60335-1 Elektryczny sprzęt do użytku domowego i podobnego. Bezpieczeństwo użytkowania
  4. PN-EN 60335-2-83 Elektryczny sprzęt do użytku domowego i podobnego. Bezpieczeństwo użytkowania – wymagania szczegółowe dotyczące ogrzewanych spustów dachowych systemów odwadniających
  5. Materiały techniczne firm: Devi, Elektra, Raychem, Rheinzink, Thermoval

 

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Justyna Skrzypek, dr inż. Andrzej Górka Oprogramowanie do modelowania energetycznego budynków

Oprogramowanie do modelowania energetycznego budynków Oprogramowanie do modelowania energetycznego budynków

Modelowanie energetyczne staje się popularne również w Polsce. Duży wybór programów komputerowych i ich ciągłe udoskonalanie pozwalają na przeprowadzenie symulacji dla budynków o różnym stopniu skomplikowania...

Modelowanie energetyczne staje się popularne również w Polsce. Duży wybór programów komputerowych i ich ciągłe udoskonalanie pozwalają na przeprowadzenie symulacji dla budynków o różnym stopniu skomplikowania konstrukcji i wyposażenia. W artykule przedstawione zostały wybrane narzędzia, zarówno samodzielne, jak i współpracujące z zewnętrznym modelem BIM obiektu.

kr Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona

Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona

Aplikacje mobilne oraz programy komputerowe wspierające projektowanie instalacji HVAC to narzędzia, bez których coraz trudniej obejść się przy projektowaniu instalacji, doborze urządzeń lub wykonawstwie....

Aplikacje mobilne oraz programy komputerowe wspierające projektowanie instalacji HVAC to narzędzia, bez których coraz trudniej obejść się przy projektowaniu instalacji, doborze urządzeń lub wykonawstwie. Także użytkownicy końcowi, korzystając z odpowiedniej aplikacji, mogą wpływać na funkcjonowanie budynku, w którym mieszkają czy pracują.

dr inż. Anna Życzyńska, mgr inż. Grzegorz Dyś Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju...

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju budynku przepisy wymagają uwzględnienia tylko potrzeb na cele ogrzewania i przygotowania ciepłej wody (budynki mieszkalne bez chłodzenia) albo dodatkowo energii na potrzeby oświetlenia wbudowanego (budynki inne niż mieszkalne) oraz energii na chłodzenie, jeżeli takie zapotrzebowanie występuje.

Redakcja RI BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii?

BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii? BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii?

4 kwietnia 2016 w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać wymóg wdrożenia BIM na poziomie przynajmniej drugim (BIM level 2) dla projektów z sektora publicznego centralnie finansowanych.

4 kwietnia 2016 w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać wymóg wdrożenia BIM na poziomie przynajmniej drugim (BIM level 2) dla projektów z sektora publicznego centralnie finansowanych.

Redakcja RI Zastosowanie mikrokogeneracji

Zastosowanie mikrokogeneracji Zastosowanie mikrokogeneracji

Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej jest jedną z odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wskaźnika EP, które wymuszają poszukiwanie nowych...

Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej jest jedną z odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wskaźnika EP, które wymuszają poszukiwanie nowych rozwiązań m.in. instalacyjnych, pozwalających osiągnąć jak najwyższy poziom energooszczędności.

Redakcja RI Praktyka wdrażania BIM

Praktyka wdrażania BIM Praktyka wdrażania BIM

Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku zagranicznym i inwestują w oprogramowania BIM. Z biegiem czasu modelowanie budynków będzie codziennością. Jednakże wprowadzenie i rozpowszechnienie...

Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku zagranicznym i inwestują w oprogramowania BIM. Z biegiem czasu modelowanie budynków będzie codziennością. Jednakże wprowadzenie i rozpowszechnienie projektowania w oprogramowaniu BIM wciąż wiąże się z pokonaniem pewnych przeszkód.

dr inż. Jacek Biskupski Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze...

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze działania. Mogą czekać na lepsze warunki odsprzedaży energii lub skorzystać z oferowanego dofinansowania instalacji mikrokogeneracyjnych i budować niezależność energetyczną.

dr inż. Beata Biernacka Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

mgr inż. Michał Drozdowicz, dr inż. Marta Laska Termomodernizacja zabytkowych kamienic

Termomodernizacja zabytkowych kamienic Termomodernizacja zabytkowych kamienic

Artykuł omawia proces termomodernizacji budynków zabytkowych w zakresie przepisów budowlanych i analizuje różne warianty rozwiązań technicznych dla zabytkowych kamienic.

Artykuł omawia proces termomodernizacji budynków zabytkowych w zakresie przepisów budowlanych i analizuje różne warianty rozwiązań technicznych dla zabytkowych kamienic.

dr inż. Ewa Zaborowska Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021

Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021 Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021

Kolejne zmiany wymagań energetycznych dla nowych i modernizowanych budynków nadają coraz większe znaczenie źródłom energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sposobom wentylacji,...

Kolejne zmiany wymagań energetycznych dla nowych i modernizowanych budynków nadają coraz większe znaczenie źródłom energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sposobom wentylacji, gdyż to w nich tkwi największy potencjał osiągnięcia standardu budynków około zeroenergetycznych. Największe efekty można osiągnąć poprzez łączenie różnych działań dających kilkuprocentowe oszczędności, a skumulowany zysk pozwala zredukować zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do poziomu...

r k Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Rozwój techniki oraz informatyzacja w praktycznie wszystkich dziedzinach życia przyczyniły się do powstania inteligentnych narzędzi zarówno dla projektantów i instalatorów, jak i użytkowników końcowych....

Rozwój techniki oraz informatyzacja w praktycznie wszystkich dziedzinach życia przyczyniły się do powstania inteligentnych narzędzi zarówno dla projektantów i instalatorów, jak i użytkowników końcowych. Oferta jest tak szeroka, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

dr inż. Ewa Zaborowska Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021

Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021 Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021

Artykuł zawiera analizę charakterystyki energetycznej przykładowego budynku użyteczności publicznej o funkcji biurowej przeprowadzoną w perspektywie wymagań 2017–2021. Rozważono w nim wybrane elementy...

Artykuł zawiera analizę charakterystyki energetycznej przykładowego budynku użyteczności publicznej o funkcji biurowej przeprowadzoną w perspektywie wymagań 2017–2021. Rozważono w nim wybrane elementy mające wpływ na zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej i chłodzenia budynku. Wskazano rozwiązania przyczyniające się do poprawy charakterystyki energetycznej i warunkujące osiągnięcie maksymalnych wartości referencyjnych.

dr inż. Jerzy Sowa Modernizacja budynków użyteczności publicznej

Modernizacja budynków użyteczności publicznej Modernizacja budynków użyteczności publicznej

Projekty pilotażowe zrealizowane w wielu krajach wykazały, że możliwe jest nie tylko wznoszenie budynków o zerowym zużyciu energii, ale nawet modernizowanie istniejących obiektów do takiego standardu....

Projekty pilotażowe zrealizowane w wielu krajach wykazały, że możliwe jest nie tylko wznoszenie budynków o zerowym zużyciu energii, ale nawet modernizowanie istniejących obiektów do takiego standardu. Polska niestety nie ma dużych doświadczeń w tej dziedzinie. Dobrze znane technologie stosowane w trakcie termomodernizacji budynków nie wystarczają do osiągnięcia tak ambitnych celów. Konieczny jest intensywny transfer wiedzy z krajów o znacznie bogatszych doświadczeniach.

wj Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów

Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów

Wraz z obowiązywaniem nowych wymagań względem obiektów publicznych i mieszkalnych w zakresie zużywanej energii rosnąć będzie rola technologii wykorzystujących OZE oraz płaszczyznowych instalacji grzewczych....

Wraz z obowiązywaniem nowych wymagań względem obiektów publicznych i mieszkalnych w zakresie zużywanej energii rosnąć będzie rola technologii wykorzystujących OZE oraz płaszczyznowych instalacji grzewczych. W obiektach służby zdrowia zdecyduje o tym m.in. łatwiejsze utrzymanie higieny w pomieszczeniach i redukcja ryzyka wędrówki kurzu wraz drobnoustrojami, a w domach – komfort i ekonomia.

Redakcja RI Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia

Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia

W 150. rocznicę istnienia Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – ETH) rozpoczęto nowatorski projekt kampusu o nazwie Science City. Celem była budowa miasteczka...

W 150. rocznicę istnienia Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – ETH) rozpoczęto nowatorski projekt kampusu o nazwie Science City. Celem była budowa miasteczka studenckiego w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju.

dr inż. Maciej Robakiewicz Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów

Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów

Po opublikowaniu zmienionej ustawy o efektywności energetycznej (szerzej w RI 1–2/2017) zmienione zostało też rozporządzenie w sprawie audytów efektywności energetycznej, które wprowadza zmiany w zasadach...

Po opublikowaniu zmienionej ustawy o efektywności energetycznej (szerzej w RI 1–2/2017) zmienione zostało też rozporządzenie w sprawie audytów efektywności energetycznej, które wprowadza zmiany w zasadach ich sporządzania. Ustawa, rozporządzenie i wytyczne URE zmieniły także tryb postępowania dotyczący uzyskiwania świadectw efektywności energetycznej (tzw. białych certyfikatów) i warunki ich sprzedaży.

mgr inż. Jerzy Żurawski Etykietowanie energetyczne w praktyce projektowania i budowy budynków

Etykietowanie energetyczne w praktyce projektowania i budowy budynków Etykietowanie energetyczne  w praktyce projektowania i budowy budynków

Zagadnienia związane z prawidłowym określaniem energochłonności budynków powinny być istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej naszego kraju. Właściwa energochłonność to nadrzędny interes...

Zagadnienia związane z prawidłowym określaniem energochłonności budynków powinny być istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej naszego kraju. Właściwa energochłonność to nadrzędny interes narodowy, wspólny dla obywateli oraz wszelkich struktur państwowych i samorządowych, a także organizacji społecznych – swego rodzaju energetyczna racja stanu. Niestety brakuje świadomości znaczenia, jaką ocena energetyczna budynku ma w skali makro – energetycznej, zdrowotnej i ekologicznej.

mgr inż. Jerzy Żurawski Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB

Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB

Efektywność energetyczna to obecnie priorytet globalny. Także we wszystkich krajach UE realizowana jest polityka poprawy efektywności energetycznej w każdej dziedzinie życia. W UE budownictwo odpowiada...

Efektywność energetyczna to obecnie priorytet globalny. Także we wszystkich krajach UE realizowana jest polityka poprawy efektywności energetycznej w każdej dziedzinie życia. W UE budownictwo odpowiada za zużycie 41% energii. Możliwości techniczne pozwalają radykalnie ograniczyć zużycie energii w istniejących budynkach, niezależnie od okresu, w którym były one wznoszone. Różne są jednak koszty poprawy efektywności energetycznej i różne ograniczenia techniczne i prawne dla budynków, zwłaszcza objętych...

domoweklimaty.pl Domy parterowe - za i przeciw

Domy parterowe - za i przeciw Domy parterowe - za i przeciw

Podjęliśmy tę decyzję, jedną z najważniejszych w życiu - budujemy dom. Zanim jednak weźmiemy się do pracy, musimy zadecydować, jaki projekt domu wybierzemy. Czy dom parterowy będzie odpowiedni? Sprawdźmy,...

Podjęliśmy tę decyzję, jedną z najważniejszych w życiu - budujemy dom. Zanim jednak weźmiemy się do pracy, musimy zadecydować, jaki projekt domu wybierzemy. Czy dom parterowy będzie odpowiedni? Sprawdźmy, poznajmy jego mocne i słabe strony.

Redakcja RI Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać

Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać

Era cyfrowego HVAC w obszarze projektowania i eksploatacji instalacji nadchodzi. Aplikacje mobilne oraz programy dla instalatorów umożliwiają tworzenie wirtualnych modeli budynków na etapie koncepcji i...

Era cyfrowego HVAC w obszarze projektowania i eksploatacji instalacji nadchodzi. Aplikacje mobilne oraz programy dla instalatorów umożliwiają tworzenie wirtualnych modeli budynków na etapie koncepcji i projektu i obejmują jego budowę, eksploatację oraz utylizację.

mgr inż. Wojciech Ratajczak Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia

Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia

Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać wyższe wymagania dotyczące energooszczędności nowych i poddawanych przebudowie budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 r. wymagania te mają...

Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać wyższe wymagania dotyczące energooszczędności nowych i poddawanych przebudowie budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 r. wymagania te mają objąć również budynki mieszkalne [1]. Ograniczenie zużycia energii na potrzeby ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej dla tych pierwszych budynków nie wzbudza wątpliwości, mimo że uzyskanie wartości wskaźnika EPH+W poniżej 45 kWh/(m2 rok) będzie sporym wyzwaniem architektonicznym...

dr inż. Andrzej Górka Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych

Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych

Termografia to przydatne, szybkie i bezinwazyjne narzędzie diagnostyczne dla budynków i instalacji. Ze względu na spadek cen prostych kamer termograficznych nie ma już problemu z dostępem do narzędzi i...

Termografia to przydatne, szybkie i bezinwazyjne narzędzie diagnostyczne dla budynków i instalacji. Ze względu na spadek cen prostych kamer termograficznych nie ma już problemu z dostępem do narzędzi i wykonaniem zdjęcia, ale pojawiają się trudności z prawidłową interpretacją termogramu przez kompetentną osobę.

mgr inż. Bartosz Radomski Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB)

Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB)

Warianty źródeł ciepła i chłodu w domach jednorodzinnych o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) wykorzystujących do chłodzenia pasywnego, c.o. i podgrzewu c.wu. pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami...

Warianty źródeł ciepła i chłodu w domach jednorodzinnych o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) wykorzystujących do chłodzenia pasywnego, c.o. i podgrzewu c.wu. pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami ciepła wykazują najmniejsze zapotrzebowanie na energię końcową i pierwotną oraz najniższe koszty eksploatacji, ale najwyższe koszty inwestycyjne i amortyzacji urządzeń. Z ekonomicznego punktu widzenia – z uwzględnieniem kosztów inwestycyjnych, eksploatacyjnych prostych i zdyskontowanych całkowitych...

dr inż. Piotr Jadwiszczak, mgr inż. Elżbieta Niemierka Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków

Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków

W Polsce coraz chętniej stosuje się wielokryterialną certyfikację budynków pod kątem spełnienia szeroko rozumianych kryteriów budownictwa zrównoważonego. Wykorzystywane systemy certyfikacji, takie jak...

W Polsce coraz chętniej stosuje się wielokryterialną certyfikację budynków pod kątem spełnienia szeroko rozumianych kryteriów budownictwa zrównoważonego. Wykorzystywane systemy certyfikacji, takie jak BREEAM, LEED, WELL, DGNB, HQE czy GBS, kładą duży nacisk na aspekty związane z inżynierią środowiska.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.